Skocz do zawartości

Disco Elysium


Bigby

Rekomendowane odpowiedzi

 

Premiera 15 października. Gra będzie dostępna na Steam i GOG.

 

To dla mnie chyba najlepsza growa wiadomość ostatnich miesięcy. Disco Elysium (wcześniej No Truce with Furies) śledzę od długiego czasu i wszystko co do tej pory zostało opublikowane wskazuje na wyjątkowy tytuł, który mam nadzieje nie bez powodu przyrównuje się m.in. do klasyki pokroju Planescape Tormenta. Dużo czytałem o ponoć świetnych dialogach i narracji, licznych wyborach, czy unikatowym rozwoju bohatera. Całość ma starczyć na jakieś 60 godzin, także sporo.

 

O wersji na konsole nic nie słyszałem, ale twórcy zapewniają, że DE ma działać dobrze nawet na typowych potato PC ze zintegrowaną kartą graficzną. Apropo grafiki - jak widać prezentuje się bardzo dobrze.

 

ss_b3694e99ffdb686d1bbbbe16a540d3d2ccd50

ss_9125a718ee9ba85386ae5d4eb820f3266073f

ss_fc6969799ebf19fd2a2c8a986c9419e053606

ss_dec29c440fab2f7817d68c1380c019290eb17

ss_81ea48324fbac48a00e482781be56cd57d796

ss_23836438cd455287232be5ae9c4f48d5c4889

ss_1733c149b614b835785ef48c2468b1e215f5c

ss_0813f92720c59a5d21ed2d3291b8156bb4cb0

 

+ trochę dodatkowego info:

 

Cytat

 

Disco Elysium is a groundbreaking open world role playing game with an insane amount of choice and consequence. You’re a detective with a unique skill system at your disposal and a whole city block to carve your path across. Interrogate unforgettable characters, crack murders or take bribes. Be a hero, a prophet, a madman and the greatest detective the world has ever seen.

You’ve never played anything like it.

  • Over 60 hours of game time in a unique urban fantasy setting.

  • An open world you can approach in any order – the bad part of the bad part of town with unforgettable characters.

  • One massive open-ended case and tons of side investigations.

  • Countless tools for role-playing: 24 mad skills to upgrade, over 80 different clothing items to wear, 12 tools to use, 8 psychoactive substances to discover, more than 50 unique "thoughts" to analyze and so on.

  • A hauntingly beautiful original soundtrack by British Sea Power.

 

  •  

Edytowane przez Bigby
  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Żeby trochę zahajpować:

 

Cytat

Get ready. :)

Like, sure, let's be realistic, I only have around 10 hours in the game. It could fall apart! But those 10 hours were the most arresting, enthralling hours I've had in any RPG. This is one of the best detective games, one of the best RPGs, one of the best video games in those ten hours, that I have ever played.

 

Cytat

Just lodging my name on the list of "hell yes, don't sleep on this one" so I can seem cool later. (Its first hour is so freaking good. Can't wait to play more.)

 

 

I nowe info od twórców (wybrane fragmenty):


 

Cytat

 

How long is a colossal game? Well, it takes 60+ hours of continuous playtime to finish Disco Elysium if you're a reasonably completionist player, as I am. It takes 90 hours if you're absolutely savouring every detail. And 30 hours if you're rushing it. Back-of-the-box, I would put playtime at: 60+ hours.

 

The world is about the size of Planescape: Torment. Or a sizeable chunk of the first Pillars. A sizeable chunk of Fallout: New Vegas... But the resolution – the level of detail, content density – of these areas is, I would say, about 5 times denser than any RPG I've played. Disco Elysium is a detective game and thus you have to be able to put it under a magnifying glass. Any part of it. Every apartment, hallway, street corner, lamp, or even trashcan needs story, writing, details and interactivity that, to me, exceeds even the most detail-oriented adventure games.

 

None of these areas reuse assets or look the same like games that are asset-assembled do. Sure, people have the same radio every now and then, every little room is 100% unique when it comes to layout and art. And music, too.

 

There are four major weather states – snow, rain, mist and clear. And four times of day – morning, day, evening, night. These all combine to make an unpredictable, moody city where time moves in a very realistic manner. Getting through one day is a massive thing. Shadows fall. Sodium lights flicker. The music changes. Tomorrow brings new NPC’s to old locations, as the world changes each day. It takes about one real life day to complete one in-world day, if you’re being meticulous.

