Skocz do zawartości

Kwestia ocen, czyli dlaczego co druga gra dostaje 9/10.


Flash.

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę offtop, ale znalazłem dowód na to, o czym piszę:

 

IGN-and-Gamespot-Practicing-Review-Score-Inflation-2.jpg

 

 

Dla IGN-u 8/10 to po prostu średnia ocena, więc normalne, że jak gra jest w miarę udana, to dostaje 9/10, a jak nie, to 8/10. Gamespot podobnie, średnia w okolicach 7,5. Niby fajnie, że jacy oni rzetelni i obiektywni, że wszystkim rozreklamowanym grom wystawią co najmniej 9, ale efekt uboczny jest taki, że wysoka ocena w tego typu mediach nic w zasadzie nie znaczy.

 

W "Edge'u" średnia ocena to poniżej 6,5. Dlatego faktycznie może się wydawać, że ich opinie "odbiegają", a tak naprawdę niewiele się różnią, tylko że jest inna skala. Średnia gra dostaje 5, słaba 3 (jak Dead Island), a 9/10 tylko kilka pozycji na rok. Jak ktoś ich czyta to chyba wie, że nie są specjalnie zawzięci na punkcie tych cyferek (jak chyba każdy recenzent - nie znam takiego, który by to lubił, pisarz raczej chce, żeby jego teksty po prostu czytać).

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W zasadzie nie potrafię wymienić innego czasopisma czy nawet portalu, w którym różnica ocen była by tak potężna. Zalatuje mi to na kilometr tanią kontrowersyjnością, zwyczajną próbą zwrócenia na siebie uwagi. I jakby nie patrzeć, w świadomości większości graczy Edge słynie głównie (jedynie?) dzięki tym swoim dziwnym ocenom.

 

 

Hmmm nie będę się wtrącał jaki magazyn jest lepszy, to kwestia gustu i tego czy dany recenzent/recenzenci piszą o rzeczach ważnych dla danego gracza. Ale jeśli chodzi o cytat powyżej to można tak powiedzieć o naszym rodzimym PSX Extreme i tutaj bardziej chodzi mi o dyskryminacje Nintendowskich pozycji: Viewtiful Joe - pierwsza recenzja miała ocenę 5/5+, średnia ocen na świecie według Metacritic: 93, oczywiście PE zmieniło ocenę gry twierdząc że może źle została potraktowana ale dopiero gdy wyszła wersja na PS2(a i tak dostała bodajże 7/7+). Kolejny przykład: Super Smash Bros. Melee: w PE ocena 5 oraz bodajże 7 za multi, na Metacritic: 92, i jeszcze na koniec: Pikmin, Pikmin 2 - kolejno w PE:chyba 5+ oraz 7+ na metacritic: 89 oraz 90, jeszcze pamiętam jak na necie serwisy takie jak IGN, Gamespot(przed wtopami za oceny) dawały tym grom właśnie oceny na poziomie 90%. Zresztą swoje za siebie mówi że najwyżej ocenione gry na GaCka które były np. uznane na świecie za najlepsze gry danej generacji w PE nie dostały ani razu najwyżej noty.

 

Tak więc kolego Flash(mam nadzieje że nie masz mi za złe trochę oczernienie naszego podwórka) rozumiem co masz na myśli z Gamikaze, ale ogqozo też ma rację, jakoby by nie było będziesz bronił Gamikaze bo uważasz że jest uczciwy i rzetelny ale to wiąże się z kwestią gustu, dla innych rzetelniejszy jest Edge i tego nie zmienisz, raczej tu chodzi o zrozumienie oby dwóch stron aniżeli na siłę przekonywanie kogoś nad wyższością swojej racji, to tak jakbyś fanatykowi Ferrari powiedział że Porsche lub Lambo jest lepsze, nie łatwiej jest podejść właśnie do tego że oby dwa magazyny/serwisy są dobre, ale mają też swoje wpadki?(w końcu nikt idealny nie jest).

 

Akurat tutaj się z Tobą zgodzę, już dawno zauwarzyłem ignorancję polskich mediów growych w temacie Nintendo, co widać choćby nie tylko po ocenach, gdzie odnoszę wrażenie, że gry na Wii (te dobre), dostają o oczko mniej lub dwa, bo ukazały się na konsolach Big N. Nie wspominając już o braku recenzji, nie których naprawdę interesujących gier w portfolio konsol Nintendo.

Najśmieszniejsze jest jednak to, że kiedyś za czasów N64, gdy w Polsce praktycznie nie było polskiego dystrybutora konsol firmy z Kioto, to i tak potrafiono poświęcić w zapowiedziach te dwie-trzy strony na zapowiedż choćby Zeldy: OoT, a teraz, takiej Zeldzie czy Marianowi poświęcono zaledwie fragment strony (nie wspominając już o innych tytułach), na zasadzie że trzeba coś o tych grach skrobnąć, bo nie wypada o nich nie napisać.

