Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście z tymi kolorami masz rację, to zależy od twórców. W grach gdzie dąży się do fotorealizmu jak u4 łagodniejsze kolory będą naturalniejsze. Są jednak gry z innym kierunkiem artystycznym i tam kolory w hdr będą żywsze. Zapewne podobnie jest w Ratchet & Clank.

 

Z tymi ustawieniami TV, to mogą być jakieś wyjątki. Sami kalibratorzy mówią, że gdy kalibrują różne w miarę dobrej jakości TV, to podstawowych wartości jak gamma i kontrast nawet nie ruszają bo w trybach gra/film/kino są one w miarę ok ustawione, a zmiana ich jest zbyt niedokładna. Zmieniasz gammę globalnie, dla całego zakresu jasności i każdego koloru jednocześnie. W ustaw. zaawansowanych możesz to robic dla każdego koloru i zakresu jasności z osobna, ale bez wiedzy i przede wszystkim narzędzi jest to ślepym ustawianiem. Jeszcze jakby się miało obok materiał porównawczy, np. inny skalibrowany już TV. To można by się na siłę bawić, ale trwało by to bardzo długo i to pod warunkiem, że wiesz mniej więcej co robisz i zmieniasz, a i tak nie zapewniło by to maksymalnych efektów. To jak kopanie dołu łyżeczką ;p.

 

Sam TV skalibrowanego nie mam, szkoda mi kasy na to, ale jak by się zarabiało więcej i posiadałbym np. LG Oled B6, to po kalibratora dzwoniłbym od razu ;p. Mając taki TV chciałoby się wykorzystywać jego pełną moc.

Odnośnik do komentarza

Mając taki TV mi np. nadal szkoda kasy, musiałbym kalibrowac 3 wejścia HDMI pod 3 różne urządzenia, plus dysk USB, a później zmienię kartę graficzną, kupię switcha i ponowną rekalibracja... a dajcie spokój, obraz i tak wystarczająco ryje banie na Oledzie.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Ale po co miałbyś rekalibrować? Zmiana karty graficznej nie ma tu nic do rzeczy.

 

Jeśli oglądasz filmy oraz grasz, to tak naprawdę potrzebna by Ci była kalibracja 'Film' SDR (podstawowa kalibracja) + Kalibracja 'Film' HDR (150 zł) oraz Gra SDR + Gra HDR w jednej cenie już razem (150 zł)

 

Zmiana konsoli czy GPU nie zmienia odczytów kalibracyjnych. Jak np. nie wiem pod HDMI 2 używasz PS4 w trybie 'Gra' i uznasz, że PS4 chcesz sprzedać na rzecz XONE, to nie musisz żadnej kalibracji ponownie zamawiać.

 

Dla graczy pod granie, a którzy oglądają też filmy liczą się tylko te tryby wyżej wymienione.

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

Ale urządzenie się rozni przeciez więc skalibrowane HDMI 1 pod ps4 może zupełnie inaczej wyświetlać kolory niż Xbox one/Scorpio podłączony pod te same wejście. Przynajmniej tak mi tlumaczono.

Edytowane przez easye
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Jaki tv polecacie z hdr, 4k do ps4 pro? Przedział cenowy 4800 do 5500 zł. Przekątna 55 cali. Mój poprzedni tv to plazma panasonic 50ST60. Tv ten ma genialny obraz, tylko że "jedynie" full hd. Warto ogólnie zmieniać?

 

Edit: Widzę, że bardzo ciekawą propozycją jest ten tv Sony z poprzedniej strony. Ale kurcze tv za prawie 7k, a jednak w kilku aspektach ma spore braki do mojej plazmy :/ Chyba w ledach niektórych rzeczy nigdy nie uda się przeskoczyć, a OLEDy ciągle są takie drogie :( No ręce opadają gdy czytasz - niestety z niektórymi ułomnościami trzeba żyć i je zaakceptować.

Edytowane przez Mantis
Odnośnik do komentarza

Ciężko Ci coś polecić jeśli przechodzisz z plazmy. W tej cenie musisz pójść na kompromisy. XE90 jest ogólnie bardzo polecany ze względu na stosunek cena/jakość. Oled od LG b6 byłby najlepszy, ale to jeszcze większy wydatek. Nic nie pomogłem i nikt inny nic nie pisze, bo sam doszedłeś do odpowiednich wniosków.

