Jump to content

Granie w 4K/60Hz na przykładzie najnowszych ekranów 4K np. Sony X9005, Panasonic WT600, Samsung F9000, SEIKI 39"


gmeru

  

46 members have voted

 1. 1. Czy interesuje Cię technologia 4K?

  • Tak ale dopiero jak będzie dostępna w PS4/XO
   8
  • Tak - gram także na PC
   3
  • Tak ale dopiero jak stanieje
   20
  • Nie gdyż nie zamierzam zmieniać telewizora w przeciągu kilku najbliższych lat
   15
  • Ale o co chodzi? :)
   0


Recommended Posts

Mam w tej chwili LCD 55 cali, i nie zamierzam go zmieniać dla marnych 39 cali tylko dla samej 4K, ekran dla mnie musi mieć minimum 55 cali a w przypadku 4k to w grę wchodzą zdecydowanie większe panele jak 75 cali i 80.

 

Dlatego cena jest kategorycznie zbyt wysoka jak na najbliższe lata za taką przekątną. Mało kto będzie w stanie zapłacić 10. 000 zł za ekran 4K o przekątnej 80 cali. 

Link to comment

Ceny znacząco spadną, zapewne już w tym roku, ale problem leży w dostępności materiałów 4k - filmy BR w 1080p, konsole, telewizja w 1080p i często mniej . W zasadzie to tylko dla maniaków mocarnych PC (swoja drogą już WQHD na takich 27" wygląda fantastycznie).

 

btw. Jak się skaluje 1080p i 720p na tym wyświetlaczu, teoretycznie w tym pierwszym trybie nie powinno być strat jakości.

Link to comment
Guest Orzeszek

Mam w tej chwili LCD 55 cali, i nie zamierzam go zmieniać dla marnych 39 cali tylko dla samej 4K, ekran dla mnie musi mieć minimum 55 cali a w przypadku 4k to w grę wchodzą zdecydowanie większe panele jak 75 cali i 80.

 

Dlatego cena jest kategorycznie zbyt wysoka jak na najbliższe lata za taką przekątną. Mało kto będzie w stanie zapłacić 10. 000 zł za ekran 4K o przekątnej 80 cali. 

zdziwiłbyś się.

poza tym to dopiero początek przygody z 4k po roku tv będą kosztować połowe tego.

 

i chce zobaczyć pornosa w 4k :nuke:

Link to comment

Po tym jak zobaczylem OLEDa i 4K obok siebie ... w d.upie mam 4K, no chyba, ze to bezie OLED 4K :)

 

Mało kto będzie w stanie zapłacić 10. 000 zł za ekran 4K o przekątnej 80 cali. [/b]

No za taka cene znalazlo by sie mnostwo ludzi, skoro za cos co ma powyzej 70 cali i 1080p zwykle trzeba wybulic 2 razy wiecej.

Edited by Ins
Link to comment
Guest ragus

Jakie wchodzenie w standard? Do grania w 4k na pc trzeba mieć baaaardzo mocnego pc, gry na PS4 i XO ledwo będą do 1080p dobijać, telewizja tak samo, a już nie mówię o polskiej telewizji.

 

4k fajna sprawa dla bogaczy, do zobaczenia za 8 lat, może wtedy coś ruszy.  Ani łącza internetowe, ani pojemność dysków, ani dystrybutorzy filmów, ani gry... no nic nie jest teraz na to przygotowane. 

Link to comment

Mozolnie 1080p staje się standardem, a niektórzy już się rozmarzyli o dalekiej przyszłości. Wpierw niech większość rynku gier konsolowych/telewizji zostanie przestawiona na standard Full HD, a potem można się ekscytować kolejnym wyciągaczem kasy.

A w przypadku konsol pewnie to nie szybko nastąpi.

Edited by Paliodor
Link to comment

I kolejne narzekanie ale... OLED to kochani za kilka lat niestety :( Na razie co roku wielkie pokazy. Ba nawet wprowadzenie do sprzedaży ale niestety: cena i trwałość. OLED się wypala i będzie podobnie jak z Plazmą :( Dostępność zerowa i niestety ale kupujemy coś co za parę lat pewnie będzie tak świecić jak pierwsze plazmy (kolory...). : /

 

Na razie będzie katowani 4K. Podobnie jak z 3D teraz będą czasy 4K. Ta wiosna pokaże dużo większą ekspansję właśnie ze względu na ceny... niższe. Sporo. No ale co z tego jak generacja na razie zapowiada się w ciężkich bólach... 1080p i "czasem" 60fps : / Ciekawa sytuacja nastąpiła: wyświetlacze mega prześcigają sprzęty do grania...

