Skocz do zawartości

ICO


Mikes

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Do dzisiaj uważam Ico za jedną z najładniejszych gier poprzedniej generacji... Technicznie trochę odstaje od "God of Warów" ale i tak jest śliczna. Polecam też zagranie w wersję USA - wydaje się ładniejsza (miejscami) oraz - największy atut - robiąc zoom (R2) zwiększa się szczegółowość tekstur oddalonych miejsc - bardzo zauważalnie!! Nie ma tego w wersji PAL, co uważam za DUŻY minus "europejczyka".

Odnośnik do komentarza
Polecam też zagranie w wersję USA - wydaje się ładniejsza (miejscami) oraz - największy atut - robiąc zoom (R2) zwiększa się szczegółowość tekstur oddalonych miejsc - bardzo zauważalnie!! Nie ma tego w wersji PAL, co uważam za DUŻY minus "europejczyka".

A to dziwne, gdyż w USA wydano ponoć wcześniejszą wersję kodu, bez ostatniego szlifu developerskiego.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ico#Versions_and_merchandise

Odnośnik do komentarza
A to dziwne, gdyż w USA wydano ponoć wcześniejszą wersję kodu, bez ostatniego szlifu developerskiego.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ico#Versions_and_merchandise

... There are major differences between the releases of the game in different locales. The US version was rushed to release to meet an early shipping deadline and as such misses some bonuses found in the Japanese and European releases. The second playthrough bonuses present in the EU and Japanese releases are removed, as is the expanded dialogue (the subtitles that were inde(pipi)herable runes the first time through are now translated), the option to have a second player control the princess, a secret weapon which resembles a lightsaber from Star Wars, and the option to play the entire game in the "film effect" seen in certain cut scenes. There were also a few changes made to the game itself, such as the shadow generation points and the AI....

 

Myślę te wszystkie dodatki i zmiany w grze wymusiły cięcia w grafice... // bardziej odpowiada mi wersja USA... może dlatego, że była pierwsza ;)

Odnośnik do komentarza

Polecam sprawdzić;), warto zagrać w pierwotną wersję najlepszej gry ever :rolleyes: "Bonusy" PAL/JAP nie wnoszą nic nowego, wręcz przeciwnie - zrozumiałe dialogi dodane jakby na siłę, panikarskie reakcje Yordy, dziwaczne zachowania Dymków i na dodatek gorsza grafika - np. będąc na balkonie (jednym z dwóch - tam gdzie opuszczamy zwodzony most) po wizycie na Wsch/Zach Wieży, widać rozpikselowany parkiet piętra niżej. No i najistotniejsza różnica, o której wspomniałem w poście wyżej, czyli zoom'ując, nie zwiększa się rozdzielczość tekstur na obiektach. Jedyne z czym trafili to możliwość nałożenia "filtru filmowego", no i może jeszcze opcja sterowania Yordą.

 

Rodzaj płyty nie ma raczej znaczenia (zdaje się że Ico JAP też wyszło na CD a niczym nie różni się od PAL)

Naprawdę polecam zagrać!! :good:

Odnośnik do komentarza
Myślę te wszystkie dodatki i zmiany w grze wymusiły cięcia w grafice...

Nie wydaje mi się. Sądząc z Twojego opisu wersje różnią się jakimś widocznym zabiegiem optymalizacyjnym, za który odpowiada odrobina kodu. Gdyby chodziło o oszczędność miejsca na japońskim CD, gra mogłaby mieć np. niższy bitrate sampli audio (których w Ico raczej nie ma tyle co w GTA, tudzież jRPG-u dialogiem płynącym), generalnie gorsze tekstury, ew. mniej tekstur (jak rozumiem nie w tym rzecz), wycięte (albo gorsze jakościowo) filmy (gdyby filmów było dużo)...

