Skocz do zawartości

Targi: E3, GC, TGS


Rekomendowane odpowiedzi

Też poruszałem to ostatnio na disco: problemem GAAS jest najczęściej brak contentu na start, a że lepiej iść po linii najmniejszego oporu to nikt nie będzie się starał żeby zawartość była dostępna od miejsca, bo te gry mają zarabiać.

 

Także będę skakał z radości jak wygrają gry, które już day1 były kompletnymi produktami I z czasem stać się mogą tylko lepsze, a nie GAASy które z czasem może staną się dobre.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
Teraz, suteq napisał:

Sea of Thieves może zbić piąteczkę. :kaz: 

chciałbyś :kaz:

 

po prostu uważam że ignorowanie wszystkich problemów jakie od lat toczyły Bioware i Bethesde, począwszy od tragicznych warunków pracy, braku wizji i licznych problemów technologicznych jakie dotknęły oba tytuły i zganianie że to wina modelu Gry usługi to niesprawiedliwa uproszczona teza.

 

Ale rozumiem że na tym forum już tak przylgnęło że gry usługi są te złe, a singlowe jednorazowe doświadczenia dobre, i dla potrzeb tej tezy będziemy ignorować wszystkie nieudane gry singlowe i pozytywne przykłady GAAS aby przpadkiem nie zburzyło to naszego uproszczonego światopoglądu

Odnośnik do komentarza

Anthem ogólnie był "dobry" tylko jego problem wynikał, że był ubogi jeśli chodzi o zawartość (szczególnie endgame), co jednak jest dość istotne jeśli chodzi o gaas. W sumie podobne początkowe trudności miało SoT ;) 

Fallouty od Bethesdy też były znane z licznych bugów, a pomimo tego nie przeszkodziło im to pobijać kolejne rekordy sprzedaży. F76 wciśnięto na siłę w formułę gaas, co tylko namnożyło problemów i wyszło jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

Zabawne twierdzenie, zwłaszcza w perspektywie, że w tej generacji nie było dobrego GAAS na start,

nie było?

 

Forza Horizon 3, Forza Horizon 4, Division 2, Apex to przykłady pierwsze z brzegu.

 

Nie mówie że GAAS to coś uniwersalnie dobrego i że każdy typ gry musi naśladować ten model, bo nie wszędzie on pasuje. A sam ostatnio zachwycałem się nad Fallen Order i chciałbym więcej singlowych gier. Ale przestrzegam przed demonizowaniem, bo świat nie jest czarno-biały.

 

 

Edytowane przez ASX
Odnośnik do komentarza

Gier jest tyle na rynku ,że każdy coś dla siebie znajdzie. Mnie osobiście walą porażki jakiegoś studia bo ich miejsce i tak zajmie ktoś inny. Wiadomo ,że mam swoje ulubione studia no ale jak zaczną mieć formę spadkową albo problemy z tworzeniem gier to trudno. Interesuje mnie produkt końcowy i jego jakość. 

 

Dobrych GAAS jest niewiele, wydaje mi się ,że gracze zaakceptują tytuł GAAS który jest ubogi na start pod warunkiem ,że będzie darmowy. Z tych które mi się podobają to World of Tanks, War Thunder, Dota2, LoL, Hearthstone, Path of Exile, Apex. Część ma mega uczciwy system monetyzacji (Dota2, War Thunder, LoL, Path of Exile, Apex) część już mniej uczciwy. Każda z tych gier miała też świetny pomysł na siebie. Anthem, F76 czy Sea of Thieves nikt by nie krytykował gdyby na premierę z tą swoją ubogą zawartością był darmowe. A tak na początku nie przyciągnęły do siebie zbyt wielu graczy plus zrobiły sobie złą opinię. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, ASX napisał:

Forza Horizon 3, Forza Horizon 4

 

xd No tak, zapomniałem że w tym Twoim zacietrzewieniu postrzegasz standardowe, singlowe gry z opcją multiplayer jako GAAS. Jak się dobrze nad tym zastanowić to God of War I Wiedźmin 3 to wybitne przykłady tego, że GAAS może mieć zawartość na start, a dodatkowo gra dostawała DLC I patche. :reggie: 

Edytowane przez Paolo de Vesir
  • Plusik 3
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Problemem gier GaaS jest to, że rywalizują o ten sam kawałek tortu, a jako, że w ich założeniu jest długi roll-out zawartości i długa żywotność, to czym więcej ich na rynku, tym kawałek tortu może być mniejszy, bo silniejszy więcej "ukroi" dla siebie.

