Skocz do zawartości

PS4 - Zmiana układu chłodzenia i obudowy, wymiana pasty itd.


Rekomendowane odpowiedzi

Ok szefie to jak wytlumaczysz zachowanie konsoli kolegi ?

 

Ja tam jestem przekonany ze jest powietrze pod radiatorem, dostaje temperatury i pewno zwieksza swoja objetosc i cisnienie. Przez to sytuacja ulega tylko pogorszeniu i konsola odcina sie.

 

 

 

Tak gwarancja przepada 4 naklejki z tylu konsoli

 

Mozesz sobie byc przekonanym ze tam nawet rybki w akwarium sa a nie powietrze. Teorii o objetosci i cisnieniu nawet nie skomentuje bo to z prostej lekcji fizyki mozesz sobie obliczyc o ile zmieni sie objetosc i cisnienie. Powodzonka w liczeniu.

 

Jezeli po wymianie pasty konsola/procesor mocno sie grzeje i wlacza sie zabezpieczenei termiczne odcinajace zasilanie od proca to znaczy ze zle zostal nalozony radiator i nie dociska dobrze procesora. Tutaj nie ma innej mozliwosci no chyba ze Sony odwala taka fuszerke ze po poprawnym zapieciu miedzy procem a radiatorem jest 1mm luzu, ktory wypelniaja dosyc gesta fabryczna pasta robiaca jako lacznik termiczny no to wtedy macie problem ale tak raczej nie jest bo mozna zerknac do tematu Wieslawy gdzie byal zmieniana pasta i wszystko jest ok. Wiec albo cos zle zapinacie albo dajecie tej pasty tyle co kot naplakal w obawie ze wyplynie - ma wyplynac bo lepiej dac wiecej niz za malo. Nadmiar zawsze zostanie wycisniety przez radiator.

 

Jezeli po wymianie pasty dzieja sie inne cuda to zawsze jest mozliwosc ze inny element plyty mogl zostac uszkodzony. Niechcacy reka naderwac jakis kondensator, zarysowac sciezke srubokretem etc. W wielu laptopach wymienialem pasty a tam procesory zwykle nie maja czapki tylko goly rdzen, smarowalem Noctua oraz aplikowalem ciekly metal ktory przewodzi prad bezposrednio na rdzen i wszystko do tej pory hula.

Albo odgieliscie przypadkie tem miedzainy plate i teraz nie styka z procesorem albo to jest tak zrobione, ze musi byc gruba warstwa gestej pasty jako lacznik.

Odnośnik do komentarza

Jakbys przeczytal uwaznie temat, to kolega Michał ma problem. Mnie mysle, ze operacje udalo sie przeprowadzic pomyslnie. Nie da sie inaczej tego zlozyc, zle wlozona plyta glowna czy inne element nie pozwoli skrecic wszystkiego w kupe. Dlatego jesli napisal, ze dokrecil dobrze to moim zdaniem zostaje tylko pasta. Nie ma co sie sprzeczac, zmieni paste to sie dowiemy. 

Odnośnik do komentarza

 ze musi byc gruba warstwa gestej pasty jako lacznik.

 

 

Ja bym takową opcję obstawiał.

STG1, którą ja zastosowałem ma bardzo rzadką konsystencję... toto jest niemal jak woda.

Być może ten układ jest na tyle mało precyzyjny, że właśnie wymaga jakiegoś gęściejszego gluta. Fabryczna pasta w porównaniu do mojej była jak plastelina.

 

Tak czy owak zamówiłem już MX4 i thermopady. Może do piątku dojdą, to od razu zdam relacje co i jak :)

Odnośnik do komentarza

Mialem dwa przypadki, ze odgial sie lekko plate - po 3 latach sruby ze sprezyna od wysokich temperatur sie poddaly i nie mialy juz sily dociskac wiec trzeba bylo je wymienic na nowe i wtedy plate dobrze dociskal. W 2 innych przypadkach "zepsul" sie cpu - przegrzal sie i w stresie osiagal +15/20C wiecej niz fabrycnie na roznych chlodzeniach.

 

Jezeli jednak po wymianie pasty proc bardziej sie grzeje to tu winowajca jest raczej docisk a dokldnie jego brak. W procesorach intela jest dosyc gruba warstwa gluta miedzy rdzeniem a jego czapką co jest niestety malowydajne dlatego ludzie je skalpuja.

