Skocz do zawartości

TV Input lag


Atr3ju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


 


Postanowiłem sprawdzić input lag telewizora i prosiłbym Was o to abyście podali mi w granicach od - do ile tak mniej więcej może wynosić input lag. Puściłem przez hdmi z laptopa do TV przez tryb "Do gier" (tak aby input lag był jak najmniejszy, tryb bez dopalaczy wizualnych) W necie nie umiem znaleźć informacji na ten temat. Dodam że nie odczuwam lagowania podczas grania na tym TV ale z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć ile wynosi input lag. Sądzę że ta granica to 120 - 200 ms ale oczywiście może być inaczej.


 


th_1_1448824856.jpgth_2_1448824866.jpgth_3_1448824873.jpgth_17_1448825041.jpgth_11_1448825121.jpgth_16_1448825045.jpgth_15_1448825049.jpgth_14_1448825085.jpgth_13_1448825093.jpgth_12_1448825108.jpgth_10_1448825130.jpg


Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy później...

Od dzisiaj będę dysponował w 100% pewną wiedzą na takie tematy:

 

tabelka.jpg.7748852a20118ac4aa7626e9b3e2

 

Udało nam się złożyć custom sprzęt + soft, który umożliwi nam od teraz takie pomiary (jest jeszcze tylko jeden portal na świecie, który tak robi, zresztą to wspólny pomysł ;-) ) . W listopadzie jest szansa, że hurtem sprawdzę większość telewizorów z tego roku pod tym względem.

 

forum_lager.jpg.0919181275ec27dbd67481b5

Edytowane przez -gmeru-
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Gość Orzeszek

no jak tam Gmeru w temacie? masz już jakieś testy? przybliżysz takiemu motłochowi jak ja, definicje input laga i jaki ma to przekład na granie?

 

Nie znam się w temacie telewizorów, ale zawsze mnie dziwiły teksty np: chce kupić telewizor do grania to bierz tego z najmniejszym input lagiem, a nie z najlepszymi kolorami/czernią/bielą.

 

Rozumiem to ma sens dla osób co grają offline np w bijatyki albo szybkie gierki pokroju slashery, ale np do grania w 99% multiplatformowych tytułów dużych wydawców nie ma realnego przełożenia na konsolach ten input lag. inaczej czy jest warto dopłacać tam jakąś 3 cyfrową kwotę "bo telewizor ma niski input lag" niz do modelu z większym input lagiem. Oczywiście kto bogatemu zabroni. 

 

Moim zdaniem nieważne jaki tv ma input lag, bo na konsoli i tak chrupnięcia klatek w grach są na tyle wku;rwiające, czy lagi w grach online, że to nie ma realnego przełożenia na czas reakcji pad->konsola>tv.

 

jeszcze rozumiem podpięcie pc, ale jak mamy z kolei pc to już warto imo zainwestować w technologie nvidii czy amg z vsync-iem czy gsync-iem z monitorem 144hz.

 

Niech ktoś mi to wytłumaczy, ale pewnie robie z siebie debila.

 

Dla mnie jakość obrazu (kolory/czerń biel) jest decydującym czynnikiem przy kupnie tv do grania, niż input lag.

Chyba, że jest się mistrzem europy w tekkena, albo robi się zawodowo speedruny w ninja gaiden 2

Odnośnik do komentarza
Gość DonSterydo

Orzeł, miałem mojego starego Phillipsa z tragicznym lagiem, chyba najgorszym jakim się da przez co gry były niegrywalne - np. obracałem postacią, puszczałem gałkę, a ona jeszcze robiła 1/4 obrotu - im gorszy lag ma TV, tym później reaguje się na to co dzieje się faktycznie w grze w czasie rzeczywistym.

 

To co widzisz na TV to tylko informacja wizualna, która jest wyświetlana z jakimś opóźnieniem (mniejszym lub większym).

