Skocz do zawartości

Top15 na 15lecie PE wg czytelników


Gość Albert Wesker

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Albert Wesker
No i spoko, ale zauważ też, że niektórzy Gracze dojdą do tego samego wniosku, co Ty ("to nie dla mnie"), nie uruchamiając gry, posiłkując się recenzjami czy poprzednimi doświadczeniami z danym gatunkiem/serią. Czy to stawia ich w jakiś tam sposób "niżej" ?

 

Nie mam z tym problemu. Ale ja cały czas mówię o miłośnikach Crasha Bandicoota, Spyro, Jaka i Ratcheta gardzących Super Mario Galaxy, Banjo-Kazooie i Donkey Kongiem. Fanów Uncharted, Okami i ICO patrzących z nienawiścią na Zeldę. Fanów Bioshocka, którzy twierdzą, że Metroid Prime jest do chrzanu patrząc na same screeny. Tacy ludzie mnie fascynują ^_^ A znam takich

 

Pozostaje w takim razie pytanie, czy jest sens w ogóle takiej ankiety

 

Nie ma. Nie, jeżeli lista ma być obiektywna i miarodajna.

 

Zresztą, zwróćcie uwagę na te top 11 w dziale Listy w PE. Z reguły na szczycie jest kilka miechów jeden hicior, potem zaczyna się spadek na rzecz czegoś nowszego. Kiedyś np MGS4, niedawno U3. Widać, że głosujący odnoszą się do ostatniego okresu.

 

Top 11 to lista przebojów, jak w radio. Przecież całe życie nie może być na czele każdej listy "Stairways to Heaven" Led Zeppelinów, chociaż to przegenialny utwór, prawda? Lista z PPE to miała być lista piętnastolecia, a nie bieżąca. Coś zupełnie innego

 

A lista gamerankins to też lol, dwie części serii SMG bezpośrednio pod sobą, powtarzające się wybory z listy z ppe.pl (GTA4 i 3, Uncharted)

 

To jest lista najlepiej ocenianych gier konsolowych ostatniego 15lecia. Nie jest przecież winą Nintendo, że wypuścili dwie tak zaj***ste gry, prawda?

Odnośnik do komentarza

Och nie! Badziewna lista badziewnego serwisu o odpowiedniej poziomem bazie czytelników/użytkowników okazała się być sprzeczna z gustem pojedynczego osobnika! Tragedia i hańba godne pożałowania, chowaj się kto może!

 

Nie no, ludzie, Wy tak poważnie? Płaczecie nad wynikami kolejnej gównianej i w żadnym wypadku miarodajnej listy "TOP XYZ", w dodatku obejmującej tak długi okres czasu jak 15 lat, i tak olbrzymią branżę, jaką jest rynek gier rozprzestrzeniony na kilka dużych i małych platform, w tym handheldy? Wow... po prostu wow...

 

Wydawałoby się, że osoba myśląca zdaje sobie sprawę z tego, że podobne sondy to nic innego jak tani wabik i prosta reklama/promocja strony czy pisma. Że jeśli cokolwiek można z nich wywnioskować, to tytuły najbardziej popularne, najlepiej się sprzedające, tudzież najlepiej wypromowane w danym okresie, a nie faktycznie "najlepsze". Osoby oczekujące jakiegokolwiek obiektywizmu z jakichkolwiek rankingów powinny zwyczajnie wstać z krzesła i walnąć się kilka razy głową o ścianę. Serio.

 

Zresztą, nawet gdyby sytuacja była idealna - tj. każdy ludek byłby obeznany z KAŻDĄ produkcją wydaną na KAŻDEJ konsoli w przeciągu tych wszystkich 15 lat, to czy naprawdę można mówić, że jedna gierka faktycznie jest "lepsza" od drugiej tylko na podstawie przewagi w głosach? Szczególnie jeśli do jednego wora wrzucane są wszystkie, nierzadko kompletnie odmienne gatunki? Czy RPG może być "lepszy" od realistycznych wyścigów, albo bezmózgiego shootera TPS zza zasłony? Albo czy ta sama platformówka ze znanym hydraulikiem sprzed 15 lat będzie faktycznie "lepsza" od swego sequela/remake'u na handhelda sprzed roku?

