Skocz do zawartości

Marketing Sony związany z PS3


Jacobss

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 515
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeszcze jedno - krytykujecie Sony za nowe tytuly a brak kontynuacji...

Oczywiscie to blad.

 

X nie mial czego kontynuowac i jakos potrafil zdominowac rynek (do wejscia Wii :P ) a silnkiem sukcesu byly GeoW, ktore moglem ogladac w knajpach, w telewizji, w reklamowkach przed seansami filmowymi.

 

Uncharted nie widzialem nigdzie. NIGDZIE.

 

Kontynuacje latwiej sie reklamuje (wlasciwie czesto nie trzeba) faktycznie patrzac na marketing Sony mogloby to byc sukcesem. ALE TYLKO PRZY TAK NEDZNYM marketingu. MS potrafil wypromowac nowe marki w swiecie gier. Bo po prostu je promowal swietnie, profesjonalnie i przede wszystkim postawil na PR. X0 byly rozdawane za darmo do wszystkich gazet na rynkach o ktore zabiegal. Kazda gwiazda filmowa, muzyczna dostala czasem po kilka sztuk.

To wystarczy by wzbudzic milosc do sprzetu tym bardziej gdy kontynuuje sie swietna kampania kolejnych gier a nie obietnicami gruszek na wierzbie i opowiesciami jaki to swietny system nic nie pokazujac, mowiac tylko "czekajcie"...

Edytowane przez grzes_l
Odnośnik do komentarza

To Ty za wszelka cene usilujesz wmowic ludziom, ze PS3 mialo na starcie za(pipi)iste gry i nic nie robili zlego, a wymieniles 2 z nich. Ja powtarzam Ci po raz kolejny, ze gdy PS3 startowalo, to X mial juz tych tytulow z 2-3 razy wiecej, przez to ze byl juz pare miesiecy. (pipi) mnie obchodza oceny, bo 3/4 gier to multiplatforma, wiec co chcesz mi w ten sposob udowodnic? X tez dostal te tytuly wtedy...

 

Dostales za(pipi)isty Resistance, ktory w chwile pozniej zostal zmasakrowalo przez HALO 3.

 

W jakim sensie zmasakrowane?

Posty Grzesia(fajny awatar ;D) i Ficusia swietne.

Zmasakrowane pod wzgledem sprzedanych egzemplarzy, grajacych ludzi w sieci i calego community, ktory powinien byc przykladem dla gier FPS na konsole.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza
Jesli to do mnie to tak mialem takiego PCa oO i spoko moze Cie nie obchodzic ale mnie obchodzi bo mam dobrego pieca i x360 nic nowego przez dlugi czas mi nie oferowal. PS3 natomiast od launchu mi oferowal pare gier, ktorych nie bylo ani na xie ani na PCu.Wiesz ja lubie na kazdej platformie grac i glupie jest tylko to, ze nie pomyslales, ze moze byc inny punkt siedzenia od Twojego.

 

No ja w takim razie Tobie gratuluje konkretnego sprzęciora. Napisałem, że garstka ludzi miała takie sprzęty wiec nie bardzo wiem o co sie burzysz. Aha i zanim wyszedł NGSigma, VF5 i cośtam co jeszcze napisałeś to na Xie był Bioshock (fakt był tez na PC ale jak juz pisałem ja rozmawiam o konsolach i gry na PC mnie nie interesują), Forza2, Girsy i inne.

 

@ Grześ_l

 