 

Jezeli jest rzeczywiscie umowny "milimetr" luzu miedzy procesorem a plate to tu tak naprawde lepsza pasta za duzo nie zmieni. jezeli tak abdziewnie oni to skonstruowali to niestety ale wiekszosc potencjalu pasty sie zmanuje. Radiator musi jak najmocniej dociskac procesor aby to wszystko poprawnie dzialalo. Zalman jest rzadki, to fakt ale co powiesz o Liquid Pro ktore ma konsystencje praktycznie rteci czyli w sumie zachowuje sie jak woda. Jedyny plus ze potrai sie troche kleic i tak naprawde nie ma zadnego problemu z rozsmarowaniem tego na rdzeniu/czapie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ja nie jestem ekspertem w tym temacie. Sam napisalem, ze jak rozbieralem swoja konsole to rece mialem mokre.
Jestem i tak przekonany, ze skoro u mnie to pomoglo ( i innych) u niego tez pomoze, ale cos poszlo nie tak - udzielam wskazowek wedle tego co ja robilem i jak to robilem - a ze u mnie dziala staram sie pomoc tak jak jest to mozliwe. Jedynie co zrobilem w konsoli (oprocz rozkrecenia i skrecenia) to wymiana pasty oraz wyczyszczenie wentylatora. Nawet thermopadow nie poprawialem (wlacznie z tym, ze 3 thermpoady odkleily sie od plaita i zostaly na kosciach).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Michal, zrob test z plastelina - zrob mala kuleczke i przykrec radiator a potem delikatnie sciagnij to zobaczysz na jaka grubosc Ci dociska i czy to wina docisku plate czy czegos innego. Oczywiscie wszystko potem ladnie wyczysc alkoholem izo. Mozesz na procesor rozciągnąć cieniutką folie z woreczka sniadaniowego albo stretch aby go nie ubrudzić na stałe, to samo z radiatorem.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zwróciliście jeszcze uwagę jak bardzo chropowata jest powierzchnia styku radiatora?

Specjalistą od chłodzenia elektroniki nie jestem, ale podejrzewam, że czym gładsza powierzchnia, tym większe pole styku, a co za tym idzie lepsze odprowadzanie ciepła.

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że mój problem, to za rzadka pasta.

 

Z ciekawości zdjąłem radiator z proca w kompie i tam wszystko jest gładkie i wypolerowane niemal na lustro.

 

Myślę, że gęściejsza pasta lepiej wypełni chropowatą strukturę radiatora i problem zniknie :) 

Odnośnik do komentarza

W masowych sprzetach typu konsola, laptop nikt nie poleruje ze wzgledu na koszty. Nawet niektore topowe chlodzenia do PC nie maja polerki na lustro. Nawet topowa Noctua nie ma idealnego lustra jak np Thermalright co nie przeszkadza jej czesto wygrywac testy.

 

Gesta i rzadka pasta wypelnia szczeliny i mikrochropowatą powierzchnię tak samo podczas odpowiedniego nacisku. Zreszta ten element nie ma nawet wplywu na wydajnosc tylko sam sklad pasty i zdolnosc do transportu ciepla proc->radiator.

Odnośnik do komentarza

Wtrącę się skoro trwa tutaj dyskusja związana z moim problemem. Zachciało mi się wymienić pastę w ps3 slim i mam to samo co Michał z ps4, konsola szumi jak cholera. Kładłem różne ilości pasty, smarowałem, zostawiałem kulki itp. i ciągle to samo. Po 8 minutach wyje jak odkurzacz, ale ani spód ani góra konsoli nie jest gorąca. Wentylator wydmu(pipi)e powietrze o temp pokojowej. Da radę coś z tym zrobić czy na złom?

Odnośnik do komentarza

Ja bym zwróciła uwagę na to czy śrubki od clampa wpadły w dziurki dobrze, może dokręćiłeś, a później one dopiero się usadowiły i powstał luz.

 

Co do gładkości powierzchni - gdyby powierzchnia radiatora i procesora była perfekcyjnie gładka to pasta nie była by potrzebna (ale trzeba by jeszcze zapewnić brak odkształcania powierzchni stycznych pod wpływem temperatury). I dlatego właśnie stosuje się pasty.

Moje PS4 obecnie ma to fabryczne badziewie co patykiem zdarłam naokoło procesora po zdjęciu oryginalnego radiatora. Nałożyłam to bardzo bardzo byle jak tym samym patykiem i nie ma żadnych problemów z transportem ciepła.

 

Co do różnych wzorków przy nakładaniu pasty - dla pasty nieprzewodzącej szkoda czasu na takie zabawy, między 2 skrajnymi metodami wynikowo jest różnica 1-2 stopnie w stresie.

