Skocz do zawartości

Forza Horizon 4


Mroku

Rekomendowane odpowiedzi

mam oba zamki + 2 inne domki więc prawie 30 mln poszło się ten tego. wczoraj veyrona do achiva kupiłem z salonu, stać mnie na nówkę, co tam. na koncie nadal coś koło 3 baniek. trzeba grać żeby mieć :reggie: 

 

@Qra, pierwsze 2h gry to praktycznie tutorial, wprowadzenie itd. bierz to pod uwagę i się nie sugeruj się tym. później jest już "normalnie".

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

FH4 Release Notes: October 23rd, 2018

We're constantly working to improve the experience in Forza Horizon 4. Below you will find a summary of items fixed or improved upon in this Content Update.

Route Creator

This update adds the Route Creator to Forza Horizon 4. Create custom routes of up to 40 miles from any Asphalt, Dirt or Cross-Country Event starting location. Draw the custom route by driving your car, and place checkpoints anywhere you want to. Blueprint Creator has been updated to allow you to use custom routes.

New Horizon Story

This update adds a new Horizon Story to Forza Horizon 4 called 'British Racing Green', which explores a century of cars built in Britain. Access the story in Broadway by reaching Level 50, and unlock a new quick chat phrase, a new unique clothing item, and the classic Bentley 8 Litre.

Cross-Platform Fixes

  • General stability and performance improvements.
  • Multiple engine audio improvements based on community feedback.
  • Added quit option in Quickplay Team Adventure after finishing an Adventure.
  • Improvements to Force Feedback understeer effect
  • Fix for progress loss on Forzathon Challenges.
  • Fix for rewards not being awarded in Seasonal Championships and Trial events.
  • Fix for blurring on the edges of a moving target car in Photo Mode.
  • Fix to avoid early completion of Trial events and allow all events to be finished.
  • Fix for VIP House reward exploit.
  • Fix for reset system not placing the car correctly when changing season after an event.
  • Improvements to free-roam Drivatar behaviour, when driving round tight corners
  • Fix for calculation of team score in Horizon Stories Co-op sessions during time-based challenges.
  • Fix for Forzathon Weekly Bonus not updating correctly in the UI.
  • Fix for HDR brightness calibration screen.
  • Fix for traffic cars not spawning sometimes after a Barn Find cinematic.
  • Fix for displayed value of VIP house when VIP owned, but house not purchased.
  • Fix for rotating wheels when car is stationary in Pause Menu, ForzaVista and Drone Mode.
Edytowane przez Bartg
  • Plusik 1
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
26 minut temu, PlastikowySmalec napisał:

I nastało lato...

 

ale wyścigi przełajowe supersamochodami typu pagani zonda to jest patola ze sosnowca tej gry

Sam sobie je wybierasz czy w multi? Przecież wystarczy przed startem wybrać konkretny samochód i klasa pojazdów sama się zmieni. 

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza
12 minut temu, chris85 napisał:

Sam sobie je wybierasz czy w multi? Przecież wystarczy przed startem wybrać konkretny samochód i klasa pojazdów sama się zmieni. 

 

no wybieram wyścig solo i mam auta tylko z danej klasy, jedynie co to moge wybrać inne z danej klasy i tyle...

Odnośnik do komentarza
53 minuty temu, PlastikowySmalec napisał:

 

no wybieram wyścig solo i mam auta tylko z danej klasy, jedynie co to moge wybrać inne z danej klasy i tyle...

aha  xDDDDD

 

Ok wiesz, że tam masz kilka opcji do wyboru. Od stworzenia swojego wyścigu, po wybranie czyjegoś.

Najprościej jest zmienić auto przykładowo na terenowe i klasam sama się  zmieni. Na przykład z Hypercars na Modern Rally itd.

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza

Jest szybszy sposób na farmienie creditsów od tego poniżej? Wiem, że coś się przewijało na tutaj, ale nie mogę znaleźć.

 

-Pick a car that has a 6 or 7x multiplier for skill points (any Hoonigan has 6x but FE cars have 7x.. the best are BMW M6 FE or Caterham R500 FE (both have drift bonus skills))


-Do some skills until you unlock those multiplaiers
-Go to the Airport and start chaining your skill points. Why the Airport? Well the Airport has no traffic, also have those red barricades that gave you 1000 points each time you hit one (aka Road Open)
-When you chain your skills make sure you stop before 500.000 points (10 skill points.. the max you can bank)..
-Do so until you reach 200 points to unlock the Car Mastery perks... about 30 minutes of drifting (even less once you get use to it)
-Go to the Auto Show and buy 10 Nissan Fairlady Z432 or 10 Porsche 911 Turbo 3.3 (both cost 150.000)
-Use 20 points on each car to unlock the 300.000 bonus cash perk and the wheel spin.

You have done it. Now you have an extra 1.500.000 credits and 10 wheel spins for 40 minutes of work. The fastest method out there.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, chris85 napisał:

aha  xDDDDD

 

Ok wiesz, że tam masz kilka opcji do wyboru. Od stworzenia swojego wyścigu, po wybranie czyjegoś.

Najprościej jest zmienić auto przykładowo na terenowe i klasam sama się  zmieni. Na przykład z Hypercars na Modern Rally itd.

 

już skumałem

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...