Skocz do zawartości

Szukam książki podobnej do...


Rekomendowane odpowiedzi

tak ale nie pogardze jakimś sci fi innego typu. nawet dobre hard sci fi w stylu hyperiona. Ostatnie kilka lat skupiłem sie nad klasykami fantasy czy sci fi (kroniki czarnej kompanii, serie webera, eriksona, simmonsa czy tada williamsa), dużo czytałem książek z innych gatunków aby poszerzać horyzonty. Z nowości czytałem niewiele (serie o magach prochowych, inkwizytora piekary, pana lodowego ogrodu czy sandersona). Widzę że wiele wyszło ostatnio dobrych książek fantasy czy sci fi a ja nie jestem na bieżąco.

 

Ostatnio przeczytałem właśnie serie głębia (w piątek następny tom! :D) , książki Currie (oddysey one i hayden war) , bardzo fajne niebiańskie pastwiska polskiego autora (zapomniałem nazwiska) , Czerwonego rycerza z kontynuacją czy  serie książek o magach prochowych. Kiedyś będąc studentem łykałem po kilka książek miesięcznie. Całą pieśń lodu i ognia w miesiąc przeczytałem i to przerywając sobie czasem pratchettem. 

 

Obecnie po okresie mocno gierkowym chcę się wyciszyć i ogólnie odchamić. Filmy tylko z wyższej półki bez zabijaczy czasu, zero neta poza pracą i gry max jedna miesięcznie.  Chciałbym nadrobić kilku autorów bo jestem pod wrażeniem ile tego teraz wychodzi. Idę do empiku a tam 80 książek autorów których nie znam (pewnie 70 to gówna ale 10 może być fajne).  Sci fi przede wszystkim ale fantasy też nie pogardzę. Widzę np zbierającą dobre recenzje serie Krucze Pierścienie w mitologii nordyckiej i też się zastanawiam:D . 

Odnośnik do komentarza

Banks niestety nie przyjął się w Polsce i nie ma ani wznowień, ani dalszych tłumaczeń, co oczywiście mnie irytuje, bo poziom wydawanej fantastyki w Polsce jest generalnie słaby. Cóż poradzić jednak, jaki fandom, takie pozycje, a w bonusie wszystkie blogaski z "egzemplarzami recenzenckimi" - nie ma jak darmowa reklama, bo z recenzjami rzadko ma to cokolwiek wspólnego :v

Odpowiadając na pytanie - tak, Banksa w wersjach fantastycznej i beletrystycznej można dostać tylko na allegro/antykwariatach/bibliotekach.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ciekawe :) Lubię sci fi retro. Ciekawie wygląda to jak sobie wyobrażali autorzy 30 - 50 lat temu loty międzygwiezdne albo obce rasy. Nie znałem tej serii po pracy lece do biblioteki bo widzę że u mnie w mieście są w niej 2 tomy. Jak się spodoba to upoluje całość na półeczkę z zagranicy.

 

Z takich klasyków sci fi to polecam i to mocno cykl Fundacja Isaaca Asimova. Pewnie znany większości jest z napisania Ja Robot ale Fundacja to według mnie jego najlepsze dzieło.

 

 

@Hendrix

 

Zgadzam się dlatego prosiłem o doradzenie. Na półkach jest tego od groma co roku ale większość to kiepskie sci fi fantasy na poziomie tych ze świata star wars czy warcrafta. Czasem sam ratuje się sprowadzaniem z zagranicy książek jak serie mają sporo pozytywnych recenzji. Nawet jednak w naszym empiku w morzu gówna można znaleźć kilka perełek. 

Edytowane przez blantman
Odnośnik do komentarza

Ślepowidzenie i Echopraksja, świetne hard s-f od Petera Wattsa (a może i jego wcześniejsza Trylogia Ryfretów, ale to ciężko dostać, więc sam jeszcze nie czytałem). Warto też obadać Modyfikowany Węgiel Richarda Morgana (taki trochę Chandler w klimatach cyberpunkowych) będący początkiem trylogii, ale wszystkie książki z serii są mocno standalone'owe, a pierwsza zdecydowanie najlepsza. Jeśli lubisz śmigać po różnych klimatach, to może zainteresuje cię Dworzec Perdido China Mieville, takie trochę bardziej odjechane klimaty fantasy-weird-steampunkowe (?) oraz Nakręcana Dziewczyna Paolo Bacigulapiego specjalizującego się w kreśleniu wizji światów po katastrofach ekologicznych (ale żadne tam postapo, świat się nadal kręci).

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Watts to zawsze dobra propozycja dla fanów SF, ale od Chiny to radziłbym chyba Ambasadorię na sam początek (China ma jeszcze całkiem fajny zbiór opowiadań, który można wyrwać dosłownie za grosze). 

W sumie obydwu autorów sam często polecam, Mieville'a trochę wyżej stawiam, głównie za oryginalność i dobry styl, Watts preferuje bardziej "naukowe" i suchsze podejście do sprawy, ale nadal nie przytłacza czytelnika nieobeznanego z literaturą SF, uznaję to za plus oczywiście - niemniej część osób zarzuca mu zbytnie szafowanie teoriami i nomenklaturą.

