Skocz do zawartości

Lustrzanki


Owiec

Rekomendowane odpowiedzi

ale sobie wybrales szkla na poczatek. jak odleglych obiektow? idealnym przykladem na zdjecia tym obiektywem bedzie to:

 

img373302a.jpg

 

pamietaj, ze na tym polega wlasnie czar tego obiektywu, ze bedzie ci pracowal najlepiej na f2-f5 gora i zawsze bedziesz mial delikatnie rozmyte tlo (ze wzgledu na rodzaj szkla i standardowy focus do niego), a powyzej f6 beda widoczne szumy. zalezy tez co masz na pierwszym/drugim/trzecim planie ( gdzie glowny obiekt sie znajduje), jakie swiatlo, jakie iso, itp, itd.

 

oczywiscie, ze jak ustawisz f9-f16 to bedzie ci sie wydalo wszystko ostre, ale to chyba nie o to chodzi w fotografii.

 

probowales inne szkla? jesli na standardowym obiektywie masz zadowalajaca ostrosc przy f5.6 to chyba sam sobie odpowiesz na to pytanie. :)

 

ps: ja uzywam tylko canona, wiec tylko tak dywaguje, ze to podobny obiektyw typu "fisheye" do obiektywu canona EF 8-15mm f/4 L USM.

Odnośnik do komentarza

Akurat to nie jest moje pierwsze szkło, choć przyznam, że już dawno myślałem o fiszaju. Ale nie o tym.

Jak odległe? Tak odległe, jak np. ten kościół na zdjęciu (zakładam, że twoim). Co prawda mała rozdzielczość, ale widać, że jest dość ostry.

Albo gwiazdy. Tak odległe obiekty. ;) Generalnie landscape.

Dlaczego ma najlepiej pracować na max f/5? Zawsze delikatnie rozmyte tło? Przecież mogę ustawić ostrość na nieskończoność, tak? Poza tym "czar tego obiektywu" polega na tym, że głębia ostrości jest wielka, jak Ocean Spokojny.

"Standardowy focus do niego"??? Chodzi ci o ręczne ustawianie ostrości? Jeśli tak, to patrz wyżej.

I co ma wartość przysłony do szumów???

 

Może przesadzam z tym przymykaniem do f/10 (chociaż, jak światło pozwala, to i tak czasy wychodzą krótkie), ale na f/3,5 np. ten kościół byłby już delikatnie rozmyty, bez względu na to, jak bym kombinował z ustawianiem ostrości.

 

 


jesli na standardowym obiektywie masz zadowalajaca ostrosc przy f5.6 to chyba sam sobie odpowiesz na to pytanie. :)

A jak nie odpowiem sobie? Ty mi odpowiesz? ;)

Odnośnik do komentarza

postaram sie wytlumaczyc to jak najprosciej. :)

 

  • masz obiektyw f3.5, a to znaczy nie wazne jak wysoki f ustawisz na przeslone to obiektyw wylapie i tak f3.5 pomimo, ze ustawisz przeslone na f9, zreszta maksymalnie na tym obiektywie powinno byc f6.8 (teoretycznie).
  • do tego masz obiektyw 8mm, czyli nie bedziesz nim robil zdjec panoramicznych, bo standardowo obiektyw jest do czegos innego, to zdjecie powinno to troche wytlumaczyc:

 

MM%20Example.jpg

 

oczywiscie ja wcale nie neguje, ze nie mozesz strzelac pieknych zdjec panoramicznych tym obiektywem, ale latwiej byloby uchwycic zdjecie odpowiednim obiektywem. :)

ogolnie to wlasnie troche poczytalem i zauwazylem, ze duzo osob ma problem z ostroscia tla. jak cie nie przeraza angielski to przeczytaj sobie to:

http://www.versacorp.com/vlink/jcreview/sy8rv9jc.pdf
 

------

 

moja dodatkowa rada to zrob sobie jeden dzien w plenerze i porob sobie takie kartki: f3.5, f5.6 f9 i postrzelaj zdjecia ze statywu z tego samego miejsca z roznym focusem/iso/aperture.

 

robisz zdjecie kartki powiedzmy f3.5 ISO 100 / 5.6 / f9 i robisz zdjecie z takimi ustawieniami. pozniej to przejrzyj na kompie i sprawdz, ktore ustawienia najbardziej ci odpowiadaja masz juz jakies odniesienie do pozniejszych zdjec. oczywiscie wszystko mozesz sprawdzic RMB, ale mi zawsze bylo latwiej strzelic "pusta" klatke, zebym wiedzial gdzie zmienilem ustawienia.

