Skocz do zawartości

Sezon 1 - A Game of Thrones


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Książek z tej serii nie miałem okazji czytac, ale opinie o nich sa dosc jednostronne. Od chwilowej konsternacji zwiazanej z milionami nazwisk, rodów, wydarzeń, az po skrajny zachwyt, i budowanie ołtarzyków na cześć George'a R. R. Martina.

Jest to seria fantasy, a co najlepsze, brak tam magii i innych tego typu (pipi) dla dzieci!! Nie bedzie machanie różczką, kamehameha i innych glupot. Bedzie bród, syf, mordowanie, spiski, kłamstwa, zdrady inne świetne rzeczy. To moze byc cos na prawdę wielkiego o ile budżet tego nie zabije. PRzypomnijmy sobie Rzym, czy Deadwood.

Fabula bedzie prezentować sie nastepujaco:

 

"Game of Thrones" to adaptacja pierwszego tomu jednego z najlepszych cykli fantasy ostatnich lat autorstwa George'a R.R. Martina. Akcja książki, wydanej w Polsce pod tytułem "Gra o tron", rozpoczyna się na północnych rubieżach Siedmiu Królestw, gdzie w odwiedziny do Lorda Eddarda Starka przybywa król Robert, by mianować go swoim namiestnikiem. Stark, któremu honor nie pozwala odmówić, zostaje w ten sposób wplątany w intrygi i zdrady królewskiego dworu.

 

Jego rodzina zostaje rozdzielona, a każde z dzieci rozpoczyna podróż, która odmieni los całego kontynentu. Tymczasem za Wielkim Murem na północy rośnie w siłę nowa potęga, która już wkrótce może ruszyć na podbój Królestwa, a za morzem pretendent do tronu i jego siostra rozpoczynają własną batalię z przeznaczeniem.

 

Główne role w filmie grają: Peter Dinklage, Sean Bean, Jennifer Ehle, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey i inni.

 

 

gameofthrones030210.jpg

 

nowe promo + z planu

 

 

 

 

premiera jakos na wiosne. Jaram sie

Odnośnik do komentarza

Ksiazki zasadniczo mi sie podobaly, choc nie przepadam za fantasy. Ale maja pare powaznych problemow.

 

Po pierwsze desperacko potrzebuja edytora, ktory by wycial gdzies z polowe kazdej ksiazki (wszystkie maja ok 1000 stron). Duzo niepotrzebnego pieprzenia ktore zakrawa na grafomanie. Kiedy robi sie ciekawie to jest ciekawie - jest takie pozytywne wrazenie, ze zadna postac nie jest kompletnie bezpieczna przed smiercia albo gorszym losem. To wazne dla budowania napiecia.

 

Po drugie czesc postaci jest troche za mloda. To zasadniczo nastolatki i dzieci. Dosc szybko mozna o tym zapomniec bo nie zachowuja sie specjalnie jak nastolatki i dzieci. Co jest bez sensu. Ale czasem dzieja sie z nimi rzeczy, ktore wywoluja dyskomfort. Ja rozumiem ze swiat ksiazki jest bardziej zblizony do sredniowiecznej europy niz srodziemia ale czytanie o facetach posuwajacych dwunastolatki mnie nie zachwyca.

 

Po trzecie, i to juz mniejszy problem, Martin ma obsesje na punkcie dziwnych rzeczy. Czytalem serie pewien czas temu lecz chyba nie bylo rozdzialu w ktorym nie byloby niepotrzebnego opisu posilku. "I wtedy Ser Dupa usiadl przy stole i zjadl troche bekonu i szynki i chleba i fasolki." Dzieki George, to porywajace fantasy. W co drugim rozdziale ktos szcza albo sra w majtki ze strachu lub innego powodu.

 

Po czwarte seria nie jest skonczona. Chyba zostaly ze dwa, trzy tomy do konca? Niewazne bo nie zostana dokonczone gdyz autor wyglada tak:

martin21109.jpg

Dzien dobry, jestem George R.R. Martin i mam maslo zamiast krwi

 

Najzabawniejsze to ze seria sklada sie z dwoch glownych watkow dziejacych sie na roznych kontynentach i po ilu? pieciu moze tomach jeszcze sie nawet ze soba nie zetknely.

 

Troche negatywne podsumowanie lecz jak ktos chce znalezc pozytywne to w necie sa tysiace. Moge jeszcze powtorzyc ze zasadniczo mi sie ksiazki podobaly, bo poza rzeczami, ktore wymienilem byly calkiem ok. Pare ciekawych zwrotow akcji, pare dobrych intryg, pare dobrych postaci. Porownanie do Rzymu byloby uzasadnione.

 

Na szczescie robiac serial mozna latwo naprawic wymienione problemy. Wiek aktorow zostal juz podwyzszony z tego co widzialem... Casting w ogole dobry, szczegolnie zadowolony jestem ze wzieli Dinklage'a. Jest co najmniej kompetentnym aktorem i bedzie grac najlepsza postac z sagi.

Edytowane przez Mq
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.