Skocz do zawartości

Kolekcjonowanie gier - hobby czy inwestycja?


Katanka

Rekomendowane odpowiedzi

Ja Katankę doskonale rozumiem. Sam uwielbiam sobie po prostu kupić grę. Zagram czasem 10 minut, czasem nawet z folii nie odpakuję, ale gra jest. Nie przejdę wszystkich, ale wszystkie prędzej, czy później odpalę. Lubię też kolekcjonować karty MTG, nie biorę udziału w turniejach, nie gram nawet w domu towarzysko, nie mam albumu z nimi, żeby je poprzeglądać, leżą w pudle, po prostu kolekcjonuję. A ataki piraciarzy, dla których gra, żeby ją kupić, musi być genialna, odpieram już od lat. Jedni wolą kupić grę, inni pójść na imprezę i stracić taką samą kasę na... nic.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 184
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A ataki piraciarzy, dla których gra, żeby ją kupić, musi być genialna, odpieram już od lat. Jedni wolą kupić grę, inni pójść na imprezę i stracić taką samą kasę na... nic.

Nie wiem czy do mnie pijesz, ale nie pirace i nigdy nie piraciłem.

 

I nie generalizuj- albo kasa wydana na gry, albo na nic. Idąc na impreze możesz się dobrze bawić, c'nie?

 

Może po prostu nie jestem taki dziany i nigdy nie zrozumiem kupowania crapów, żeby tylko je mieć. Jak już pisałem- w mojej kolekcji są tylko wartościowe gry, reszte najczęściej wymieniam.

Odnośnik do komentarza

Mogę to zrozumieć choć dla mnie nie ma to żadnego sensu. Ja na zdjęciu z pierwszej strony nie widzę gier. Widzę pieniądze.

 

Czy zazdroszczę? Nie. Czy gram na piratach lub mam trzy oryginalne gry? Nie.

 

 

Wrażenie zrobiłaby na mnie np. kompletna kolekcja Dreamcastów (mam tu na myśli wszystkie edycje konsoli. Ostatnio miałem przyjemnosć oglądać koleckje wszystkich możliwych wydań DOA (limitowane, zwykłe, na Saturna, PSX, PS2, DC. 360 itd.)

 

Zrobiła na mnie 100 x większe wrażenie od tej Katanki.

 

Jedni wolą kupić grę, inni pójść na imprezę i stracić taką samą kasę na... nic.

 

o_O Ojojoj... Choćby na dobrą zabawę! Głębiej nie wejdę w ten temat bo zrobiłby się mega offtop. Eot.

Edytowane przez Maiden
Odnośnik do komentarza

Wchodząc głębiej w temat - jestem "prawie" abstynentem, czyli wypiję jakieś dobre wino przy eleganckiej kolacji, albo szampana na sylwestra. Wydawanie kasy na chlanie na imprezie jest dla mnie wydawaniem kasy na nic, jeśli ktoś umie się dobrze bawić, to nie potrzebuje do tego alkoholu. Co innego, jeśli wydajemy tą kasę np. na partyjkę w bilarda, albo coś podobnego.

 

A kupowanie/kolekcjonowanie gier, to po prostu nałóg, jak każdy inny. Ja sobie niedawno powiedziałem, że do premiery GTAIV na PC nie kupię żadnej gry (muszę sobie zostawić kasę, żeby mieć czym kurierowi zapłacić) i naprawdę trudno mi przejść obojętnie obok wielu tytułów w sklepie. I nie mówię o kupowaniu crapów, takich mam pewnie niewiele, ale po prostu kupuję także te tytuły, które są średnie. Nie tylko hity. Wracając do gier słabych - jeśli mam okazję kupić coś naprawdę bardzo kiepskiego, to to kupuję, dla zabawy, żeby zobaczyć nieudolność programistów, usiąść i ponabijać się z błędów itp. Jeśli kupuję crapa, to oczekuję tragedii, oczekuję wielu problemów, błędów i gra spełnia moje oczekiwania. Masochizm growy. Ale jak już wspomniałem wyżej, to jedynie kilka tytułów, pewnie w okolicach 10-15. Zresztą nawet wśród potencjalnych słabiaków można znaleźć perełki. Evil Islands superprodukcją nie jest, a zapewnia naprawdę godziwą rozrywkę.