bardzo sensowny post stary. Serio. Fajnie mi sie go czytało. Koncówka jest iście mocna. I doskonale pokazuje miejsce Sony w szeregu dzisiaj. Zamiast wyprowadzać ataki to oni siedzą w defensywie. Nie wymyśleli systemu achievementów to zamiast olać temat albo go ulepszyć i wprowadzić stabilny system to dali trophies, system z którego nie każda gra korzysta (od stycznia miały byś wszystkie gry ale okazuje sie ze jednak nie), gracze manualnie muszą updateować stan pucharków z poziomu konsoli co imo jest głupie. Wyjde na fanboja pewnie ale co tam. HOME. Zacny pomysł. Na prawde. Liczyłem na coś konkretnego a dostałem (w sumie beta chyba jest dopiero nie?) marną w sumie nie udolną kalke Simsów i 2nd Life. Nudne i nie potrzebne. Kogo to niby ma jarać ? Najlepszym przykładem na nieudolny marketing i reklame Sony niech będzie LBP. Ludzie, przy odpowiedniej reklamie ta gra sprzedała by miliony konsol (lekka przesada). Sackboy to taka pocieszna istota. Podoba sie dziewczynom a to juz jakiś tam target jest. Wystarczyła by odpowiednia reklama typu mozesz go przebierac tysiące razy (simsy) + stworzyć własny unikatowy świat dla Twego sackboja (2nd life). Laski posikane (teoria tylko). Wystarczyło pokazać mieszkanie gdzie siedzą 3-4 laseczki na kanapie i mają bananowce na twarzy bo na SONY Bravia ok 40 cal full HD godzinami ubierają sackboje. Proste, prymitywne ale moze oddziałać na 2giego człowieka. Zamiast prostych reklam konsoli i pokazywania jak ludzie wręcz czują ekstaze grając w gry na PS3 dostajemy reklame z gościem w wannie o_O ... co to ma być ? Moze zrobie takie małe porównanie reklam

 

Wii -

 

Toż to ludzie najlepsza reklama konsoli jaką widziałem w życiu. Banalna i hipnotyzująca. Zachęcająca cie do zapoznania sie z produktem a przy okazji pokazująca main target produktu. Zwykli ludzie nie gracze.

 

Xbox -

 

Moze nie pokazuje konsoli i gier, ale pokazuje to na co stawia MS w tej generacji. Zabawa zespołowa. I również jakiś efekt tam ta reklama pewnie przyniosla. Jednak do reklamy NInty nie miała podejścia.

 

A teraz Sony

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZJRbf76jXHE

http://www.youtube.com/watch?v=JKs6RbeGJDk

 

o Co chodzi w tych reklamach ? Jaki związek ma to z PS3 i grami video ? Jak laska siedząca na kiblu ma mnie przekonać do kupna konsoli do gier ?

Edytowane przez Mani
Odnośnik do komentarza
To Ty za wszelka cene usilujesz wmowic ludziom, ze PS3 mialo na starcie za(pipi)iste gry i nic nie robili zlego, a wymieniles 2 z nich.

 

No coz. Mysle ze chyba dyskusja z Toba traci sens, bo ja wyliczylem 9 z wymienionych dostepnych natychmiast gdy kupowalem konsole z czego jedna dostalem za darmo...

 

 

Natomiast nie zauwazylem bys wymienil te swietna mase tytulow konkurencji w dniu ich startu...

 

 

No i kiedy to X0 oficjalnie wszedl do Polski? :P

 

 

Jestes typowym produktem sukcesu PRu Microsofta. Tylko tyle? I tylko Motorstorm? Tak do dzis na MS nie ma nic choc troche porownywalnego z Motorstormem i sie nie zapowiada. Jednak sprowadzanie dnia startu do tej jednej gry ktorej odpowiednika X0 sie nie doczeka to falszerstwo.

 

Wyguglales nam juz ile to bylo tytulow startowych na X0 czy dasz sobie juz spokoj z tymi porownaniami?

Porownuj marketing - tu MS faktycznie jest duzo lepszy. W temacie gier i ich jakosci to nawet EDGE (mimo ich niskich ocen tytulow na PS3 - tez o tym dyskutowalismy) doszedl do wniosku, ze na PS3 jest lepiej. W temacie sprzetu sie nie wypowiem ale zdania mojego latwo sie domyslic.

Niestety Sony nie umie tego w zaden sposob pokazac...

 

Dzieki panowie za mile slowa. Ide spac.

Odnośnik do komentarza
Zmasakrowane pod wzgledem sprzedanych egzemplarzy, grajacych ludzi w sieci i calego community, ktory powinien byc przykladem dla gier FPS na konsole.

 

Coz jako przyklad swietnego community dla fpsow bym wolal serie AvP. Tam to bylo doborowe towarzystwo:) Community Halo chociaz sklada sie czesciowo z fajnych ludzi to tez jest pelne trollow i dzieciarni, wiec jako przykladowego bym tego community jednak nie uznal.

