Skocz do zawartości

Pytania różne, różniste


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu orlen obniżył ceny hurtowe ON. Na stacjach nie było widać tej obniżki, za to widać każdą podwyżkę. Więc musi o coś tu chodzić... Dochodzi do sytuacji że pracownicy kradną coraz więcej paliwa z koparek, ciężarówek itp. Pracodawcy mają po (pipi)e podwójnie i wszystko drożeje. Koszt transportu w górę to i ceny w górę. A skoro wszystko drożeje to czemu paliwo ma tanieć? ;)

Odnośnik do komentarza

Obniżył ceny ale o ile ? Bo jak baryłka była po 145 dolarow w 2008 to paliwo kosztowało około 4.35zł.

A teraz mamy cenę baryłki od 124$ do 110$ a wczoraj tankowałem 5,35 za benzynę i 5,49zł za zwykłą ropędo służbowego.

 

To samo było z cukrem, cena poszła w góre z powodu zwykłej spekulacji bo jakiś matoł ogłosił, że cukier będzie drożeć, to producenci zaczeli podnosić. Głupi ludzie zaczeli kupować jak poje bani to producenci jeszcze bardziej podnieśli. A polski cukier w Niemczech nawet nie drgnął. Wiem, bo sam chciałem szybko pojechać za Zgorzelec obkupić się w polski cukier i sprzedawać naszym polskim asom, którzy sami na siebie bata ukręcili.

Odnośnik do komentarza

Nie porównujmy marży rafinerii do marży stacji benzynowej bo to zupełnie dwie różne sprawy.

marża właściciela/ajenta stacji wynika z ceny hurtowej. jeśli np orlen w hurcie sprzedaje po 4,30 a jego stacje patronackie w detalu po 4,32 to ty siłą rzeczy nie podniesiesz cen na swojej stacji bo poprostu nikt u Ciebie nie kupi paliwa. o takiej sytuacji napisałem.

Odnośnik do komentarza

No z tym kupi nie kupi to bywa różnie. W Płocku a przy okazji zaraz obok Orlenu zawsze bylo droższe paliwo niz na dolnymśląsku lub innym regionie a marża hurtowa jest ta sama wiec to nie jest tak, że stację piszczą i żyją tylko ze snickersów i hot dogów. Za każdym razem gdy Orlen podniesie cenęto wszyscy podnoszą. Na znajomego ze stacji brałbym poprawkę bo tak naprawde nie ma dramatu. Nie wiem, może to wynika z jakiejś dziwnej prawidłowości, że nikt nigdy nie pochwali się ile naprawde zarabia tylko zawsze jest średnio, tam źle, tam niedobrze ale ratę za Q7 płaci.

Odnośnik do komentarza

No przecież troszkę głupio jest powiedzieć "słuchaj mógłbyś płacić 10gr na litrze mniej i też bym na tym wyszedł, ale ja swoje Q7 (zrzynka od Yacka ;) ) też w tej cenie tankuję". U mnie między jednym orlenem a drugim różnica cen waha się w przedziale 5-25gr! Z czegoś to musi wynikać. Teraz gdy ceny poszły mocno w górę różnice zmalały, ale kilka miesięcy temu różnice potrafiły być kolosalne.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

silnik 1.9 TDi golf 3 , 90 km . Znajomy zalewa go olejem z biedrony . Pytanie co się stanie ? zalewa w proporcjach 80% biedronkowego do 20% ON . w sumie jakby to było nieszkodliwe to bym się nad tym zastanowił sam w swoich gablotach . Coraz trudniej połapać ON poza stacją a przy cenach na stacjach to kusi . Społeczniakom zanim mnie będą bluzgać za to co napisałem i zanim zaczną się wymądrzać mówię

 

 

A od reszty chętnie przeczytam co mają do powiedzenia

Odnośnik do komentarza

Rząd rządem, ale stacje paliwowe też są tutaj winne. Jestem tego pewien,że gdyby chciały to ceny byłyby niższe. Jest to jednak dla nich nieopłacalne, bo paliwo kupić trzeba (transport etc.)

