Skocz do zawartości

PSX Extreme #174


Rekomendowane odpowiedzi

moze twój tekst był po prostu do du.py? :)

 

Nie. Nie wypada mi chwalić siebie, jestem natomiast bardzo głęboko przekonany, że gdybym go tutaj wkleił to zedytowałbyś swój post. Czasem w życiu jest tak, że nawet jak się ma rację, to niewiele ona znaczy - pewnie doświadczyłeś tego wiodąc dorosłe życie więc wiesz, że tak bywa.

 

PS. Ścierze się podobał. więc 1:0 dla mnie :whistling:

Edytowane przez el-shabazz
Odnośnik do komentarza

moze twój tekst był po prostu do du.py? :)

 

Nie. Nie wypada mi chwalić siebie, jestem natomiast bardzo głęboko przekonany, że gdybym go tutaj wkleił to zedytowałbyś swój post. Czasem w życiu jest tak, że nawet jak się ma rację, to niewiele ona znaczy - pewnie doświadczyłeś tego wiodąc dorosłe życie więc wiesz, że tak bywa.

 

PS. Ścierze się podobał. więc 1:0 dla mnie :whistling:

 

Tez wyslalem tekst do extreme'a.

Sciera powiedzial: "dobry! na pewno lepszy niz te zenujace wypociny el-shabazza".

Odnośnik do komentarza

Perez w niusie dot. premiery Vity, napisał że pracę nad nowym numerem zostały zakończone. Numer gotowy 23eciego, ale tydzień będzie "sechł"? :(

W sumie tak wychodzi :). Przy numerze marcowym drukarnia zaczęła później niż zwykle. Najpierw środki, potem okładka, która musi... wyschnąć :). Następnie trzeba wszystko rozdzielić, spakować i dostarczyć kolporterom. Ci muszą rozwieźć to po swoich punktach. Tak że cierpliwości - zapowiedź pojawi się we wtorek w godzinach okołopołudniowych (wtedy też niektórzy prenumeratorzy powinni dostać swój numer), a w kioskach PE wyląduje w czwartek, 1 marca.

Odnośnik do komentarza

Tez wyslalem tekst do extreme'a.

Sciera powiedzial: "dobry! na pewno lepszy niz te zenujace wypociny el-shabazza".

 

To Twój najlepszy dowc.ip? (prowokacja)

 

@Orson

To co napisałem jest prawdą, gdybyś porzucił myślenie schematami to mógłbyś wymyślić coś bardziej logicznego niż absynt i poetę. Jednak to nie ten temat na forum by prowadzić tu takie rozmowy.

Edytowane przez el-shabazz
Odnośnik do komentarza

W końcu jakoś ogarnąłem ten numer Extreme'a i nie licząc złego pierwszego wrażenia (okładki) jest dobrze. Cieszy to, że słuchacie uwag czytelników i np. przerzuciliście większość bzdetów na ostatnią stronę, w ogóle ograniczając ich ilość. Recki jak zwykle dają radę, godny pochwały tekst o MGS autorstwa (chyba) KOMODO, Powrót do przeszłości to chyba mój ulubiony kącik w piśmie (o klasę lepszy niż u konkurencji) i ostatni to tylko potwierdził. HIVa niezmiennie czyta się dobrze, chociaż sama treść taka sobie, liczyłem na przejazd grubego papieru ściernego po twarzy, a dostałem łagodny peeling (zakładam, że gdzieś tam w szufladzie nadal leży nieocenzurowany, ten właściwy felieton). Babskie sprawy zostawmy babom, zupełnie nie trawię drugiego z rzędu felietonu tej autorki, wydaje mi się, że jedynym powodem dla którego PE drukuje teksty o tym, że muzyka w grach buduje klimat itd. itp. jest to, że pisze to kobieta.

 

edit. Farmer87- zauważam, że treść felietonu mnie nie rusza, ew. HIV rozpoczyna ciekawie jakiś wątek, po to, żeby go nieciekawie skończyć, a feeling jest ok, to w końcu HIV, więc nawet bez browara dobrze się czyta.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Pajgi zauważ, że felieton Hiva powstawał przez spory kawałek czasu więc logicznym jest, że całościowo jest nierówny jeśli chodzi o ogólny feeling. Po prostu poprzeplatany jest wynurzeniami "kudłatego" Hiva z początków PE jak i Hiva ówczesnego. I chyba tak trzeba patrzeć na jego felieton. Chociaż i tak lepiej podejść do niego "po browarze" :) .

