Skocz do zawartości

Final Fantasy XIII-2


django

Rekomendowane odpowiedzi

Mass Effect miał zbyt duży potencjał fabularny i uniwersum aby nie stworzyć kolejnych części (aczkolwiek uważam, że 2ki mogłoby w ogóle nie być - do głównego wątku wnosi niewiele imo). FFXIII nie miał ani wielkiego potencjału, ani dobrego uniwersum. A wszystkie gry 'nie rpg' się nie powinny wliczać - w shoterach nie chodzi o fabułę, cliffhanger tam jest tylko pretekstem do wydania kolejnej części wyżynki.

Odnośnik do komentarza

@ Figaro

 

Nie, nie brałem i uważam, że nie ma to znaczenia. W takich przypadkach serwis powinien dbać o spójny przekaz. Z tego co widziałem FFXIII dostało tam 8,3, więc co za problem dać np. 8,5 dla FFXIII-2? Dla mnie zahacza to o lekki absurd.

 

@ Aramis

 

Kiedy ludzie kończący XIII-2 lub oglądający streamy zobaczyli po raz pierwszy zakończenie, to nie narzekali na to, że uniwersum nie nadaje się do przedstawienia historii rozciągającej się na przestrzeni kilku gier, tylko na to, że trzeba kupić co najmniej jeszcze jedną część, żeby zobaczyć zwieńczenie wszystkiego (czyli identycznie jak choćby w tych grach, które wymieniłem). Jestem przekonany, że recenzenci uważający to za wielki minus mają podobne zdanie i nie filozofowali nad potencjałem (lub jego brakiem) uniwersum FFXIII do opowiedzenia kolejnej historii. Mnie to zresztą wcale nie oburza, że developer decyduje się zrobić więcej niż jedną grę do opowiedzenia czegoś, ale powinno być więcej konsekwencji przy ocenie takich praktyk tymczasem teraz albo się tego nie zauważa, albo woła o pomstę do nieba.

 

Co do cliffhangerów w grach innych niż RPG - może ma to mniejsza znaczenie, ale myślę, że jak wydajesz 200zł na grę trwającą kilka godzinek i kończącą się w najciekawszym momencie, to też możesz się wkurzyć. Ja na całe szczęście KZ2 miałem w zestawie z PS3, a Vanquish pożyczyłem. ; )

Odnośnik do komentarza

@ Figaro

 

Nie, nie brałem i uważam, że nie ma to znaczenia. W takich przypadkach serwis powinien dbać o spójny przekaz. Z tego co widziałem FFXIII dostało tam 8,3, więc co za problem dać np. 8,5 dla FFXIII-2? Dla mnie zahacza to o lekki absurd.

 

Czyli gra powinna dostac wyzsza ocene tylko dlatego ze poprzedni recenzent wzgledem poprzedniej gry byl bardziej laskawy ? To dopiero zachacza o absurd.

 

Jesli zas chodzi o zakonczenie to mialem nieprzyjemnosc je obejrzec i wcale sie nie dziwie temu hejtowi na forach, jedni liczyli ze XIII-2 bedzie ostatnia z XIIIek (ja w tej grupie jestem), drudzy po prostu poczuli sie jak debile po obejrzeniu takiego zakonczenia, "Chcesz poznac kontynuacje i nie czuc sie jak frajer ktory na darmo gral przez ostatnie XX godzin? Kup XIII-3".

 

Zarzuciles tez gdzies wyzej porownanie do Killzone'a i Mass Effecta, moze i bylyby sensowne gdyby nie fakt ze Killzone to gra stricte multiplayer i zakonczenie singla w Codowskim stylu ma raczej za zadanie powiedziec "spodziewajcie sie nastepnej czesci" (seriously, kto gra w KZ dla fabuly/singla?) a Mass Effect od poczatku byl zapowiadany jako wieksze uniwersum (czlowiek sie spodziewal w co sie pakuje, a nie dostawal znienacka kopa w jadra tylko dlatego ze SE sie zeszmacilo i chce wiecej kasy wyciagnac od fanow) i co najlepsze, przy zakonczeniu 1nki i 2jki czulismy sie usatysfakcjonowani, bo 1 i 2 mialy za zadanie przyblizyc nas do ostatecznego celu (czego nie ukrywaly, predzej czy pozniej mielismy swiadomosc z kim sie zmierzymy na koncu owej czesci i jak nam to pomoze), czyt.

