Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca. Pamiętam np. Komputer Świat Gry, miał chyba najlepszą cenę z tych pism (jakieś 7 zł na początku poprzedniej dekady), no ale dem było tak z 5-6, a pełniak to raczej jakiś oldschool (ale często były to smakowite kąski, np. Simon the Sorcerer 2, który mi akurat gdzieś przepadł). Swoją drogą, to pismo miało przeyebaną tabelkę z ocenami gier.

Były też Click czy Play, też za mniej niż 10 zł, ale bez pełniaków i z niewielką ilością demek. Sam nawet w latach świetności mojego pierwszego PC (powiedzmy, że 00-03) nie nabywałem CDA, a nie powiem, pismo robiło wrażenie objętością i zawartością (inna sprawa, że mimo grania zarówno na konsolach jak i PC, czułem jakąś niechęć do tego światka blacharzy i ich stylu).

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

Z uwagi na dawne czasy kupiłem tego jubileuszowego Ekszyna. Przerwę miałem sporą ~7 lat i jakoś nie bardzo mogę się odnaleźć - nie znam lwiej części autorów, nie czuję humoru. W sumie normalne po tylu latach. Dwie rzeczy jednak od razu mi się rzuciły w oczy: beznadziejny papier oraz związana z tym fatalna jakość screenów. Wybór tych 20 gier ogólnie w porządku (biorąc pod uwagę korzenie pisma), ale ten AC rzeczywiście boli. Przy tej okazji wyszedł ich absurdalny system "dawania dychy" :yao:

 

Z drugiej strony potrafią nazwać rzeczy po imieniu (vide recenzja LoFa, "DLC" do Primala), co jest rzadkością w branży :lapka:

Odnośnik do komentarza

Ale sam artykuł o branży w latach 90-tych od środka jest świetny tak jak pierwsza część sprzed miesiąca. Uwielbiam takie artykuły i jednak inaczej to wygląda jak pisze osoba bioraca w tym udział a inaczej jak dziennikarz który tylko z wywiadów zna szczegóły.

Odnośnik do komentarza

Ale sam artykuł o branży w latach 90-tych od środka jest świetny tak jak pierwsza część sprzed miesiąca. Uwielbiam takie artykuły i jednak inaczej to wygląda jak pisze osoba bioraca w tym udział a inaczej jak dziennikarz który tylko z wywiadów zna szczegóły.

Czyli generalnie w Jubileuszowym CDA jest co czytać? Kupowałem tą gazetkę jakieś 10-15 lat temu. Zaprzestałem jak przesiadłem się na konsole jakoś w 2005 na pewno - pamiętam moje pierwsze Neo a potem PSXE z relacją z E3 i zapowiedziami X360 i PS3!
Odnośnik do komentarza

Ale sam artykuł o branży w latach 90-tych od środka jest świetny tak jak pierwsza część sprzed miesiąca. Uwielbiam takie artykuły i jednak inaczej to wygląda jak pisze osoba bioraca w tym udział a inaczej jak dziennikarz który tylko z wywiadów zna szczegóły.

Tak, to jest bardzo dobre i polecam poczytać :)
Odnośnik do komentarza

Komputer Świat Gry zrobił robotę jedną gierką: Książę i Tchórz. Ta wspomniana oceniaczka, to był czysty absurd, który dla laika mógł wyglądać bardzo profesjonalnie, prawie jakby rozbieranie gry na części pierwsze, ale w gruncie rzeczy najgorsze co wymyślono w tym temacie na polskim rynku.

Play w pierwszej fazie dostarczał sporo dobrych gier (przygodówek), natomiast treść była zwykłym wypełnieniem miejsca na papierze. Dopiero w drugiej, schyłkowej fazie zaczęli szukać czytelników. Postawili na znanych weteranów i te 6-7 lat temu w temacie felietonów byli bardzo spoko (nawet Śledziu przelewał tam swoje myśli w formie tekstu).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

No w Playu to zdjęcie redakcji w pierwszych numerach, we wstępniaku, na którym widniał murzyn. Ech, chyba jakieś darmowe foto z neta wzięli ;)

Ja ich podziwiałem za opisy - zrobili opis do pokemonów, screen po screenie, albo do residenta - można było "przejść" grę screen po screenie, czytając opisy pod fotami - taki ówczesny youtube. No i pierwszy numer ukazał się na wakacje, a drugi, chyba dopiero za 2,5 miecha. A ja chodziłem prawie codziennie przez ten czas i pytałem o gazetkę PLAY. No i kusili naklejkami (mam je do dziś, bo tak bardzo szkoda mi było naklejać) i gigaplakatami (Ridge Racer V, a z tyłu Pokemony:).