Odnośnik do komentarza

o to właśnie pytam, bo nałóg w sensie uzależnienia to stan psychicznej i fizycznej zależności od jakiegoś psychoaktywnego środka chemicznego (ten na potrzeby tematu zamieńmy sobie na - sam nie wiem - "proces nabywania gier"?) przejawiający się przymusem jego przyjmowania w oczekiwaniu na efekty działania tego środka lub dla uniknięcia objawów abstynencyjnych; np. u.: lekowe, toksykomanie, lekomanie, narkomanie, nikotynizm; niekiedy za u. uznaje się wszystkie nawykowe zachowania z zatraceniem indywidualnej niezależności (np. u. od mody, telewizji, komputera). (pwn).

 

nie wydaje mi się, by katanka musiał i nie mógł zaprzestać chorobliwego kupowania kolejnych gier za wszelką cenę. jak mu braknie, tudzież nie może sobie w danym okresie pozwolić to nie okrada jak ćpun (no offence - nałóg to choroba) ludzi w ciemnej uliczce - bo musi.

 

ps: wikipedia (choć tej nie lubię cytować): nałóg to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego.

Odnośnik do komentarza

Dobra, sentinel, nie wchodźmy tu w naukowe definicje, wiadomo,że aktualnie używa się wielu słów nie do końca zgodnie z ich pierwotnym znaczeniem. Mówi się o nałogu komputerowym (czy konsolowym, jak zwał tak zwał), czyli pewnym uzależnieniu od grania. W podobnym sensie można też tak powiedzieć o kupowaniu gier, nie chodzi tutaj o degenerację, chodzi o to, że trudno się opanować przed kupieniem gry, nawet, jeśli nie jest to hit, ale wszystko w pewnych granicach. Jeśli już dla Ciebie musi to być uzależnienie od środka chemicznego, to proszę - od farby drukarskiej, używanej do barwienia instrukcji do gier (jasne, że nie mówię tego serio).

Edytowane przez Linek
Odnośnik do komentarza

jaki nałóg? że kogoś stać? to co powiesz o mnie Linek. 50 oryginalnych gier, dużo staroci (rzadko sprzedaję) mimo, że mam kasę do dziś nie kupiłem żadnego z "hitów" (choć mam w planach) ani Fable 2, Fallouta czy Gow. Jedynie PES09, Mercenaries2 i Pure. Dwie ostatnie już pokończyłem. Teraz akurat maksuję sobie inne gry (Stranglehold). Wież mi ale mało kto co ma pokaźną kolekcję grał we wszystkie posiadane pozycje, więc dla tego nie widzę sensu kupowania teraz hitów jak mam w co grać.

Nie rozumiem kupowania "muszę mieć ja wszystkie". nie uciekną. trzeba mieć czas, a w święta będzie go aż nadto.

Zresztą na najbliższy czas jakoś "must have"ów nie widzę.

 

To, że granie jest moim hobby nie oznacza że to nałóg. Fakt czasem gram przesadnie długo, ale nadal wolę wyjście do kina/teatru/gdziekolwiek.

Trochę generalizujemy. Nałóg nałogowi nie równy. Zresztą, kogo to obchodzi?

Odnośnik do komentarza
Jeśli już dla Ciebie musi to być uzależnienie od środka chemicznego, to proszę - od farby drukarskiej, używanej do barwienia instrukcji do gier (jasne, że nie mówię tego serio).

ale o czym ty do mnie rozmawiasz? nie chodziło mi o znaczenie dosłowne całej encyklopedycznej definicji - wyraźnie pogrubieniem kluczowy fragment, istotę nałogu jako takiego, której nijak nie mogę się doszukać w tym co robi (i w każdej chwili może zaprzestać) katanka, czy inni gracze kolekcjonujący (w takiej czy mniejszej skali) tytuły na ulubioną platformę. nie odczuwamy przymusu - ergo nie jesteśmy nałogowcami.

