Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie odkryłem, że mój TV ma stary firmware xD. 03.60.09 mam, myślałem, że to najnowszy bo pierwsze co zrobiłem po włączeniu TV to wyszukanie aktualizacji i wtedy nic mi nie pokazało. W której aktualizacji przyciemniono HDR w grach? Nie mówcie mi, że w jakiejś późniejszej niż ja mam, czyli że w rzeczywistości problem jest jeszcze gorszy.

Przy czym nie wiem, czy modele z 2017 są dotknięte problemem tak naprawdę, tj. może HDR w grach zawsze był ciemniejszy od innych trybów - wszystko co znajduję na temat update'u który miał zepsuć wrażenia z gry mówi o modelach z 2016.

Edit: chyba jednak dotyczy to wszystkich tv, nieważne czy 2016 czy 2017

Edytowane przez raven_raven
Odnośnik do komentarza

Czytam trochę ten temat i ja pier,dolę, ludzie tutaj naprawdę polecali XE9305 do grania xD. Input lag powyżej 40ms w 1080p, a więc w połowie gier obecnej generacji i we wszystkich z poprzedniej. Na dobrą sprawę jak ktoś gra w tych trybach standard czy z takim kosmicznym lagiem to się zastanawiam po co się w ogóle bawić w jakieś wyszukiwanie najlepszego modelu. Wejdź sobie do sklepu, wybierz najładniejszy i gotowe, i tak będzie jeden ch,uj przy tak nisko zawieszonej poprzeczce.

Odnośnik do komentarza

40ms to wcale nie najgorszy wynik myślę że większość osób nawet nie zauważy różnicy w porównaniu z telewizorami o mniejszym il. Idąc dalej tym tropem żaden z telewizorów de facto nie nadaje się do grania jeśli porównasz je z monitorami o lagu 1-4 ms. Chyba jednak nie to chodzi.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Pozwolę sobie Kruku się z Tobą nie zgodzić :) Są ludzie którzy nie mają wiele czasu/nie kręci ich granie online, a lubią kiedy gra wygląda bardzo dobrze. Input lag odgrywa wtedy nieco mniejsze znaczenie. W singlu nie trzeba przykładać do tego aż tak dużej wagi co online gdzie często liczą się ułamki sekund i wtedy warto wziąć to pod uwagę ;) Powody mogą być też różne - mniejszy budżet niż OLED, przywiązanie(zaufanie) do marki ("bo od zawsze mam xy" i jest dobrze) Także byłbym spokojniejszy w ocenie ;). Pozdrawiam 

Edytowane przez mlody23
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
8 minut temu, kes napisał:

40ms to wcale nie najgorszy wynik myślę że większość osób nawet nie zauważy różnicy w porównaniu z telewizorami o mniejszym il. Idąc dalej tym tropem żaden z telewizorów de facto nie nadaje się do grania jeśli porównasz je z monitorami o lagu 1-4 ms. Chyba jednak nie to chodzi.

 

Oczywiście, że żaden nie osiąga idealnych wartości, ale porównywać je między sobą można i się okazuje, że na forum dla graczy polecane są modele, które mają lag dwa razy większy niż inne, lepsze modele oferują. Mało tego - w 4K masz inny input lag a w 1080p inny, więc nawet przyzwyczaić się dobrze nie da i ciągle będziesz się czuł nieswojo grając w różne gry. Dla mnie dramat. Nie gram online i nie obchodzi mnie bycie nie wiadomo jak kompetetywnym, ale tu chodzi o wygodę grania. To po prostu czuć i nie ważne czy grasz Uncharted na easy czy śmigasz w Call of Duty online w 60fps. 

Przywiązanie do marki to tak słaby argument, że nie wiem jak w ogóle to można skomentować.

Odnośnik do komentarza

Tryb gra ogólnie rzecz biorąc śmierdzi a ustawiając sobie w topowym modelu 4k z hdrem tenże byleby mieć lepszy input lag to jakieś nieporozumienie . Dlatego też z chęcią kupię oleda 1080p w 55 calach bez hdr z input lagiem do 30 ma . Na hdforum czytałem że nawet mniejsze modele planują . Oby dali ludziom wybór .

Odnośnik do komentarza

Nieporozumienie? Przecież to logiczne, że jak komuś zależy na najszybszym odświeżaniu obrazu to potrzebny jest tryb, w którym TV jak najmniej obrabia każdą klatkę by wypluć ją jak najszybciej, osiągając w ten sposób minimalny lag. 