Edited by -gmeru-
Link to comment

Całe szczęście, że powoli odchodzi się od 3D.

 

4K przecież nie trzeba wcale wykorzystywać do grania - praca przy obróbce wideo bądź grafiki, 4K to podstawa.

 

Szkoda gadać, ale przecież powoli w telefonach zaczynają umieszczać ekrany o rozdzielczości powyżej FULLHD.

 

W złą stronę to wszystko idzie :) Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki nowym konsolom, optymalizacji itd nie trzeba będzie mieć niedługo komputera za 5k, żeby móc odpalać gry w wysokich rozdzielczościach i detalach.

 

Niestety w naszym kraju dopiero teraz powoli zadomowił się standard 1080p, który nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś.

Link to comment

 Ciekawa sytuacja nastąpiła: wyświetlacze mega prześcigają sprzęty do grania...

To przecież żadna nowość, dopiero nośnik DVD i konsole częściowo piątej i szóstej generacji były w stanie wykorzystać do maksimum rozdzielczość telewizorów CRT.

Link to comment

 

 

Jak więc widzicie w temacie 4K się dzieje i chciałem wam pokazać, że prędzej czy później nowa jakość będzie schodzić do niższych modeli ekranów. A SEIKI jest dobrym przykładem gdyż na Amazonie kosztuje w tej chwili 500$ hehe. Aby PS4 i XO jak najszybciej pokazały, że jednak są na tyle silne by ekrany wykorzystać.

 

Jak macie pytanie pytajcie jak zawsze  :)

 

 

jak oceniasz jakość i obraz samego TV pomijając rozdzielczość? Ja nie testowałem tego chińskiego modelu, miałem w łapach tylko Szajsunga oraz Sony i jestem załamany. Pomijając 4K, które wykorzystamy tylko w PC, jakość obrazu jest tragiczna (szczególnie tego 9005). Słaba czerń, kiepskie przejścia tonalne, "ziarno" okropne, upewniłem się w moim przekonaniu na BEiKSie (pisałem o tym na forum)

 

Nie podoba mi się rozwój tego całego segmentu. Nie czuję zupełnie presji na 4K, uważam, że może to się wszystko skończyć jak 3D. Punktem wyjścia musi być źródło, materiał w takiej rozdziałce - ten powoli się już pojawia, ale jednaj nadal malusieńko. Tak jak pisaliście telewizje dopiero wchodzą w FHD, na płytach to już standard na szczęście. Z resztą o bez sensie tego wszystko świadczy fota dodana notabene przez chyba Ciebie gmeru na Waszym profilu na FB:

 

1506895_10151914041452017_910461541_n.jp

 

hehe, gdzie tu sens?

 

Po drugie, kurcze jaki ekran powinienem mieć aby doświadczyć wrażeń 4K? Mam teraz 50 cali do FHD, to do 4K chyba minimum 65 cali (aby poczuć za co płacę), inaczej to bez sensu przecież. A mieć 65 cali w pokoju 4x3 metry? Tak trochę LOL.

 

Szkoda, że rynek TV nie działa jak Audio, gdzie walka o jakość jest bardzo na topie i tam nikt się ścigana poyebane formaty, pomysły, systemy audio (choć takie konstrukcje też są) tylko jest wyścig na jakość dźwięku i sposób jego prezentacji. Wiedząc, że takich parametrów jak np kontrast czy jasność nie przeskoczymy (ograniczenia technologii LCD która będzie cały czas na topie bo jeszcze jej nie wycyckano do końca) chciałbym aby pracowano nad elektroniką, więc nad input lagiem, systemami odświeżania (niech będzie sztuczne 200Hz,ale mega płynne a nie zrywające i to jeszcze chcę to przy inputlagu 10ms). 