 

ps: "dobra, sentinel, nie wchodźmy tu w naukowe definicje" - to w jakie mamy wchodzić, twoje własne? rozsądnie kalkujący wszelkie koszta gość, wydający kasę na gry (zamiast na fajki) to nałogowiec; a filatelista to pewnie miłośnik sportów ekstremalnych? ;-)

Odnośnik do komentarza

Jest takie cos jak uzaleznienie od robienia zakupow:

Oniomania is a medical typer term for the compulsive desire to shop, more commonly referred to as shopping addiction or shopaholism

Natomiast samo uzaleznienie jest rodzajem nalogu, wiec czepianie sie o encyklopedyczna definicje jest pozbawione sensu

Edytowane przez Yabollek007
Odnośnik do komentarza

A dla mnie kolekcjonowanie gier to hobby i inwestycja. Nie jest to tania inwestycja, ale z czasem zaczelo sie pracowac i mozna poglebiac swoje hobby przez systematyczne powiekszanie swojej biblioteki. W Polsce nie wysluplalbym 200 zlociszy z marnej wyplaty na gre bo sa inne potrzeby. Jedzenie, oplata domu- takie przyziemne duperele, na ktore w Polsce trza je'bac jak przyslowiowy pies. Niewazne. Teraz moge sobie na to pozwolic i nie zasmiecam biblioteki crapami roznej masci, a inwestuje tylko w tytuly ponadczasowe, ktore z czasem odpale dzieciakowi co by wiedzial w jakie archaiczne gry cioral jego stary. Tak wiec uwazam, ze kto ma kase to powinien sobie od czasu do czasu pozwolic na zakup oryginalnej gry, Bo to ladnie wyglada na polce, a emocje towarzyszace otwieraniu nowej gry to jak caloroczne czekanie na gwiazdke. Drogie to hobby, ale jesli juz sie jest tym graczem to czemu sobie odmawiac - wszak nie zaczne w momencie inwestowac w wedki bo sezon na leszcza ;) Z czego moral prosty: Grasz, masz kase to i gry kupujesz/kolekcjonujesz.

Odnośnik do komentarza

^

bla bla bla look at me, I'm working in Ireland bla bla bla

 

 

 

Gry nie są inwestycją, bo nie wiesz co za 10 lat będzie miało wartość kolejonerską. Limitowana edycja Bioshocka może mieć znacznie niższą cenę niż jakaś gra dodawana do Happy Meal tak samo jak obecnie najlepsze Zeldy w mintowym stanie mają mniejszą wartość niż średniej jakości Zelda na niszową konsolę Panasonica.

Odnośnik do komentarza

Dla mnie kazda gra jaka kupie bedzie miala wartosc kolekcjonerska i to nie z racji tego, ze zyska na wartosci, ale ze jak przypomne sobie okres w ktorej sie nia jaralem to przypomne sobie tez pewien okres z zycia. Nie chodzi tu o np.numizmatyke i sprzedawanie za jak najwieksze pieniadze swojego zbioru. Chodzi o wartosc sentymentalna.

I nie wyjezdzaj mi tu z "bla bla bla", bo nie mam zamiaru bawic sie w masazyste twoich kompleksow.

Odnośnik do komentarza

Wartość kolekcjonerska nie jest wartością finansową a jako, że inwestycja jest czysto ekonomiczną fazą toteż nijak nie ma się ona do czegoś co nie przekłada się na pieniądz w czystej formie. Jeśli zbierasz puszki po piwach to nie "nwestujesz tylko kolekcjonujesz (i to nawet w momencie gdy każda z nich ma dla Ciebie olbrzymią wartość).

 

Z 'bla bla' wyjechałem, bo nie podoba mi się gdy Polak-emigrant pisze, że w Polsce trza je*** jak przyslowiowy pies tylko dlatego, że sam nie ułożył sobie tutaj życia. Wyjechałeś? Gratuluję. Żyje Ci się dobrze? Cieszę się. Masz kompleksy związane z Polską? Pozostaw je dla siebie.

Edytowane przez greah
Odnośnik do komentarza

mega zajawka, nawet juz nie chodzi o zbieranie gier bo to az tak mnie nie jara ale gratulacje ze robiac cos co lubisz masz srodki aby spelniac nie takie znow najtansze pasje. robisz cos o czym wiekszosc ludzi z forum bedzie moglo tylko pomarzyc, pieprzyc hejterów, pozdro i sukcesywnego uzupelniania kolekcji;)

Odnośnik do komentarza
Ja na zdjęciu z pierwszej strony nie widzę gier. Widzę pieniądze.