Odnośnik do komentarza

Odnosnie najnowszego numeru kilka uwag:

 

- screeny w PDP znow mikroskopijne. Na tym o z Jurassic Park domyslam sie, ze jest jakis dinozaur i "cos" goni ale co to jest za cholere nie wiem. Orson tez zwracal na to uwage kilka stron wczesniej. Te screeny sa po prostu za male.

A skoro juz mikro screenach jestesmy to oceniaczka i komiks na stronie 80 (u dolu big bossa) tez kurde do ogladania pod mikroskopem. Nie mozna bylo ich chociaz troche powiekszyc? O 1-2 rozmiary? Twarzy snake'a i tak by nie zaslonily a przynajmniej moznaby bylo spokojnie przeczytac dymek z komiksu (jesli ktos nie ma tego numeru).

 

- Mazzi nie w formie. Sam temat artykulu to kwestia gustu (dla mnie nudny) ale po raz drugi albo trzeci na przestrzeni tego numeru czytam o wynikach sprzedazy 3DSa (caly drugi akapit). Ogolnie pol tekstu to powtarzanie informacji, ktore laduja zazwyczaj w newsach (dane, raporty, liczby). Wygodniej byloby wstawic wykres z excela a reszte dopchac jakims cosplayem hehe.

 

- Branza bez tajemnic - nie bede dywagowal czy to zbieg okolicznosci, ze tekst Rogera pojawil sie niedlugo po podobnym artyklule z Playboxa bo wierze, ze to przypadek ale akapit mowiacy o Metacritic i akcjach poddaje moja wiare w lekka watpliwosc.

 

- HIV z Tybetu - spodziewalem sie pier.dolniecia i podsumowan typu "preorderzy to frajerzy" a wyszedl bardzo dyplomatyczny i lekko nudnawy (ktoz, z nas graczy nie mial podobnych co HIV przemyslen np. odnosnie postrzegania naszego hobby) tekst.

 

- Babskie sprawy - nudy, nudy, nudy w... Z tym "big nose" faktycznie padaka jak ktos juz tu pisal. "Za mokra woda" - bez kitu, prawda objawiona o DLC tylko napisana przez kobiete. Takie rzeczy to sie czyta na forum przy okazji premiery jakiegos dodatku. Laski to nie tylko Simsy? Serio? To polecam przeczytac jeszcze raz pierwszy akapit i sie zastanowic co naprawde kobiety luba w grach.

Niech mi ktos wytlumaczy idee tego kacika. Tak lopatologicznie jak siedmiolatkowi - dla kogo on jest? Dla partnerek graczy? Dla graczy? Moze jest unisex? Tylko prosze prostym jezykiem bo nie rozumiem.

 

- czemu publicystyka przeplata sie z kacikami? Najpierw jest Graczpospolita pozniej sport, Mazzi, RPG, Monika, wyscigi, Butch, bijatyki. Czy to tak juz na stale? Niezbyt mi sie podoba takie rozwiazanie z tego powodu, ze wczesniej byla zachowana kolejnosc (publcystyka -> kaciki) i dobrze sie czytalo a teraz zeby ogarnac kaciki za jednym razem musze czytac tylko strony nieparzyste ;D

 

I to wlasciwie wszystkie zastrzezenia jakie mi przychodza na mysl (temat okladki pomijam). Oprawa graficzna o niebo lepsza niz przed "wielka zmiana". Tak trzymac.

Odnośnik do komentarza

Odnosnie najnowszego numeru kilka uwag:

 

- screeny w PDP znow mikroskopijne. Na tym o z Jurassic Park domyslam sie, ze jest jakis dinozaur i "cos" goni ale co to jest za cholere nie wiem. Orson tez zwracal na to uwage kilka stron wczesniej. Te screeny sa po prostu za male.

