Skocz do zawartości

Co ostatnio jadłeś/piłeś?


Rekomendowane odpowiedzi

Na Boguslawskiego (nasypy) ale po drugiej stronie Powstancow czyli nie za kapitolem ale za hotelem (scandic?). Moim zdaniem najlepszy. Bardzo dobry stosunek ceny do jakosci i ilosci. Tylko ta puszka coli za 3,5 ;F

 

Petra - sieciowa ale jakosc bardzo dobra. Porcje solidne. Cenowo drogo.

 

Rog Traugutta i Mierniczej. Jakosciowo nie tak dobrze jak poprzednicy (ale nadal ok) dlatego proponuje wziac maly zestaw i zastanowic sie jak wygladalby duzy. Cenowo najlepiej (wlasnie biorac maly).

 

 

Za czesto nie bywam na gyrosach ale z roznych miejsc gdzie jadalem to te 3 moim zdaniem najlepsze.

Odnośnik do komentarza

mejm mógłbyś zrobić fotke gyrosa jak będziesz kolejny raz? ewentualnie jesli są już jakieś w necie to może być z netu, ale nie podałeś nazw więc nie mam jak poszukać sam

 

edit

mimo braku nazw udało mi się coś wygooglować i mają fotki na stronach chociaż nie do końca o takie fotki mi chodziło więc jeśli nie sprawiło by ci kłopotu to chętnie bym zobaczył "real foto" gyrosa

 

ze strony petra fotka gyrosa

kebab.jpg.520x380_q85_crop.jpg

 

niestety niewiele ma to wspolnego z greckim gyrosem, prędzej ze zwykłym kebabem

nie dość że mięso z kurczaka to jeszcze jakaś sałatka w środku, a "pita" to nie grecka pita tylko turecki chlebek

 

 

grecki gyros wygląda tak

- mięso napewno nie z kurczaka, baranina, cielęcina, wieprzowina, czyli mięsa które nie stają sie suchym wiórem jak cycki kurczaka wszechobecne w polskich kebabach

- pita to chlebko-ciasto grube na ok 5-6mm, w żadnym razie nie przypomina tortilli, ani placka, ani też buły (na grubym), zwykle jest dosyć tłuste (nie wiem czy przez proces produkcji czy poprostu "wycierają" tą pite o mięso żeby ją nawilżyć, w dodatku pita ma cudowny smak

- dodatki: troche pomidora i cebuli, tylko to ! żadne sałaty, coleslawy, ogórki. nie! tylko pomidor i cebula

- czasem jeszcze dorzucają pare frytek do środka

- sos: tzatziki albo jego wariacje, ogolnie śmietanowo-czosnkowy, nie ładują tam ostrego jak to polskich kebabów

 

to wszystko: cudowna pita, świetne mięso, pomidorek z cebulą i sos czosnkowy

w polsce tylko w jednej knajpie jadłem coś takiego, co bardzo ale to bardzo przypominało grecki oryginał, ale niestety tak jak mówilem tej budy już nie ma bo grek któy ją prowadził dorobił sie i otworzył restaurację. to było już kilka lat temu od kiedy nie ma tych gyrosów (swoją drogą mimo że przenosili tą bude ze 4 razy w różne miejsca to wszystkie były w okolicy w której mieszkam), strasznie mi żal że już ich niema

 

wszystkie inne "gyrosy" jakie jadłem w polsce serio niewiele miały wspolnego z greckimi gyrosami i były poprostu lekko zmienionym kebabem :confused:

i btw - będąc w grecji widziałem jak robią mięso - nie kupują gotowych "wałków" mięsa zrobionego z psa zmielonego razem z budą. tam na obrotowy rożen nadziewają normalne duże "kotlety" (czy raczej steki) surowego przyprawionego mięsa i opiekają je tak jak trzeba (ostatniego dnia w grecji przed wyjazdem zmusiłem rodzine żeby wpaść na pożegnalnego gyrosa, niestety godzina była dosyć wczesna i gość dopiero rozkrecał rożen, i właśnie wtedy widziałem że to jest najprawdziwsze surowe mieso nadziane na szpikulec, a nie jakaś przemysłowa papka