 

Ja nie widzę pieniędzy, bo pieniadze to _tylko_ pieniądze i nic nie znaczą. Gry to dla mnie coś więcej niż kasa wydana na nie. No ale skoro w grach widzisz tylko pieniądze, to pewnie nigdy nie zrozumiesz czym może być pasja kolekcjonowania gier :)

 

PS. [Kupię] Na PS3 następujące tytuły ...

 

Jeśli macie do sprzedania coś z poniższego spisu, zapraszam na priv z ofertami.

 

Alone in the Dark: Inferno Action/Adventure 14-Nov-2008 Released

Armored Core for Answer Action 16-Sep-2008 Released

BAJA: Edge of Control Racing 26-Sep-2008 Released

Battlefield: Bad Company

Beijing 2008 Sport 07-Jul-2008 Released

BioShock FPS 21-Oct-2008 Released

Blitz: The League II Sport 24-Oct-2008 Released

Brothers in Arms: Hell's Highway FPS 25-Sep-2008 Released

Cabela's Dangerous Hunts 2009 Hunting 23-Sep-2008 Released

Call of Duty 4: Modern Warfare FPS 09-Nov-2007

Call of Duty: World at War FPS 11-Nov-2008 Released

Cars Mater-National Racing 30-Nov-2007

Civilization Revolution

Dead Space Action 24-Oct-2008 Released

Disgaea 3: Absence of Justice RPG 26-Aug-2008 Released

Disney Sing It: High School Musical 3: Senior Year Music 07-Nov-2008

Disney: Sing It Music 21-Oct-2008 Released

Dragon Ball Z: Burst Limit Fighting 06-Jun-2008 Released

Eternal Sonata RPG 21-Oct-2008 Released

FaceBreaker Sport 05-Sep-2008 Released

Fallout 3 RPG 28-Oct-2008 Released

Far Cry 2 FPS 24-Oct-2008 Released

FIFA 09 Sport 14-Oct-2008 Released

Golden Axe: Beast Rider RPG 17-Oct-2008 Released

Guitar Hero: Aerosmith Music 30-Jun-2008 Released

Guitar Hero: World Tour Music 07-Nov-2008 Released

Hellboy: The Science of Evil Action 24-Jun-2008 Released

Karaoke Revolution Presents: American Idol Encore Music 18-Mar-2008

Kung Fu Panda Action 03-Jun-2008 Released

Legend of Spyro: Dawn of the Dragon Action 21-Oct-2008 Released

Legendary FPS 07-Nov-2008 Released

LEGO Batman: The Videogame Action 23-Sep-2008 Released

LEGO Indiana Jones: The Original Adventures Released

LittleBigPlanet Entertainment 05-Nov-2008 Released

Madagascar: Escape 2 Africa Action 11-Nov-2008 Released

Madden NFL 09 Sport 15-Aug-2008 Released

Major League Baseball 2K8 Sport 04-Mar-2008

Mercenaries 2: World in Flames Action

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Midnight Club: Los Angeles Racing 24-Oct-2008 Released

