Skocz do zawartości

PS4 - Zmiana układu chłodzenia i obudowy, wymiana pasty itd.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie pograłem 3 godzinki i zdaje się, że konsola chodzi jeszcze ciszej jak wczoraj, a dziś przecie mamy dużo wyższą temperaturę za oknem (w pokoju mam jakieś 26,5 stopnia). Jest to możliwe, bo ta pasta ponoć potrzebuje trochę czasu na wygrzanie i po jakimś czasie działa jeszcze sprawniej.

 

Ogólnie sytuacja wygląda tak: tuż po włączeniu zimnej konsoli i przez pierwsze 10 minut gry w obojętnie co i w obojętnie jak obciążającej układ sytuacji konsola trzyma stałe 40db. Po tych 10 minutach łupanki w deszczowym wyścigu w pC lub sieki w KZ są już okolice 45db (to nadal bardzo cicho). Jak już konsola rozhula się na dobre, to trzyma 47db i za chiny ludowe nie pójdzie wyżej... można sobie wchodzić w XMB, stanąć na małym palcu lewej nogi itd. nie nie ma opcji, by hałas (w tym przypadku to raczej niewłaściwe określenie :P) zwiększył nasilenie.

 

Natomiast co jest bardzo ciekawe - w momencie zamknięcia aplikacji obroty momentalnie NIE spadają do tych 38-40db jak to było do tej pory. Konsola dalej pracuje jak pracowała (sprawdzałem przez 10 minut i więcej już mi się nie chciało gapić w XMB). Dopiero wejście w stan spoczynku powoli wyhamowuje wiatrak do zera.

 

Być może jest to spowodowane bardzo sprawnym odbieraniem ciepła przez radiator i w okolicach sekcji zasilania jest istne piekło (tak gorące powietrze jeszcze z tej konsoli nigdy nie wylatywało). Może tam też są jakieś czujniki, które nie pozwalają zbytnio zwolnic wentylatora.

 

Oczywiście sprawę bardzo gorącego powietrza wylatującego z konsoli i bardzo mocno nagrzewającej się przez to półki na konsolę rozwiązuje wiatrak, który w owej półce mam zamontowany i dzięki niemu cyrkulacja powietrza jest tam znakomita, jednak podczas testów miałem go cały czas na off.

Odnośnik do komentarza

U mnie tenperatura otoczenia nie ma wplywu na prace konsoli, przynajmniej teraz. Ja narazie nie grzebie w konsoli, chyba ze snowu bedzie jet engine. W konsolach problemem jest swiszczacy wentylator(lub tunel) im mniejsze obroty tym sa cichsze. Teraz czasami sam szum powietrza jest wiekszy niz ten swist.

 

Szkoda mi czasu i nerwow by znowu przysluchiwac sie konsoli i smarowac pasta.

Wiem jak chodzila mi konsola i wiem jak jest teraz... wroci stara praca konsoli to znow ja pomecze... a narazie ciesze sie z tego co osiagnalem

Odnośnik do komentarza

Gdzieś czytałem jakieś testy w necie i wypadała najlepiej. Do tego jest gęsta i ogólnie nadaje się do chłodzenia, które nie ma idealnie płaskiego styku z procesorem oraz nie potrzeba jej dużego docisku.

 

Wczoraj konsola dostała po (pipi)e jak jeszcze nigdy (ostatnio katowałem tak chyba PSXa). Zapuściłem sobie Wiedźmina o 14, a konsolę wyłączyłem o 4 rano :P.

Jeśli konsola chodziła cicho przez tyle godzin i przy takim upale, to chyba już się to nie zmieni. Na MX4 aż takich maratonów nie robiłem (bo w sumie nie było w co grać :P), a i tak konsola zaczęła chodzić jak suszarka.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzisiaj konsola chodzila ok 9h, temp w mieszkaniu ok 31 stopni. W zasadzie byly przerwy w grze bez xmb, a grane bylo lego batman 3. W batmanie cisza. Pod koniec dla testu odpalilem cod:aw w wyborze broni i do tego wyjscie do xmb. Oczywiscie konsola wchodzi w wyzsze obroty niz w nieupalne dni, ale problemem jest gwizdzacy dzwiek samego wentylatora - jest to wysoki dzwiek ktory rzuca sie w uszy. Oczywiscie jest jeszcze szum powietrza. Chcialbym jednak aby konsola pracowala jakpo zmianie pasty :) Cala nadzieja w inne pascie.