Cedeki zaczęli dawać dopiero później, jak w dla mnie w "złotej erze czasopism" - kiedy na rynku było pełno pism i CD z pełniakiem było czymś normalnym.

Do pisma pisał Barthez z PSX Fana, ale nie pamiętam, czy od początku.

Odnośnik do komentarza

marbel007, nie warto tego kupować, już lepiej sobie PDF-a ściągnij z peb ;) Ja zachęcony tym 20-leciem pisma, kupiłem i jak zwykle to samo. O samych jubileuszu i historii parę stron, dużo reklam, mnóstwo mini recenzji jakichś noł-nejmów i gó.wienek (ale taki miesiąc, nie od nich to zależy), dalej czerstwe i nieśmieszne żarty oraz najgorsze, co ce(pipi)e to pismo - wszechobecna gloryfikacja blachy i podskórna pogarda dla konsol wszelakich.

Odnośnik do komentarza

marbel007, nie warto tego kupować, już lepiej sobie PDF-a ściągnij z peb ;) Ja zachęcony tym 20-leciem pisma, kupiłem i jak zwykle to samo. O samych jubileuszu i historii parę stron, dużo reklam, mnóstwo mini recenzji jakichś noł-nejmów i gó.wienek (ale taki miesiąc, nie od nich to zależy), dalej czerstwe i nieśmieszne żarty oraz najgorsze, co ce(pipi)e to pismo - wszechobecna gloryfikacja blachy i podskórna pogarda dla konsol wszelakich.

Ok dzięki. Oszczędziłeś mi 15 zł:)
Odnośnik do komentarza

Aa, nie mam żadnej konsoli Microsoftu, to nie wiem, ale...

 

NA Steamie pojawił się film Thank You For Playing. Chyba nie muszę go reklamować?

http://store.steampowered.com/app/429800/

Za wypożyczenie 2,5 ojro, a "na zawsze", za 4 ojro.

Nie zbierałem Secreta, ani innych starych gazetek pecetowych - zacząłem od PSX Fana w '99. Warto kupić?

Odnośnik do komentarza

Nie do końca. Pamiętam np. Komputer Świat Gry, miał chyba najlepszą cenę z tych pism (jakieś 7 zł na początku poprzedniej dekady), no ale dem było tak z 5-6, a pełniak to raczej jakiś oldschool (ale często były to smakowite kąski, np. Simon the Sorcerer 2, który mi akurat gdzieś przepadł). Swoją drogą, to pismo miało przeyebaną tabelkę z ocenami gier.

Były też Click czy Play, też za mniej niż 10 zł, ale bez pełniaków i z niewielką ilością demek. Sam nawet w latach świetności mojego pierwszego PC (powiedzmy, że 00-03) nie nabywałem CDA, a nie powiem, pismo robiło wrażenie objętością i zawartością (inna sprawa, że mimo grania zarówno na konsolach jak i PC, czułem jakąś niechęć do tego światka blacharzy i ich stylu).

 

Ale mi chodzilo o moment pojawienia sie cda czyli 96 rok. Po 2000 to juz tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza

Cover CD - nigdy nie rozumiałem tej nazwy, bo dla mnie covery, to były utwory muzyczne naśladujące oryginał, a tu nagle wszędzie "NA NASZYM COVER CD" "DALIŚMY NA COVERZE".

A tak całkiem przypadkiem, przyszedł właśnie listonosz, z prawdziwym COVER CD:

psm.jpg

Wylicytowałem za jakieś 9 zł, głównie dla tego COVER CD:) na którym było to:

Z siorami i tak się narzchrzaniało - pewnie z braku laku.

To mój pierwszy PSM, jaki dostałem. Przejrzałem go milion razy - teraz mam dwa numery, bo jak mówię - kupiłem to dla płyty.

Myślałem, że tylko w tym numerze taki 'biedny' pełniak, a może w następnym miesiącu dadzą coś bardziej znanego:)

Niestety, to były indyki z developerskiego Playa - Yaroze. Do dziś nie przepadam za indie gierkami.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Cover CD - nigdy nie rozumiałem tej nazwy, bo dla mnie covery, to były utwory muzyczne naśladujące oryginał, a tu nagle wszędzie "NA NASZYM COVER CD" "DALIŚMY NA COVERZE".

 

Tzn. że teraz już wiesz co to znaczy cover CD?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...