Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe ostrość w grach na zero? Wyłączyć dynamiczny kontrast? W ogóle się takimi głupotami nie sugerujcie jeżeli chodzi o gry. Ostrość koniecznie na min. 35-40, a dynamiczny kontrast na high niezależnie czy hdr czy sdr.

 

@ balon

Ale zmień sobie chociaż kolory z auto na oryginalny- bez porównania lepsze,bardziej żywe, tak jakby dopiero na oryginalnym się ta szersza paleta barw załączała.

Edytowane przez tjery14
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No właśnie nie bardzo z tymi kolorami. Wszystko zależy od gry, takie Rocket League lepiej na oryginalny, w nowym Tombie skóra wpada w czerwień, a śnieg jest bardziej niebieski niż biały, a na auto jest ok. Zależne od gry IMO.

 

HDR to już bankowo na auto bo na orignalny kolory bardziej wyblakłe wszędzie. No chyba, że na starym firmware jesteś, wcześniej ustawienia były odwrócone (ja mam 1154).

 

PS. Chyba faktycznie przydałby się osobny temat do ustawień serii KS Samsunga ;)

Edytowane przez Ins
Odnośnik do komentarza

Hehe ostrość w grach na zero? Wyłączyć dynamiczny kontrast? W ogóle się takimi głupotami nie sugerujcie jeżeli chodzi o gry. Ostrość koniecznie na min. 35-40, a dynamiczny kontrast na high niezależnie czy hdr czy sdr.

 

@ balon

Ale zmień sobie chociaż kolory z auto na oryginalny- bez porównania lepsze,bardziej żywe, tak jakby dopiero na oryginalnym się ta szersza paleta barw załączała.

Kto ustawia sobie ostrość na zero to jest to całkowita porażka danej osoby (jednego takiego mam na GO) i w ogóle o grafie z taką osoba nie powinno się podejmować dyskusji.

 

Nie dość, że jakości tekstur się nie widzi to na dodatek rozdzialka wydaje się sporo mniejsza od natywnej i ciężko ją stwierdzić nie licząc pikseli bo wszystko na ekranie jest jedną wielką paćką. Kto posiada nowsze tv Bravia zabawy z ostrością ma co nie miara.

 

 

Kontrast na hdr i sdr w gierach zawsze się powinno dawać na maxa.

Tym bardziej w epoce gier z wysoką rozdziałką. To nie tv sd, że barwy będą się zlewać.

Edytowane przez Kyokushinman
Odnośnik do komentarza

@ INS

A spróbuj po zmianie na oryginalny zmniejszyć trochę kolor bo wcześniej widziałem że do U4 proponowales 60-65 to wtedy rzeczywiście może być za jaskrawo. Przy oryginalnym 50 kolor jest w sam raz.

 

Co do hdr to np w Ratchecie czy NBA lepiej wygląda na oryginalnym niż na auto ale to zapewne kwestia gustu :)

Edytowane przez tjery14
Odnośnik do komentarza

TV Normalny

PS4 Pełny

 

lub

 

TV Niski

PS4 Ograniczony

 

Ja ustawiam to pierwsze. Nie ustawiam na auto bo raz mi się zdarzyło, że źle dobrało ustawienia i miałem tzw. black crush.

Jeszcze taka mała dygresja z mojej strony i nie w sensie plucia tylko z czystej chęci nie kaleczenia jakości swoich tv. Już wcześniej o tym wspominałem z jednych tematów o kalibracji W8.Dla niewtajemniczonych  ;)

Home > ustawienia > ekran > zakres dynamiki > ( tu ustawiasz dla odpowiedniego źródła:  pełny lub ograniczony )

 

 A wyglądać ma to tak:

( prawidłowo: np satka sygnał ograniczony = tv ograniczony , np. konsola pełny = tv pełny ) wtedy czerń i wszystkie szczegóły powinny być wyświetlane poprawnie inaczej obraz będzie szary a potem nie dziwię sie że używacie dynamicznych kontrastów  :P

 

 

Np Wiiu nie posiada sygnału pełnego RGB wtedy sytuacja w ustawieniach wygląda podobnie jak w przypadku satki.

 

Pełny zakres RGB stosowany np. w obrazie cyfrowym generowanym przez PC to 0-255 gdzie 0 to zupełna czerń, a 255 to zupełna biel. Wartości pomiędzy to pośrednie odcienie kolorów. W takim zakresie pracują też monitory komputerowe.

 

W telewizorach natomiast kiedyś najczęściej stosowany był sygnał komponentowy, który w trakcie konwersji sygnału na RGB operuje na zakresie 16-235, gdzie 16 oznacza zupełną czerń, a 235 zupełną biel. Na takim zakresie pracował PSX, PS2, tak kodowane są też do tej pory filmy DVD i BR. Telewizory najczęściej też tylko taki zakres obsługiwały. Z czasem, jak spopularyzował się format HDMI, a ludzie zaczęli podłączać komputery do telewizorów producenci zaczęli implementować obsługę pełnego zakresu w TV. Sony z kolei umożliwiło przesyłanie sygnału w tym formacie w PS3 (ale tylko dla gier PS3).