 

I jeszcze jedno, obudowa jest ciepla bardziej od spodu przy zasilaczu, ale sam wylot powietrza nie jest jakis goracy (powietrze)

 

 

Michal - thermopady tez wymieniales ?

Edytowane przez gnom
Odnośnik do komentarza

Wymieniałem je tylko za pierwszym razem razem z pastą Arctic. Teraz jak zmieniłem pastę na Gelida, to thermopadów już nie ruszałem.

 

U mnie powietrze wylatujące z konsoli jest masakrycznie gorące. Termometr umieszczony jakieś 10-15cm za konsolą pokazuje 55st. i jest to już koniec skali, także jest tam jeszcze cieplej. Kładąc rękę na półkę tuż za konsolą idzie się poparzyć, a same kable wpięte w konsolę są strasznie giętkie tak jakby zaraz miały popłynąć :P

 

Dzisiaj upał był już niemiłosierny i nie odważyłem się włączać konsoli. 

Sam amplituner umieszczony jedną półkę niżej generuje mi taki żar, że szłoby na nim kotlety smażyć, także nie włączam już sprzętu póki temperatura w pokoju nie zejdzie niżej 30 stopni. Dziś było około 34, a to już srogie przegięcie.

Odnośnik do komentarza

Dziwnie to troche. Spore ryzyko z ta temperatura. U mnie nigdy konsola powietrze z wylotow nie bylo specjalnie gorace.

 

Ja thermopadow nie wymienialem i teraz tez pewnie nie bede... jeszcze sie wstrzymam bo przy mx-4 tez przez prawie 3 tyg byly ochy i achy.

Chyba, ze cos u Ciebie popiernicztlo sie z czujnikiem temp... efekt taki ze jest cicho, wiatrak sie nie wkreca i stad takie gorace powietrze.

Odnośnik do komentarza

Czujnik temperatury działa sprawnie.

Jak w pokoju były okolice 24 stopni to konsola była niemal bezgłośna (tak jak w menu konsoli tuż po włączeniu). Zaczęły się robić upały, to obroty się podnosiły, ale był to nadal bardzo akceptowalny poziom, a nie odrzutowiec jak wcześniej.

 

Moim zdaniem gorące powietrze wyrzucane z konsoli oznacza jedno - sprawniejsze odbieranie ciepła przez radiator, co jest spowodowane pastą lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza

W nowym modelu przede wszystkim widać cięcia kosztów produkcji.

Zmniejszenie poboru energii nie jest jakieś drastyczne i dużego spadku grzania oraz hałasu bym się raczej nie spodziewał. 

 

Nie wiem czemu dalej trzymają ten zasilacz w środku... wywalenie go na zewnątrz wiele by dało w kwestii nagrzewania. Byłoby więcej miejsca i można by zastosować większy, a co za tym idzie wydajniejszy radiator i wentylator.

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

Sprawuje się doskonale. Wczoraj cały wieczór przegrałem w Wiedźmina i było cichutko. Odpaliłem też 2 wyścigi w pCARS i dalej bez zmian - cisza :)

 

Żeby nie było, że konsola pracuje tak jakby miała chłodzenie pasywne... co to to nie.

Po jakimś czasie pracy wiatrak wkręca się na większe obroty, ale słychać go tylko wtedy jak wyciszymy dźwięk. Jest to cichy szum, a nie wycie silnika rakietowego jak to bywało wcześniej. Obecny poziom hałasu można przyrównać do dobrej klasy laptopa. 

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

Jestem w trakcie wymiany... stara pasta ladnie sie rozeszla, ale ---- co dziwne na radiatorze utworzyla bardzo gesta warstwe - jakby przypalenie, znacznie inne struktura jak reszta pasty, nawet ciezko ja spirytusem zmyc, oczywiscie kawalek gazika w spirytusie i poszlo, ale troche mnie to dziwi...


Kupilem thermopady Phobya TX i mam problem.... nie kleja sie ani do blach ani do pamieci... przyklejac do blachy czy do pamieci ??? I w ogole jak je przykleic ? :D

Edytowane przez gnom
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...