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, raven_raven napisał:

Czytam trochę ten temat i ja pier,dolę, ludzie tutaj naprawdę polecali XE9305 do grania xD. Input lag powyżej 40ms w 1080p, a więc w połowie gier obecnej generacji i we wszystkich z poprzedniej. Na dobrą sprawę jak ktoś gra w tych trybach standard czy z takim kosmicznym lagiem to się zastanawiam po co się w ogóle bawić w jakieś wyszukiwanie najlepszego modelu. Wejdź sobie do sklepu, wybierz najładniejszy i gotowe, i tak będzie jeden ch,uj przy tak nisko zawieszonej poprzeczce.

40ms i problem hehe.

Ja(pipi)e.

Odnośnik do komentarza

O, czekałem na naczelnego eksperta tego tematu:hi:

Jeśli dobrze pamiętam, to Ty jesteś od ziarna, 4K i HDR na telewizorach HD z SDR jeśli tylko je się dobrze ustawi, a potem nigdy tych ustawień nie podajesz?

 

niebieskie_zeby.jpg

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

ja wczoraj miałem trochę więcej czasu i pobawiłem się ustawieniami hdr na  przykładzie Horiozn na PS4pro i Assassina Origins na XOX, imo najlepiej gry wyglądały na trybie gra z opcją kontrastu dynamicznego na na średnim i auto. Horizon uruchamiałem gdy Aloy stała przy ognisku a Bayek był w ruinach z pochodnią w ręku. Imo efekt ognia i ilość detali właśnie na tych ustawieniach wyglądały najlepiej, mimo, że obraz faktycznie ogólnie był ciemniejszy niż np na hdr standard, to jednak ogólny odbiór obrazu i hdr był lepszy na na game mimo ciemniejszego obrazu. 

Ja czasem odnoszę wrażenie, że ludzie mylą hdr z ogólną jasnością matrycy, tu nie chodzi o to by cały obraz świecił jak psu jajca, ale aby punkty świetlne najlepiej oddawały jasność w rzeczywistości, uwydatnia szczegóły a kolory nabierały nasycenia. 

Edytowane przez Pawliko
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Mi tam się wydawało, że nigdy nie byłem przeczulony bardzo na płynność animacji czy input laga. Jednak zmieniłem zdanie jak mam od pond roku KSa z lagiem 21 ms. Teraz jak np testowo zmieniam na jakiś inny tryb obrazu z większym il to jest straszna różnica w płynności. Po za tym o co chodzi, że tryb gry śmierdzi? Chodzi o kolory, jakość obrazu czy co? Ja sobie tak ustawiłem swój tryb gry, że obraz wygląda bardzo dobrze (podobnie - a nawet lepiej - do innych trybów), a płynność/responsywność jest o niebo lepsza.

Edytowane przez balon
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Pawliko napisał:

ja wczoraj miałem trochę więcej czasu i pobawiłem się ustawieniami hdr na  przykładzie Horiozn na PS4pro i Assassina Origins na XOX, imo najlepiej gry wyglądały na trybie gra z opcją kontrastu dynamicznego na na średnim i auto. Horizon uruchamiałem gdy Aloy stała przy ognisku a Bayek był w ruinach z pochodnią w ręku. Imo efekt ognia i ilość detali właśnie na tych ustawieniach wyglądały najlepiej, mimo, że obraz faktycznie ogólnie był ciemniejszy niż np na hdr standard, to jednak ogólny odbiór obrazu i hdr był lepszy na na game mimo ciemniejszego obrazu. 

Ja czasem odnoszę wrażenie, że ludzie mylą hdr z ogólną jakością matrycy, tu nie chodzi o to by cały obraz świecił jak psu jajca, ale aby punkty świetlne najlepiej oddawały jasność w rzeczywistości, uwydatnia szczegóły a kolory nabierały nasycenia. 

