Skocz do zawartości

Rozpoczęcie zajawki na gry typu RPG.


Big_Borsuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że właśnie w życiu rozpocząłem okres w którym będę miał więcej czasu wolnego (studia), chciałem wziąć się za gry które, bądź co bądź wymagają od gracza poświęcenia im więcej ilości godzin niż standardowe gry akcji/przygodowe, czyli po prostu gry RPG. Jako że w swoim domowym zaciszu posiadam 3 konsole od Sony (PS2, PS3 i maleńkie PSP) chciałbym poradzić się was od czego zacząć, aby gra mnie nie przytłoczyła od razu po starcie. Najbardziej interesują mnie gry na PS3 bo właśnie przy niej spędzam najwięcej czasu. Kiedyś próbowałem rozpocząć przygodą z RPG biorąc się za FFXII na PS2 i nie powiem - grało mi się bardzo przyjemnie.

Więc co polecacie na początek?

Myślałem o Dragon Age i Demon Souls. Wiem że ta druga jest bardziej dla wprawionych graczy, więc nie wiem czy ją "ogarnę".

Czekam na wasze spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 25
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na poczatek polecam ci zebys zamiast "mieć więcej wolnego czasu" skupił się na studiach i coś z nich wyniósł. Magistrów z tytułem, ale bez pojęcia mamy w nadmiarze...

 

:P

 

Na PS3 z ciekawych rzeczy jest FF13, Resonance of Fate, Star Ocean 4. Do tego niektórzy doliczą pewnie Disgaea 3, ale to jest strategy RPG. Demon's Souls to nie jest RPG, to hack and slash, ale ze swietnym klimatem i gameplayem. Dragon Age jest calkiem ciekawy i jak lubisz dlugie dialogi, iluzje swobody oraz standardowe fantasy to mozesz uderzac.

 

Na PS2 jest chyba z milion gier wartych uwagi, za długo by wymieniać, ale podam ci tytuły serii - oczywiscie Final Fantasy, kingdom Hearts, Star Ocean, Shin Megami Tensei, Valkyrie Profile, Xenosaga i kupa innych pomniejszych o ktorych juz zdazylem zapomniec. Zapomnij o Suikodenach, to szmelc :P

 

Na PSP nie ma za duzo ciekawych tytulow z gatunku. Najlepszym jest Persona Portable, a po niej proponuje ci Final Fantasy Tactics The Lion War, czyli remake z czasow PSX.

 

Ale powiem szczerze ze lepiej by bylo jakbys sie na studiach skupil...

Edytowane przez Trzcina
Odnośnik do komentarza

Skoro masz Psp to proponowalbym ci zaliczyc niektore jrpgi z Psone czyli seria Final Fantasy(znowu :P ) Tales Of(takze na Ps2), Grandie, Legend of Dragoon (chociaz mi srednio sie podobala ta gra) Wild Arms, Breath of Fire, Chrono Cross i mozesz sprobowac Dragon quest'ow (ale ja prawde mowiac gralem tylko w VIII czesc na Ps2) Suikodeny( 1 i 2 czesc polecam bo pozniejsze czesci imho byly takie sobie), wiec nie sluchaj Trzciny, ze Suikodeny to szmelc bo ja za totalny szmelc uwazam Xenosage(burp),ktora nie jest godna czlonu "Xeno". Tutaj dlatego polecam tobie Xenogears z czasow szaraczka, perelka.

Odnośnik do komentarza

OP nie wymienil PSX wsrod swoich konsolek, wiec stwierdzilem ze nie bede podawal gier z PSX.

 

Co wiecej suikodeny na PS2 sa tragiczne, te z PSX sa calkiem calkiem (przy czym czesc druga jest bardzo dobra, a czesc pierwsza dobra) :P

 

Nie bede sie klocil na temat Xenosagi, ale czesc trzecia to jeden z najlepszych RPG na PS2, oceny mowia same za siebie ;)

Odnośnik do komentarza

Niedlugo bedzie premiera Two Worlds 2. Gra wyglada bardzo konkretnie i zapowiada sie na dluuugie godziny grania. Moze takie rpg trafi w twoje gusta...

PS. Skoro zaczynasz przygode z rpg to zobaczysz co ci pasuje. Mi np. bardziej jako rpg podchodza te w stylu "zachodnim" jak to niektorzy nazywaja. A jRPG to dla mnie po prostu przygodowki, bo odgrywanie rol to tam żadne ( fani jrpg to moja opinia i nie trolluje ani nie podjudzam :P )

Edytowane przez genjuro
Odnośnik do komentarza

Na dobry początek warto zacząć od klasycznych i prostych RPG-ów, bez skomplikowanej fabuły. Bardzo dobrą grą do startu IMO jest Wild Arms Alter Code F. Jest to remake Wild Arms z PSX, który jest nieco zmodyfikowany i ofkoz ma grafikę na wyższym poziomie. Gra wyszła na PS 2.