 

Ano właśnie, bo czy handheldy też się kwalifikują? Idę o zakład, że te same osoby co płaczą nad nikłą popularnością Nintendo w Polsce mówiłyby, że kieszonkonsolki się nie liczą do rankingu, bo to tylko "pierdoły, a nie poważne produkcje" - coś takiego już czytałem na tym forum kiedyś przy okazji innego śmiesznego rankingu "GOTY", więc wcale nie wyolbrzymiam...

 

Zresztą, tyczy się to wszelkich rankingów, a nie tylko jakiegoś przereklamowanego pisma dla - jak to jest tutaj określane - polskiej gimbazy. Tak więc sorry, ale jakiekolwiek płacze w tym przypadku są zwyczajnie śmieszne, i pozostaje mieć nadzieje, że jednak poziom nie jest aż tak niski i jest to tylko udana próba trollingu.

 

"Przestańcie lubić czego ja nie lubię!" - no poważnie...

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

To że Polska to kraj Playstation, to chyba każdy wie.

 

Raczej polska gimbaza = playstation.

 

Ja chciałbym tylko zauważyć, że w tym rankingu można było zaznaczyć nieograniczoną ilość gier, nie wiem czy to był błąd w ankiecie czy to było zamierzone, tak czy inaczej ranking chuyowy.

 

No i nie od dzis wiadomo, że w tego typu głosowaniach sonoklapy potrafią zakładać po parę(naście) kont i zaznaczać jedyne słuszne gry.

 

Zamykam.

  • Minusik 11
Odnośnik do komentarza

No już spokojnie, dzięki piractwu X360 przejmuje sobie pozycję lidera wśród prawdziwej gimbazy w kraju.

 

(...)

A lista gamerankins to też lol, dwie części serii SMG bezpośrednio pod sobą, powtarzające się wybory z listy z ppe.pl (GTA4 i 3, Uncharted)

 

To jest lista najlepiej ocenianych gier konsolowych ostatniego 15lecia. Nie jest przecież winą Nintendo, że wypuścili dwie tak zaj***ste gry, prawda?

 

Ok, tak jak lista z pierwszego posta tematu, na którą narzekasz. Nie jest winą Sony, że wydali GoW 2 i 3, albo Rockstar, że wydało GTA 3, 4 i VC :). Bądźmy konsekwentni.

 

A fani platformówek "nienawidzący", jak to określiłeś, serii Mario itd., to nie wiem, widocznie skrajne hejterstwo, ciężko mi się do takich osób odnosić, tym bardziej, że takich przypadków po prostu nie znam, są dla mnie trochę fantastyczne.

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

Jak można porównywać Gears of War z Mario?

 

Zresztą, nawet gdyby sytuacja była idealna - tj. każdy ludek byłby obeznany z KAŻDĄ produkcją wydaną na KAŻDEJ konsoli w przeciągu tych wszystkich 15 lat, to czy naprawdę można mówić, że jedna gierka faktycznie jest "lepsza" od drugiej tylko na podstawie przewagi w głosach? Szczególnie jeśli do jednego wora wrzucane są wszystkie, nierzadko kompletnie odmienne gatunki? Czy RPG może być "lepszy" od realistycznych wyścigów, albo bezmózgiego shootera TPS zza zasłony? Albo czy ta sama platformówka ze znanym hydraulikiem sprzed 15 lat będzie faktycznie "lepsza" od swego sequela/remake'u na handhelda sprzed roku?

 

Właśnie to miałem na myśli. Dobrze, że rozpisałeś.

 

Jednak pomijając już tak oczywistą rzecz jak odmienność gier, warto wziąć pod uwagę, że gatunki w różnym stopniu ewoluują. Gdyby wyszedł RE w klasycznym stylu, dorównujący klimatem pierwszym częściom, w recenzjach przeważałby raczej zachwyt i topowe oceny. W większości recenzenci wspomnieliby o archaizmach, ale "RE powrócił!" Gry akcji - jako całość - rozwijają się bardziej od platformówek (Mario wiosny nie czyni, stąd maksymalne oceny - nie mówię jednak, że nie jest to świetna gra - w gatunku platformówek nawet rewolucyjna), wprowadzają więcej elementów, bardziej je rozbudowują i jeśli te elementy się sprawdzają, poprzeczka się podnosi (więc oceniane są skalą [i tak dla każdego własną] w obrębie gatunku).

