Skocz do zawartości

Nauka jezyka japonskiego.


wendiego

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Mam zamiar uczyć się japońskiego na poważnie, więc uczę się na początek hiragany, potem przejdę do katakany. Zamówiłem do ich nauki dwie książki Ewy Krassowskiej-Mackiewicz : "Hiragana kreska po kresce" oraz "Katakana kreska po kresce". Mam też w domu, już kiedyś kupiony "Słownik znaków japońskich" Bogusława Nowaka. Teraz nie za bardzo mi się przydaje, ale na później będzie w sam raz. 

 

I tu moje pytanie, gdy już opanuje perfekcyjnie hiraganę i katakanę, co dalej ? Na razie podstaw chcę nauczyć się sam, później może pomyślę nad jakąś szkołą. Bo niestety nie mam w okolicy żadnej, a na razie nie chcę tłuc się sto kilometrów do najbliższych większych miast. Polecana była książka Ewy Krassowskiej-Mackiewicz "Język japoński dla początkujących", czy to najlepszy wybór dla kompletnego początkującego ? Zauważyłem jeszcze na Allegro książkę tej samej autorki "Japoński - Mów, pisz i czytaj" Co będzie najlepszym wyborem ? I jeszcze pytanie dla zorientowanych, po przerobieniu którejś z tych książek byłbym w stanie zdać co najmniej najniższy poziom Nihongo noryoku shiken ?

Edytowane przez fazzeer
Odnośnik do komentarza

Po kanie weź się za Pimsleura aby przyswoić język i podstawy gramatyki (przeczenia, zapytania etc), później możesz zaopatrzyć się w Japoński kieszonkowy z wydawnictwa Assimil (bardzo przystępnie serwowane). Kanji możesz sobie na początek odpuścić aby później opanować obowiązkowe minimum. Pierwsze kyu w NNS jest tak samo proste jak FCE w angielskim więc powyższe plus jakieś archiwalne testy powinny wystarczyć. Schody zaczynają się przy zdawaniu 2 kyu :]

 

 

Do 3 poziomu warto zaopatrzyć się w Minna no nihongo z tym, że musisz się liczyć, że jest on niedostępny na europejskim rynku a cena z drugiej ręki bądź importu może odstraszyć.

 

 

btw

te dwie książki, które zamówiłeś to zwyczajne zeszyty ćwiczeń, które mógłbyś zrobić samemu drukując na kartce całą kanę a następnie przepisując ją na kolejne arkusze. Miałbyś wtedy 40pln w kieszeni.

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, a co z tymi książkami "Język japoński dla początkujących" i "Japoński - Mów, pisz i czytaj" ? I jeszcze jedno, czy te testy są płatne ? Domyślam się, że tak, jeśli tak to ile ? I z tego co wyczytałem na angielskiej Wikipedii, za rok zmienia ilość poziomów tego testu, czyli że najniższy poziom to będzie N5, który jest równoważny z dotychczasowym 4kyu.

Odnośnik do komentarza

Z pierwszej książki korzystałem i jest całkiem przyjemna w odbiorze; jedyne co musisz pamiętać to to, że zanim się do niej zabierzesz lepiej miej opanowaną całą kanę aby szybciej i sprawniej przechodzić przez ćwiczenia, które już od pierwszej lekcji wymagają jej znajomości. Po opanowaniu całej bezproblemowo zdasz 4kyu.

 

NNS kosztuje 110pln - 100 za egzamin i 10 za arkusz zgłoszeniowy. Śmieszna kwota ale i tak ludzie boją się go bardziej niż jakichś egzaminów na mniej egzotyczne języki - tutaj jak nie zdasz to masz rok w plecy a po roku nie wiesz czy umiesz już na kolejny stopień i czy masz ryzykować czy odpuścić, iśc na niższy i zdawać na wyższy znowu za rok (bo nie pozwolą Ci zdawać najpierw na 4 a później z marszu na 3 w myśl zasady 'jak się nie uda to zawsze zostaje ne 4').