Odnośnik do komentarza

Witam,

 

 Od końca ubiegłego roku, jak tylko kupiłem Prosiaka byłem strasznie napalony na TV z HDR, naczytałem się o tym tyle, że zapragnąłem bardzo tego doświadczyć. Byłem od początku zdecydowany na Samsunga KS, moim marzeniem był KS9500, niestety nie posiadałem takiej kwoty i w lutym tego roku zakupiłem w MM KS7500 (65 cali) za 7500 PLN, wówczas KS9500 kosztował 13.500. Mój pierwszy kontakt z materiałem HDR (demka) zrobił na mnie piorunujący efekt, ale dopiero po uruchomieniu gier z HDR, szczególnie Final Fantasy XV to był przysłowiowy opad szczeny i nie wyobrażałem sobie, że może być jeszcze lepiej. Czułem, że krawędziowe podświetlenie ogranicza HDR, bo faktycznie kolory bywały wyprane w miejscach gdzie TV musiał mocno podbić jasność i uciekały też przez to detale.

  Cały czas w tle po głowie chodził mi ten upragniony KS9500 i nagle koniec kwietnia i mega obniżka KS9500 - nowiutkie w sklepie Samsunga za 9999zł, długo się nie zastanawiałem, następnego dnia już wystawiłem KS7500 na aukcji a 2 dni później telewizor był już sprzedany (straciłem 1200zł). Natychmiast zamówiłem KS9500 (akurat majówka wypadała) i musiałem przez tydzień przeżyć bez TV ;)  W końcu przyszedł upragniony model i to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze wyobrażenia. Tak jak wrażenie robił na mnie HDR na KS7500 tak tu przez kilka pierwszych dni nie mogłem z wrażenia spać, tego się nie da opisać, przepaść jest olbrzymia. HDR na FALD-zie robi olbrzymią różnicę, czerń jest czarna tam gidzie ma być a jasne miejsca dają po oczach bez sprania kolorów w sąsiadujących, ciemniejszych partiach obrazu, widać o wiele więcej szczegółów. Dajmy na to np Final Fantasy XV, w tym mieście na wzór Wenecji, jak płyniemy nocą gondolą to jest niesamowicie dużo silniejszy efekt HDR, te latarnie świecą dużo jaśniej a tło jest o wiele ciemniejsze niż na KS7500, robi to piorunujące wrażenie.

Kolejna gra, w której cos mi nie pasowało wcześniej to Infamous First Light. Jakbym nie ustawił TV tak ciągle obraz był za ciemny, trzeba było rozjaśniać ale wtedy znikał już efekt HDR. Dużo osób na krawędziakach narzeka na HDR w tej grze a prawda jest taka, że to właśnie ograniczenie TV powoduje, że nie widzimy jak genialny w tej grze HDR tak naprawdę jest. Na KS9500 nic nie muszę rozjaśniać bo widać wszystkie szczegóły w ciemnych miejscach, przy równocześnie bardzo silnych źródłach światła. Wg HDTV Polska efekt HDR na tym TV, w takich właśnie scenach przekracza 1100 cd/m2 i serio to trzeba zobaczyć, tego nie da się opisać. To jest 3 razy silniejszy efekt niż na KS7500 w takich scenach.

Także KS7000 to jak najbardziej świetny TV ale to dopiero wstęp do HDR, jak chcecie naprawdę tego doświadczyć to polecam zainteresować się FALD-em, a nowiutki KS9500 jest teraz do kupienia za 9600 PLN.

Odnośnik do komentarza

Oledy oczywiście też sprawdzałem, na pewno  po ciemku lepiej się sprawdzą, oglądając filmy ale ten sam materiał HDR nie robił aż tak dużego wrażenia jak na KS9500, mi zależało głównie na grach i efekcie HDR a ten na mnie największe wrażenie zrobił na KS9500.

Zresztą ten TV został wybrany najlepszym pod tym względem :) Pod względem jakość/cena do 10 tysięcy nie znajdzie się nic lepszego w tym rozmiarze (55 cali dla moich potrzeb jest za mały).

 

http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout-hdr-201608054331.htm

 

 

Samsung’s KS9500 LED LCD model has been voted as the TV that delivered the best HDR picture in a side-by-side television shootout event held last month through a collaboration between HDTVTest, British independent electrical retailer Crampton & Moore and Leeds Trinity University.