 

Disco Elysium has about 100 “quests” – or whatever you call them. We call them “tasks”. Tasks range from minor to-do's a la “have a bath” to side-adventures that take a whole day to complete. We don't differentiate between side-quests and main quests, by the way. It's all one big thing -- the story of your life in another world, as a detective of the Revachol Citizen's Militia.

 

There are 70 characters, all have partial VO. Each you can spend hours talking to, each has hours of secret content.

 

Disco Elysium took 5 years to produce. We only managed to make it so fast because we had a head start with worldbuilding. A whopping 13 years worth of D&D style pen and paper games in the Elysium setting beforehand.

 

 

To będzie coś świetnego. :banderas:

Odnośnik do komentarza

No dobra, ale jak piszesz jakieś cytaty to można w ogóle podać... kto to napisał i w jakim celu w ogóle. "Najlepsze gra wszech czasów" - cyt. ktoś może gdzieś.

 

 

Doniesienia o ogromnym rozmiarze gry mnie trochę przerażają. Jeśli faktycznie nawet małe fragmenty można przechodzić kilka razy i widzieć zupełnie inne dialogi i sytuacje, to granie w tę grę dla przeciętnej osoby będzie rodziło chyba rekordowe uczucie przegapiania czegoś bo nie możesz cały rok grać w jedną grę. 

 

 

Oczywiście jaram się, ale ta zapowiedź ogromnego rozmiaru to najmniejszy powód. Ciekawe czy gra będzie chodzić w sposób i tempie zadowalającym nie tylko dla pecetowych nerdów i ogólnie mieć gameplay. Z wyglądu... no nie jestem jakoś zafascynowany, ale Sunless Skies przekonało mnie, że nawet najbrzydsze pecetowe drewno może być fascynujące, jeśli jest odpowiednio zaje'biście napisane.

 

Hype jest przeokrutny na tę grę w internecie. Gry, które brzmią za dobrze, żeby być prawdą, zazwyczaj takie są. Ciekaw jestem w praniu, co to będzie z tą. 

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza

Głównie z resetery, bo tylko tam (i na RPG Codex) zauważyłem większe zainteresowanie tytułem.

 

Za 2 tygodnie wszystko będzie wiadomo. Też nie jestem zbyt podjarany długim czasem gry - do tej pory raczej spodziewałem się max 20-30 godzin, ale jeśli spełnią chociaż połowę obietnic to może i być 100.

Odnośnik do komentarza

 

 

Wrażenia z Twittera i RPG Codex. Ci co mają grę mogą już zdawać relacje z pierwszego dnia/aktu obejmującego chyba około 10 godzin, oraz publikować screeny i materiały wideo.

 

Więcej w wątku.

 

 

4M4ic9I.jpg

 

O9YwUDy.jpg

 

KOAaGFA.jpg

 

9Kn9IT2.jpg

 

uMPf7A3.jpg

 

MVZhMLr.jpg

 

 

Jak znajdę coś więcej to się podzielę.

 

ps. Wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad stylem artystycznym.

 

LLWLuBs.jpg

Odnośnik do komentarza

Coraz głośniej o DE, pojawiają się kolejne materiały, a dodatkowo dzisiaj niektórzy zaczęli streamować pierwsze kilka godzin, m.in. Cohh Carnage. I tak od mniej więcej 21 siedzę i oglądam w tle.

 

I jakie to jest genialne! Serio, jeśli gra do samego końca będzie oferowała tak wysoki poziom dialogów, narracji, tak interesujące i skomplikowane wybory, świetne, dobrze zarysowane postaci - czapki z głów. Będzie to absolutna czołówka w kategorii rpg.

 

Oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu, bo tutaj praktycznie tylko się rozmawia i eksploruje, nawet sama walka odbywa się w systemie dialogowym. Tylko że czytanie tego wszystkiego jest wielką przyjemnością. Wygląda też na to, że jest tu ogromny potencjał do rolplejowania - można być totalnym degeneratem, który dla alkoholu zrobi wszystko, policjantem z aktorskim powołaniem, czy np. prawdziwym Sherlockiem, który będzie w stanie sprawnie złączyć fakty i wydedukować, że sprawców było 8, mieli takie i takie buty, o tej i innej charakterystyce i rozmiarze, a jeden z kolesi ważył z 200 kg.

