Skocz do zawartości

Horror chodzony


Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem podobnego tematu na forum, a uważam, że warto straszakom, które nie zawierają elementów walki poświęcić osobny temat. Tego typu gier przewinęło się już mnóstwo. Przypuszczam, że pojawienie się pierwotnej wersji Dear Esther mocno ożywiło ten kierunek w grach komputerowych. Nie jest to wątek o symulatorach chodzenia i nie chciałbym, żeby był za takowy uważany. Temat jest o grach-horrorach. Czyli strasznych. Zazwyczaj FPP. Jestem fanem tego typu gier ponieważ w czasach wszystkich tych dużych, nudnych, pisanych po kalce gier AAA, horrory potrafią wywołać u mnie jeszcze jakieś emocje. Umówmy się, seria Silent Hill oraz Resident Evil to doskonałe gry akcji. Ale nie horrory. Przerażenie, paraliż zmysłów, strach o własne życie - tego w kanonicznych seriach od Konami i Capcomu jak na lekarstwo :)

 

W kolejnym poście postaram się zrobić listę tego, co uda się tutaj uzbierać.

Edytowane przez MarekCol
  • Plusik 1
  • WTF 2
Odnośnik do komentarza

- AMNESIA

- AMNESIA: A MACHINE FOR PIGS

- AMNESIA: JUSTINE

- PENUMBRA: OVERTURE

- PENUMBRA: BLACK PLAGUE

- PENUMBRA: REQUIEM

- OUTLAST

- OUTLAST: WHISTLEBLOWER

- OUTLAST 2

- SOMA

- SUITE 776

- THE DARK OCCULT (również jako THE CONJURING HOUSE)

- P.T.

- BLAIR WITCH

- OBSERVER

- ALIEN: ISOLATION

- CONDEMNED: CRIMINAL ORIGINS
- CONDEMNED 2: BLOODSHOT

- LAYERS OF FEAR

- LAYERS OF FEAR: INHERITANCE

- LAYERS OF FEAR 2

- CRYOSTASIS

- CRY OF FEAR

- MOONS OF MADNESS

- AGONY

Edytowane przez MarekCol
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Jedno słowo:

 

VISAGE (póki co wczesny dostęp, ale grania jest tu naprawdę sporo) - dla mnie bezapelacyjnie najstraszniejsza gra tego typu ever. Siostra oraz żona (miłośniczki horrorów) są podobnego zdania. Grając muszę to sobie dawkować w małych porcjach bo klimat gniecie jak cholera. No i oprawa też prześliczna, co w oczywisty sposób przekłada się na wrażenie i odbiór. Jeśli masz dostęp do komputera który tu udźwignie i faktycznie lubisz się przestraszyć (grałeś w 776, więc zakładam że tak) to nie zastanawiaj się nawet przez moment.

 

Z pozostałych na pewno warto zakręcić się wokół...

 

The Beast Inside (rodzima produkcja, długa, zróżnicowana pod względem gameplayu, fajny sposób narracji)

SOMA (dostępne również na PS4, straszy "tak se", ale klimacik ma wyborny, no i story które zdecydowanie wkręca)

Layers of Fear (PS4 i PC, obowiązkowo jedynka, świetna pod względem artystycznym)

Condemned Criminal Origins (to już w zasadzie klasyk, starusieńka gra, która wciąż robi bardzo dobre wrażenie, nie przeraża, ale wkręca dość mocno)

 

Gierek z tego gatunku, którymi warto się zainteresować jest oczywiście więcej, ale to co wymieniłem wyżej możesz atakować w pierwszej kolejności.

 

PS. Temat faktycznie dobrze będzie przenieść do innego działu.

 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.03.2020 o 02:04, MarekCol napisał:

Umówmy się, seria Silent Hill oraz Resident Evil to doskonałe gry akcji. Ale nie horrory.

 

:geek:

 

Tak, SH to nie jest horror, jest nim za to symulator chodzenia gdzie bierzesz udział w serii skryptów bez większego własnego wkładu.

Odnośnik do komentarza

Edytowałem moje wcześniejsze posty, powinno teraz wyglądać nieco składniej. Poza tym mieliście rację, niepotrzebnie pisałem w tym temacie o Gone Home i Vanishing of Ethan Carter. Grałem w te dwie gry bardzo dawno temu. Gone Home utkwiło mi w pamięci jako dość mroczne i klimatyczne (chodzenie po pustym, ciemnym domu), ale jak przypomniałem sobie teraz fabułę to faktycznie, tytuł tutaj w ogóle nie pasuje. Vanishing of Ethan Carter zawierał dla mnie sporo horrorowych elementów, ale jak tam chcecie...