Na PSX dosyć prostą i ciekawą grą RPG było Threads of Fate od Square, a z ciężkich klimatów to polecam Vagrant Story (można kupić na PSP na PSS, jako classic).

Na PS 3 odpal po prostu Final Fantasy XIII, jako iż każda częsć Final'a to odrębna przecież historia.

Odnośnik do komentarza

PSX: Najpierw mój drogi to odpal sobie Xenogears i pozwól tej grze zmasturbować twój mózg. Chrono Cross też był fajny, ale z powodu nędznego moim zdaniem stylu prowadzenia fabuły go nie skończyłem. No i Chrono Trigger. Perełka. Warty uwagi jest też bez wątpienia Breath of Fire 4.

 

PS2: Koniecznie Tales of the Abyss. FF10 jest baaardzo cukierkowe, ale pamiętam że nabiłem tam ze 100h co o czymś świadczy. FF12 jest imo lepsze i tę część też polecam. Prawdziwy majstersztyk graficzny. Jak już się trochę ogarniesz to nie możesz przepuścić Persony 3 i moim zdaniem lepszej Persony 4. Serię Shin Megai Tensei w postaci Digital Devil Saga 1/2 oraz Nocturne proponowałbym ci zostawić, bo to są ciężkie gry. Bardzo też żałuję, że nie miałem okazji sprawdzić Xenosagi. Planuję naprawić swoje PS2 i w końcu to ograć, ale zawsze kasy brak na wymianę lasera ;) A no i bym zapomniał - Valkyrie Profile 2. Rewelacja systemowo, fabularnie dupa.

 

PS3: Prawdę mówiąc chyba nic nie wzbudziło mojej wielkiej sensacji, bo nic nie mogę sobie przypomnieć. Star Ocean planuję kupić, ale na razie kasy brak no i nie wiem czy mi podejdzie po 3, która mi średnio leżała.

 

PSP: Koniecznie Valkyrie Profile 1 dla PSP i Crisis Core! Dwie naprawdę świetne gry. Ja sprzedałem PSP zaraz przed wyjściem Persony 3 Portable, jak dorwiesz tę kopię to już nie musisz ogrywać wersji na PS2 ;) No i dobre też jest Birth by Sleep, ale nie wiem czy wyszło już.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jak widzę jakie gry niektórzy polecają świeżakowi na start, to mnie normalnie LOL łapie. Resonance of Fate? Final Fantasy XII? Xenosaga? Chcecie żeby się chłopak zniechęcił na starcie? :kiss:

 

 

Tales of the Abyss i seria Kingdom Hearts (ps2), ewentualnie Crisis Core lub Jeanne d'Arc (psp) - nie ma lepszych, bardziej przystępnych tytułów dla początkującego erpegowca.

Odnośnik do komentarza

Proponuję zaczynać od jRPGów z PSX lub jeszcze wcześniejszych. Bez voice actingu i cukierkowej grafiki. To chyba największa bolączka nowszych generacji, prawdopodobnie FFVII, Chrono Cross, Suikoden też zostały by z(pipi)ane i zbyt infantylne, gdyby wyszły w dzisiejszych czasach. Wtedy w dobie słabej grafiki, często 2D po prostu nie dostrzegało się tego, nie można było też usłyszeć głosów bohaterów. 

 

Dlatego zacznij od klasyków bo nowymi się możesz zniechęcić a jak dojdziesz do nowości to będziesz mógł ponarzekać sobie na forum na upadek gatunku  :potter:

 

 

Odnośnik do komentarza

Zgodzę się z Kazuo, proponowanie komuś Xenogears czy Valkyrie Profile (sic!) jako świeżakowi, to niezbyt dobry pomysł. Zwłaszcza VP. Mimo, że klimat niezły, to poziom trudności wymógł na mnie przerwanie i sprzedanie gry (limit czasowy od początku gry, konieczność pozbywania się dobrych członków drużyny, masa statsów, rozlatujący się sprzęt, ect.). Nie zgodzę się za to z Chrono Crossem, to niewątpliwie jedna z najlepszych gier z PSX i fabułę też ma nieco dojrzalszą niż Chrono Trigger, a do tego jest chyba najlepiej graficznie zrobionym tytułem (takie PSX 1.5 ;) ). Zwłaszcza niesamowicie wykreowane są ataki, gdzie nawet zwykły fireball wygląda boleśnie, a co dopiero późniejsze elementale, to jakieś kosmosy (czasami dosłownie ;) ). I należałoby dodać, że system walki jest też prosty. Ogółem polecam nawet komuś kto mało gra w RPG. Choć pierwszeństwo powinny mieć gry, które wymieniłem wcześniej (Wild Arms AC:F zwłaszcza). Seria "Tales of..." myślę, że jest raczej dla już bardziej zaklimatyzowanych. Świeżak potrzebuje efektowności i prostoty :)