Odnośnik do komentarza

Marketing Sony jest całkiem fajny. To znaczy zabawny na początku i teraz to już w ogóle śmieszny po całości. Cóż, przecież wiadomo, że ta niebywale wydajna konsola cierpi na słabą sprzedaż gier tylko z powodu głupoty swojego twórcy oraz szatańskich zabiegów M$, który według niektórych podkupuje recenzentów i bóg wie kogo tam jeszcze. Nikt nie załozył tezy, że ludzie mogą nie chcieć kupować gier na PS3 lub w ogóle nie chcą kupować PS3 gdy wychodzi mega ex. Uncharted czy Killzone 2. Ale to opowieść na inną historię. Zresztą historia ekskluzywności i sprzedaży DLC dla GTA IV i Fallouta 3 pokazuje kto jest panem tej wojny. Jeśli się komuś wydaje, że powrócą czasy dominacji rynku, jak było w przypadku PS2, to się grubo myli. Wszyscy sentymentalnie związani z konsolami Sony powinni się otrząsnąć i patrzeć trzeźwo na obecną sytuację na rynku sprzedaży samych konsol i co ważniejsze - gier. A w tych rubrykach wygrywa zdecydowanie Microsoft. Nie dlatego, że ma lepszy marketing. Dlatego, że stworzył tak samo mocną konsolę jak PS3, wydał ją szybciej, i zajął się porządnie przygotowaniem mocnej biblioteki tytułów, które będą dostępne na jego sprzęt. Oto tajemnica sukcesu tego software'owego giganta na rynku konsol. Sony, zbyt dumne z osiągnięć PS2, nie zauważyło co się święci. A kto nie uważa, ten musi ponosić konsekwencje.

Odnośnik do komentarza

To od razu widac. Zreszta - po co Grzes uczepiles sie porownania dwoch premier konsol, skoro od 3 stron powtarzam, ze to PS3 powinno sie bardziej wysilic wtedy majac na uwadze, ze gier na konsoli M$ przy ich premierze bedzie 3 razy wiecej ? Przeciez jak wychodzi konsola to nie porowujesz jej do tego co bylo rok temu, tylko do tego co jest na chwile obecna i jedyne co potrafisz wymienic na tamten czas, to Motostorm, Res i F1.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Mała ciekawostka = sprzedaż Halo 3 powoli zbliża się do bariery 10 milionów. Jak do tej pory żaden exclusive na PS3 nie przekroczył 5 milionów sprzedanych sztuk. Killzone 2 powinien teoretycznie sprzedać się podobnie, ale Sony z(pipi)ało - życzę im by i więcej dostali w tyłek to może zrozumieją swoje błędy. W czasie gdy debiutowało Halo 3 było o wiele mniej użytkowników X360 niż teraz PS3, a po miesiącu od premiery sprzedaż już miażdżyła wyniki osiągnięte prze Killzona. Dobitnie to pokazuje jak Sony nie potrafi promować gier.

Odnośnik do komentarza

Dobra gra obroni się sama. Killzone 2 po prostu jest grą słabą. Niedopracowana, krótka, odtwórcza, ciągle łatana na bieżąco, bo by się posypała jak stare próchno. Jak na razie kupiło K2 jakieś 5-6% użytkowników PS3, a połowa z tych co grę kupili w nią już nie gra. O czym to może świadczyć, jak nie o tym, że jest zwyczajnie porażkowa? U mnie wytrzymała w domu 2 tygodnie po czym szybko sprzedałem, żeby choć trochę odrobić starty po tym szmelcu.

 

Imo marketing Sony jest oszczędny, ale czy też oni koniecznie muszą się wszędzie i ze wszystkim reklamować? Sprzedaż idzie zgodnie z przewidywaniami, a całą burzę na temat przegranej wojny konsol napędzają media w Internecie. Z rzeczywistością półkową nie wiele ma to wspólnego. Dobry przykład to też przytaczany K2. Super, mega, hiper, wypasiona gra. Ale w necie. W realu to już niestety nie.