 

Tymczasem zamiast pościgu nad jakością obrazu i jego prezentacji dostaję pościg na 4K. To tak jakby zrobić auto, do końca go nie dopracować i już zrobić i lansować nowy model, ale nie zupełnie nowy (OLED), tylko na tej samej płycie podłogowej tylko z lepszymi osiągami (nie mając do tego dróg) 

 

 

 

Mało kto będzie w stanie zapłacić 10. 000 zł za ekran 4K o przekątnej 80 cali. 

 

obecnie 65 cali jest po 20 000 więc na 10k za 80 cali to jeszcze poczekamy sporo. 

 

 

 

 

 

 

A teraz moje zupełnie osobiste zdanie na ten temat - osobiście dla mnie telewizory bardzo tracą na znaczeniu na rzecz projektorów. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 

1. Cena - projektory bardzo się wyrabiają w kategorii wyświetlania obrazu - lampy są coraz wydajniejsze, procesory obrazu w nich stosowane coraz lepsze a cena topowych modeli do kina domowego wynosi 10 000zł brutto. Topowych modeli, które niszczą obrazem. Oczywiście, powiecie, ale ekran do tego, miejsce - i tu wchodzi punkt nr 2:

 

2. Wielkość TV rośnie bez sensu - otóż to moi drodzy. Jeśli standardem mają się stać tv po 65 cali, to mamy tutaj prawie 2m przekątnej. Okazuje się, że i tak trzeba mieć dużo miejsca na taki TV - czy to na ścianie, czy w meblach. Można kupić świetne ekrany po 1000zł, całość zamontować szybko i czysto i naprawdę wrażenie są kolosalnie inne. Nie masz miejsca na projektor daleko powieszony? Kupujesz shortthrow'a (krótki rzut)

 

z resztą, skoro jest miejsce na TV to czemu nie zrobić tak? :

1699_230477510430926_1655169018_n.jpg

 

Wg mnie TV zostaną do konsol, zostaną do kuchni, małego pokoju ale czy wtedy ktoś będzie potrzebować 65 cali 4K? Nie sądzę. Zobaczycie może się okazać, że wyścig technologiczny na rynku TV zje swój własny ogon. 

 

I ostatnia dygresja na koniec zupełnie - ponieważ siedzę teraz sporo w rynku filmowym i przymierzamy się z żoną do jakiś tam działań w tym zakresie, powiem Wam ciekawostkę - wiecie, że 80% obecnie kręconych filmów jest w maksymalnej rozdzielczości 4K lub nawet niektóre w FHD? Dzieje się tak, ponieważ nie używa się już tak często taśmy jak kiedyś. Sprawa wyszła przez przypadek, podczas rozmowy z jednym z czołowych polskich operatorów filmowych, padł żart "Ej, ale jak puszczą za 15 lat Kevin sam w domu na święta jak będzie już tylko telewizja 10k?" I wtedy po rozmowie dowiedziałem się, że te filmy, które był kręcone na taśmie filmowej można przeskalować do max 6k - na tyle pozwala gęstość taśmy filmowej. Problem polega na tym, że o ile niektóre filmy kręci się na w obu systemach (np  Kapitan Philips jest tak kręcony, film z tego roku był kręcony kamerą również na taśmę w systemie Aaton na taśmie 35mm), o tyle filmy kręcone cyfrowo były kręcone max 4K i nie więcej - szkoda miejsca jak to powiedział :D Efekt będzie taki, że te filmy w przyszłości albo się zostawi w spokoju, albo cyfrowo wyskaluje dodając im komputerowo piksele (coś jak upscalling tylko inaczej). Myślę, że już dzisiaj odczuwacie ten inny feeling jakościowy podczas oglądania filmu w kinie (widać ziarno, inna ostrość obrazu itp.) a inny siadając do seansu w domu. 

 

I to chyba wszystko na temat kierunku jaki obrały sobie firmy podczas wyścigu technologicznego, oczywiście to tylko moje prywatne zdanie, małego, młodego polaczka, więc ostatecznie może się okazać, że to wszystko ch,uja warte i będzie inaczej. badum tss

Edited by waldusthecyc
 • Upvote 3
Link to comment

do komputera na przykład? gdzie rozdzielczość nie może być nigdy za duża?

 

 

ehh, same negatywne opinie czytam.