 

Dla przewodzącej jest gorzej - trzeba zadbać żeby nie wypłynęło - dlatego nigdy bym takiej pasty nie zaaplikowała do PS4, to że nic nie wypłynęło przy aplikacji nie znaczy, że nie wypłynie w przyszłości.

 

Grając w ostatnich upałach (26 stopni w pokoju) moja konsola nie przekroczyła w punkcie pomiarowym na heatpipie zaraz przy APU 44 stopni :] Ultra-stealth zachowane w 100%

 

 

Jak ktoś uważa, że ma ciche fabryczne PS4 i ma blisko do Dąbrowy Górniczej to zapraszam do sprawdzenia (porównania z moją sztuką), najlepiej jak zabierze Bloodborne ze sobą.

Za stratę humoru i miłości do ulubionej zabawki po komparacji nie odpowiadam.

Edytowane przez Wieslawa
Odnośnik do komentarza

U Ciebie może być problem z czujnikiem temperatury. Z tego co patrzę po necie, to bardzo częsta przypadłość PS3 slim. Czujnik będzie wadliwy i mimo dobrego odprowadzania ciepła wentylator chodzi na max, bo dostaje błędne odczyty temperatury. 

 

U mnie bankowo proc się gotował, bo nim konsola się wyłączyła na ekranie pojawiły się kolorowe artefakty. 

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

a'propos super fabrycznego chłodzenia w ps4 - gra rocket league zabija ludziom konsole, ściągam to badziewie zaraz bo za friko jest i zobaczymy ile stopni nagrzeje moją sztukę.

 

Nie, jednak nie ściągam, nie kupię plusa już nigdy w życiu :-) (chyba, że za 1zł na 2 tygodnie na aukcji)

 

https://www.youtube.com/watch?v=dqVjT8v8jtQ

 

Rocketowa Konsola

Edytowane przez Wieslawa
Odnośnik do komentarza

Wiesława - i jak ten rocket u Ciebie?

 

aż sprawdziłem z ciekawości u siebie, na pewno nie jest to suszarka jak na filmiku, ale troche szumi wiecej niż przy innych grach

przy normalnych dzwiekach z  gry konsoli nie słychać, choc to z grą coś nie tak, bo konsola z sound mute szumi już w głównym menu z tym niebieskim samochodzikiem

Odnośnik do komentarza

Może jutro sprawdzę jak kupię PS+ za 1zł na jakiejś aukcji. Ale tak czy siak u mnie konsola nie jest w stanie zaszumieć bo ma stałoobrotowe wentylatory, jedynie co by mogła zdziałać to zagrzać się gdzieś w okolice 45 stopni - GRUBO poniżej fabrycznych parametrów.

Mój radiator na APU jest na układy z TDP = 145W, a to sporo więcej niż procek z PS4 potrafi wyemitować. Całe PS4 pod maksymalnym obciążeniem tyle łyka z sieci energentycznej, a umówmy się, nie jest to sprzęt z zasilaczem o sprawności 80+Platinum :D.

 

Czy konsola jest włączona minutę, czy godzinę czy dwie to zawsze chodzi tak samo cicho.

Edytowane przez Wieslawa
Odnośnik do komentarza

Ja też nie chciałem robić takiego frankensteina, ale jeśli zmiana termopadów i pasty na lepszą nic nie da, to chyba będzie trzeba wrzucić bebechy konsoli do jakiegoś kartonu i przymocować do mobo ogromny radiator.

 

Gdyby nie kilka gier, na których mocno mi zależy, to już dawno ten złom wylądowałby na śmietniku.

Niby mamy tak zaawansowaną technikę, a takie niedorobione buble wypuszczają na rynek. Szkoda :( 

 

Aha... byłem dzisiaj u brachola i na chwilę odpaliliśmy CARSy... hałas taki sam jak na mojej konsoli przed wymianą pasty.

Brat postanowił odesłać konsolę na serwis (przestraszył się, że swoją rozbebeszyłem i nic to nie dało  :P ).

Bardzo jestem ciekaw w jakim stanie konsola wróci. 

Odnośnik do komentarza

Póki co pacjent leży już "pokrojony" na stole operacyjnym i czeka na jutrzejszą dostawę pasty :P

 

14w3fwk.jpg

 

Teraz i tak już po gwarancji i nie ma wiele do stracenia, więc może jeszcze walnę otwór tak jak Wiesława zrobił to na początku.

Zastanawiam się tylko czy to aby na pewno coś pomoże, a nie np. zaburzy prawidłowy przepływ i cyrkulację powietrza w głębszych rejonach obudowy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...