A skoro juz mikro screenach jestesmy to oceniaczka i komiks na stronie 80 (u dolu big bossa) tez kurde do ogladania pod mikroskopem. Nie mozna bylo ich chociaz troche powiekszyc? O 1-2 rozmiary? Twarzy snake'a i tak by nie zaslonily a przynajmniej moznaby bylo spokojnie przeczytac dymek z komiksu (jesli ktos nie ma tego numeru).

 

- Mazzi nie w formie. Sam temat artykulu to kwestia gustu (dla mnie nudny) ale po raz drugi albo trzeci na przestrzeni tego numeru czytam o wynikach sprzedazy 3DSa (caly drugi akapit). Ogolnie pol tekstu to powtarzanie informacji, ktore laduja zazwyczaj w newsach (dane, raporty, liczby). Wygodniej byloby wstawic wykres z excela a reszte dopchac jakims cosplayem hehe.

 

- Branza bez tajemnic - nie bede dywagowal czy to zbieg okolicznosci, ze tekst Rogera pojawil sie niedlugo po podobnym artyklule z Playboxa bo wierze, ze to przypadek ale akapit mowiacy o Metacritic i akcjach poddaje moja wiare w lekka watpliwosc.

 

- HIV z Tybetu - spodziewalem sie pier.dolniecia i podsumowan typu "preorderzy to frajerzy" a wyszedl bardzo dyplomatyczny i lekko nudnawy (ktoz, z nas graczy nie mial podobnych co HIV przemyslen np. odnosnie postrzegania naszego hobby) tekst.

 

- Babskie sprawy - nudy, nudy, nudy w... Z tym "big nose" faktycznie padaka jak ktos juz tu pisal. "Za mokra woda" - bez kitu, prawda objawiona o DLC tylko napisana przez kobiete. Takie rzeczy to sie czyta na forum przy okazji premiery jakiegos dodatku. Laski to nie tylko Simsy? Serio? To polecam przeczytac jeszcze raz pierwszy akapit i sie zastanowic co naprawde kobiety luba w grach.

Niech mi ktos wytlumaczy idee tego kacika. Tak lopatologicznie jak siedmiolatkowi - dla kogo on jest? Dla partnerek graczy? Dla graczy? Moze jest unisex? Tylko prosze prostym jezykiem bo nie rozumiem.

 

- czemu publicystyka przeplata sie z kacikami? Najpierw jest Graczpospolita pozniej sport, Mazzi, RPG, Monika, wyscigi, Butch, bijatyki. Czy to tak juz na stale? Niezbyt mi sie podoba takie rozwiazanie z tego powodu, ze wczesniej byla zachowana kolejnosc (publcystyka -> kaciki) i dobrze sie czytalo a teraz zeby ogarnac kaciki za jednym razem musze czytac tylko strony nieparzyste ;D

 

I to wlasciwie wszystkie zastrzezenia jakie mi przychodza na mysl (temat okladki pomijam). Oprawa graficzna o niebo lepsza niz przed "wielka zmiana". Tak trzymac.

 

Nie czytałem artykułu konkurencji, więc nie mogę się do niego odnieść. Mogę Cię jednak zapewnić, że mój felieton czekał na publikację od dwóch miesięcy., a pomysł pojawił się jakoś we wrześniu.

Edytowane przez Roger777
Odnośnik do komentarza

- czemu publicystyka przeplata sie z kacikami? Najpierw jest Graczpospolita pozniej sport, Mazzi, RPG, Monika, wyscigi, Butch, bijatyki. Czy to tak juz na stale? Niezbyt mi sie podoba takie rozwiazanie z tego powodu, ze wczesniej byla zachowana kolejnosc (publcystyka -> kaciki) i dobrze sie czytalo a teraz zeby ogarnac kaciki za jednym razem musze czytac tylko strony nieparzyste ;D

 

A myślałem, że tylko mi to przeszkadza. Też wolałbym zachowaną kolejność.

Odnośnik do komentarza

No i "sprawa" wyjasniona.

 

Dla tych, ktorzy nie czytali drugiego tekstu - oba artykuly mimo, ze podejmuja ta sama tematyke, sa od siebie rozne. Jedynie w miejscu, ktore przytoczylem sa zbiezne co jak wyjasnil Roger jest totalnym zbiegiem okolicznosci.