Odnośnik do komentarza
To od razu widac. Zreszta - po co Grzes uczepiles sie porownania dwoch premier konsol, skoro od 3 stron powtarzam, ze to PS3 powinno sie bardziej wysilic wtedy majac na uwadze, ze gier na konsoli M$ przy ich premierze bedzie 3 razy wiecej ? Przeciez jak wychodzi konsola to nie porowujesz jej do tego co bylo rok temu, tylko do tego co jest na chwile obecna i jedyne co potrafisz wymienic na tamten czas, to Motostorm, Res i F1.

 

Podaj wreszcie swoje zrodla i pokaz te 3 razy wiecej.

 

To chyba Ty nie rozumiesz. Przeczytaj mojego posta i sie do niego odnies a nie do swojego niezrozumienia.

 

Kupujac konsole to biore pod uwage gry, ktore sa na nia dostepne i mam gdzies inne konsole czy PC (zreszta dlaczego Xboye wypominaja multi PS3 a nazywaj exami gry ktore sa na X0 i PC?) dlatego Twoje porownania sa kula w plot. Co wiecej kompletnie nie sa wazne Twoje preferencje jako uzytkownika innej konsoli, wazne jest to co ja mam szanse dostac z nowa konsola. Tutaj Sony zaczelo DUZO lepiej od MS jakby Xboye nie przeklamywali.

 

(Tym bardziej ze nigdzie nie podajesz zadnych faktow (jak wyliczyles te 3 razy wiecej?) tylko namolnie chcesz w temat wcisnac swoja konsolke.)

 

Biblioteka gier siegajaca 20 i wiecej tytulow w pierwszych miesiacach konsoli na rynku to biblioteka wystarczajaca i nijak temu sie nie da zaprzeczyc, choc probujecie i niestety Wam sie udaje z punktu widzenia PR i ogolnych przekonan rynku.

Odnośnik do komentarza
Dobra gra obroni się sama. Killzone 2 po prostu jest grą słabą. Niedopracowana, krótka, odtwórcza, ciągle łatana na bieżąco, bo by się posypała jak stare próchno. Jak na razie kupiło K2 jakieś 5-6% użytkowników PS3, a połowa z tych co grę kupili w nią już nie gra. O czym to może świadczyć, jak nie o tym, że jest zwyczajnie porażkowa? U mnie wytrzymała w domu 2 tygodnie po czym szybko sprzedałem, żeby choć trochę odrobić starty po tym szmelcu.

 

Akurat słaba sprzedaż Killzona 2 nie jest przez to, że gra jest słaba czy niedopracowana. Jest wręcz przeciwnie więc nie wypisuj takich rzeczy. Rozumiem, że gra może Ci się nie podobać, ale to nie jest powód by pisać, że jest słaba. Piszesz, że jest odtwórcza? A Halo 3 nie był? Gra nie była jakaś super rewelacyjna by tak się sprzedać wiec przeczysz sam sobie trochę. Sprzedaż nie odzwierciedla jakości - przykładem może być GTA Chinatown Wars czy Dead Space. Obie gry innowacyjne, bardzo dobre a sprzedaż słaba.

 

Myslę, że oprócz tego, że marketing Sony zawiódł to przyczyną słabej jak na razie sprzedaży jest fakt, iż Killzone nie jest tak znaną marką - bądźmy szczerzy. Przejdziesz się ulicą i zapytasz się kogoś co to jest Resident Evil czy GTA to Ci wielu ludzi powie z czym to kojarzy. Tym bardziej jak się zapytasz co to "Call of Duty" - to Ci powie - "a taka strzelanka dobra". Ktoś taki pójdzie do sklepu - zobaczy CoDa i KZ to wybierze to pierwsze. Ktoś napisał, że Killzone jest znany na forach itd. ale w realu już nie to jest prawda. Fakt faktem, że Sony dużo bo taki Gears of War był zupełnie nowy a MS go tak wypromował, że sprzedał się imponująco jak na tamta bazę użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Podaj wreszcie swoje zrodla i pokaz te 3 razy wiecej.

 

To chyba Ty nie rozumiesz. Przeczytaj mojego posta i sie do niego odnies a nie do swojego niezrozumienia.

