Skocz do zawartości

PS4 - Zmiana układu chłodzenia i obudowy, wymiana pasty itd.


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Konsolę masz w pionie czy w poziomie?

 

 

W poziomie. W pionie jej nie ustawiam, bo taka pozycja ogranicza dostęp powietrza do kratki wentylacyjnej w obudowie.

Ogólnie nawet dziś przy tych upałach obroty wentylatora nie były jakieś bardzo duże. Problem jest bardziej po stronie dźwięku jaki on wydaje. Nie jest to szum, tylko bardziej świst o wysokiej częstotliwości i dlatego jest tak mocno słyszalny.

Ciekaw jestem czy fabryczną turbinę da się zastąpić czymś lepszej jakości. 

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

W takim razie musi już zostać jak jest.

Choć teraz, to czepiam się już chyba na siłę, bo ogólnie jest OK i nie ma co narzekać. 

Późnym wieczorem gdy temperatura w pokoju wyraźnie spadła, to konsola się wyciszyła i pracowała tak jak powinna.

Ogólnie też nie gram gdy jest upalnie, bo po prostu nie chce mi się siedzieć przed konsolą gdy za oknem ładna pogoda. Ot, wczoraj był ino taki test ;P

 

Jeszcze jedno spostrzeżenie - niezależnie od tego jaka jest temperatura i jak mocno dana gra w danym momencie obciąża konsolę, to po wejściu w XMB jeszcze ani razu obroty się nie podniosły.

Także to jest chyba dobry sposób by sprawdzić, czy fabryczny układ chłodzenia działa prawidłowo. Jeśli po wejściu w XMB podczas gry obroty Wam wzrosną, to znaczy, że małe żółte ludziki dały pupy przy składaniu Waszego egzemplarza i trzeba to poprawić. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Chętnie bym zastosował taki zabieg, ale jestem (pipi) jeśli chodzi o techniczne sprawy i na 95% zbrickuje konsolę :P Moja chodzi normalnie ;P siedzę bardzo blisko bo gram na monitorze i PS4 mam na biurku. Gram w gorące dni i jest spoko. Słychać ją, ale chyba nie ma tragedii. Ani razu jeszcze nie miałem informacji o przegrzaniu itp. Muszę to jakoś pomierzyć bo mnie zaintrygowaliście 

Odnośnik do komentarza

jeszcze chyba nie widziałem PS4, która by w dashu nie szumiała troche po przejściu z gry, tak raczej wszystkie mają

Michał chyba przewrażliwiony juz troche jesteś, zostaw już ten temat i ciesz sie konsolą, dobrze że operacja sie udała :)

Nie mam odniesienia do sprawnej nie grzebanej konsoli, bo wszystkie z którymi miałem do czynienia były odrzutowcami i po wejściu w XMB zaczynały odlatywać.

 

Po wymianie pasty konsola oczywiście szumi po wejściu w XMB, ale na dokładnie identycznym poziomie jak w samej grze. Wentylator ani nie zwalnia ani nie przyspiesza.

Odnośnik do komentarza

Nie zgadzam się z tym, że wejście w XMB nie powinno powodować wzrost obrotów wentylatora skoro jasno widzę z pomiarów, że wzrasta temperatura generowana przez APU.

a skoro tak to może powodować wejście w następny próg fabrycznej konfiguracji chłodzenia.

 

Zainwestuj 1zł w 2 tygodniowe konto PS+ sprzedawane przez Januszy na aukcjach, odpal Rocket League, zostaw grę w menu i wejdź do XMB na 5 minut. Jak Ci nie wzrosną obroty to masz perpetuum mobile :]


Chętnie bym zastosował taki zabieg, ale jestem (pipi) jeśli chodzi o techniczne sprawy i na 95% zbrickuje konsolę :P Moja chodzi normalnie ;P siedzę bardzo blisko bo gram na monitorze i PS4 mam na biurku. Gram w gorące dni i jest spoko. Słychać ją, ale chyba nie ma tragedii. Ani razu jeszcze nie miałem informacji o przegrzaniu itp. Muszę to jakoś pomierzyć bo mnie zaintrygowaliście 

 

Jeśli Ci nie przeszkadza to lepiej nic nie mierz, bo może to być początek obsesji cichych sprzętów ;-)

Edytowane przez Wieslawa
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje.