 

Dodałem w drugim poście trochę tytułów, które musiałem sobie przypomnieć. Wszystkie przeszedłem (oprócz ostatniej pozycji, AGONY - podobno słabe to bardzo, ktoś może coś o tej grze napisać?). Jak widać nazbierało się tego trochę.

 

@Amer Dzięki za te propozycje, nie słyszałem ani o Visage, ani o The Beast Inside. Zwłaszcza ta pierwsza brzmi smakowicie, skoro porównujesz ją do Suite 776. Obadam na pewno. Condemned 1 i 2 zaliczone dawno - zastanawiałem się czy umieścić je w tym temacie, dużo elementów walki tam jest, no ale nie gra ona pierwszych skrzypiec, więc niech będzie. Umieściłem również Cry of Fear, w którym walki jest najwięcej ze wszystkich tych gier, ale gra jest po prostu zbyt dobra, żeby o niej tutaj nie napisać :)

 

@Figaro Silent Hille dziś nie bronią się jako horrory imo. Wolę dobre skrypty i jump scare'y, które podniosą ciśnienie niż machanie łopatą żeby ubić pielęgniarkę. Kiedyś to może straszyło. Oczywiście SH to obiektywnie lepsze gry - bardziej różnorodny gameplay, lepsza fabuła, muzyka itd. Atmosfera również jest bardzo dobra, ale uważam, że przez to, że posiadamy oręż w walce, koncept strachu zostaje trochę wypaczony. Seria SH (poza Shattered Memories) stoi walką, która jest kiepska, a mało jest motywów, które naprawdę podnoszą poziom adrenaliny (np: sekwencje uciekane, gdzie nie można pozwolić sobie na błąd lub rozwiązywanie zagadek na czas, bo jeśli się nie uda - game over, coś nas zabija). No i na koniec rzecz oczywista - w TPP ciężej graczy wystraszyć niż w FPP.

 

Ostatnio skończyłem The Dark Occult i muszę koniecznie tą grę tutaj polecić. Dla mnie zagrało tam niemal wszystko. Gra jest bardzo długa jak na tego typu produkcje, więc znalazło się miejsce na naprawdę sporo contentu. Jest miejsce na duchy, demony, potwory, manekiny, okultystów, opętane lalki wbijające nóż w głowę gracza :) Wszystko dobrze wyważone. Jest miejsce na przytłaczającą atmosferę, jest miejsce na gore. Jump scary są tam, gdzie być powinny, czyli tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy :) Grafika i oświetlenie są wspaniałe. Jeśli ktoś lubi się bać, naprawdę polecam. 9/10 w swoim gatunku.

 

 

 

 

 

Edytowane przez MarekCol
Odnośnik do komentarza

@MarekCol, jak u Ciebie śmigał ten The Dark Occult? Tzn jak i na jakim sprzęcie? Ostrzę sobie kły na ten tytuł od pewnego czasu (po tym jak sponiewierał mnie Visage dzięki czemu odzyskałem wiarę w horrorki growe), ale naczytałem się też troszkę, że gra jest fatalnie zoptymalizowana i notorycznie gubi klatki. A że mam trochę świra na tym punkcie... :/ Tzn. wyczulony jestem bardzo i od dobrych 2 miesięcy wstrzymuję się z zakupem.

Odnośnik do komentarza

Ale co z tego czym w mechanice stoi Silent Hill skoro miażdży atmosferą? 

 

Czyli wg ciebie główne kryterium horroru to gdy nie masz broni i uciekasz? 

Pasuje do gry w berka np. 

 

Straszyć a la jump scare potrafi wielu. A w DH, gdy ogarniesz jakie (pipi) się dzieje, to coś zimnego pelznie ci po plerach 

Edytowane przez Tarantino
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Amer Tak, gra jest nienajlepiej zoptymalizowna. Występują charakterystyczne dla UE4 spowolnienia animacji przy stumieniowaniu danych - gra na ułamki sekund gubi klatki przy wczytywaniu nowego terenu albo obiektów. Jak już to zrobi to jest bardzo płynnie. Komputer to i7 7700k, 16GB 3000mhz, RTX2080 Super. Jeśli jesteś na to wrażliwy, może ci to trochę zepsuć zabawę. Ale polecam sprawdzić osobiście, chyba możesz na Steam wypróbować i żadąć zwrotu pieniędzy jeśli będziesz niezadowolony z działania?

 

@Tarantino Wszystkie gry w tym temacie mają ciężką atmosferę, nie chodzi o same jump scare'y :) Brak możliwości obrony potęguje moim zdaniem poczucie strachu i ogólny dyskomfort.

 

 

Edytowane przez MarekCol
Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...