 

Kupujac konsole to biore pod uwage gry, ktore sa na nia dostepne i mam gdzies inne konsole czy PC (zreszta dlaczego Xboye wypominaja multi PS3 a nazywaj exami gry ktore sa na X0 i PC?) dlatego Twoje porownania sa kula w plot. Co wiecej kompletnie nie sa wazne Twoje preferencje jako uzytkownika innej konsoli, wazne jest to co ja mam szanse dostac z nowa konsola. Tutaj Sony zaczelo DUZO lepiej od MS jakby Xboye nie przeklamywali.

 

(Tym bardziej ze nigdzie nie podajesz zadnych faktow (jak wyliczyles te 3 razy wiecej?) tylko namolnie chcesz w temat wcisnac swoja konsolke.)

 

Biblioteka gier siegajaca 20 i wiecej tytulow w pierwszych miesiacach konsoli na rynku to biblioteka wystarczajaca i nijak temu sie nie da zaprzeczyc, choc probujecie i niestety Wam sie udaje z punktu widzenia PR i ogolnych przekonan rynku.

 

A ja mam gdzies Twoje preferencje, bo temat dotyczy marketingu Sony. Xbox 360 na starcie mial takze ponad 20 gier i byl rok dluzej na rynku, nie bede teraz szukal pokolei dat zeby Ci to udowodnic, bo caly temat nie tego dotyczy (w tym okresie mial juz na pewno tytuly pokroju Gears Of War, bioshock, Forza 2, PGR i nadchodzace HALO 3 i pare innych). Temat dotyczy tego, co Sony robi zle, ze zostalo w tyle i dlaczego nie potrafia sprzedac dobrze swoich produktow.

To ze Ty nie patrzysz na biblioteke innych konsol, to Twoja sprawa - inni patrza, stad pewnie duzo osob w tamtym okresie jednak wybralo maszyne M$.

 

Tytuly startowe Ps3 w marcu 2007 roku:

1. Resistance: Fall of Man - Sony

2. NBA 07 - Sony

3. Genji: Days of the Blade

4. Blazing Angels Squadrons of WWII

5. Call of Duty 3 - Activision

6. EA Sports Fight Night Round 3 - Electronic Arts

7. The Elder Scrolls IV: Oblivion - Bethesda Softworks

8. F.E.A.R. - Vivendi Universal Games

9. Full Auto 2: Battlelines - Sega

10. Madden NFL 07 - Electronic Arts

11. MARVEL: ULTIMATE ALLIANCE - Activision

12. Mobile Suit Gundam: CROSSFIRE - NAMCO BANDAI Games

13. NBA 2K7 - 2K Sports

14. Need For Speed Carbon - Electronic Arts

15. NHL 2K7 - 2K Sports

16. RIDGE RACER 7 - NAMCO BANDAI

17. Sonic the Hedgehog - Sega

18. Tiger Woods PGA Tour 07 - Electronic Arts

19. Tom Clancy's Rainbow Six Vegas - Ubisoft

20. Tony Hawk�s Project 8 - Activision

21. Untold Legends Dark Kingdom - Sony Online Entertainment

 

Masz zaznaczone gry, ktore nie wyszly na Xboxa 360 w tamtym okresie, wiec nie dosc ze X mial rok przewagi, mocne juz tytuly, doszly mu kolejne w tym samym okresie, to Sony wydajac konsole mialo do zaproponowania 4 exlusivy. I to mialo ludzi przekonac do zmiany platformy, albo kupna nowej ? Stad pewnie na internecie ludzie pisali, ze na PS3 nie ma w co grac...

Widze, ze do Ciebie trzeba pisac lopatologicznie wszytsko.

Odnośnik do komentarza

Może dlatego ze rynek PC a rynek konsol to tak naprawde 2 różne rynki ?