 

tutaj fotka zrobiona przezemnie właśnie w tej jedynej prawdziwie greckiej gyrosiarni w warszawie (której już niema :( )

Gyros_Pita_by_Bokor.jpg

 

 

 

 

jeśli ktoś wie o czym mówię i zna miejsce gdzie można zjeść greckiego gyrosa w warszawie to będe super wdzięczny za namiary

Edytowane przez Yano
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Patrz Yano, to sie nazywa przewidywanie kilku ruchow do przodu:

 

W pl:

 

Kebab - brazowe mieso (baranina, swinia) z pionowego rusztu, krojone w paski

Gyros - biale mieso (kurczak) z pionowego grila, krojone w mniejsze kawalki

 

Nie wiem jak wyglada gyros w grecji czy gyros grecki czy gyros po grecku. Nigdy nie widzialem zeby w pl w menu widnialo "gyros grecki" czy nawet "gyros a'la grecki". Jest po prostu "gyros".

 

 

@krupek

w petrze i pod nasypem ladne, biale mieso. dlatego wlasnie polecam.

Odnośnik do komentarza

pod nasyp mam bardzo blisko i często bywam, to może kiedyś sprawdzę (myślałam że w ogóle nie ma tam żadnej szamy wartej uwagi).

Co do mięsa to oboje macie trochę racji, bo wiki mówi: 

 

Do wyrobu gyrosa zwykle używa się szynki wieprzowej. Dodatkowo spotykany jest też gyros z kurczaka, gyros barani i cielęcy (tylko cielęcy może być wykonany jako mięso mielone). W Grecji waga całodziennego ładunku mięsa gyros, zakładanego na obrotowy ruszt, zwykle zawiera się w przedziale 70-120 kg, czasami osiągając 150 kg. Produkcję gyrosa ściśle normują greckie przepisy sanitarne



 

W smaku greckiego gyrosa dominuje wyraźny smak czosnku, papryki, oregano.
Turecki kebab to orientalny smak kolendry, kminu rzymskiego oraz kardamonu.
Dla uzupełnienie, shoarma to po prostu kebab podsmażony na patelni z różnymi warzywami takimi jak papryka, cebula czy pieczarki.

Odnośnik do komentarza

Mejm to co w polsce sprzedaja jako gyros to w 99% przypadkow poprostu kebeb

 

w grecji jadlem gyrosy prawie codziennie z różnych knajp i zaden nie byl z kurczaka

jak gadalem z tym grekiem z wawy to mowil ze kurczak w gyrosie to profanacja. Raz nie udalo mu sie dorwac odpowiednuego miesa i zrobil z kurczaka to bardzo za to przepraszał (a i tak byl to najlepszy kurczak jakiego jadlem)

Odnośnik do komentarza

te gyrosy ktore ja jadlem, byly wieprzowe i byly to kotleto podobne kawaly miesa (nabite na ruszt jeden na drugim), pokrojone na male kawalki.

kebaby spotykane w europie, czyli te w bulce. to wynalazek turka mieszkajacego w niemczech, koles na poczatku serwowal to na talerzach (czyli tak jak sie to powinno jesc), ale prawie nikt do niego nie chodzil, bo wszyscy woleli frytki albo bratwursta na wynos, wiec wpadl na pomysl aby zapakowac to w fladenbrot.

taki kebab to nakladane na siebie cale kawalki miesa (baraniny albo wolowiny, ewentualnie drobiu), przekladane miesem mielonym, z tym ze miesa mielonego moze byc tam maksymalnie 60%, tak chce ustawodawca ;)

 

pita gyros jest dobry, ale bardzo tlusty. ja wole gyros w bulce, ewentualnie z frytkami i zielenina.

Odnośnik do komentarza

ale właśnie gyros pita (albo gyro pita) czyli ten gyros w picie to cudowny bo sama pita też jest pyszna, nie jest tylko "opakowaniem" służącym do zawinięcia całości ale jest poprostu pyszna, większość kebabów zarówno "na cieńkim" jak i "na grubym" nie ma tego efektu, cieńkie placki mają mało smaku a grube buły często są suche i też niedobre. ale ta gracka pita jest świetna

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...