A niestety nie uwierze, że panowie redaktorzy z liczących się polskich pism nie wypróbowali choćby na Gamesconm'ie, nadchodzącej Zeldy, ale po co napisać choćby jedną stronę o tej grze, jak kolejny raz można napisać o Batlefield 3, czy kolejnym Assasinie (nie ujmuje tym grom kunsztu, ale wiadomo o co chodzi).

I nie dziwię się, że póżniej mamy takich graczy na jakich zasługujemy, powtarzających jak mantre, że na Wii nie ma w co grać, ale jak coś konkretnego z Wii zostaje przerzucone choćby na PS3 jak No More Heroes, czy HotD:Overkill (bo Sony z move daje ciała, i trzeba posiłkować się przerzutami z Wii), to wszyscy się nagle jarają...

Co do samego pisma Edge, to ja bardziej ostatnio wierze temu medium niż jakiemukolwiek innemu pismu czy portalowi, bo tam oceny się zdewaluowały, do tego stopnia, że gra na 7 to praktycznie średniak, a ta na 5-6 to crap.

Co choćby pokazuje recenzje takiego świerzaka jak Uncharted 3, który w wielu serwisach, i pismach dostał 10/10, w Edge 9/10, i faktycznie ta gra zasługuje na wysoką note, ale nie na więcej niż na mocne 9. I wiem co mówię, bo jestem świerzo po skończeniu kolejnej przygody Nate'a (to taka drobna przerwa od Xenoblade'a), i w moich odczuciach, na więcej ta gra nie zasługuje, bo to tylko rzemieślnicza robota. A nie gra wybitna jak dwójka, - powiedzcie to jednak fanboy'om tutaj na portalu (co ja uczyniłem) lub na różnych forach (tego to ja jeszcze nie robiłem), a zjedzą was żywcem.

Dlatego bardziej zgadzam się z Edge, aniżeli jakim kolwiek innym medium nawet z Polski (jedno pismo to ostatnio sypie ocenami 10 jak magik królikami z rękawa), bo oni to potrafią konkretnie uzasadnić, i w ich ocenach nie widzę żadnych kontrowersji, po prostu oceniają gry, tak jak je widzą i czują...

 

Natomiast co do kolegi Flash. (szanuje Twoje zdanie, i Twój gust na bazie którego każdy wyrabia sobie własną opinię o danym produkcie, wiec mam nadzieje że nie obrazisz się co teraz tutaj napiszę), czytając jego wypowiedzi na temat ocen w piśmie Edge, odniosłem wrażenie, że kolega bardziej narzeka na te pismo, nie z powodu ich podejścia do ocen. A bardziej z powodu, że gry którym kibicuje nie dostały ocen takich na jakie w jego mniemaniu zasługiwały...

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

odniosłem wrażenie, że kolega bardziej narzeka na te pismo, nie z powodu ich podejścia do ocen. A bardziej z powodu, że gry którym kibicuje nie dostały ocen takich na jakie w jego mniemaniu zasługiwały...

No to odniosłeś błędne wrażenie, bo ani za Dead Island ani za Mirror's Edge (które wcześniej broniłem) szczególnie nie szaleję, z kolei taką Bayonettę cenię sobie bardzo wysoko, ale w żadnym wypadku nie tak wysoko, żeby stwierdzić, że zasługuje na pełną "dychę". O żadnym kibicowaniu nie ma w każdym razie mowy, zwróciłem jedynie uwagę, że ich oceny są w większości dziwne i niesprawiedliwe.

Odnośnik do komentarza

Jak ktoś ich czyta to chyba wie, że nie są specjalnie zawzięci na punkcie tych cyferek (jak chyba każdy recenzent - nie znam takiego, który by to lubił, pisarz raczej chce, żeby jego teksty po prostu czytać).

 

I coś w ten deseń powinno być zamiast ocen gier. Jak widzę to jaranie się że coś dostało 8+ a nie 9 to mi się słabo robi.

Odnośnik do komentarza

Z tymi ocenami to niestety bardzo często wynika jedna sprawa:

 

Recenzenci rozpływający się nad daną grą, same ohy i ahy i określenia "najlepsza gra w serii", podczas gdy większość fanów i graczy uważa poprzednie części za lepsze.

 

Tak jest chociażby w ostatnich tygodniach z BF3, Skyrim, UC3 etc. Rzadko kiedy jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Gość Orson

Z tymi ocenami to niestety bardzo często wynika jedna sprawa:

 

Recenzenci rozpływający się nad daną grą, same ohy i ahy i określenia "najlepsza gra w serii", podczas gdy większość fanów i graczy uważa poprzednie części za lepsze.

 

Tak jest chociażby w ostatnich tygodniach z BF3, Skyrim, UC3 etc. Rzadko kiedy jest na odwrót.

 

jaka tego przyczyna? kazus Hiva i MGSa 2 czyli...boją sie narazic czytelnikom niską notą?

Odnośnik do komentarza

Gears of War 3 też ma najgorszy i najnudniejszy singel w serii... no ale z tym Skyrim to chyba jakiś żart, mam nadzieje.