 

Pamiętam, że jak konsole kupiłem to też była cicha.

Uwagę na hałas zacząłem zwracać dopiero po jakimś czasie.

 

Jedyne racjonalne wytłumaczenie, to krzywa powierzchnia styku radiator/procesor i po pewnym czasie dostaje się tam powietrze.

Druga opcja, to za cienkie thermopady, które już się ugniotły i nie odprowadzają dobrze ciepła z kostek ramu (raczej mało prawdopodobne, no chyba, że ta cała blacha jest koślawa).

 

Teraz znowu mam tak, że jak wejdę w XMB podczas gry to konsola odlatuje :/

Ehhh, co za badziew :(

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

Ehh... strach pomyslec co bedzie dalej. Ja tez naslu(pipi)e konsole ale narazie sie nic nie dzieje. Testowalem tez ostatnio w COD;aw wybieranie broni i xmb w tym czasie, powodowalo ze konsola zamieniala sie w suszarke. Teraz konsola jest lekko slyszalna, ale i tak zastanawiam sie czy nie jest hlosniej niz po wymianie pasty... ale to juz moze byc przesada z mojej strony

Odnośnik do komentarza

Michal102 - ja bym sprawdzil jeszcze srubki od zacisku radiatora i dociskajace obie czescie tej metalowej obudowy. Moze pod wplywem temperatury cos tam sie troche rozluznilo,ulozylo i nie sciska dobrze, bo jak inaczej mozna wytlumaczy...moze kurz sie dostal. Moja ps4 stoi na szklanym stoliku jakies 40cm od podlogi, a kurzu w miejscu gdzie jest wiatrak(wyburzuszenie przy kratkach wylotowych po prawej stronie) jest juz tam sporo kurzu. Mam nadzieje ze u mnie odrzutowiec nie powroci

Odnośnik do komentarza

Pasta wymieniona i cóż napisać - różnica jest gigantyczna.

Wcześniej obadałem konsole miernikiem głośności w telefonie i wyglądało to mniej więcej tak:

 

idle - 38db

pro evo rozgrywka - 45db

pro evo powtórka 53db

pro evo powtórka + wejście w XMB 57db

carsy suchy wyścig 45db

carsy mokry wyścig 63db

kill zone shadow fall 55db

 

po wymianie na gelida:

 

idle 38db

pro evo rozgrywka 42db

pro evo powtórka 45db

pro evo powtórka + XMB 45db

carsy suchy wyścig 42db

carsy mokry wyścig 47db

KZ 45db

 

Kilka fot z wymiany:

 

2mcvsxd.jpg

 

wcześniej MX4 rozprowadził się tak:

 

2vd4fep.jpg

 

24wawbc.jpg

 

jak widać pasty nałożyło mi się troszkę więcej jak to było fabrycznie

 

gelida nałożyłem podobną ilość:

 

qp3saq.jpg

 

Ogólnie konsola chodzi teraz bajecznie, ale jeszcze się nie cieszę, bo zaraz po wymianie na MX4 też tak chodziła. Zobaczymy co będzie za około 3 tygodnie.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Michale dzięki za obrazowy opis i dzielenie się doświadczeniami.

 

jak to możliwe skoro było dobrze, macie jakąś racjonalną odpowiedz?

pasta sie rozpłynęła?

 

Ja mam, większy upał + inne gry włączane + subiektywne odczuwanie głośności. Sama nie raz się nabrałam na te rzeczy.