Edytowane przez DonSterydo
Odnośnik do komentarza

Ok, więc zrobiliśmy update wiedzy. @Orzeł Gamingu coś m.in dla Ciebie :) Bardzo dobrze, że piszesz wprost co Ci nie leży itd.. grunt to dyskusja i odkrywanie kolejnych rzeczy bo temat jest mega gorący i ciągle się rozwija. Zapraszam bo jest co przeczytać: https://hdtvpolska.com/input-lag-co-to-za-diabel-i-jak-duze-ma-rogi/

Edytowane przez -gmeru-
Odnośnik do komentarza
Gość Orzeszek

Don@ w takim wypadku nie miałem do czynienia z takim tv, żeby takie cyrki były. Konsolę nosiłem po znajomych, sam przez te 20 lat chyba z 20 telewizorów przerobiłem i takie cyrki uznałem za wyssane z palca.

 

Gmeru@ czyli... tak jak pisałem input lag ma znaczenie tylko w gierkach na pc przy monitorze 144hz? a przy telewizorach 4k hdr + ps4 i one z grami online nietrzymającymi klatek to papka marketingowa?

Odnośnik do komentarza

Takie cyrki, to u siebie na tv zauważam po zwykłej zmianie trybu wyświetlania. Input lag jest jak najbardziej zauważalny i obecny w telewizorach. Orzeł ty chyba na tych swoich 20 telewizorach ani razu nie włączałeś trybu gra, albo grałeś na ustawieniach prosto ze sklepu, nie zagłębiając się w menu ustawień. Najprostszy sposób na odczucie input laga to podłączenie laptopa do tv i posługiwanie sie myszką, od razu odczujesz opóźnienie reakcji na ruchy, w porównaniu do tego co masz na ekranie wyświetlacza.

 

Ostatnia gra, w której input lag mocno dał mi się we znaki, to Driveclub. Z wysokim lagiem telewizora, było o wiele ciężej wykręcić porządne czasy.

Edytowane przez Masamune
Odnośnik do komentarza
Gość Orzeszek

No ale drive club to techniczny bubel, więc ja bym go nawet nie brał pod uwage do jakichkolwiek porównań optymalizacji. Już prędzej mario kart 8 tu sie nadaje bo mają betonowe 59 klatek xd

 

Mam plazme 42' panasa w domu, Gmerałem (he he) w ustawieniach i tam róznicy nie odczułem w gameplayu między trybami w tv, w weekend się pobawię moze w tym temacie.

 

Co do laptopa i tv to nie mam pojęcia o jakim lagu mówisz. od 10 lat miałem kompa pod tv podłączony, mam teraz laptopa pod projektor sklecony, gram w Heroes of the storm gdzie liczy się precyzja co do milimetra w rozgrywce i cunter strike z "sukcesami" na 120 calach i nie wiem o jakich lagach piszesz, albo jestem cyborgiem w co wątpię, albo nie wiem co.

Za to bardzo odczuwam spadające klatki w grach i każdy lag związany z guwnołaczem internetowym.

Odnośnik do komentarza

no jak tam Gmeru w temacie? masz już jakieś testy? przybliżysz takiemu motłochowi jak ja, definicje input laga i jaki ma to przekład na granie?

 

Nie znam się w temacie telewizorów, ale zawsze mnie dziwiły teksty np: chce kupić telewizor do grania to bierz tego z najmniejszym input lagiem, a nie z najlepszymi kolorami/czernią/bielą.

 

Rozumiem to ma sens dla osób co grają offline np w bijatyki albo szybkie gierki pokroju slashery, ale np do grania w 99% multiplatformowych tytułów dużych wydawców nie ma realnego przełożenia na konsolach ten input lag. inaczej czy jest warto dopłacać tam jakąś 3 cyfrową kwotę "bo telewizor ma niski input lag" niz do modelu z większym input lagiem. Oczywiście kto bogatemu zabroni. 

 

Moim zdaniem nieważne jaki tv ma input lag, bo na konsoli i tak chrupnięcia klatek w grach są na tyle wku;rwiające, czy lagi w grach online, że to nie ma realnego przełożenia na czas reakcji pad->konsola>tv.

 

jeszcze rozumiem podpięcie pc, ale jak mamy z kolei pc to już warto imo zainwestować w technologie nvidii czy amg z vsync-iem czy gsync-iem z monitorem 144hz.