 

 

tak na marginesie; tak po pół roku nauki zobaczysz pewną ciekawą rzecz - odpalisz sobie jakiś japoński program, który oglądałeś pół roku temu i zaczniesz się sam do siebie śmiać kiedy to co kilka miesięcy temu było zabawnym bełkotem teraz układa się w zrozumiałe sentencje :thumbsup:

Odnośnik do komentarza

Niesamowite, ale ja też zacząłem się uczyć japońskiego :). Mam za sobą 3 lekcje, właśnie skończyłem tą ostatnią. Uczę się u wykładowcy Japonistyki, ale w nietypowym miejscu, bo w jego sklepiku (dla zainteresowanych - kik (książka i komiks) na św. Marcinie w Poznaniu) z pięcioma innymi osobami. Już trzeci rok tak uczy, koleś ogólnie zna się na rzeczy, był w Japonii, Korei i innych ciekawych miejscach, zaje,biście posługuje się tym językiem, niewiele bierze i w ogóle ma fajne podejście. Jest to jeden z niewielu przedmiotów w moim życiu, na który czekam i który mi sprawia przyjemność.

 

Jestem na razie na poziomie douczania się hiragany i katakany. Zasady wymowy i pisownii już znam, sklecę prostę zdania pokroju przedstawiania się, mówienia o kimś, że jest japończykiem czy japońskim uczniem, zdania z kono/sono/ano i kore/sore/are no i inne takie podstawy (zaprzeczenie czy pytanie). Ogólnie to jest genialne, patrzę dziś na jakieś krzaczki, które dla mnie były szyfrem, teraz na to patrzę i wiem co to jest i nawet raz na 100 razy wiem o co chodzi. To jest świetne :).

 

Mam pytanie, jak powiedzieć "uczę się japońskiego"? Watashi wa nihongo ...?

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

???????????????? ?(^o^)?

 

 

@raven

a jak u Ciebie z pismem?

 

 

edit:

a to ciekawe - wbiło wszystko jak należy, odczytało znaki z tablicy a po odświeżeniu nieczytelne. Przywykłem już do tego, że niejednokrotnie trzeba pisać w notatniku i wklejać do przeglądarki, bo procesorowi zdarza się "pogryźć" z Operą ale to jest jakaś nowość - widać nowy IP Board daje radę :]

Odnośnik do komentarza

Czy pisaliście coś w hiraganie albo katakanie? Ja widzę tylko ?????????????.

 

Nie miałem jeszcze partykuły "wo", dlatego nie wiem co to znaczy do końca ;]. Jak tak popatrzę to jeszcze żadnych zdań z orzeczeniem nie było, zapewne za tydzień poznamy jak to się robi :).

 

Jak tam u mnie z pismem? Znam całe jedno kanji (na hito/kata/jin) i uczę się cały czas hiragany i katakany. Z pierwszego już ponad połowę umiem (nauczę się przy okazji robienia 10-stronicowego zadania domowego :D), z katakany umiem tylko samogłoski, ale ta jest łatwiejsza do nauczenia.

Odnośnik do komentarza

Raven tylko się nie poddawaj za szybko. Wiem, że wielu jest zapaleńców którzy chcą się uczyć Japońskiego ale przestają na kanie( sam znam takich 2-óch). Tak w ogóle to wg. mnie zabawa sie zaczyna przy kanji. I nie chodzi mi o to, że trudne(to tez), ale że jak sie nauczysz jakiegoś znaku i potem np. w grze go ujrzysz to jest taka zajawka.

 

Greah-Czyli jak napisze w notatnniku i wkleje to będzie widac znaki? Czy moze pisać nie przez Opere?

Odnośnik do komentarza

Znam już drugi znaczek, na żółwia - kame (Dragon Ball i te sprawy ;]).

 

Nie mam zamiaru się poddawać, o nie. Jak mówię, te alfabety to nic trudnego, połowę już nam, ale zostaje tylko utrwalanie sobie tego. Poddać się nie poddam, przynajmniej na razie.