W sumie takie same wnioski ma Ubisoft (i nie tylko). W ich ostatnim raporcie kwartalnym w zasadzie zapowiedzieli zmianę polityki (znaczy, że duże gry GaaS owszem, ale będą wychodzić rzadziej i będzie ich mniej) i większą dywersyfikację line-upu.

edit: powodem między innymi jest słabsza sprzedaż Division 2 i klęska GR: Breakpoint

Edytowane przez Hendrix
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

xd No tak, zapomniałem że w tym Twoim zacietrzewieniu postrzegasz standardowe, singlowe gry z opcją multiplayer jako GAAS.

każda gra rozwijana i monetyzowana po premierze to GAAS i możesz się na to denerwować ale tak mówi definicja.

2 minuty temu, suteq napisał:

Czyli co? Oblivion był GAAS zanim to było modne? :obama: 

dokładnie, płatna zbroja do konia to idealny przykład mikrotransakcji w ramach GAAS.

 

 

@Hendrix mam pytanie, bo stanowisz tutaj swego rodzaju autorytet, czy gry takie jak Forza Horizon 3 i 4 oraz DIvision 2 to GAAS?

 

Edytowane przez ASX
Odnośnik do komentarza
Teraz, ASX napisał:

każda gra rozwijana i monetyzowana po premierze to GAAS i możesz się na to denerwować ale tak mówi definicja.

 

Nie muszę. Mylisz niezależny produkt, z usługą która działa do momentu w którym jest wspierana/ma włączone serwery.

Odnośnik do komentarza

 

3 minuty temu, Hendrix napisał:

Problemem gier GaaS jest to, że rywalizują o ten sam kawałek tortu, a jako, że w ich założeniu jest długi roll-out zawartości i długa żywotność, to czym więcej ich na rynku, tym kawałek tortu może być mniejszy, bo silniejszy więcej "ukroi" dla siebie.

W sumie takie same wnioski ma Ubisoft (i nie tylko). W ich ostatnim raporcie kwartalnym w zasadzie zapowiedzieli zmianę polityki (znaczy, że duże gry GaaS owszem, ale będę wychodzić rzadziej i będzie ich mniej) i większą dywersyfikację line-upu.

 

Do tego klienci GaaS grają często w jedną grę latami nie wydając kasy na inne tytuły lub wydają dużo mniej. Gry też mają mechanizmy które to wymuszają poprzez zadania dzienne/tygodniowe które dają nagrody wpływające na grę.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że dla wydawcy takie gry jak seria Forza Horizon czy Division, to gry GaaS (Gran Turismo Sport też). Takie gry podczas prac mają opracowywany model rozwoju i roll-out zawartości (drop kontentu, rozszerzenia, etc.)

Oczywiście GaaS GaaSowi nierówny, różne tytuły mają różne założenia i to jak user ma doświadczać gry. GaaS nastawiony głównie na online będzie inaczej wyglądał, niż kolejna część AC. 

@Ukukuki

Cytat

Do tego klienci GaaS grają często w jedną grę latami nie wydając kasy na inne tytuły lub wydają dużo mniej. Gry też mają mechanizmy które to wymuszają poprzez zadania dzienne/tygodniowe które dają nagrody wpływające na grę.


Tak, generalnie wskaźnik player retention, to absolutnie najważniejszy wskaźnik sukcesu takiej gry (i mierzony jest w stosunku dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym)

Edytowane przez Hendrix
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Hendrix napisał:

Oczywiście, że dla wydawcy takie gry jak seria Forza Horizon czy Division, to gry GaaS (Gran Turismo Sport też). Takie gry podczas prac mają opracowywany model rozwoju i roll-out zawartości (drop kontentu, rozszerzenia, etc.)

Oczywiście GaaS GaaSowi nierówny, różne tytuły mają różne założenia i to jak user ma doświadczać gry. GaaS nastawiony głównie na online będzie inaczej wyglądał, niż kolejna część AC. 

@Paolo de Vesir

giphy.gif

Edytowane przez ASX
Odnośnik do komentarza

Masz rację Asax, myliłem się. Winszuję więc MS-owi więcej tak dopracowanych, dobrych I wartych zapamiętania GAAS jak chociażby Wiedźmin 3 czy ostatnie God of War, a mniej niedopracowanych/pustych na starcie pokroju Sea of Thieves czy Recore. :) 

Edytowane przez Paolo de Vesir
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...