Samsung’s 65KS9500 received the most votes from attendees, largely because it was the only display that could resolve highlight detail up to 4,000 nits, helped by accurate ST.2084 PQ (perceptual quantisation) tracking and some clever tone-mapping

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłem jeszcze tą jasność w XE93, maksymalny tzw peak brightness na skrawku ekranu podają mniej więcej ten sam ~1400/1500 cd/m2 natomiast na całej powierzchni i podtrzymany HDR to w Sony wynosi ~750 cd/m2 a w KS9500 ~ 900 cd/m2. Oczywiście zależy dużo od sceny, w takich nocnych scenach, siłą rzeczy efekt ten będzie wyższy na FALD-zie i tutaj KS9500 się już wyraźnie wybija podtrzymując ponad 1000 cd/m2 co jest nieosiągalne na żadnym TV z podświetleniem krawędziowym.

Odnośnik do komentarza

Szukam telewizora ze średniej półki cena max 750 funtów interesuje mnie przekątna 49" 4K przyzwoity input lag w mniejszym stopniu jakość HDR. Który z telewizorów poniżej będzie najlepszy jeśli telewizor ma służyć głównie do gier? Wszystkie parametry wyszukiwania dobrałem pod swoje oczekiwania, wystarczy "tylko" wybrać model.

http://www.argos.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/Browse?s=Relevance&storeId=10151&langId=110&catalogId=25051&mRR=true&c_1=1%7Ccategory_root%7CTechnology%7C33006169&c_2=2%7C33006169%7CTelevisions%2Band%2Baccessories%7C33008651&c_3=3%7Ccat_33008651%7CTelevisions%7C33017148&r_001=9%7CPrice%7C500%20%3C%3D%20%3C%3D%20750%7C2&r_002=1%7CBridge%20Digital%20Cameras-Screen%20size%20(in)%7C49.0%7C1&r_003=1%7CTelevisions-Resolution%7CUltra%20HD%204K%20certified%7C1

Odnośnik do komentarza

A ja mam tego typu pytanie bo nie mogę się zdecydować. Obecnie mam bravię 4K 55' ale myślę nad:

 

Sony x93 ale to wchodzi w grę tylko 55 z racji ceny czy może model wcześniejszy w tej samej cenie (7.500) ale w rozmiarze 65 -kd65xd8505bu- To jednak nie koniec rozkmin bo za 7.500 kafla moze warto rozważyć oleda? Jak myślicie?

Edytowane przez Wesker
Odnośnik do komentarza

A jak z cloudingiem w tym KS 9500, bo na AVS Forum to ludzie roznie pisza

Yes, there is light bleed/flashlighting/clouding/whatever you want to call it. With the Smart LED on, this is mostly alleviated, I find. It is noticeable unless you are sitting center, however

a jak widze takie zdjecia w ciemnym pomieszczeniu to troche odstrasza http://imgur.com/a/Blnfp

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Sony ZD9 za 2x większą kwotę też takie zdjęcia ma:

Z recenzji na Flatpanels:

http://www.flatpanelshd.com/pictures/Sony_ZD9_large_77.jpg

http://www.flatpanelshd.com/pictures/ZD9_blooming_01.JPG

 

Z tym, że takie rzeczy jak wyżej w ZD9 czy KS9500 jeśli trafi się nawet na gorszą sztukę to wychodzą wyłącznie w egipskich ciemnościach. Odrobina (naprawdę lampka jedna albo dosłownie świeczka) za telewizorem już dużo zmienia.

 

Nawet mojego krawędziaka listwa podłużna 1m za TV zmieniła nie do uwierzenia. Przy całkowicie zgaszonych światłach widać, że to VA, ale krawędziowiec (KS7000), a przy podświetleniu lekkim za TV nawet w HDR na podświetleniu 20/20 pasy są smolisto czarne, czego nie da się w żadnym razie powiedzieć przy zerowym oświetleniu.

 

Jeśli ktoś ogląda w całkowitej ciemności to OLED tylko się sprawdzi, taka prawda.

Z tym, że tak naprawdę nikt nie zaleca takiego oglądania ze względu na dobro oczu.