Odnośnik do komentarza

- czemu publicystyka przeplata sie z kacikami? Najpierw jest Graczpospolita pozniej sport, Mazzi, RPG, Monika, wyscigi, Butch, bijatyki. Czy to tak juz na stale? Niezbyt mi sie podoba takie rozwiazanie z tego powodu, ze wczesniej byla zachowana kolejnosc (publcystyka -> kaciki) i dobrze sie czytalo a teraz zeby ogarnac kaciki za jednym razem musze czytac tylko strony nieparzyste ;D

 

A myślałem, że tylko mi to przeszkadza. Też wolałbym zachowaną kolejność.

Głównym celem takiego układu jest rozbicie form felietonowych, aby nie doszło do sytuacji, że nagle obok siebie są dwie ściany tekstu (co nawet graficznie jest średnio atrakcyjne).

Odnośnik do komentarza

Ale od "100 lat" np. Mazzi i Butcher goscili obok siebie (a ich felietony to z malymi wyjatkami to "sciany tekstu") i komu to przeszkadzalo? Jak na moj gust to felietony golym okiem sa od siebie graficznie oddzielone (chociazby poprzez zdjecie, Monika ma swoje na srodku + rozowy pad, Butcher lisa). Zmiana o tyle dziwna, ze przez ostatnie x lat (a nawet juz pod nowymi rzadami) taki uklad sie sprawdzal i nikt nie marudzil. To troche tak jakbyscie recenzje przepletli zapowiedziami. A graficznie jest srednio atrakcyjne dla kogo? Dla nastolatka w Empiku, dla ktorego musi byc kolorowo aby stal sie potencjalnym klientem? No chyba, ze.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Przesadzasz :). Czy powodem do marudzenia naprawdę może być fakt, że teraz, aby przeczytać felieton, należy przewrócić stronę? I nie przesadzałbym z tym porównaniem do recenzji i zapowiedzi, mimo wszystko tutaj cały czas mówimy o publicystyce - zabierz z większości tekstów Zaxa grafikę kącika i dostaniesz najzwyklejszy w świecie felieton, który jest obok Mazziego. A owa atrakcyjność - nie, nie chodziło nam o przypodobanie się nastolatkom, a jedynie o zachowanie pewnych norm, które w prasie funkcjonują (obecny układ sugerował choćby Roman, projektując makietę) - tak samo jak dłuższe teksty zaczyna się z lewej strony, tak i dwa felietony obok siebie nie są najlepszym rozwiązaniem (chociaż spotykanym, różnie pismo się układa). Innym powodem obecnego układu było pojawienie się Moniki, która też ma swoją stronę - teraz masz logiczny układ - lewe strony felietony, prawe kąciki.

Odnośnik do komentarza

Mimo, ze mowimy o publicystyce to wskazane przeze mnie porownanie do recenzji i zapowiedzi mialo tylko pokazac alogicznosc takiego zabiegu. Tlumaczenie, ze "sciany tekstu" sa obok siebie mnie nie przekonuje w ogole. Przeciez zagladajac na strony felietonow wcale nie oczekuje, zeby bylo tam kolorowo i obrazkowo. Od tego sa inne dzialy gdzie obrazki sa konieczne. Dobrze wiem, ze jak zajrze do Butcha to przywitaja mnie dwie tluste kolumny tekstu. A, ze obok stoja kolejne dwie od Mazziego to w czym problem? Zmiana ta jest o tyle dziwna, ze jak juz wczesniej wspomnialem, taki uklad (felietony->kaciki) funkcjonowal od lat. Tak samo jak od lat funkcjonuje uklad zapowiedzi->recenzje. No ale jesli norma w prasie jest mieszanie ze soba dzialow o roznej tematyce to wlasciwie nie moge sie wiecej na ten temat wypowiadac bo ja od 18 lat kupuje tylko polska prase branzowa, ktora przyzwyczaila mnie do innych norm.