 

I teraz najważniejsze: oba zakresy (Pełny i Ograniczony) wyświetlają w 100% poprawny obraz, ze wszystkimi szczegółami w górnym i dolnym zakresie i prawidłowymi kolorami ale tylko pod warunkiem, że telewizor poprawnie interpretuje ustawiony zakres. Przy czym w tym przypadku Full wyświetla o 35 pośrednich odcieni więcej więc przejścia między odcieniami są płynniejsze.

 

Co się stanie jak w konsoli ustawimy zakres Pełny, a w tv ograniczony?

Konsola przesyłając kolor czarny robi to wartością 16. TV spodziewa się 0 i tylko wtedy wyświetli kolor czarny. Skutek? Czarny będzie wyswietlany jako szary. Ogólnie obraz wydaje się być wyprany z kolorów.

 

Co się stanie jak w konsoli ustawimy zakres Pełny, a w TV Ograniczony (lub tv nie obsługuje pełnego zakresu)?

Telewizor otrzymując wartość 16 wyświetli ją jako czarny, a tymczasem konsola przecież przesyła dopiero szary. Mało tego, wszystkie pozostałe odcienie szarości (1-15) również będą wyświetlane jako czarny. Skutek? Kolory wydają się pełniejsze, a czerń głębsza ale tracimy masę szczegółów w krańcowych zakresach (to jest pewnie zjawisko, które zaobserwował McG).

 

Co się stanie jeżeli w konsoli i w tv ustawimy Ograniczony?

Czerń będzie przez konsolę przesyłana jako 16 i TV będzie prawidłowo wyświetlał ją jako czerń. Obraz wyświetlany jest w pełni poprawnie.

 

Co się stanie jeżeli w konsoli i w tv ustawimy Pełny?

Czerń będzie przez konsolę przesyłana jako 0 i tv będzie prawidłowo wyświetlał dopiero 0 jako czerń, traktując wartości 1-15 jako odcienie szarości. Obraz wyswietlany jest w pełni poprawnie, a w stosunku do zakresu ograniczonego zyskujemy więcej odcieni i co za tym idzie płynniejsze przejścia między nimi.

 

Wszędzie pisałem o dolnym zakresie i czerni ale analogicznie wygląda to dla górnego czyli bieli i tamtejszych odcieni szarości.

 

Wszystko powyższe można sobie samemu sprawdzić na różnych planszach testowych i bawiąc się ustawieniami.

W Samsungach przełączanie zakresu znajduje się w Menu->Obraz->Opcje obrazu->Poziom czerni HDMI. Do wyboru mamy Niski i Normalny. Niski to RGB Limited, a Normalny to Full. PS4 przy ustawieniu tego na Auto ustawia na Limited.

Edytowane przez Oldboy
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

nope - tak jak na poprzedniej promocji trzeba telewizor dodac do koszyka i cena jest wtedy 4894!
Promocja trwa do 31 grudnia! W promocji miedzy innymi:
 
PANASONIC TX-58DX800E - 6159
PANASONIC TX-50DX800E - 5718
PANASONIC TX-55CX750E - 4839
SAMSUNG UE55KS7000S - 4894
SONY KD-55XD8577 - 4893

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

A ps4 pro przy ustawieniu auto daje pełne rgb, natomiast przy sygnale hdr przełącza na ograniczony. W tv (sony xd80) też mam na auto i wszystko bdb współpracuje.

 

No właśnie miałem pytać o ustawienia RGB na PROsiaku. 

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie polecam. Kolega kolegi taty czytał że obudowa odpada i uderza w domowników. Za 1,5 można brać inaczej nie polecam.

Dzwonie dzisiaj do kumpla, ktory jest kierownikiem Saturna. Poprosilem by poszedl na dzial, obejrzal pare telewizorow popytal tych przedstawicieli, w pewnym momencie stanal przed Samsungiem KS7000, mowi ze obraz rewelacja, prosze by obejrzal ramke, czy czasami matryca pomalu nie jest na podlodze - zaczal ogladac - "Ty rzeczywiscie", "ale malo odstaje poki co - jakies 1-2 mm", "a nie czekaj - (pipi) od dolu jest wieksza przerwa".

Slysze jak pyta jakiegos przedstawiciela Samsunga (ktory akurat u nich przygotowywal promocje), czy te telewizory cos poprawili jezeli chodzi wykonanie i slysze tylko smiechy jednego i drugiego.

"kolega mowi, ze roznie, jedne sie odlepiaja, inne nie - loteria ! nic z tym nie zrobili, ale jak chce miec pewnosc, to zebym ogladal telewizje w trybie Eco, albo najlepiej w ogole go nie wlaczal". 

Tyle w temacie plotek o Samsungu! xD

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...