Na koniec muszę przypomnieć Teda Chianga - absolutny must read dla osób lubiących ten rodzaj literatury gatunkowej. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ostrzegałem kiedyś przed Małym Życiem, pierwsze 300-400 stron dobre, a później mało elegancko cała koncepcja się rozłazi. Sprawdź sobie Długi marsz w połowie meczu, Fountainowi udało się zbliżyć do najlepszych, a to nie lada sztuka. Przyszła klasyka, tyle mogę rzec - choć może nie każdemu się spodobać, wystarczy mieć uczulenie na satyrę i USA.

Odnośnik do komentarza

Proszę o polecenie ciekawych i w "miarę mądrych książek", które też się dobrze czyta :) Tak na 300/400 str.

 

ps: ostatnią moją książką było "Małe życie" - przez objętość (i kilka innych rzeczy) książka raczej mnie denerwowała niż sprawiała przyjemność.

 

"O niedogodnosci narodzin" Emile Ciorana.
Odnośnik do komentarza

Ostrzegałem kiedyś przed Małym Życiem, pierwsze 300-400 stron dobre, a później mało elegancko cała koncepcja się rozłazi. Sprawdź sobie Długi marsz w połowie meczu, Fountainowi udało się zbliżyć do najlepszych, a to nie lada sztuka. Przyszła klasyka, tyle mogę rzec - choć może nie każdemu się spodobać, wystarczy mieć uczulenie na satyrę i USA.

 

hmm, z tego co pamiętam książka, o której piszesz została dosyć nisko oceniona przez krytyków z dwójki (Piotr Kofta), a jego zdanie staram się szanować.. Mimo tego mówisz, że warto? 

dodatkowo okładkę robił mój kumpel po fachu :)

 

moze coś jeszcze?

 

Takie rzeczy wrzuciłem do koszyka póki co:

 

Sekretne życie drzew

Duchowe życie zwierząt

Piękni dwudziestoletni

Uległość

Inna dusza

Odnośnik do komentarza

Też słuchałem audycji i nie zgadzam się z zarzutami - bo mimo, że książka jest zamknięta w pewnym trochę nadmiernie eksploatowanym balonie "Amerykanie, Wojny i Wolność", to jednak autor zdaje sobie sprawę w jakiej konwencji pogrywa. Zrobił też książkę w miarę przystępną (dla przeciętnego czytelnika), a to nie jest w cale takie łatwe - szczególnie, że satyra bywa bardzo hermetyczna w przypadku tej książki.


Cóż, ja z Piotrem Koftą mam tak 50/50 - dużo podobnych autorów lubimy, ale są tacy gdzie nie zgadzamy się wcale, w tym przypadku podzielam zdanie Najdera, Cieślika czy Orlińskiego i zapraszam do lektury :)

Co do książek z koszyka:

Peter Wohlleben bardzo ok, drzewka lepsze od zwierząt, Hłaski nie ciepię, więc to lektura nie dla mnie. Uległość - Houellebecq, jak to on - wszędzie wsadza szpilki, teoretyzuje, udaje niepokornego mędrca i gra pod publikę. Nie jest to jego najlepsza książka, ale najgorsza też nie.

Inna Dusza - najlepszy Orbitowski - choć nie tak dobry jak twierdzą niektórzy.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Gość Rozi

Polećcie jakieś książki historyczne o pierwszej wojnie światowej i cesarstwie Austro-Węgier.

Samobójstwo Europy Andrzeja Chwalby. Najbardziej przystępna i rzetelna IMO. A jak chcesz coś o Austro-Węgrzech, to sprawdź Pod berłem HabsburgówZagadnienia narodowe Henryka Wereszyckiego. 

Odnośnik do komentarza

 

Odyn, Loki i reszta ferajny, czyli szukam czegoś co pozwoli mi ogarnąć mitologie nordycką.

 

Mitologia nordycka - neil gaiman. Dobre to? Są pakiety z Amerykańskimi Bogami w dobrej cenie.

 

Mam ale jeszcze nie czytałem podobno fajnie tłumaczy kto jest kim.

 

Poleciłbym ci serie Krucze Pierścienie bo właśnie czytam ale to fantasy podlane mitologią nordycką. jestem na drugim tomie i bardzo fajne :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

 

 

Odyn, Loki i reszta ferajny, czyli szukam czegoś co pozwoli mi ogarnąć mitologie nordycką.

 

Mitologia nordycka - neil gaiman. Dobre to? Są pakiety z Amerykańskimi Bogami w dobrej cenie.

 

Mam ale jeszcze nie czytałem podobno fajnie tłumaczy kto jest kim.

 

Poleciłbym ci serie Krucze Pierścienie bo właśnie czytam ale to fantasy podlane mitologią nordycką. jestem na drugim tomie i bardzo fajne :)

 

 

Sa w tych ksiazkach elementy taniego romansidla? Chcialem sie za to brac, ale na goodreads ma w kategoriach 'young adult', a to czesto oznacza romantyczne elementy rodem ze zmierzchu ;/

Odnośnik do komentarza

po pierwszym tomie nie ale... :)  Bez wdawania się w fabułe mamy tutaj coś co może będzie romansem. W pierwszym tomie nie uświadczyłem tego ale domyślam się że bęzie później. Z tym że to takie romansowanie jak w 90 % fantasy od koła czasu po magów prochowych. A i głównym bohaterem jest kobieta a wiem że to dużo osób zniechęca do lektury książek.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...