Odnośnik do komentarza

I do czego przyzwyczaiła Cię ta prasa branżowa? Gdzie są te tygodniki/miesięczniki, w których masz 5 stron felietonów po sobie? Bez urazy, ale wydaje mi się, że Twoje główne argumenty to "przyzwyczaiłem się" i "kiedyś nikt nie marudził" (a teraz wśród wieeeelu różnych opinii o PE jedynie Ty zwracasz na to uwagę... no i Zwyrodnialec). Trzymając się takich założeń, to i Dżuja warto wrzucić do "działu" (brr, jak to brzmi) felietonów, czy jak to piszesz na "strony felietonów". W marcowym numerze mamy dwustronicowy felieton czytelnika i rozumiem, że też powinien być zaraz przed/po Mazzim, żeby felietony były obok siebie...

 

I dalej - przyzwyczaiłeś się do układu Mazzi-Butcher, a teraz mamy również Monikę - więc gdzie ona? Stronę dalej? Bliżej? Czy może w ogóle w innym miejscu? I jeszcze jedno - projektując nową makietę, wiedzieliśmy, że różnie może być z Butcherem, który ma obecnie wiele innych obowiązków i czasami jego felietonu może nie być - i wtedy co, cały misterny plan upada, bo nagle musielibyśmy łączyć np. teksty Mazziego i Moniki - co niosłoby za sobą konieczność zmian graficznych, łamania lewych stron na prawe, a to z punktu widzenia technicznego składu pisma jest słabe, żeby stały dział był co miesiąc w innym miejscu i innym kolorze, bo... ludzie się przyzwyczajają. Co zaś tyczy się kącików - powtórzę - nie zgadzam się zupełnie z tym porównaniem do recek i zapowiedzi. Przy kącikach mamy cały czas do czynienia z publicystyką, a nie działem - działem są recenzje, działem są zapowiedzi, działem jest hardkor. My ich nie przemieszaliśmy z newsami czy choćby zapowiedziami, tylko z innymi tekstami publicystycznymi podanymi w innej formie (powtarzam - teksty Zaxa to najzwyklejsze felietony, tylko "ubrane" w kącik). Podkreślam, zdarza się, że i takie zbitki się pojawiają (ostatnio felietony SoQa i Zaxa), ale jeśli mamy stałe strony, to staramy się jakoś to rozrzucić.

 

Reasumując - rozumiem Twoje przyzwyczajenie, ale powtarzam - mając np. na uwadze fakt, iż różnie może być z pisaniem Butchera (a przy jego obecnych obowiązkach nikt go nie będzie zmuszał do napisania felietonu, żeby się układ stron zgadzał), zdecydowaliśmy się zrezygnować z takich ustawień (bo o ile układ Mazzi-Butcher funkcjonował od lat, o tyle Butcher od lat rednaczem nie jest :)). Nam również zależy na tym, co Ty podkreślasz - pewnej stałości, żeby i czytelnik biorąc kolejny numer do ręki, wiedział, że Mazzi ma swoją stronę tutaj, kącik sportowy jest tutaj, a bijatyki tutaj - chcąc zachować te stałe strony, przyjęliśmy obecny układ.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli można się jeszcze wypowiedzieć to też mam kilka uwag/pytań:

 

- Osobiście układ z felietonami itp. mi nie przeszkadza, bo widzę że rozgorzała debata o tym (a że dość sporo sam siedzę w dziennikarce to rozumiem podjęte decyzje które opisał Perez).

 

- Również tak jak kilku kolegów powyżej sam się zastanawiam do kogo jest w zasadzie felieton "Babskie sprawy", bo szczerze mówiąc to patrząc po znajomych graczkach, ani to nie trafia do tych grających w typowo "męskie gry" ani to nie trafia do dziewcząt ze statusem "green" (no bo jak ma stwierdzić czy się z czymś zgadza skoro może nie mieć pojęcia o jakie tytuły chodzi?). To samo dotyczy "najbardziej absurdalnych broni, gejowskich bohaterów" oraz ostatniej strony na którym ukazany jest Cosplay itp. osobiście twierdzę że to nic innego jak zapychacze dziury bo takie rzeczy to można dawać na PPE a nie do magazynu. Według mnie to tych kilka stron można poświęcić na więcej felietonów,zapowiedzi etc. które na pewno będą bardziej wartościowe.