zniszczenie zniwiarzy

, to zupelnie inna sytuacja od zakonczenia w XIII-2 gdzie po prostu zostajemy odcieci od gry w najglupszym z mozliwych momentow, wiekszosc na pewno to zrozumie po jego obejrzeniu (bedzie facepalm, gwarantuje), a Ty Enki zrobisz facepalma podwojnego jak sobie pomyslisz ze porownywales ten pseudo-ending do zwienczenia mass effectow.

 

PS. Ciesze sie ze w Japonii gra slabiej sie sprzedaje od poprzedniczki, jesli zapowiedza XIII-3 to oby bylo jeszcze gorzej bo o Versusie juz chyba do czasow PS8 nie uslyszymy (ale newsy w stylu, "praca idzie pelna para" i tak beda sie pojawia <trolololo>).

Edytowane przez Bansai
Odnośnik do komentarza

Fajnie. Zapamiętam tę radę i przypomnę ją rozmówcom kiedy zaczną mówić, że np. Famitsu wystawiło takiej lub takiej grze za wysoką lub niską ocenę, bo przecież Nintendogs dostało 40/40. Tyczy się to zresztą także całej reszty, bo racjonalizacji not argumentem "a bo to napisał ktoś inny" zbyt często nie widuję (właściwie to niemal wcale). Teoretyczne ocena gry w (teoretycznie) profesjonalnych mediach powinna podlegać konsultacjom redakcyjnym przed publikacją, a przynajmniej tak bywało, bo to od ocen w największym stopniu zależy wiarygodność pisma, bądź serwisu. Zakładam, że masz znajomości w IGN skoro twierdzisz, że recenzent wystawił zbyt łaskawą notę, bo ja przeprosin jego tudzież naczelnego przypomnieć sobie nijak nie mogę.

 

Edit: Nigdzie nie oceniałem charakteru zakończenia FFXIII-2, czy ME, tylko twierdziłem, że wszystko sprowadza się do jednego mianownika - chcesz zobaczyć całą historię, kup więcej niż jedną grę.

Edytowane przez Enkidou
Odnośnik do komentarza

Zakładam, że masz znajomości w IGN skoro twierdzisz, że recenzent wystawił zbyt łaskawą notę, bo ja przeprosin jego tudzież naczelnego przypomnieć sobie nijak nie mogę.

 

To zamien slowo "laskawa" na "bardziej przychylna" i skoncz pajacowac, bo jesli nie jestes glupi to dobrze wiesz o co mi chodzilo. Nie rozumiem tego bronienia zatwardzialych fanboyow tej gry, zeby nawet o ocene nizsza o 0.3 sie czepiac to na prawde trzeba miec bzika na punkcie tego crapu.

Edytowane przez Bansai
Odnośnik do komentarza

No właśnie, casus IGN został przeze mnie przywołany w jednym króciutkim zdaniu (jako PS w dodatku), a Ty skończyłeś na tym, na czym skończyłeś. Dziękuję za merytoryczne argumenty w dyskusji ("przestań pajacować", "jeśli nie jesteś głupi" "zatwardziały fanboy"), którą sam rozkręciłeś. Teraz może idź się przewietrzyć.

Odnośnik do komentarza

No właśnie, casus IGN został przeze mnie przywołany w jednym króciutkim zdaniu (jako PS w dodatku),

 

Nie, nie brałem i uważam, że nie ma to znaczenia. W takich przypadkach serwis powinien dbać o spójny przekaz. Z tego co widziałem FFXIII dostało tam 8,3, więc co za problem dać np. 8,5 dla FFXIII-2? Dla mnie zahacza to o lekki absurd.

 

O ile sie nie myle to tez dotyczylo oceny IGNu, wiec z tym jednym krociutkim zdaniem jako PS w dodatku nie przeklamujmy faktow, pojiam tez to, ze ow kawalek cytowalem podczas pisania ci a nie twoje poprzednie PS.