Trzeba odpalić konsolę na pół godziny, żeby ciepło rozeszło się po obudowie, później po 10 minutach na każdą aplikację robić pomiary. Prawidłowy test powinien zawierać czasy poświęcone na poszczególne operacje tak aby było możliwe powtórzenie testu oraz temperaturę otoczenia.

 

Nie mówię, że Michał tego nie zrobił, chcę się upewnić, że tak właśnie to wykonywał.

 

Moim zdaniem pasta nie ma tak dużego znaczenia jak się niektórym wydaje. Powtórzę, że mój PC-radiator w PS4 stoi na fabrycznej paście od Sony (moim zdaniem jest to MX lub coś o identycznym składzie). Ciepło jest przekazywane przez nią bardzo sprawnie co sprawdziłam gdy nie miałam jeszcze wentylatora na radiatorze i jak konsola zaczęła wesoło migać na czerwono diodami to heatpipy na samej górze parzyły.

 

Ja pozostaję przy swojej opinii - nie ma i nie będzie cichych PS4 doputy nie zmienią obudowy / poboru prądu układów (czyli głównie procesu wytwarzania APU i pamięci).

Układ chłodzenia w Xboxie One jest bardzo prymitywny, a konsoli praktycznie nie słychać. Nie trzeba było dawać turbiny i skomplikowanych tuneli powietrznych. Wystarczyło wywalić zasilacz na zewnątrz i dać duży radiator + wentylator + dużo kratek i trochę przestrzeni w środku. Microsoft przejechał się raz na niepełnosprawnym układzie chłodzenia i wydał miliard dolarów więc wzięli swoją lekcję. 2 lata gwarancji nie wzięły się z niczego. Dla Sony problem nie istnieje. Ani z chłodzeniem, ani z naprawami 70 dniowymi.

 

Używam pokrowców na konsole i przyznam się, że nie raz włączyłam One w pokrowcu, z zakrytymi wszystkimi otworami. I co? Konsola po kilkunastu minutach konkretnie się nagrzała ale dalej była cichsza niż te wszystkie "ciche" PS4.

Edytowane przez Wieslawa
Odnośnik do komentarza

Te testy starałem się robić powtarzalnie. Specjalnie też czekałem, aż miną te upały. Wczoraj w pokoju miałem przez cały dzień 23-24 stopnie.

 

Pierw rozgrywałem w pro evo 2 całe mecze, dopiero potem odpalałem przy konsoli sound metera.

Potem kolejny pełny mecz, następnie cały suchy wyścig (3 okrążenia na zielonym piekle), wyścig mokry (też 3 kółka), a na koniec około 10 minut gry z 2 etapu w KZ.

 

Także konsola była już dość nagrzana.

 

I nie zgodzę się absolutnie, że ori pasta przypomina MXy.

Teraz po rozebraniu konsoli moja pasta była strasznie rzadka i kapała z proca i radiatora. Oryginalna pasta przypominała zaschniętą plastelinę, którą zamiast zmyć spirytusem musiałem zeskrobywać.

Możliwe, że oni stosują różne pasty i zależy kto na co trafi.

 

Aha, jeszcze jedna rzecz - teraz konsola bardzo mocno się nagrzewa. Fest ciepła jest górna matowa obudowa, ale prawdziwy hardcore jest przy wylocie powietrza - drewniana półka na której stoi konsola robi się tak gorąca, że nie idzie tam łapy wsadzić :P 

Zimą nie będę musiał odkręcać grzejnika w pokoju :P 

Odnośnik do komentarza

To juz jest jakas paranoja. Zamiast grac w Wiedzmina, mam wylaczony glos i naslu(pipi)e. Wczesniej PS4 zagluszala mi dzwiek z TV jak sie rozkrecila, teraz mam tylko nadzieje ze nie bedzie glosniej, bo owszem jest glosniej niz zaraz po wymianie pasty, ale nie ma porownania z sytuacja ze stara pasta. Boje sie o pogorszenie, bo wymienialem paste niewiele przed Michal102, ale ja stanowczo mniej gram - max kilka godzin w tygodniu.