 

ps: to nie jest moje zdjecie. ja robie zdjecia statyczne, wiec calkowicie przeciwny rodzaj fotografii.

e: nikon d4 piekny aparat, gratuluje wyboru. :)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

postaram sie wytlumaczyc to jak najprosciej. :)

 

  • masz obiektyw f3.5, a to znaczy nie wazne jak wysoki f ustawisz na przeslone to obiektyw wylapie i tak f3.5 pomimo, ze ustawisz przeslone na f9, zreszta maksymalnie na tym obiektywie powinno byc f6.8 (teoretycznie).

Co??? Jak wyłapie 3,5? Oczywiście, przy pomiarze zawsze jest maksymalnie otwarty, ale przy wyzwoleniu migawki przymyka do wybranej wartości, więc kompletnie nie wiem, o co ci tu chodzi.

To 6,8 to rozumiem, że wziąłeś z tego linku? Tylko, że ta tabelka potwierdza to, co pisałem wcześniej - że trzeba go przymknąć do co najmniej takiej wartości. Angielski cię przeraził? ;) Aż tak dokładnie go nie sprawdzałem, więc używałem f/8 do f/10. Dużo się nie pomyliłem, jak widać. A powyżej f/11 też nie ustawiałem.

 

 

  • do tego masz obiektyw 8mm, czyli nie bedziesz nim robil zdjec panoramicznych, bo standardowo obiektyw jest do czegos innego, to zdjecie powinno to troche wytlumaczyc:

 

MM%20Example.jpg

 

 

Ty chyba nie wiesz, co to fiszaj. To jest inny sposób odwzorowania obrazu.

A w ogóle co to za porównanie na tym zdjęciu? 3,6mm przy formacie APS-C? Widziałeś kiedyś taki obiektyw? 8mm na tym zdjęciu wygląda na jakieś krótkie tele.

 

 

oczywiscie ja wcale nie neguje, ze nie mozesz strzelac pieknych zdjec panoramicznych tym obiektywem, ale latwiej byloby uchwycic zdjecie odpowiednim obiektywem. :)

 

Oczywiście i właśnie dlatego wybrałem fiszaja. O takie coś mniej więcej mi chodzi.

138496539.fTT7PJpk.Startrails_SEPT_30_20

A panoramy da się nim fajne robić, ale nie chce mi się na razie bawić ze statywem i klejeniem tego później.

 

To z kartkami, to dobry sposób. Trochę czasochłonny na początku, ale później nie trzeba ciągle do exifa zaglądać.

 

e: nikon d4 piekny aparat, gratuluje wyboru. :)

 

Nie no bez przesady. To był trolling na poprzedniego posta. ;)

 

Chcę lustrzankę, o robieniu zdjęć nie mam zielonego pojęcia, jestem totalnym noobem. Ale chce się nauczyć, co polecacie na początek?

 

Gdyby było mnie stać na D4, nie kupowałbym Samyanga.

Odnośnik do komentarza

co do f6.8 to raczej chodzilo mi o ten fragment pod tabelka:

 

Results above show that the Samyang 8 mm lens will provide a decent image over the 4/3
format if used at f/4.5 or slower, and a good image on the larger APS format if used at f/6.8
or slower. There are some subjects, including those with bright highlights, for which the
Samyang 8 mm lens works best at f/6.8 or a little slower regardless of the format.

For best performance with digital cameras, the Samyang lens (or any lens for that matter)
should not be used at f/stops slower than f/9.5 to f/11 because the image will lose resolution
at small apertures due to the diffraction effects common to all lenses at slow f/ratios. This
provides a relatively narrow, though still useful, range of recommended f/stops.

 

chociaz w praktyce sam zauwazylem, ze juz jak bawilem sie standardowym obiektywem canona to tez najlepsze zdjecia wychodzily wlasnie w przedziale f5.6-f9.0, bo im dalej to bylo wiecej szumow. pozniej do kazdego obiektywu juz dodawalem +/- 4 do focusa maksymalnie do wartosci obiektywu, stad moja pierwsza ocena - nie wiecej niz f6.

 

obrazek z wartosciami mial ci tylko ladnie naszkicowac, ze sa lepsze obiektywy do strzelania zdjec panoramicznych. co prawda "fiszajem" tez mozna wyciagnac ladny efekt. ja sie nigdy nie bawilem tym obiektywem i nigdy nie bede bawil, bo jestem esteta, moj ulubiony obiektyw to Canon 135mm f/2 L. :)

 

zdjecie, ktore wrzuciles nie dziala. ;/

 

ja z kartkami zaczynalem, teraz po prostu robie "puste klatki" przed zmiana ustawien - dla wlasnej ciekawosci.