 

 

Ja mam nadzieję, że razem z technologią 4K nadejdzie tak jak już ktoś wspomniał większe odświeżanie, lepsze odwzorowanie barw, mniejszy inputlag a może i nawet jakieś inne technologie związane z TV typu - testowanego podczas ostatnich igrzysk olimpijskich interakcja obrazu, dobieranie kamer, ujęć, statystyk na ekranach itd. będę mógł oglądać wyścig F1 z jakiejkolwiek kamery która jest na torze na przykład, miodzio.

 

Nie samą rozdzielczością człowiek żyje :)

Edited by Szejdj
Link to comment

Jaki jest sens kupowania tv 4K o tak małym rozmiarze jak 39"?

A jaki sens kupowania smartfona 4,7" FHD? Większa rozdzielczość = większa szczegółowość. Oczywiście próg dostrzegania tej szczegółowości zależy od percepcji widza (już teraz gros z nich nie odróżnia materiału wideo 720p od 1080p).

Edited by Mike
Link to comment

28" Dell 4k za $699

 

http://www.dell.com/learn/us/en/19/campaigns/p2815q-coming-soon-page

 

i jeszcze 28" Lenovo LI2821 Wide za $799

 

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2014/02/ces-2014-28-calowy-monitor-4k-od-lenovo.aspx

 

+ dwa laptopy z opcjonalną matrycą 4k - Lenovo Y40 (14") i Y50 (15")

 

http://www.notebookcheck.pl/Lenovo-Z40-Z50-Y40-Y50.108462.0.html

Edited by Mike
Link to comment

Po CESie wylało się sporo info o tanich 4K. Zobaczymy ile z tego w ogóle dojedzie do Polski. Monitor ASUSA czy Vizio. Oczywiście znani producenci też pokazali masę ekranów. LG 4K z najtańszej półki ma kosztować około 8000zł. Rozmiar 49".

 

Co do sensowności mniejszych rozmiarów to oczywiście ma to mega sens przy PC. Ja pracuje cały 2013 rok tak i nie jestem w stanie pracować już na Full HD:

 

5wis.jpg

 

Padło wyżej tez pytanie o Seiki. Ogólnie jest ok ale to mega basic jeżeli chodzi o oglądanie TV. Przy PC też nie jest super bo ma 30Hz więc tyłka nie urywa (oczy jednak trochę męczy) ale przy grach i pracy daje radę ze względu na komfort rozdzielczości. Za taką cenę http://www.amazon.com/Seiki-Digital-SE39UY04-39-Inch-Ultra/dp/B00DOPGO2G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1389812766&sr=8-1&keywords=seiki+39%22  477$!!!! To jest R E W E L A C J A  ;D

Link to comment

Mam 50 cali w domu.. nie zamierzam wymieniać dopóki w sprzedaży nie będą OLEDY, dopiero wtedy zobaczymy prawdziwą różnicę w jakości kolorów etc. Zresztą wystarczy porównać ekran vity (odpalić coś z yt nawet), a potem to samo na monitorze ledowym.. 

 

 

 

4k fajne, ale IMO zbyt drogie narazie. 

Edited by Starh
Link to comment
 • 2 months later...

Szanowny PAN  Waldushecyc napisał  "Szkoda, że rynek TV nie działa jak Audio, gdzie walka o jakość jest bardzo na topie "   

NIE PISZ BZDUR !!! " TO ŚCIEMA !!! ale co pan szanowny może o tym wiedzieć prawda  :).

Systemy kina domowego 7,2 9,2 nawet za 500 tyś i więcej to kpina !!! ( kolumny głośnikowe subwoofery !! ).

Nie wiem czy wiesz ale firmy walą w ch@ja jak tylko mogą i chcą nawet sprzęt elektroniczny

modele wzmaków dwa razy "wypuszczane" na rynek  jako pierwsza wersja wzmaka , ale jak jest to MY wiemy ?.   

(Nie liczymy wybitne konstrukcje kolumn głośnikowych , oraz wybitne i wspaniałe firmy ( margines ).    

Można kupić świetne ekrany po 1000zł " NIE PISZ BZDUR ! ! !.

 

PS.  :woot:  normalne że filmy są tak kręcone nie dziwota od lat są tak kręcone filmy matka .

PS.  lampy są coraz wydajniejsze ?  NIE PISZ BZDUR !!!.

Dziękuję .   

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...