Nie miałem okazji porównać, ale może ta różnica jest wymuszona bajerami takimi jak bardziej złożone cienie w wersji PAL, programowy antyaliasing, lepsze (w teorii) oświetlenie, które w praktyce mogą się mniej rzucać w oczy, więc tak jakby skórka za wyprawkę. Czasem trudno się zdecydować, czy zapodać jakiś efekt, czy lepiej z niego zrezygnować. Przykładem filtr zmiękczający w PAL-owskim GoW. Grałem z nim, bo maskował aliasing, ale w dwójce brak tej opcji, toteż aliasing z początku mnie raził, jednak przyznać trzeba, że obraz jest ostrzejszy. Zetknąłem się też z opinią, że progressive scan nie w każdym wypadku służy grafice. Poza tym post-processing w PC-towym Hitman: Contracts bardzo obciążał kartę graficzną (na szczęście można go było wyłączyć), ale trudno stwierdzić z pełnym przekonaniem, że ogólne przyżółcenie/przybrązowienie obrazu było tych wymagań sprzętowych warte. Itd, itp. Osobnicze preferencje w takich kwestiach często kształtuje pierwsze wrażenie.

 

bardziej odpowiada mi wersja USA... może dlatego, że była pierwsza ;)

Pewnie właśnie dlatego.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
11/09/2008 - Team ICO given special Visual Arts award at CEDEC 2008

 

At this year’s CEDEC (CESA Developers Conference), on behalf of the entire team, Fumito Ueda, Junichi Hosono and Hajime Sugiyama were presented with a special award for Visual Arts for their contribution to the video game industry.

 

ICO won the award, surpassing other better-known titles like Final Fantasy, Gran Turismo and Metal Gear Solid. The game was praised for its atmosphere and presentation of contrasting light and shadow. Ueda had a few lines ready for the occasion:

 

“Thank you for this award. When we started working on ICO ten years ago, we faced many challenges because we wanted to create something which did not exist. We are now facing a similar challenge with our new project. Please wait a little more, we are sure you’ll like it very much. Thank you again.”

 

http://www.tigmagazine.com/

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nareszcie mam własne oryginały Ico i SotC. Napiszę tak: kolekcjonerom radzę nie grymasić, tylko brać wersję PAL, która chyba istnieje w większej liczbie egzemplarzy, a tym samym łatwiej (i taniej) ją zdobyć. Nawet jeśli graficzna przewaga nad wersją US nie jest oczywista, nie ma co szukać dziury w całym. Opcja 60 Hz obecna, dodatki są. Pozostaje tylko współczuć graczom skazanym na 50 Hz przez ich telewizor, bo - sądząc z intra - Ico w 50 Hz to klasycznie spowolniona, spłaszczona padaka, typowy koszmar PAL-owskiego gracza. No i współczuć skazanym na LCD. Nie wiem jak PS3 radzi sobie z tą grą, ale rozdziałka jest nawet jak na PS2 niska, nie ma progressive scanu i sama myśl o graniu w to na PS2 podłączonej do HD LCD-ka wywołuje zgrozę. Sztynksi profanacją wręcz. Szacunku trochę dla sztuki.

Poza tym stwierdzam, że trudno wydać mądrzej kasę niż na Ico. Nawet zacytuję jednego panopka z pewnego serwisu:

The good news in this case is that after many years of reviewers and gamers alike shrieking about what a masterpiece ICO was, and why did it get such a shafty release, Sony saw sense and re-released it in 2006 to coincide with semi-sequel Shadow of the Colossus, thus annoying all those people who were hoping to sell their original copy for GBP 70 on Ebay but making everyone else very happy indeed because they could actually buy one of the best games ever. Be one of those people.
Odnośnik do komentarza
No i współczuć skazanym na LCD. Nie wiem jak PS3 radzi sobie z tą grą, ale rozdziałka jest nawet jak na PS2 niska, nie ma progressive scanu i sama myśl o graniu w to na PS2 podłączonej do HD LCD-ka wywołuje zgrozę.
tu racja, gra wygląda strasznie na lcd, chyba jedna z najgorzej wyglądających gra z ps2 na tym typie tv. co gorsze gra ma problemy z kablem komponent przez który po prostu nie działa (nie wiem czy tylko na części tv czy na wszystkich, na moim samsungu nie poszło i nie jest to odosobniony przypadek) :(
Odnośnik do komentarza

Cóż, spłakałem się pod koniec.