Odnośnik do komentarza

@raven

 

Pisząc 'pismo' chodziło mi nie tyle o same znaki i ich zapamiętywanie co pisanie. Mnie na początku zalewała krew jak człowiek nie potrafił się przestawić i po dziś kane bazgram jak kura pazurem ale po wymianie tradycyjnych listów z kilkoma osobami wyszedłem z założenia, że nie jest źle (doczytali się)... tym bardziej, że pismo znajomej autochtonki jest jeszcze bardziej koślawe niż moje a przecież uczy się go całe życie. Zasada jest jedna - nie przykładaj się do znaków bo im bardziej będziesz się starał tym bardziej sztucznie wyjdą; sam zauważyłem, że jak zacząłem pisać 'na odwal się' to nagle wszystko zaczynało się układać i później pozostawało już tylko szlifowanie i usuwanie złych nawyków z alfabetu łacińskiego (jak pisanie 'ka' od drugiej strony czy 're' jak nasze 'n')

 

Najgorsze przed tobą :] - opanowanie kany na zasadzie widzisz-czytasz i słyszysz-piszesz z marszu to chyba najcięższy etap do przeskoczenia; później wszystko (nie licząc 1006 drzewek) idzie w miarę szybko i tak nauka do 4kyu zajmie Ci więcej czasu niż przeskoczenie z 4 na 3.

 

 

 

 

@Killabien

 

Do krzaków najlepsze jest Safari - Apple dokonało cudu tworząc silnik renderujący dla alfabetów azjatyckich - litery są tłuściutkie i bardzo czytelne.

Ale na to forum i tak to nie podziała, bo tutaj silnik źle interpretuje parametry tablicy znaków.

 

 

 

btw

prawdziwa zabawa zaczyna się przy książkach prof. Huszcza - otwierasz ją z przeświadczeniem 'znam japoński' a zamykasz z myślą 'jaki ja jestem głupi' :sweat:

Odnośnik do komentarza

Pisanie przede mną, jak mówię, zadanie domowe czeka ;]. Pisania jeszcze więcej niż 30 minut nie ćwiczyłem, jak na razie bawiłem się w kaligrafa, ale zauważyłem również, że to bez sensu.

Odnośnik do komentarza

Niesamowite, ale ja też zacząłem się uczyć japońskiego :). Mam za sobą 3 lekcje, właśnie skończyłem tą ostatnią. Uczę się u wykładowcy Japonistyki, ale w nietypowym miejscu, bo w jego sklepiku (dla zainteresowanych - kik (książka i komiks) na św. Marcinie w Poznaniu) z pięcioma innymi osobami. Już trzeci rok tak uczy, koleś ogólnie zna się na rzeczy, był w Japonii, Korei i innych ciekawych miejscach, zaje,biście posługuje się tym językiem, niewiele bierze i w ogóle ma fajne podejście. Jest to jeden z niewielu przedmiotów w moim życiu, na który czekam i który mi sprawia przyjemność.

 

Niech zgadnę twój nauczyciel nazywa się Paweł Olejniczak :>

Odnośnik do komentarza

Tak, dokładnie :). Niech zgadnę, byłeś dzisiaj na PGA i nazwałeś swoją drużynę Flaha i wiewiórki, tak? (pipi), muszę następnym razem na czole fluorestencyjną farbą wypisać na czole "szukam ludzi z FPE", bo dziś nie mogłem nikogo złapać a pytać sie każdego, czy może jest z FPE byłoby głupie ;].

Odnośnik do komentarza

Tak, dokładnie :). Niech zgadnę, byłeś dzisiaj na PGA i nazwałeś swoją drużynę Flaha i wiewiórki, tak? (pipi), muszę następnym razem na czole fluorestencyjną farbą wypisać na czole "szukam ludzi z FPE", bo dziś nie mogłem nikogo złapać a pytać sie każdego, czy może jest z FPE byłoby głupie ;].

Tak to ja :P Ale 90 % ludzi od halo to ludzie z forum pe !
Odnośnik do komentarza

b) skupia się na gramatyce i rozumieniu istoty języka

 

a) idzie w stronę wyuczonych dialogów i ogólnego rozumienia

 

 

wg. mnie jeśli chcesz iść głębiej w język a nie tylko podstawy i kilka zwrotów to lepiej zacząć od drugiej pozycji - przygotuje Cię do dalszej nauki bez dziur w podstawach, które byś musiał później uzupełniać

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...