 

no to zostalo mi tylko zyczyc nickona d4 w takim razie. :)

 

 

edit: ogolnie to nie wiem, czy probowales znalezc swojego samyanga, ale sporo ludzi narzeka na ten obiektyw i wlasnie na ostrosc. poszukaj moze na forum fotografii lub flickr, tam pewnie szybciej znajdziesz odpowiedz, zwlaszcza od ludzi, ktorzy na codzien bawia sie tym obiektywem.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

No dokładnie o ten opis mi chodziło. On dotyczy danych pokazanych w tabelce. Czyli że trzeba przymykać do f/6.8 (w praktyce 7.1), żeby uzyskać dobrą jakość i nie przekraczać f/11, bo wtedy zaczyna dawać o sobie znać dyfrakcja.

 

Nadal nie rozumiem, dlaczego piszesz o szumach w odniesieniu do przysłony. Na szumy wpływa ISO, a jeśli chodzi o przysłonę to ostrość i dyfrakcja wchodzi w grę.

 

Zdjęcie z poprzedniego posta:

138496539ftt7pjpkstartr.jpg
Oprócz fajnego efektu, jaki daje długi czas, ma też duży kąt widzenia, co przydaje się przy takich fotkach nieba, no i fajnie można powyginać krajobraz.

 

Odnośnik do komentarza

no to jest wlasnie zaleta fiszaja, ze ma oryginalne zdjecia. masz racje, troche sie zapedzilem w swoje przyzwyczajenia z tymi szumami.

 

zdjecie pierwsza klasa (jesli twoje).

 

jesli nadal masz problemy z ostroscia, a masz obiektyw na gwarancji to ja bym sie nie zastanawial i go wymienil/oddal do naprawy.

Odnośnik do komentarza

 

 

i od razu tray radcliffa postaraj sie ogarnac, polecam.

 

http://www.stuckincustoms.com/

 

przeglądnałem tę stronę, rzeczywiście bardzo fajna. Mam tylko pytanie - koleś bardzo poleca tutaj:

http://www.stuckincustoms.com/2013/05/09/the-china-experiment-dumping-nikon-for-sony/

Sony NEX-7. Musze przyznać, że zdjęcia rewelka a na plus znajduję mega przystępną wielkość (w sensie niewielki rozmiar).

 

Miał ktoś okazję korzystać? 

Odnośnik do komentarza

moze sie jeszcze komus to przydac:

 

http://stores.ebay.co.uk/Canon-Outlet/_i.html?_fsub=3&_sc=1&_sop=1

 

tutaj mozna kupic aparaty od canona, ktore kiedys zostaly zwrocone przez klientow, naprawione, z tak zwanego "display" lub mialy zniszczone opakowanie i sa w wersji oem.

co ciekawe canon daje na nie roczna gwarancje i cena jest czesto 1/3 - 1/4 wartosci. co prawda nie ryzykowalbym z aparatami SRL z gornej polki, ale jesli ktos zaczyna dopiero swoja przygode z fotografia to mozna teraz wyrwac canona 1100d za jakies £250 funtow?

 

trzeba niestety na bierzaco sledzic outlet na e-bayu, bo czesto jest tak, ze nie ma nic a za chwile w jeden dzien setki aparatow pojawiaja sie w chwile (i tak samo szybko znikaja). ;)

 

polecam i mam nadzieje, ze komus sie przyda.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Pewnie jest. :)

Les777 nie potrafilem Ci pomoc z Twoim Fisheye obiektywem, po prostu to nie moja dziedzina (moze w przyszlosci sobie zakupie, bo widze ze te obiektywy sa strasznie tanie, ale na razie sprzedalem wszystko i powoli sie zbieram do zakupu 5d mark III). Ale znalazlem cos, co moze pomoze Ci strzelac zdjecia z gwiazdami. :)

 

Zerknij na tego pana:

 

http://www.youtube.com/watch?v=V6ypRbPzoPM

 

Co do Nikon outlet, to poszukam i wrzuce.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

W sumie to masz do wyboru:

 

- Nikon AF 105mm (troche wiecej niestety kosztuje jak 1500 pln)  http://www.digitalrev.com/product/nikon-nikkor-af-s-105mm/MTExMw_A_A

- Sigma 105mm f/2.8 http://www.amazon.com/Sigma-105mm-Medium-Telephoto-Cameras/dp/B0002P19XK/ref=pd_sim_sbs_p_3

- Tamron SP 90mm f/2.8 http://www.digitalrev.com/product/tamron-sp-af-90mm-f/Mzcz

- Tokina AT-X 100mm f/2.8 http://www.digitalrev.com/product/tokina-at-x-m100-af/MTE2NQ_A_A

 

Jak juz masz wybierac miedzy Tokina lub Tamronem to wybralbym Tamrona.

 

Les777 40mm nie za krotkie na robale? Nie lepiej juz ten, jesli trzeba wybrac? http://www.digitalrev.com/product/nikon-af-s-dx-micro/NzYyMQ_A_A

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...