 

A jak szukasz bardziej akcji, niż rpg-ów to albo Crisis Core na PSP (bardzie rpg-owate), albo Final Fantasy: Dissidia (bijatyka z rozbudowanymi elementami typu rpg).

Odnośnik do komentarza

Troche mnie smiesza te posty w stylu "nie polecajcie tego lub tego swiezakowi, bo sie pogubi" LOL. Ludzie, to zwykle gry, a w kazdej system jest wytlumaczony. Zaloze sie ze chlopak poradzi sobie w kazdej bez wyjatku. Tak wiec Big_Borsuk ( o ile jeszcze czytasz ten topic) wybierz sobie na poczatek jakakolwiek gre, ktora nie jest jakas kontynuacja z serii typu 2 czy 3 czesc, zebys sie w fabule nie pogubil (chociaz teraz nawet kontynuacje serii maja odrebne fabuly, a nawet swiaty ).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o śledzenie tematu to jestem na czasie, spokojnie :D Właśnie zainwestowałem w Threads of Fate i Vargant Story i myślę że na początek to będzie dobre. W Chrono Trigerra kiedyś grałem ale nie wiem czy skończyłem, więc myślę że odświeżę sobie tą część i tą na PSX, jeśli naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza

Mendrek - jesli chodzi o vp to pie***lisz glupoty. kilka pytań:

jaki limit czasowy? chodzi ci o periody? w kazdym chapterze da sie spokojnie ze wszystkim wyrobic(na hardzie szcegolnie), nawet pozniej cave oblivion zwiedzic ze 2 razy.

KONIECZNOŚĆ(?) pozbywania sie najlepszych czlonkow druzyny? haha, wlasnie nie. pozbywamy sie tych slabszych z tym ze dajemy im punkty poprzez traits'y. gre przechodzi sie najlepszymi postaciami(nie liczac seraphic gate) ktorych sie nie odsyla.

masa statsow? no fajnie, co z tego ze jakiekolwiek znaczenie maja tylko 4.

rozlatujacy sie sprzet? super, tylko ze tych broni sie nie uzywa za bardzo(tylko na danych przeciwnikow, jezeli raz uzyjemy w trakcie walki, to mozemy byc spokojni ze sie nie rozleci, oczywiscie nie liczac rozdzek tu jest 50% szansy na break).

 

ech, jak niektorzy cos powiedza, to juz powiedza...

Odnośnik do komentarza

Spokojnie mistrzu, to nie jest temat o VP, to po pierwsze, po drugie wiekszosc z nas mowi z pamieci, czas moze zatrzec niektore rzeczy. Nie rzucaj sie tak prosze i lepiej napisz konstruktywnego, co wniosloby powiew swiezosci do tematu. Latwo jest mowic z pocyji osoby znajacej dana gre na wylot.

 

Vagrant Story to akurat bardzo, bardzo trudna gra dla kogos kto nie ma pojecia o RPG. Nie znam nikogo kto za pierwszym razem nie glowkowalby mocno przy tej grze, tym bardziej ze ruletka po kazdym bossie nie pomaga nadrobic braku znajomosci gry statystykami.

 

 

Ale to piekna gra, z niesamowita historia... warto sie przemeczyc, poczytac jakies FAQ w razie trudnosci i ja skonczyc :)

Odnośnik do komentarza

dobra, przesadzilem ;p. moze to wina tego ze to chyba moj ulubiony jrpg i mnie ponioslo. anyway, to nie jest dobra gra na poczatek poniewaz jest dosyc trudna dla poczatkujacego. vagrant story to dopiero! :D

 

w mojej opini najlepszym (j)rpg na poczatek jest ff7. i ogolnie finale na psx'a ktore psp bez problemu emuluje. na ps2 warto zaczac od ffx ktory jest banalny i calkiem przyjemny. tip: jakbys masz mozliwosc(jakakolwiek:P)zagrac w to z org. japonskim va to polecam, gra zyskuje na tym bardzo znacznie :) i gra sie 100% lepiej.

Odnośnik do komentarza
  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...