Odnośnik do komentarza

Na razie się wstrzymaj z czymkolwiek. Ja będę starannie obserwował rozwój sytuacji i jeśli konsola przez te 3 tygodnie do miesiąca czasu pozostanie cicha, to u siebie będziesz mógł wymienić jeszcze te thermopady i pastę na Gelid GC Extreme.

 

U mnie po wymianie na MX4 było tak cicho jak mam obecnie na Gelidzie, ale konsola stopniowo stawała się coraz głośniejsza. Pierw myślałem, że mam już schizę i to mi się tylko wydaje, ale pomiary sound meterem nie kłamią (tzn. to na bank nie jest dokładny pomiar, ale na pewno jest miarodajny i mam pogląd jak było kiedyś, a jak jest teraz). Do tego byłem pewien, że zaraz po wymianie pasty konsola chodziła na identycznym poziomie niezależnie od tego czy podczas gry wszedłem w XMB, czy też nie. Ostatnio w takiej sytuacji zaczynał juz się robić lekki huragan i to był definitywny znak, że dzieje się coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Zjawisko wydaje się bardzo enigmatyczne.

 

U mnie pasta wydaje się działać w drugą stronę - coraz lepiej (po 2 tygodniach grania w Bloodborne w tych samych lokacjach konsola wyciągała 1-2 stopnie więcej mierzone na heatpipach przy APU). Ale możliwe, że to z powodu poznania dobrze gry i przebiegania szybkiego przez wszystkie lokacje.

 

Najbardziej konsolę nagrzewają bossowie w tej grze, w sumie to bestie z piekła rodem więc logiczne ;)

Odnośnik do komentarza

Mnie sie wydaje, ze albo to osadzajact sie kurz tak ja blokuje, albo wraz z uplywem czasu i temperatury delikatnie puszcza docisk radiatora, metalowej obudowy. Niestety z tego co widzialem nie ma opcji przykrecenia docisku, bez ponownej wymiany pasty.

 

Z drugiej strony gdyby temperatura powodowala zmniejszenie docisku, to wraz z dlugoscia pracy konsoli powinna byc glosniejsza

Odnośnik do komentarza

Pod śrubami są specjalne podkładki, które je jeszcze rozpychają, więc luz raczej się tam nie zrobi.

Samego clampa też nie ma co doginać, bo siła docisku i tak jest już spora i przesadzając można zrobić kuku płycie głównej, co już zresztą sam kiedyś zauważyłeś.

Duże naprężenia nie są tam wskazane, bo procek jest posadzony na eko kulkach, które są strasznie kruchym gó.wnem.

 

Jedyne co zostaje, to zabawa z dobraniem odpowiedniej pasty, ewentualnie gruba rzeźba ze zmianą budy i chłodzenia jak zrobił Wiesława :P

 

Ja póki co chcę zrobić wszystko co tylko możliwe by pozostawić konsolę przy fabrycznym wyglądzie.

Kątówka, spawarka, młotek i przecinak pójdą w ruch jak wszystkie inne opcje się wyczerpią xD 

Edytowane przez Michał102
Odnośnik do komentarza

Tak teraz mialem odpalone COD:AW w lobby w menu wyboru ekwipunku co jest dla mnie wyznacznikiem sytuacji, jeszcze do tego wyjscie do PS Menu i dochodze do wniosku, ze troche przesadzam, nawet jesli jest troche glosniej to mam nadzieje, ze tak zostanie bo wczesniej to byla porazka, w calym mieszkaniu suszarka wyla. Wczoraj tez odpalilem Rocket Legue offline (bo bez patcha) i w menu z niebieskim samochodem rowniez nic sie zlego nie dzialo.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...