 

Tak, to się zgadza. HDR jest dosyć kiepsko wytłumaczony i mało kto wie o co chodzi. Nie chodzi o jak najjaśniejszy ekran czy może o oślepianie słońcem, a o szerszą paletę kolorów i wyższe kontrasty tak, by być w stanie pokazać więcej szczegółów. Przy czym moje zarzuty o ciemny tryb HDR gry nadal utrzymuję, bo tutaj chodzi po prostu o to, że telewizor potrafi więcej w kwestii jasności i jest to ograniczone już po zrobieniu większości recenzji i materiałów na temat tego TV. Daliby chociaż wybór z jakimś ostrzeżeniem czy coś. Bo są dwie opcje dlaczego to zrobili: albo się bali wypaleń HUDów w grach albo czytałem też, że gry mają obraz wymasterowany nawet do 10 000 nitów (a więc inaczej jak w przypadku filmów które potrafią być masterowane do 1 000 lub 4 000 nitów), a więc żeby zachować szczegóły i kontrast przy jasnych kolorach telewizor musi obniżyć jasność wszystkiego innego. Miałoby to też sens. Nie wiem sam.

6 minut temu, balon napisał:

Mi tam się wydawało, że nigdy nie byłem przeczulony bardzo na płynność animacji czy input laga. Jednak zmieniłem zdanie jak mam od pond roku KSa z lagiem 21 ms.

 

Każdy tak gada dopóki nie zazna lepszych warunków. Tak samo jak pierwsze auto jest super dopóki nie kupi się drugiego z dużo wyższej półki. I nikt nie broni mieć na to wyje,bane, ale przy polecaniu innym którzy zakup mają dopiero przed sobą można sobie odpuścić radzenie, jak ktoś ma tak radzić.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

może tak. Nie wiem czy masz Horizon na ps4? Imo to najlepsza gra do testów, bo technologicznie to perełka. Na jej przykładzie testuj ustawienia obrazu, imo obraz jest bogatszy w detale właśnie wtedy gdy jasność matrycy się obniża, wart zwrócić uwagę na obiekty w tle lub detale na ubraniu Aloy,  sam ogień w ognisku też zyskuje szczegółów, nie jest już jasną plamą a widać różne jego "języki". 

Kolega Kyokushinman z tego kojarzę gra na żywych kolorach, dynamicznym kontraście i generalnie lubi jak z ekranu wylewa się feeria barw i jasności, czyli o detalach nie ma pojęciach bo zwyczajnie ich nie widać. 

Odnośnik do komentarza

@ Raven

To też idzie w drugą stronę.

Gra bez upłynniacza = slide show i totalna utrata ostrości w ruchu, ale lepszy IL vs gra z upłynniaczem = mega płynny, ostry obraz w ruchu, ale gorszy IL

 

Przynajmniej dla mnie o wiele lepiej i przyjemniej gra mi się w opcji nr 2.

Nigdy do gry bez upłynniacza na nowych tv nie wrócę bo to (pipi)owizna na całego. W technologi tv crt to inna para kaloszy tam o ułomnościach w ruchu nie było mowy.

 

 

Wracając jeszcze do trybu gra. To zawsze będzie miał gorszą jakość obrazu i mniejsza ilość nitów niż tryby co maksymalizują możliwości tv.

Żyjcie nadal w bajkach i smyrajcie się po ogonach. 

 

@ pawliko

Ja mam tak tv ustawiony, że więcej widzę detali niż Ty kiedykolwiek zobaczycie w innych trybach.

Mało tego teraz patrząc po you tube, forach to coraz większość graczy gra na trybie vivid i standard. W końcu ludzie zaczynają zdejmować klapki.

 

 

 

22 minuty temu, Pawliko napisał:

Na jej przykładzie testuj ustawienia obrazu, imo obraz jest bogatszy w detale właśnie wtedy gdy jasność matrycy się obniża, wart zwrócić uwagę na obiekty w tle lub detale na ubraniu Aloy,  sam ogień w ognisku też zyskuje szczegółów, nie jest już jasną plamą a widać różne jego "języki". 

Ameryke odkryłeś.

Z jasnością jedzie się zawsze w okolicach 25-45% aby zapewnić głębszą czerń.

Ja obecnie mam na 35, zależy to od tv jak i samej gry. Dużo znaczenia ma też to czy tv posiada lokalne wygaszanie czy nie. Podświetlenie i kontrast jednak musi być na max. W HDR to wręcz obowiązek.

Edytowane przez Kyokushinman
Odnośnik do komentarza

Każdy ma inne gusta co do obrazu. Jedni wolą przekłamane kolory, przesycone z niebieską bielą. Inni, w tym ja, obraz naturalny. Materiały w dobrej jakości oglądam z wyłączonymi upiększaczami poza upłynniaczem. Na początku tryb vivid robił wrażenie w niektórych scenach, ale niszczy klimat i atmosferę w wielu innych. Duży dynamiczny kontrast zwiększa ogólną jasność obrazu, ale niszczy część detali. Żywe kolory przesycają elementy, które mają być nudne, pastelowe, zwyczajne. Nasycone kolory powinny mieć obiekty, które faktycznie takie są, a nie cały obraz. Zimn paleta kolorów daje złudzenie jaśniejszej bieli, ale z atmosfery sceny o zachodzie słońca tworzy środek dnia.