Mirror's Edge FPS 11-Nov-2008 Released

MLB '08 The Show Sport 04-Mar-2008

Monopoly Entertainment 24-Oct-2008 Released

Monster Madness: Grave Danger Action 12-Aug-2008 Released

Mortal Kombat vs. DC Universe Fighting 18-Nov-2008 Released

MotoGP 08 Racing 24-Oct-2008 Released

MotorStorm: Pacific Rift Racing 07-Nov-2008 Released

Naruto: Ultimate Ninja Storm Fighting 07-Nov-2008 Released

NASCAR 09 Racing 10-Jun-2008 Released

NBA 09 The Inside Sport 07-Oct-2008 Released

NBA 2K9 Sport 10-Oct-2008 Released

NBA Ballers: Chosen One Sport 21-Apr-2008

NBA Live 09 Sport 10-Oct-2008 Released

NCAA Basketball 09 Sport 18-Nov-2008 Released

NCAA March Madness 08 Sport 11-Dec-2007

Need for Speed Undercover Racing 18-Nov-2008 Released

NHL 09 Sport 26-Sep-2008 Released

NHL 2K9 Sport 12-Sep-2008 Released

NPPL Championship Paintball 2009 Sport 25-Nov-2008 Released

Overlord: Raising Hell Action 20-Jun-2008 Released

Pro Evolution Soccer 2009 Sport 11-Nov-2008 Released

Pure Racing 26-Sep-2008 Released

Quantum of Solace: The Game Action 04-Nov-2008 Released

Rapala Fishing Frenzy Simulator 14-Oct-2008 Released

Resistance 2 FPS 28-Nov-2008 Released

Rock Revolution Music 21-Oct-2008 Released

SBK-08 Superbike World Championship Racing 26-Sep-2008 Released

Shaun White Snowboarding Sport 14-Nov-2008 Released

Silent Hill: Homecoming Action/Adventure 30-Sep-2008 Released

SingStar Abba Music 14-Nov-2008 Released

SingStar Vol. 2 Music 28-Oct-2008 Released

SingStar Vol. 3 Music 14-Nov-2008 Released

Spider-Man: Web of Shadows Action/Adventure 24-Oct-2008 Released

Star Wars: The Force Unleashed Action 19-Sep-2008 Released

The BIGS Sport 25-Jun-2007

Tiger Woods PGA Tour 09 Sport 26-Aug-2008 Released

TNA Impact Fighting 12-Sep-2008 Released

Tom Clancy's EndWar Strategy 06-Nov-2008 Released

Tomb Raider: Underworld Action/Adventure 21-Nov-2008 Released

Top Spin 3 Sport 20-Jun-2008 Released

Valkyria Chronicle RPG 04-Nov-2008 Released

WALL-E Action/Adventure 24-Jun-2008 Released

World Championship Off Road Racing Racing 21-Nov-2008 Released

World Series of Poker 2008: Battle For The Bracelets Cards 25-Sep-2007

WSC Real: 2008 World Snooker Championship Sport 14-Nov-2008 Released

WWE SmackDown! vs. RAW 2009 Sport 07-Nov-2008 Released

Edytowane przez Katanka
Odnośnik do komentarza

Wystarczylo napisac: "Kupie wszystkie gry na ps3, ktore do tej pory sie ukazaly, badz ukaza sie w przyszlosci"

Na marne rozpisywac sie. Z drugiej strony, Katanka, hmm. To jest kolekcjonowanie dla samego kolekcjonowania bo nie wierze, ze uda Ci sie je wszystkie wymasterowac na 100%, ani nie masz jasno okreslonego gatunku gier, ktory preferujesz, co smutne swoja droga. Gratuluje jednak samozaparcia w powiekszaniu biblioteki. (Beijing 08- matko jedyna)

Edytowane przez POL_SouL
Odnośnik do komentarza
Ja nie widzę pieniędzy, bo pieniadze to _tylko_ pieniądze i nic nie znaczą. Gry to dla mnie coś więcej niż kasa wydana na nie. No ale skoro w grach widzisz tylko pieniądze, to pewnie nigdy nie zrozumiesz czym może być pasja kolekcjonowania gier :)

 

 

Obawiam się, że nieuważnie przeczytałeś mojego posta. Napisałem, że twoje kolekcja nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia bo poza ilością nie ma w niej nic szczególnego.

Napisałem też, że niedawono miałem przyjemność oglądać zbiór wszystkich możliwych wydań Dead or Alive, łącznie z poświęconymi im Bundle Packami. Zrobiła na mnie nieporównywalnie większe wrażenie od twojej. Po prostu, zamiast mieć dajmy na to wszystkie gry na PS2, sam wolałbym np. wejść w posiadanie np. Dreamcasta Milka Edition (10 wyprodukowanych egzemplary na świecie).

 

I nie ma w tym żadnej zazdrości, zwyczajnie twój zbiór nie robi na mnie wrażenie. A gry kolekcjonować lubię, bo sam to robię.