 

W sumie pamiętam jak swego czasu wszyscy narzekali na Dragon Age 2, że jedynka super i takie tam. Zagrałem w jedynkę i jak dla mnie taka sama kupa jak te wszystkie gry od Bioware (no może Mass Effect tylko im się udał). Grafika to poziom PS2, a design jeszcze gorszy, mechanika to totalne drewno, do tego chyba najbardziej przegadana gra na Xboxa. Za to dwójka nawet mi się spodobała, i raczej ją skończę...

Odnośnik do komentarza

Ale, co ciekawe, według metacritic z "dwójką" nie jest tak źle - Dragon Age ma średnią 91, użytkowników 8,3, a DA2 ma średnią 82, za to użytkowników... 4,2. Ciekawe zjawisko. BTW może Ci się okładki pokopały? ;) Bo Twój opis pasuje idealnie właśnie do Dragon Age 2. Co prawda ja jedynkę ograłem na PC, gdzie jest o niebo lepsza, a sequel sprawdzałem na X360, stąd też pewnie mocniej mnie to uderzyło, ale nie zmienia to faktu, że coś musi być na rzeczy, skoro ludzie tak nisko to ocenili.

Odnośnik do komentarza

Tymczasem nowa Zelda zbiera oceny między 10/10 a wykluczającym chęć zakupu 8/10, stając się chyba najbardziej kontrowersyjną grą generacji. Ba, nawet same recenzje też się od siebie czasem różnią. Może jednak z krytyką grową nie jest tak źle, jak myślałem...

Odnośnik do komentarza

8/10? Toż to crap niesamowity! Chyba sprzedam Wii, bo wstyd mieć konsolę, na którą wychodzą tak słabe gry! ;)

Co do samej krytyki growej - w teorii powinno być coraz lepiej, ludzie mają coraz większe doświadczenie z grami, łatwo jest wyciągnąć i zatrudnić gdzieś przez neta takich, którzy faktycznie siedzą w rynku, a nie skaczą tylko po hiciorach, więc ja tam patrzę w przyszłość optymistycznie. O ile czasopisma, czy strony utrzymają niezależność, a teksty sponsorowane odpowiednio oznaczą.

Edytowane przez Linek
Odnośnik do komentarza

Średnia ocen dla Skyrim to jakiś żart, biorąc pod uwagę jak brzydka jest ta gra.

 

 

Skyrim to jakiś obraz?

 

 

A nie, czekaj, to gra video. Do grania. No faktycznie dziwna to sytuacja, jeśli ktoś wystawia mu ocenę za to, jak się w niego gra.

Edytowane przez ogqozo
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

ogólnie co do ocena zarówno w PE jak i Edgu można mieć wiele zastrzeżeń, tak jak do pojmowania samych not, wg wielu oceny poniżej 7 to już gry do kosza, wiec po co jest skala od 1 do 10, skoro 2,3,4,5,6,7 niewiele sie od siebie różnią, nie które oceny są z d***, Uncharted 3...ok nota zasłuzona, to samo Batman, ale dam sie pociąć że w nadchodzącym PE Butch wystawi 9 BF3 i 9- CoD'owi, no bez jaj przecież nie ma wgl porównania miedzy obiema grami. Niektóre recenzje czytam ale nie sugeruje się ocena bo nie oddaje już wartości tekstu, niestety ( oczywiście dla mnie )

Odnośnik do komentarza

 

 

 

 

Kwestia ocen, czyli dlaczego co druga gra dostaje 9/10.

 

 

 

 

Bo:

A - producenci sypią kasą na łapówki dla pismaków ( jak recka Fallouta 3 w IGN nie była opłacona to ja jestem Święty Anzelm )

B - serwisy boją sie że producenci sie na nich wypną ( znowu casusa Falla 3 - Canard PC napisało negatywną recke wstępną F3 to nie dostało kopii końcowej do pełnej recki )

C - pismaki nie mają jaj żeby przyznać że jakiś tytuł to krok wstecz ew zawód po 2 latach czekania i jarania sie kazdym trailerem i strzepkiem informacji .

Odnośnik do komentarza

Jak dla mnie oceny powinny byc nizsze, bo objawy tej dewaluacji ocen sa az za nadto widoczne.

 

Recenzenci tak wszystkich przyzwyczaili do rzucania 9 na lewo i prawo, ze wystarczy zeby gra dostala 8.5 a od razu sa lamenty typu "WTF tych recenzentow po(pipi)alo, to gra na 9 a nie na 8.5 - nie znaja sie, to nie jest zaden crap, oni nie potrafia tej gry docenic".

 

Prawde mowiac wiekszosc dzisiejszych gier ktore dostaje 9/10 tak naprawde bardziej zaslugiwalaby na 8.5 lub 8 (o ile nie nizej). No ale co poradzisz. Skala zostala tak przetracona ze 8/10 to sredniak a 8.5/9 to standard, a w momencie kiedy gra ma ocene nizsza niz 8.5 to juz ludzie zaczna sie zastanawiac czy ta gra jest w ogole warta uwagi i wydawania na nia kasy. Wszystko ponizej 8 to crapy.

 

Paranoja

Edytowane przez Yabollek007
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.