 

Ale wszystko jest dla ludzi. Są przypadki, że ludzie po kalibracji tv nie korzystają z tych ustawień, tylko wracają do swoich vivid, żywych, dynamicznych. Bo po prostu dla nich takie wyglądają lepiej. Nie ma ustawień lepszych i gorszych, wszystko zależy od naszych preferencji. W muzyce jest podobnie. Niektórzy dążą do jak najbardziej neutralnego dźwięku, jak najbardziej zbliżonego do tego ze studia, a inni z EQ robią ostrą Vkę z podbitym basem.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
46 minut temu, Kyokushinman napisał:

Ja mam tak tv ustawiony, że więcej widzę detali niż Ty kiedykolwiek zobaczycie w innych trybach.

Mało tego teraz patrząc po you tube, forach to coraz większość graczy gra na trybie vivid i standard. W końcu ludzie zaczynają zdejmować klapki.

 

nadczłowiek normalnie, nie mogę się doczekać aż przejdziesz w ogóle w czwarty wymiar, bo 4K i HDR to powoli mainstream i ludzie zaczną widzieć tyle co ty

jeszcze tylko niech wszyscy włączą upłynniacze żeby grać na 70-80ms lagu i wtedy świat osiągnie perfekcję

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, raven_raven napisał:

Czytam trochę ten temat i ja pier,dolę, ludzie tutaj naprawdę polecali XE9305 do grania xD. Input lag powyżej 40ms w 1080p, a więc w połowie gier obecnej generacji i we wszystkich z poprzedniej.

Bo to dobry wybór do PS4 Pro i Xbox One S/X, a do starszych konsol czy Switcha niekoniecznie. Dla mnie to był też argument za Samsungiem, że jakbym chciał kiedyś jednak pograć na czymś innym niż Scorpio, nie będzie zmiany w input lagu.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, bocieque napisał:

Każdy ma inne gusta co do obrazu. Jedni wolą przekłamane kolory, przesycone z niebieską bielą. Inni, w tym ja, obraz naturalny. Materiały w dobrej jakości oglądam z wyłączonymi upiększaczami poza upłynniaczem. Na początku tryb vivid robił wrażenie w niektórych scenach, ale niszczy klimat i atmosferę w wielu innych. Duży dynamiczny kontrast zwiększa ogólną jasność obrazu, ale niszczy część detali. Żywe kolory przesycają elementy, które mają być nudne, pastelowe, zwyczajne. Nasycone kolory powinny mieć obiekty, które faktycznie takie są, a nie cały obraz. Zimn paleta kolorów daje złudzenie jaśniejszej bieli, ale z atmosfery sceny o zachodzie słońca tworzy środek dnia.

 

Ale wszystko jest dla ludzi. Są przypadki, że ludzie po kalibracji tv nie korzystają z tych ustawień, tylko wracają do swoich vivid, żywych, dynamicznych. Bo po prostu dla nich takie wyglądają lepiej. Nie ma ustawień lepszych i gorszych, wszystko zależy od naszych preferencji. W muzyce jest podobnie. Niektórzy dążą do jak najbardziej neutralnego dźwięku, jak najbardziej zbliżonego do tego ze studia, a inni z EQ robią ostrą Vkę z podbitym basem.

Babka mojej żony ogląda Klan w jedynie słusznej opcji pod tytułem żywy obraz i od ręki zauważa zmiany które czasami dla jaj jej zapodaję . Państwo Lubicz muszą mieć czerwone mordy a ksiądz purpurowy jak ch... . No ale co kto lubi jak piszesz . Zresztą tutaj kłótnia o tiviki a naród i tak kupuje na potęgę 4k , hdr w 65 calach za mniej niż 5 tysi i ma wywalone na jakieś tam czary mary kalibracje . Odpalają tivik w sd i jaaaaaaazda na jakimś standardowym trybie film . Ostatnio oglądałem u znajomych kolegi film z za(pipi)istym efektem teatru - chwalili a mi się rzygać chciało ale może to nie od tego akurat .

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...