 

PS. Moze fanboyem nie jestes ? Na ps3site do dzis pamietam jak broniles 13tki pierwszej, teraz tylko utwierdzasz mnie w przekonaniu ze mam racje, wiec jesli ktos tu sie powinien przewietrzyc to ty wraz ze swoja tarcza na ktorej widnieje napis FF.

 

edit: a teraz robie taktyczny odwrot zanim sie zrobi kompletny offtop, ostatnie slowo nalezy do wacpana.

Edytowane przez Bansai
Odnośnik do komentarza

W przypadku 13stki może popełniłem błąd, ale po pierwszych godzinach rynny ani mnie nie przerażały (level design był podobny do FFX), a fabuła zapowiadała się dobrze. Dopiero po jakimś czasie zaczęły mi doskwierać charakter gry a fabuła sięgnęła po dość sztampowe rozwiązania, więc moje słowa w tamtych dyskusjach były szczere i ich nie żałuję. Potem ponadto na tym forum już po ukończeniu gry pisałem, że M. Toriyama raczej nie jest najlepszym game designerem pod słońcem i powinien go zastąpić Tsuchida, a zakończenie uznałem za nieudane, nielogiczne i wypaczające obowiązujące w uniwersum paradygmaty. Generalnie w moim osobistym rankingu FF umieszczam "trzynastkę" tylko powyżej części NES-owych i FFV (i może gdzieś na równi z FFIV), no i po tamtym incydencie nie wypowiadam się szerzej dopóki, dopóty czegoś nie przejdę.

 

Sry dude, ale za entuzjazm nie możesz winić, bo ja nigdy nie udawałem kolesia, który do wszystkiego podchodzi na chłodno. Na PS3Site były zresztą wówczas dyskusje, że cała gra to rynny i że nie ma żadnych pobocznych zadań, więc starałem się prostować co i jak. Nigdy nie twierdziłem jednocześnie, że to jakiś kamień milowy w gatunku jRPG. Ale ok, ze względu na mój charakter i podejście zdaję sobie sprawę, że czasami sprawy mogą się zaognić, więc jeśli coś Cię ubodło z mojej strony to przepraszam. W sumie, tak jak piszesz, to idiotyczna rzecz, tak że nie ma najmniejszego sensu byśmy się kłócili i pozostawali wrogo nastawieni.

Odnośnik do komentarza

No u mnie kurier już był ale niestety musiałem odesłać go z kwitkiem bo ultimia w ostatniej chwili dała mi możliwośc zmiany edycji zwykłej na edycję ze steelbookiem na co się oczywiście zgodziłem (sądziłem, że skoro zamówiłem grę jeszcze przed ogłoszeniem steelbookowej eycji t automatycznie mi zmienią zamówienie...cóz, myliłem się). Oczywiście musiałem anulować poprzednie zamówienie za które już zdążyłem zapłacić, a ciągle nie otrzymałęm zwrotu kasy i nie miałem z czego zapłacić kurierowi. Trudno, odbiorę sobie jutro :). Mam w co grać na szczęście.

Odnośnik do komentarza

Jakies info Empikach, MM, Saturnach? Zaraz wybieram się sprawdzić do Empiku choć pewnie nic nie zastanę

 

(EDIT dla kolegi): Jest już premierowy trailer, widzieliście?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Potwierdzam ultima miała grę wczoraj, wczoraj również wysyłała, więc dziś kurier przynosi - niestety mój dopiero po 17. Na szczęście zamówiłem tę wersję za 199 już z dodatkami, ale mój kolega zamawiał wcześniej odemnie za 179 i jak się okazało, też dostanie te wszystkie dodatki.

 

Napisał do nich maila, czy może dopłacić te 20zł, żeby mieć DLC + Steelbook itp, a oni odpisali, że nie trzeba dopłacać i wyślą mu za 179 wraz z dodatkami.

 

Trzeba było się szybciej namyślać i też bym zaoszczędził 20zł ;)

Edytowane przez mleczak441
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...