 

Niech ktoś mi to wytłumaczy, ale pewnie robie z siebie debila.

 

Dla mnie jakość obrazu (kolory/czerń biel) jest decydującym czynnikiem przy kupnie tv do grania, niż input lag.

Chyba, że jest się mistrzem europy w tekkena, albo robi się zawodowo speedruny w ninja gaiden 2

:pawel:

Chcesz to ci wlacze gre w trybie film i w trybie gra (input odpowiednio 46 i 20) i zobaczysz o co chodzi. Generalnie rzecz biorac, grajac w gre wymagajaca refleksu przeciwko typowi o podobnych umiejetnosciach bedziesz dostawal wpyerdol. Nie ma tu znaczenia poziom umiejetnosci, wysoki input lag zawsze przeszkadza.

 

edit: wlacze ci kantera, tam to najbardziej widac. Ruszasz myszka i dopiero po chwili jest reakcja na ekranie. Nie ma tu znaczenia w jaka gre grasz i czy jest technicznym bublem czy nie.

Edytowane przez Dave Czezky
Odnośnik do komentarza
Gość Orzeszek

Może sprostuję zanim zaczniecie lincz.

 

Chodzi mi o to, że posiadając xboxa one czy ps4 nie odczujesz różnicy w inputlagu grając online w tv mającym 50ms opóźnienia czy topowym tv z 20ms opóźnienia bo łącze internetowe i guwno architektura gry z spadającymi klatkami zabije cały ten ficzer niskiego input laga.

Odnośnik do komentarza

Orzech różnica pomiędzy małym input lagiem, a dużym jest ogromna. Miałem dwa telewizory - jeden z 36ms, a drugi 120ms lagiem i gra się nieporównywalnie lepiej na tv z mniejszym opóźnieniem. Zresztą do przetestowania input laga nie potrzebujesz wlaczonej gry, u mnie bylo to widoczne po podlaczeniu pc do telewizora i ruszaniu myszką - kursor miał zauwazalne opoznienie na tv z wiekszym lagiem.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Gość DonSterydo

Orzeł: Możesz nie zwracać uwagi np. na różnice pomiędzy np. input lagiem na poziomie 30 ms a 50 ms, ale różnica w grze będzie i mimowolnie do zwiększonego laga będziesz korygował swoje zachowania nawet o tym nie wiedząc - grając w racera o ułamek sekundy będziesz szybciej naciskać hamulec, gaz itp. Im większy lag będziesz miał tym wcześniej będziesz reagował na przewidywane zmiany w grze.

 

Mój przypadek, który opisałem był skrajny, ale najlepiej tłumaczy zależność pomiędzy lagiem a komfortem gry. Teraz mam TV z minimalnym lagiem, bo chyba na poziomie 14 ms.

 

W grach online ma to jeszcze większe znaczenie bo biorąc pod uwagę pingi na serwerach + dodatkowy lag po Twojej stronie na TV, to koś grający "po drugiej stronie kabla" z mniejszym lagiem będzie miał nad tobą "sprzętową przewagę" - informacje wizualne będą do niego docierać o ułamki sekund szybciej i o te ułamki sekund szybciej będzie reagować. Czasem to może być kwestia 2 fragów więcej na mecz w jakiejś grze FPS, dla kogoś kto gra tragicznie słabo to żadna różnica czy będzie miał 3 fragi czy 5, ale jak już grasz średnio dobrze, to często jest kwestia wygranego albo przegranego meczu.

Odnośnik do komentarza

35 a 120 to rozumiem, ale tekst "powyżej 30 nie da się grać" to chyba jakaś skrajność. Myślałem już, że konsensus wśród graczy to jednak że 40-50 wporzo, a poniżej 30 to w ogóle trudno dostrzec. Ale może się to rozwinęło od tego czasu. Ciekawe, bo do tej pory nie myślałem o takich telewizorach jako o wadliwych, że tak powiem.

Edytowane przez ogqozo
  • Plusik 2
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.