 

Dlaczego porównujesz premiery X360 i PS3 ? Skoro X wyszedł wcześniej to logicznym jest ze do premiery PS3 nastuka mu sie na konto troche gier. Wydaje mi sie że Sony niczym Ty porównało sobie Premiere Xa i chciało mieć lepszą premiere .... ale żeby to osiągnąć to powinni patrzyć jakich gier w tym czasie sie dorobiła konkurencja i przyatakować a nie żyć premierą Xa w czasie kiedy nikt ją już nie żył. Liczyły i licza się gry a podczas premiery PS3 niestety ale to platforma Xa miała wiecej gier i ciekawszych. Co Tobie po takim Resistance czy Motorstorm jak wszyscy sie jarali Girsami i tylko o nich sie mówiło. Cytat z Sony " HD Era zacznie sie wtedy kiedy MY tak powiemy" - i co najśmieszniejsze MS dostarcza konsole o praktycznie identycznej mocy ROK wcześniej. Wiec Sony ma ROK aby pokazać światu dlaczego to właśnie PS3 jest tą właściwą konsolą i na nią powinni ludzie czekać. No ale skoro oni wyskakują z takim hasłem "HD Era..." a człowiek patrzy na gry to tylko politowanie go bierze. IMO Sony chciało obrać taktyke z PS2. Napierdzielić nowinek technicznych w konsole, które windują w góre jej cene i troche sie poprzechwalać i powinno wystarczyć. Niestety klient to nie ciemna masa. MS to nie konkurent pokroju Sega, ma kase, może kupić każdego. W sumie zabrakło tylko hasła które przewodzilo PS2 "moc konsoli jest tak potężna, że potrafi sterować rakietami". IMO Sony zawiodło juz podczas E3 kiedy to Ken pokazał "nowy stary" padzik. Ludzi nie porwało. Później trailery Africa, GT4HD (jakie to PS3 jest potężne WOW) i na koniec pajac KAZ ździerający gardło "RIIIIIDGE RAAAACCCEERRRR" grając na emu PSXa na PSP. I na koniec piękna cena 599 Euro. Ludzie zamarli. Bo za co niby tyle mają płacić skoro Sony nie potrafi pokazać, że PS3 jest mocniejszą konsolą.Zamiast pokazać gry to pierdzielą o restauracji, o 2óch pracach, HD Erze.... ludzie są znudzeni ciągłym gadaniem chcą dowódów popierających te słowa czyli konkretnych gier a dostają trailer hipopotama w błotku ? no to o czym my tu rozmawiamy.

 

EDIT:

 

Ridge Racer 7 to ex dla PS3.

Edytowane przez Mani
Odnośnik do komentarza

Dokladnie do tego zmierzalem.

 

Edit: poprawilem, ale wlasnie to niczego w moim mysleniu nie zmienia. Tak jak piszesz, na konferencji pokazywali GT HD, ale na pytania o kolejnej czesci padaly odpowiedzi, ze za jakies 3 lata. No prosze was.

Marketing takiej gry jak Resistance wygladal mniej wiecej tak, jakby Sony z gory zakladalo, ze nie ma zadnych szans z HALO 3. I to ich najwieksza porazka.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

No to chyba o tym pisze ! jak ktos kupowal nowa konsole i mial na polce Xboxa 360 z 3 razy wieksza iloscia poteznych tytulow i PS3 o ktorym mowiono jedynie ze jest mocne, to chyba wybor dla gracza byl prosty.

W tamtym okresie smiem twierdzic, ze PS3 kupowali wlasnie albo fanboye Sony, albo ludzie, ktorzy o grach nie wiedzieli nic i tak jak pisalem wczesniej byli w szoku, ze nie moga kupic pelnej wersji Grand Turismo.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

No tak ale 20 tytulow naprawde starczy niezaleznie od tytulow X0. Chyba ze ktos zawala marketing bo rynek nawet nie wiedzial ze jest ich az tyle.

 

Edit:

Tym bardziej ze wiadomo ze Sony na pewno pusci kolejne swietne tytuly

koniec Edit.

 

Co wiecej kluczowe tytuly nie mialy kampani reklamowej z prawdziwego zdarzenia (a zdecydowanie MS czy Res (graficznie nie odstajacy od Halo 3 nawet) czy nawet Formula 1) na nia zaslugiwaly.

Efekt bylby zupelnie inny a i dzis odbior bylby inny.

 

O milionach niespelnionych i opoznionych obietnic nie wspomne.

 

O Uncharted zupelnie niereklamowanym tez nie wspomne...

Edytowane przez grzes_l
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...