Odnośnik do komentarza
Gość Albert Wesker

otototototo!! zgadzam sie w 100%! co to za frajda kolekcjonowac cos, co moze miec kazdy, a jedynym problemem to kwestia finansow? bo przeciez nie samozaparcia... to tak jakbym zbieral batoniki snickersy i ukladal je sobie gdzies tam (ale kupuje tylko na promocji, max 1.50)

gdybym cos kolekcjonowal to napewno cos unikalnego (jak wspomniany przez Maidena DeCek) albo cos tematycznego (tez to co wspomnial Maiden)

Odnośnik do komentarza
Wystarczylo napisac: "Kupie wszystkie gry na ps3, ktore do tej pory sie ukazaly, badz ukaza sie w przyszlosci"

 

Nie mozna tak, bo by sie ludzie zgłaszali z grami, które już mam :)

 

to tak jakbym zbieral batoniki snickersy i ukladal je sobie gdzies tam (ale kupuje tylko na promocji, max 1.50)

 

Batoniki snikersy są wszystkie takie same, to bez sensu porównanie. Gdyby ktoś natomiast zbierał batoniki, które różnią się opakowaniem, smakiem, wielkoscia, czymkolwiek ... i miał kolekcję każdego batonika innego, to rozumiem, jak najbardziej.

 

ani nie masz jasno okreslonego gatunku gier, ktory preferujesz, co smutne swoja droga.

 

Oczywiście, że mam - od dawna podobają mi się gry strategiczne, logiczne, wyścigi oraz gry starego typu (old schoolowe arcade). Natomiast nie trawię strzelanek fpp i fps ...

Odnośnik do komentarza
ani nie masz jasno okreslonego gatunku gier, ktory preferujesz, co smutne swoja droga.

 

Oczywiście, że mam - od dawna podobają mi się gry strategiczne, logiczne, wyścigi oraz gry starego typu (old schoolowe arcade). Natomiast nie trawię strzelanek fpp i fps ...

To mozesz mi wytlumaczyc co robi w Twojej 'Wish Liscie" m.in. Resistance 2?

Czyli, ze kupujesz gry wszelkiej masci nawet te, ktorych nie trawisz i dlatego uwazam, ze to smutne i conajmniej bez sensu.

Odnośnik do komentarza

Ja w sumie moge wypowiedziec sie w tym temacie, bo zbieram kilka ladnych lat. Przede wszystkim zbieranie to jest moje hobby. Kilka lat temu mialem duze zajawki na niektore rzeczy i zawsze staralem sie je kupic jak najszybciej. W tej chwili takich duzych lotow nie mam. Pamietam taki czas, ze zastanawialem sie po co mi to wszystko i czesc rzeczy sprzedalem (m.in. Final Fantasy 2 (4) na SNESa, Sonica 3 na MD...). Strasznie mnie to meczylo i po jakims czasie odkupilem praktycznie wszystko to, co zostalo sprzedane. Na obecna chwile nie wiem juz sam co posiadam a co nie. Pamietam ostatnio jak otworzylem szafe i mile zaskoczylem sie praktycznie nowym GameGear'em albo przylapalem sie na przegladaniu ebaya, gdy automatycznie wpisalem "Chrono Trigger" do wyszukiwarki (a gre juz posiadam). Ogolnie jest to dla mnie duza frajda (choc w tej chwili juz nieco mniejsza). Czesciej rzeczy kupuje, nizli w je gram, co sprawia mi chyba wieksza przyjemnosc. I zgodze sie z przedmowcami - dla mnie licza sie pojedyncze rarytasy a nie ilosc rzeczy w kolekcji.

Odnośnik do komentarza
Czyli, ze kupujesz gry wszelkiej masci nawet te, ktorych nie trawisz i dlatego uwazam, ze to smutne i conajmniej bez sensu.

 

Czyli kolekcjoner znaczkow, ktory ma w swojej kolekcji zbiory, ktore niekoniecznie mu sie podobaja - ale bez nich kolekcja bylaby niepelna tez jest zly? Uwazam, ze takie myslenie jest smutne i conajmniej bez sensu.

 

Katanka juz dawno wytlumaczyl dlaczego zbiera gry, wiec nie widze sensu takich textow, jak Twoj wyzej. Widze, ze niektorych po prostu boli, ze ktos ma kase zeby ja z czystym sumieniem wydac na 'glupoty'. Nie pije oczywiscie do Alberta, czy Maidena bo mnie tez przestalo bawic kolekcjonowanie gier (to nic unikalnego), ale jak ktos lubi to jego sprawa ;)

Edytowane przez Lucek
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...