 

- Mam również pytanie odnośnie "przez pryzmat serii", artykuł jest ciekawy bo można zaprezentować mniej obytym w temacie osobom wiekowe serie. Tylko no właśnie, po co w ogóle oceniać różne części skoro to się mija z celem? (zaczynając że to kwestia gustu która część w danej serii jest najlepsza). Już przy serii Halo było to niedorzeczne gdy Halo 2 dostało za multi 5/10 ponieważ "serwery live'a z pierwszego X'a zostały wyłączone", a sam tytuł artykułu sugeruje że dany redaktor chyba powinien posiedzieć nad danymi tytułami w czasach ich świetności, co już samo z siebie przekłada się na pytanie "czy tytuł rzeczywiście przetrwał próbę czasu?".

 

- Kolorystyka działów wydaje mi się zbyt jaskrawa i grafiki na niektórych są za słabo widoczne (vide: dział Pocket i ukazane na nich handheldy).

 

W razie czego nie bijcie, jak mniemam zależy wam na opinii czytelników.

Odnośnik do komentarza

I dalej - przyzwyczaiłeś się do układu Mazzi-Butcher, a teraz mamy również Monikę - więc gdzie ona? Stronę dalej? Bliżej? Czy może w ogóle w innym miejscu?

Do bravo girl albo Vivy, a jak nie to dajcie jej chociaż napisac recenzję bo jak na razie jej publikacje to dla jaj mógłby sobie każdy typ napisac - no chyba, że to ktoś sobie jaja robi to ok - udało się Wam - wszyscy się nabraliśmy i myśleliśmy, że kradniecie tekst z bravo.

Pomimo próśb nikt nie umiał wytłumaczyc istoty tego 'kącika', ba nawet teraz nie podjął pytania jakby go nie było.

Zgred kobieta - super, ale jako normalny Zgred, a nie karykatura magazynu dla kolorowych dziewczyn.

Edytowane przez xmortex
Odnośnik do komentarza

I dalej - przyzwyczaiłeś się do układu Mazzi-Butcher, a teraz mamy również Monikę - więc gdzie ona? Stronę dalej? Bliżej? Czy może w ogóle w innym miejscu?

Do bravo girl albo Vivy, a jak nie to dajcie jej chociaż napisac recenzję bo jak na razie jej publikacje to dla jaj mógłby sobie każdy typ napisac - no chyba, że to ktoś sobie jaja robi to ok - udało się Wam - wszyscy się nabraliśmy i myśleliśmy, że kradniecie tekst z bravo.

Pomimo próśb nikt nie umiał wytłumaczyc istoty tego 'kącika', ba nawet teraz nie podjął pytania jakby go nie było.

Zgred kobieta - super, ale jako normalny Zgred, a nie karykatura magazynu dla kolorowych dziewczyn.

 

Kącik Moniki jest nowy, a wszystko co nowe wymaga czasem dopracowania. Komentarze typu do Bravo Girl albo Vivy są trochę chamskie i przedstawia jakby magazyn był od tylko facetów dla facetów. Monika zaczyna swoją przygodę z pisaniem do PE i teksty żeby ją wywalić po opublikowaniu jej dwóch bodajże tekstów to czysta ignorancja.

Za kilka dni wyjdzie nowy nr i zobaczymy co dla nas przygotowała i w jakiej formie. Na razie ma u mnie kredyt zaufania i nie sądzę żeby go zmarnowała.

Odnośnik do komentarza

- Osobiście układ z felietonami itp. mi nie przeszkadza, bo widzę że rozgorzała debata o tym (a że dość sporo sam siedzę w dziennikarce to rozumiem podjęte decyzje które opisał Perez).

Ja z kolei jestem prasowym laikiem i oceniam pismo z poziomu odbiorcy ostatecznego. Szczerze - nie podoba mi sie taki uklad stron (przyzwyczajenie, wiadomo) ale rozumiem teraz powody takich zmian (po wnikliwym wyjasnieniu Pereza).

 

a teraz mamy również Monikę - więc gdzie ona? Stronę dalej? Bliżej? Czy może w ogóle w innym miejscu?

W innym miejscu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.