Skocz do zawartości

Dark - 2017 - Netflix


Banny

Rekomendowane odpowiedzi

@mugen

Spoiler

Trochę dziwne jak piszesz, że mocny bad ending, a potem zrównujesz to do prostego równania (12>6). W ogóle nie wiem skąd wziąłeś te 12 skoro w obu "błędnych" światach dochodzi do apokalipsy, którą przeżywają nieliczni. Więc patrząc od strony czystej matematyki to raczej jest pozytywne zakończenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

To, hmmm, kwestia natury filozoficznej. Fakt, równanie to raczej skrót myślowy, ale w moim światopoglądzie taka na przykład Regina ze świata Zero, Regina ze świata Adama i Regina ze swiata Ewy to oddzielne osoby. Więc w skrócie Tannhaus pierw zamordował całą ludzkość, tworząc dwie nowe ludzkości, a końcówka zamordowała te dwie ludzkości i wskrzesiła tą pierwotną.

 

To tak jakbyś miał umrzeć na raka, ale cię zamrozili i stworzyli dwa twoje klony, żeby doglądały twoich spraw, po jakimś czasie lekarstwo zostaje wynalezione, rozmrażają cie, leczą, klony zostają zabite bo już nie są potrzebne. Tak to mniej więcej widzę tylko *6 miliardów.

 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

Nie wiem czemu, ale cały czas wychodzisz z założenia, że te dwa błędne światy mogły sobie dalej istnieć, przy czym w serialu już pod koniec wyraźnie mówią, że oba są skazane na zagładę i nie da się ich uratować. W obu zawsze na końcu drogi jest apokalipsa. Więc tłumacząc ci na twoim przykładzie, jeśli do wyboru jest śmierć moja i moich dwóch klonów albo śmierć, a właściwie nieistnienie, tylko moich klonów, a ja żyję dalej, to tak, ta druga opcja jest lepsza, pozytywniejsza - czy to patrząc pod względem prostego równania czy "filozoficznym".

 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

Tak, są skazane na zagładę, nie, apokalipsa nie jest końcem drogi, to ten 'wybuch' w 2019 po którym jak widziałeś jeszcze jacyś ludzie jednak jakoś tam sobie żyli. Ale to i tak nie ma fdo końca znaczenia bo końcówka wymazuje ich na wszystkich płaszczyznach czasowych. W kwestii twojej konkluzji, raczej się nie dogadamy, nie widze szans byś przekonał mnie do czegokolwiek, bo musiałbyś zburzyć ileś tam lat przemyśleń i systematyzowania przekonań, a i ja niespecjalnie czuję powołanie do przekonywania kogokolwiek do czegokolwiek, więc i nie zmienię twojego zdania :dunno:

 

No i odnosząc się do twojej interpretacji mojego przykładu, powinieneś patrzec z perspektywy klona, wszystkie oryginały poszły do lodówek, ty sobie żyjesz nie wiedząc, że jesteś klonem, życie jest ciężkie, ale gromadzisz swój zbiór doświadczeń, który oddala cię od punktu wspólnego z oryginałem, klaruje cię jako osobną jednostkę, tak samo wszyscy inni ludzie, będziecie wchodzić z sobą w relacje, płodzić dzieci, i w końcu pojawia się lek na raka, można obudzić i wyleczyć wszystkie oryginały, które będą żyć jakby nic się nie stało, zbiorą swój bagaż doświadczeń, wejdą w inne relacje, inaczej wymieszają swoje DNA, ale ceną tego jest wymazanie z egzystencji dwóch społeczeństw. Twój oryginał wróci do życia, przeżyje je inaczej niż ty, zwiaże się z inną kobietą niż ty, twoje dziecko nie przeżyje swojego życia, bo nie ma odpowiednika. No moim zdaniem trzeba mieć bardzo mało empati by rozpatrywać to jako pozytywne zakończenie. Zresztą, tu generalnie nie było opcji pozytywnego rozwiazania supła, wszystkie rozwiazania: Claudii, Adama i Ewy to holokaust tych czy owych.

 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

Jeśli ty zakończenie serialu rozumiesz jako holokaust dwóch pozostałych światów to faktycznie możemy zakończyć rozmowę. Każdy ma prawo do własnej opinii, nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Ja tylko się dziwiłem skąd ty wziąłeś te "12mld vs 6mld". I moim zdaniem mało empatyczne jest w ogóle takie chłodne kalkulowanie, no ale okej. A przykład z klonami imo nietrafiony, bo nie ma za dużego przełożenia na to o czym jest serial. 

:hi:

 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

W sumie całość sprowadza się to tego, że jednemu gościowi zginął syn, żona syna i wnuczka. I cyk rozwalił czasoprzestrzeń. Świat się zapętlił i kręcił, kręcił aż się wykręcił i (pipi) rodzinka uratowana. Więc w sumie - morał jest taki, że jak coś to rozwalaj czasoprzestrzeń, bo może Ci rodzinkę urutajo.

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...