 

Dochodzi jeszcze kwestia kątów: Na VA nie ma co na to liczyć, obraz najlepszy jest tylko na wprost, na OLEDzie jest pod tym względem znacznie lepiej, dlatego jeśli TV nie zawsze jest oglądany na wprost, to duży punkt dla OLEDa.

 

Niektórzy twierdzą, że nawet przy oglądaniu minimalnie od boku lub gdy TV lekko wyżej wisi to już następuje utratu kontrastu, ale szczerze mówiąc wzrokowo, tj. bez narzędzi nie jestem w stanie tego dostrzec na KS7000.

 

IPS mimo, że w dzień dobrze świeci nawet pod kątem, to w nocy robi się totalna kaszana, a ta grafitowa czerń w nocy pod kątem jeszcze srebrzy, także to już w ogóle należy odrzucić na wstępie, a mam w domu i VA i IPSa, więc porównanie aktualne.

 

OLED to technologia lepsza od LCD LED, ale też nie idealna, biel w niższych seriach (dopiero od tegorocznej to się zmienia) praktycznie na każdej sztuce, nawet po kalibracji ma zafarb. Biel przechodzi w szarość i w sportach zimowych prezentuje się sporo gorzej niż wysokiej klasy LCD LED.

 

LG ma gorszy upłynniacz od Sony, Samsunga i Panasonica, także jeśli LG OLED, to też warto mieć to na uwadze. Sony czy Panasonic lepiej pod kątem ruchu na OLEDach, na matrycy od LGD przecież wypadają.

 

Trzeba po prostu wiedzieć w jakim celu się TV wykorzysta i do czego.

 

Nawet input lag trzeba sprawdzić przed faktem, bo dla graczy to ważne.

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

No wlasnie ciekaw jestem, bo te zdjecia z mojego linka chlop wyraznie wspomina, ze ma wlaczony Smart Led, by uzyskac lepsza czern i ze plamy sa mniejsze jak siedzisz dokladnie na srodku - Mialem Panasonica DX 750 i nawet ze swiatlem jak lecial mocny material HDR, albo jakas gra to widac bylo nierowne podswietlenie matrycy, strasznie mnie to irytowalo, jak nagle pojawiala sie czarna plansza ladowania to juz w ogole lzy w oczach - no ale tam byla tylko 1 strefa i telewizor sam sterował adapcyjnym podswietleniem na calej powierzchni - myslalem, ze w tych topach z Faldem wyglada to o wiele lepiej - mam nadzieje,ze kiedys sam przetestuje takiego LCDka w warunkach domowych.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Na tym zdjęciu ewidentnie nie jest wyłączone wygaszanie strefowe, takie cos może występować jedynie przy wyłączonym wygaszaniu, jeśli takie coś miał przy włączonym wygaszaniu to ewidentnie jest to wada jego egzemplarza. Po ciemku, filmy panoramiczne, gdzie są te czarne pasy powodują efekt zlewania się obrazu z ramką w telewizorach FALD jak dx900, KS9500 czy ZD9.

P.S Sorki, że tak pisze chaotycznie, niechronologicznie ale nie widzę swoich wcześniejszych postów ( jeszcze muszą przechodzić przez moderację :) ).

Odnośnik do komentarza

 

Oledy oczywiście też sprawdzałem, na pewno  po ciemku lepiej się sprawdzą, oglądając filmy ale ten sam materiał HDR nie robił aż tak dużego wrażenia jak na KS9500, mi zależało głównie na grach i efekcie HDR a ten na mnie największe wrażenie zrobił na KS9500.

Zresztą ten TV został wybrany najlepszym pod tym względem :) Pod względem jakość/cena do 10 tysięcy nie znajdzie się nic lepszego w tym rozmiarze (55 cali dla moich potrzeb jest za mały).

 

http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout-hdr-201608054331.htm

 

 

Samsung’s KS9500 LED LCD model has been voted as the TV that delivered the best HDR picture in a side-by-side television shootout event held last month through a collaboration between HDTVTest, British independent electrical retailer Crampton & Moore and Leeds Trinity University.

Samsung’s 65KS9500 received the most votes from attendees, largely because it was the only display that could resolve highlight detail up to 4,000 nits, helped by accurate ST.2084 PQ (perceptual quantisation) tracking and some clever tone-mapping

 

Hej, tego modelu nie ma dostępnego w wersji 55 cali bez zagiętego ekranu?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...