Jump to content

Tak zwane indie


Mikes

Recommended Posts

Wydawało mi się, że był kiedyś taki temat, ale już nie ma.

 

Rynek już dawno zupełnie się zeszmacił i nie ma dla niego nadziei ale... są indie, które jak dla mnie w ostatnich latach miażdżą tzw. rynek komercyjny. Pomysły, pomysły, pomysły, a także pasja i coraz częściej rewelacyjna oprawa graficzna i dźwiękowa. Jest na to popyt, bo zainteresowanie takimi grami coraz większe (minecraft czy braid), i ogólnie jakoś więcej ich. Już nie mówiąc o poziomie, cztery lata temu mogliśmy grać co najwyżej w Icy Towera. Oglądam nominowane na IGF i jestem po prostu w szoku jak dobre i innowacyjne są to gry. (http://www.igf.com/). A wymienić mogę jeszcze np. love, które też już kiedyś było na tym forum, mmo o totalnie za(pipi)istej oprawie graficznej.

 

Anyway, ciekawe gry i dyskusja - go.

Link to comment

Dla mnie te cale indie to w wiekszosci szrot, Limbo bylo w miare oryginalene i ciekawe przez pierwsza godzine, potem monotonia. To tak jak z offowym kinem o czeskich gornikach, mozna udawac snoba i sie jarac tym, ale wiadomo ze to bzdety.

Edited by Guest
Link to comment

Amnesia w teorii może być podciągnięta pod indie - w końcu to ekipa od Penumbry, czyli ludzie, którzy tylko chcieli się pochwalić silnikiem ;) Ale dla mnie, jeśli gra jest wydana w formie pudełkowej, przestaje być prawdziwym indie. Chyba, że przedtem leżała jakiś czas na necie, do kupienia za grosze, bezpośrednio od producenta. W każdym razie - szczególnie przekonać może Cortex Command, jako, że jest efektowne -

 

Ta gra ma pecha do filmików - przekopałem YT i nie znalazłem choćby jednego, który faktycznie pokazywałby ogrom zabawy z nią. Ale warto sprawdzić - 2d z niezłą fizyką, rozwałką otoczenia, mnóstwem detali i odłamków latających wokół, a co ważne, zalegających później na mapie.

Edited by Linek
Link to comment

Rynek już dawno zupełnie się zeszmacił i nie ma dla niego nadziei ale... są indie, które jak dla mnie w ostatnich latach miażdżą tzw. rynek komercyjny.

Zwykła paranoja. 15 lat temu, kiedy na rynku były tylko gry pokroju Cortex Command czy inny Cannon Fodder, każdy dałby sobie głowę uciąć, żeby pograć w Uncharted, Killzone, Dead Space, Oblivion, Dead Rising, Red Dead Redemption, GTAIV itd. Teraz gdy takie gry stały się rzeczywistością i są na wyciągnięcie ręki nikt już o tym nie pamięta. Gdy to sobie uświadomisz to będziesz żałował, że jest tak dużo dobrych gier a tak mało czasu.

Edited by rkBrain
  • Downvote 1
Link to comment

Rynek już dawno zupełnie się zeszmacił i nie ma dla niego nadziei ale... są indie, które jak dla mnie w ostatnich latach miażdżą tzw. rynek komercyjny.

Stwierdzenie sporo na wyrost. To zupełnie dwa różne rynki i nawet bym ich nie porównywał, ale jeżeli już chcemy to z indie jest jeden problem. Może mają świetne pomysły, ale jakość ich realizacji często pozostawia nieco do życzenia. Albo są krótkie, albo nie wykorzystują potencjału w 100%, albo się nudzą po kilku podejściach.

I chyba nie powiesz że wszystkie gry komercyjne to nudne kalki bez pomysłu na siebie ;)

 

Shank i deathspank to inide? To spore produkcje. Dla mnie indie to fanowskie gry robione przez kilka osob.

Nie wiem jak z Deathspank, ale w przypadku Shanka to czysty zabieg marketingowy, bo indie dzisiaj jest na fali i EA dobrze o tym wie ;) Wszystko jasne.

Edited by ako
Link to comment

W temacie klasycznych przygodówek tego typu gry już od paru lat potrafią przewyższać jakością większość (nielicznych swoją drogą) tytułów pudełkowych, np. już kultowe Machinarium, czy rewelacyjna seria Blackwell (IMO godna postawienia na równi z komercyjnymi tuzami gatunku). Jeśli niezależne gry mają się tak prezentować, czyli łączyć nieszablonowy scenariusz, klimat z całkiem porządnym wykonaniem (znośna oprawa av mile widziana) to przyklaskuję idei.

Link to comment
  • 2 months later...

Terraria zapowiada sie obiecujaco. Cos a la Minecraft tylko w 2d i z domieszka ...nie wiem, Castlevanii? Developerzy zapodaja powoli na youtube'a coraz wiecej gameplayu. Jak na poczatkowe stadium wyglada niezle

 

pierwszy odcinek, reszte mozna znalezc po prawej albo w ich profilu

Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Wiele gier, które teraz sprzedaje się za normalną cenę niegdyś tworzyło się amatorsko, we flashu i udostępniało za darmo. Na pewno teraz przy większym budżecie można mówić o nieco lepszej jakości, ale śmiem twierdzić, że ważnym aspektem jest tutaj reklama i większe zainteresowanie produktem komercyjnym, aniżeli "darmową flashówką". A gdyby tak przejrzeć wiele takich amatorskich gierek we flashu, to można znaleźć wśród nich pozycje równie dobre, a miejscami nawet i lepsze, niż to co teraz się reklamuje i sprzedaje.

 

Oczywiście nie mówię tego w zupełnie negatywnym aspekcie, gdyż większa popularność produkcji niezależnych, niskobudżetowych, niekiedy nawet i amatorskich przekłada się na sporo oryginalnych i wciągających pomysłów, których próżno szukać w nowych "super-hiper-ultra-zayebistych-gierkach-ejdż-di-czy-de-press-x-to-win/not-to die". Z drugiej strony są tu pewne skrajności - na jedne gry naprawdę warto wyłożyć trochę grosza, podczas gdy inne to nic innego jak klony bzdetów, które można znaleźć za darmo w sieci. Angry Birds vs Crush the Castle to dobry tego przykład. Przeglądam Steam i tam pełno tego się namnożyło, ale spora część katalogu to naprawdę proste pomysły, w nieco ładniejszej niż flash oprawie. Parę minut w googlach i spore szanse, że większość tego znajdzie się za darmo, w innej wersji.

Link to comment

@Suavek

Ale tak po prawdzie nie można oczekiwać od branży, ze będziesz dostawał co dzień jakaś ciekawą nowość, której jeszcze nie spotkałeś nigdy. Wiadomo, że gry to w pewnym sensie powtarzające się klony. Raz lepsze, raz gorsze - bywa - nawet wśród tytułów największej klasy tak jest. Racja, że na rynku jest więcej produkcji o raczej niskiej jakości, ale nikt nie każe kupować wszystkiego co wychodzi. Ale jeżeli trafia się na jakiś tytuł który da nam kilka ładnych godzin zabawy to czemu nie podziękować producentom za ich wysiłek. Być może dzięki naszemu wsparciu chłopaki się rozwiną, bo w przyszłości zaowocuje tytułem pierwszoligowym :)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...