 

witam. jako osoba ze środka: marża na paliwie dziś to 3%. wyjątkiem jest ORLEN i LOTOS który ma własne paliwo. Oni mają na dzień dzisiejszy marżę 5%. Reszta to cła,vaty,podatki,akcyze i inne

najwięcej stacja zarabia na reklamach, akcjach marketingowych alkoholu i tytoniu (jedyna dozwolona forma reklamy: w miejscu sprzedaży) + spożywka

Odnośnik do komentarza

Rząd rządem, ale stacje paliwowe też są tutaj winne. Jestem tego pewien,że gdyby chciały to ceny byłyby niższe. Jest to jednak dla nich nieopłacalne, bo paliwo kupić trzeba (transport etc.)

 

witam. jako osoba ze środka: marża na paliwie dziś to 3%. wyjątkiem jest ORLEN i LOTOS który ma własne paliwo. Oni mają na dzień dzisiejszy marżę 5%. Reszta to cła,vaty,podatki,akcyze i inne

najwięcej stacja zarabia na reklamach, akcjach marketingowych alkoholu i tytoniu (jedyna dozwolona forma reklamy: w miejscu sprzedaży) + spożywka

 

Stacja stacją, winny jest Orlen i Lotos bo to oni jako jedyne rafinerie w kraju podnoszą ceny. Polecam zapoznać się z wykresem ceny brayłki ropy z ostatnich lat i nałożyć na to wykres ceny paliw z takiego samego okresu do porównaia i analizy. Rafinerię wykorzystują fakt, że mogą podnosić te ceny, i tu akurat akcyza i inne opłaty nie mają nic do rzeczy bo nawet czysty zysk ze spółek trafia do skarbu państwa. Czyli mamy zysk, akcyze, opłatę paliwową, (inne) i tak się dziwnie składa, że właścicielem każdej jest państwo.

 

Podobnie było z cukrem: ktoś zaspekulował, że będzie drożeć no to producent aby nikogo nie zaskoczyć podniósł cenę. Dziwne, że ten sam cukier w Niemczech kosztował tyle samo ale tam żaden idiota nie stweirdził publicznie, że cukier powinien zdrożeć. U nas natomiast ludzie sami sobie strzelili w stopębo zaczeli masowo wykupywać cukier, a jak wykupują to podniesiemy cenę bo i tak wykupują.

Odnośnik do komentarza

Rząd rządem, ale stacje paliwowe też są tutaj winne. Jestem tego pewien,że gdyby chciały to ceny byłyby niższe. Jest to jednak dla nich nieopłacalne, bo paliwo kupić trzeba (transport etc.)

 

witam. jako osoba ze środka: marża na paliwie dziś to 3%. wyjątkiem jest ORLEN i LOTOS który ma własne paliwo. Oni mają na dzień dzisiejszy marżę 5%. Reszta to cła,vaty,podatki,akcyze i inne

najwięcej stacja zarabia na reklamach, akcjach marketingowych alkoholu i tytoniu (jedyna dozwolona forma reklamy: w miejscu sprzedaży) + spożywka

 

Stacja stacją, winny jest Orlen i Lotos bo to oni jako jedyne rafinerie w kraju podnoszą ceny.

 

masz 100% racji. Z tym, że ORLEN wtedy zarabia jako rafineria, nie jako "stacja benzynowa" (czyli ORLEN rafineria drożej sprzedaje paliwo do ORLEN stacja benzynowa). myślałem kiedyś o twarciu stacji, ale to trzeba kombinować na czymś innymn poza paliwem. typu: super działka przy drodze i otwarcie tzw MOPa (Miejsce Obsługi Podróżnych) - np. stacja a resztę działki wynająć McDonaldowi albo knajpie, ale motelowi albo samemu się w to bawić. Stacje to ciężka sprawa, bo często TIRy na których jest sporo hajsu mają swoje stacje małe, prywatne w Polsce gdzie mają tańsze paliwo + gratisy (np. ruhanie za darmo - wystarczy zapytać na CB)

 

więc generalnie d.upa.

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

No tak ale stacja Orlenu to w 95% franczyza jeśli nie w 100%. Orlen jako spółka chyba już nie ma swoich stacji bezpośrednio. Więc tak naprawdę to oni są szcześliwi bo to właściciel stacji się głowi ale znowu i u nich nie ma tak naprawdędramatu bo jak rafineria podniesie to i stacja podniesie i tam nikt z wlascicieli stacji nie gloduje, na rate leasingowa za fure ma bez problemu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...