Żeby nie pisać tego, co już napisano po wielokroć, napiszę tylko, że na fabułę Ico wybrzydzają chyba ci, którym skądinąd nie przypadły do gustu fabuły Miasteczka Twin Peaks, Evangeliona, prozy Gene'a Wolfe'a... Słowem - osobnicy niewrażliwi na urok tajemnicy i "poetycką siłę niedopowiedzenia", którym wszelki gotycyzm zwisa i powiewa. Ja tam się NIE spodziewałem, że wszystko zostanie wyjaśnione. Bardzo mnie cieszy, że gra od początku do końca trzyma fason.

P.S. Wg mnie SI daje radę. W tej grze (na całe szczęście) nie trzeba sztucznej inteligencji wystawiać cenzurki z rzutu granatem, reakcji na strzały snajpera, wykorzystania osłon terenowych... Zaledwie parę razy przyłapałem ją (SI znaczy) na ewidentnych wpadkach.

Ktoś jeszcze narzekał na ostatnią walkę, że krótka. Dla mnie była w sam raz pod każdym względem. Koszmarny boss levelu z DMC rodem i kąsanie pada w bezsilnym szale gdzie jak gdzie, ale w Ico byłyby z deka nie na miejscu. Ostatnia walka w PoP: Ptaszkach Czasu to dopiero była bida z nędzą.

P.P.S. Czas na SotC. Hell, yeah!

Edytowane przez Sonotori
Odnośnik do komentarza

Dziś skończyłem Ico po raz drugi i powiem tylko ze ta gra potrafi oczarować swoim światem. Przyznam się że dopiero za drugim razem kiedy bylem w tym pieknym zamku dałem sie oczarować magią tego dzieła, i kiedy doszedłem do końca to żal mi było opuszczać to miejsce.

 

A tak przy okazji słyszał ktoś ten kawałek?

Odnośnik do komentarza
...bambusy wyzywające się od czarnuchów przy motywie z gry...padaka...pewnie sami nie potrafili wymyśleć sobie beatu...

Generalnie hiphopowcy kradną dźwięki i gotowe melodyjki. Taka to jest sztuka. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że choć bity Bonhama z Led Zeppelin słychać w co drugim hiphopowym kawałku, to samego Led Zeppelin nie byłoby bez muzyki murzyńskiej.

Oni pewnie przynajmniej wiedzą, co ukradli. Polacy bez żenady wypruwali sample z płyt amerykańskich hiphopowców (przynajmniej u zarania rapu w naszym kraju) i waliło im, skąd je ukradziono wcześniej, co już było wtórne do potęgi.

Odnośnik do komentarza

No to troche wyjaśnie. Sam bit zrobili polscy producenci i poprostu podłożyli wokal amerykańców. Ten skład nazywa sie Holdcut i tworzą oni głównie muzyke instrumentalną(przy okazji polecam osobom które lubią taki rodzaj muzyki-genialną muzyke tworzą) , a ten kawałek pochodzi akurat z mixtepa z remixami raperów.

Edytowane przez cwieri
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

mam świadomość ze ICO to dzieło sztuki, ale jednocześnie to nie jest gra dla mnie. Pograłem troche, może z 2 godziny i dalej juz mi sie nie chcialo. CHyba po prostu potrzebuje wiecej akcji a mniej myslenia i kombinowania :) Dlatego Sotc mnie urzekł, ICO nie trafił w moje serce niestety

 

moze jeszcze kiedyś dokończe, kto wie. ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...