Skocz do zawartości

Age of Empires 4


Ukukuki

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie 3D było mało przejrzyste. Za cholerę nie byłem w stanie rozróżnić jednostek, ich ulepszeń itp. A dodam, że grałem "tylko" w FHD. Osoby, które mają wyższe rozdzielczości mogą mieć jeszcze większe trudności, o ile nie mają dobrego wzroku.

 

Skróty klawiszowe są inne zdaje się. Może nie powinienem się wypowiadać w pełni, bo nie wiem, czy w odświeżonym AoE2 też tak było, ale tutaj wszystko jest "upchane" po lewej stronie klawiatury i odpowiada ułożeniu w oknie, a nie np. B - Baraki, F - Farma itd.

 

Hotkey_Guide_AOE4_JPG.jpg

 

Nie wiem, na ile można to jakoś zmienić w opcjach. Niemniej jednak grając nie mogłem pozbyć się wrażenia, że wręcz brakuje mi pewnych opcji z AOE2 pod klawiaturą lub w menu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Jednak logika skrótów klawiszowych jest odmienna od tej z AoE2, chociaż z początku wydaje się podobna. Szkoda, że nie można przeskakiwać do np. strzelnicy bezpośrednio (w AoE2 było Ctrl + A), tylko trzeba nacisnąć F1 + i za pomocą Tab znaleźć właściwy budnek, po czym najlepiej od razu oznaczyć jakimś numerkiem. Tak samo dziwne mi się wydaje, że budynki z pierwszej epoki są pod Q, z drugiej pod W itd. Nie powiem, trochę cięzko będzie skakać pomiędzy Aoe2 i AoE4. Póki co jest pozytywnie i fajnie mi się gra, ale jednak AoE2: DE jest znacznie czytelniejsze. Zabieram się za kampanię, zobaczymy jak pójdzie :) 

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Chyba już nie mam serca do tego typu RTSów, co kiedyś. Kampania zaczęła mnie nużyć bardzo szybko. AogE4 jest bardzo bezpieczną, klasyczną strategią, co dla wielu będzie zaletą ale dla mnie ta formuła już się wyczerpała. Oczywiście - mamy cudowne przerywniki filmowe, mamy różne misje/zadania ale wszystko sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej się rozbudować i rozwalić bazę przeciwnika. AI jest idiotyczne, jednostki wroga nie trzymają formacji i można tak naprawdę stanąć pod bramami przeciwnika i z jednej strony wyżynać niedobitki, które wyskoczą, a z drugiej strony rozwalać mu budynki itd. Wybitnej strategii w tym nie widzę:) No nic, czekam na Frostpunka 2 bo to ostatni RTS, gdzie naprawdę poczułem jakiś powiew świeżości..

Odnośnik do komentarza

Możesz jeszcze StarCrafta 2 spróbować, o ile jeszcze nie grałeś. Z tego co pamiętam, to właśnie prawie żadna misja kampanii nie pozwalała się "bezpiecznie" rozbudować, gdyż cele misji i ewentualne achievementy wywierały sporą presję i poniekąd wymuszały bardziej dynamiczne planowanie.

 

Ale z drugiej strony nie ma co się oszukiwać. Starzejemy się, pewne formuły sprzed lat niekoniecznie będą bawić teraz tak samo, jak dawniej. Aczkolwiek wprzypadku AoE4 mam wrażenie, że trochę za mocno poszli w klasykę. Pisałem już wcześniej, ale na mnie akurat gra również nie zrobiła wrażenia, choć RTSy dawniej kochałem. Mało tego, są tytuły, które nadal mam ochotę zagrać/pograć, jak np. C&C Remastered, ale akurat nowe AOE4 nie jest żadnym priorytetem.

Odnośnik do komentarza
W dniu 30.12.2021 o 15:43, UberAdi napisał:

Grajcie online chłopy, ta gra była robiona pod multi i tam jest cały miód. Kampania to bardziej dla złapania podstaw i obejrzenia fajnie zrealizowanych scenek

 

Tylko w multi w RTSach to nie to samo co w FPSach, po kilkudziesięciu godzinach dopiero nie będziesz kulą u nogi. No trzeba mieć czas, do tego jakbym miał wrócić do grania online w RTSy to raczej poszedł bym jednak w stronę AoE2DE, jest o wiele bardziej skomplikowana co daje więcej radochy z grania. Do tego ciągle jest rozwijana i dostaje nowe nacje. Chyba ,że AoE4 ma sensowny tryb rankingowy? 

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

Skończyłem pierwszą kampanię Norman i wziąłem się za historię Moskwy. Bardzo podoba mi się formuła kampanii fabularnej odtwarzającej historyczne starcia i połączenie tego z lekcją historii, bardzo fajnie to wyszło. Gram sobie lajtowo na intermediate.

 

Graficznie wszystko wygląda bardzo ładnie i przyjemnie dla oka, jest też bardzo przejrzyście jak na RTSa 3D (co do optymalizacji się nie wypowiem, bo mój piec wciąga to nosem). Jeśli gra będzie wspierana jak remastery jedynki i dwójki, to ja nie mam więcej pytań.

 

Na początku myślałem, że odpalę ze dwa razy i wrócę do kolejnych kampanii z jedynki, a tu pozytywne zaskoczenie, 17h na liczniku i gram dalej.

Edytowane przez SnoD
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

No pykam sobie i jest fajnie. Bardzo podoba mi się prowadzenie kampanii przez faktyczne potyczki i uzupełnianie tego filmami odnośnie samych starć i ciekawostek (np. Jak działa trebeusz).

 

Trzeci poziom trudności po kilku misjach był taki sobie, więc przeszedłem na ten najtrudniejszy, no i tutaj już jest zabawa, a pokonanie przeciwnika zajmuje dużo więcej czasu (a może po prostu jestem ujowy w RTS'y).

 

Jakieś porady odnośnie najtrudniejszego poziomu? Niemiłosiernie farmię robotników do zbierania zasobów, ale zanim się obejrzę to Stefan najeżdża mi fortecę z trzech stron, mury uj strzela, a ja mam za mało zasobów do obrony.

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

Poziom jest nierówny, pozostałe misje na luziku pyknąłem na hardzie. Jedyną trudnością było to, że przejście zajęło mi więcej czasu, bo musiałem zorganizować pełną armię, żeby stłamsić przeciwnika.

 

Potwierdza się jednak to, co pisano powyżej - AI jest głupie (na hard też). Nie trzyma formacji, potrafi wjechać pod ostrzał łuczników i czekać aż wszyscy padną. Dosłownie 1-2 razy zdarzyło mi się, że przeciwnik najechał boczną wioskę i utrudnił mi zbieranie surowców. Po za tym na pewniaczku bez straży można budować gospodarkę. Trudność zauważyłem w tym, że wróg ma zwyczajnie więcej i szybciej armii, no i częściej nęka główną siedzibę.

 

Przejście Normanów zajęło mi przeszło 15h, także na trochę starczy singiel.

 

Z perspektywy czasu, jaka kampania była najciekawsza?

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...