 

Też jeszcze wspomnę o wewnętrznych konfliktach i myślach, które nawiedzają naszą postać, podpowiadają, rozmawiają ze sobą. Np. wybierając talent Encyclopedia jesteśmy chodzącą biblioteką wiedzy i jeżeli w trakcie dialogów pojawiają się jakieś pojęcia, ten talent dopowiada nam co jest czym, rzuca definicje. Można dzięki temu zaimponować innym postaciom, zaskoczyć je...albo wyjść na jeszcze większego dziwaka. Dlatego wygląda na to, że nie zawsze warto się dzielić swoim drugim ja, czy też kierować się pewnymi sugestiami. ;)

 

Aha, no i można dość szybko zaliczyć game over jeśli mamy niski poziom zdrowia albo morale, a rzut kostką przy skill checku zakończy się krytyczną porażką. Cohh wybrał build z b. wysoką inteligencją, ale słabą siłą fizyczną i psychiką. W efekcie raz dostał ataku serca podczas nieudanej bójki, a innym razem detektyw totalnie się załamał nie mogąc rozwiązać sytuacji.

 

Mam nadzieje, że w przyszłym tygodniu pojawią się pierwsze recenzje i oby posypały się 9 i 10-tki. Trzymam mocno kciuki aby rzeczywiście był to klasyk na miarę Planescape'a

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No czekam i kase już mam odłożoną. Szkoda że nie można na steam kupić wcześniej i zrobić pre download bo przy moim necie nie zagram w dzień premiery :( 22gb to jednak troszkę sporo przy neostradzie. Ja już nic nie czytam i nie oglądam wrażeń chce być zaskakiwany. Podchodzę do gry z minimum wiedzy.

Odnośnik do komentarza

Karak w swoim najnowszym podcaście opowiadał przez chwilę o Disco Elysium i w sumie jeszcze bardziej mnie nakręcił, o ile to możliwe. Na pytanie o porównanie z Planescape Torment (które najczęściej się przywołuje) odpowiedział, że DE dla niego wychodzi zwycięsko. Chwalił niesamowitą nieprzewidywalność tytułu, oddziaływanie różnych skilli na siebie i protagonistę, ciekawe postaci, świetny styl graficzny. Zaznaczył też, że gra nie boi się poruszać trudnych tematów, ale robi to w inteligentny sposób, chociaż i tak przypuszczam, że ktoś jakąś dramę wynajdzie.

 

O kilku ciekawych sytuacjach na które się natknął nie będę pisał żeby nie spoilować (ale i tak mogą się one potoczyć na wiele sposobów).

 

Myślę, że jeden z jego tweetów świetnie określa Disco Elysium:

 

 

:fsg:

 

Byle do wtorku,

Odnośnik do komentarza

Ta gra rozumie :usmiech:

 

EGigoOGX4AI1klF?format=jpg&name=medium

 

 

Z zapowiedzi wynika, że będzie można stać się pokojowym lub absolutnie okropnym i szalonym człowiekiem, w różnych współczesnych kierunkach światopoglądowych, od radykalnego incelizmu po anarchokomunizm. Gdyby gra była popularna, pewnie by to faktycznie wzbudziło kontrowersje społeczne, ale c'mon, to czytany erpeg na peceta.

Edytowane przez ogqozo
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

 

Buy.

 

 

Cytat

Simply amazing title. Unique but it won't make you a lover of these types of games if you are not. Instead its a love letter TO a specific kind of gamer

It does have some issues but it is simply hilariously out there, great narrative, love the skills system. Just insane.

 

 

I jeszcze jedna pozytywna opinia z Twittera:

 
edit:
Cytat

 

Disco Elysium is undoubtedly a Detective RPG masterpiece that will be regarded as one of the benchmarks with which we compare all future endeavours in the isometric RPG genre.


 

 

90/100

Edytowane przez Bigby
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Cytat

We’d love to bring the game to other platforms in the future but we’re currently concentrating on our PC launch.

 

Może jak się dobrze sprzeda i zobaczą zainteresowanie, to taka wersja powstanie.

 

To samo z innymi językami:

Cytat

The game will firstly be available in English only. We will hopefully follow up with news on upcoming translations such as Chinese, Polish, French, German and Russian.

 

 

edit:

Kolejne recenzje

 

Jeuxvideo - 18/20

CanaardPC - 10/10

Millenium - 88/100

Gaming on PC - 10/10

Gamekult -9/10 + Reviewer's choice

Edytowane przez Bigby
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.