 

 

Wiadomo. Ale u większości raczej sentyment bierze górę. W wyobraźni taki Superfrog wygląda lepiej niż Rayman Origins. I nie chcę zagrać w Superfroga teraz, żeby się z błędu wyprowadzić.

 

No widzisz. Czyli w rzeczywistości jest dla Ciebie gorsza od Raymana (nie napisałeś, która sprawiła Ci większy fun, ale to mimo wszystko tylko Twoje odczucie - Raymana też sobie bardzo cenisz)? Bo dlaczego ma być lepsza? Gdyby broniła się rozwiązaniami, wciąż byłaby lepsza. "Próba czasu" - gra może być świetna swego czasu, ale zestarzeje się np. grafika, ten element pójdzie do przodu i czar pryska (chociaż jak wiadomo, różnie bywa: dla mnie grafika w Gothic I,II > Gothic III - bardziej "surowa", pozwala wczuć się w ten "szary, brudny, ciężki" świat; "kanciasta" grafika i brak wizualizacji "czegoś" może stać się plusem - książka z ilustracjami i bez ilustracji) Gdybyś miał głosować, postawiłbyś: Superfrog > Rayman? To, że gra była "dobra" "jak na swoje czasy" nie znaczy (nie zawsze), że jest lepsza w ogóle.

Edytowane przez Vesper
Odnośnik do komentarza

Prawdziwy gracz nie tyka God of War, Uncharted i innych gówien. Prawdziwy gracz używa tylko Nintendo64, ewentualnie Dreamcasta.

 

A tak poważnie to nie rozumiem o co ten bulwers. To tylko zabawa. Do tego ankieta była trochę bez sensu skoro brały udział wyłącznie gry najwyżej ocenione. A przecież mnóstwo wybitnych gier dostało w PE 8+ czy 9-. Pozatym w naszym kraju Playstation i jej marki na prawdę mają przewagę i są znane nawet wśród nie graczy. Mnie trochę boli brak Halo w tym zestawieniu.

Odnośnik do komentarza

Dlatego pisałem, że chciałbym poznać ludzi głosujących na te tytuły i spytać czym się kierowali. I czy grali w inne gry :)

 

No i jasne, że U3 i GoW3 to przereklamowane tytuły

 

Aha, dla porównania wrzucę top15 ostatniego 15lecia na podstawie gamerankings. Znajdź 3 różnice ^_^

 

1.The Legend of Zelda: Ocarina of Time

2. Super Mario Galaxy

3. Super Mario Galaxy 2

4. Grand Theft Auto IV

5. SoulCalibur

6. Uncharted 2: Among Thieves

7. Metroid Prime

8. Tekken 3

9. The Legend of Zelda: Twilight Princess

10. Batman: Arkham City

11. Resident Evil 4

12. Mass Effect 2

13. Halo: Combat Evolved

14. Grand Theft Auto III

15. The Elder Scrolls V: Skyrim

Chyba nie muszę dodawać, która lista jest bardziej obiektywna? Zanim ją skrytykujesz Mendrku, napisz w które tytuły z niej skończyłeś. Albo przynajmniej grałeś te kilka godzin u siebie w domu

 

Obiektywna bardziej dla czytelników PE i PPE jest ankieta o której jest ten temat. To co podałeś to zestawienie wg. krytyków i recenzentów.

Chcesz teraz zarzucić, że to pierwsze nie jest tożsame z drugim, a zapominasz że mainstreamy narodowe rządzą się swoimi prawami. Zrobiłbyś tą ankietę w USA a miałbyś w topie baseballe, futbole amerykańskie, CoDy i inne Halosy. W Japonii zaś gry randkowe i Pokemony. W Polsce jest zaś GoW 3 i Uncharted 3. I nie powinieneś od razu zakładać że ludzie nie grali w Metrody i Zeldy. Może grali, ale się nie spodobały? Ty mylnie zakładasz że skoro nie ma na liście tych gier, to znaczy że nie grali, bo jakby grali, to by na liście były. Owszem, mogli olać te gry, ale to nie jest jednoznaczne z tym że by na nie kiedykolwiek zagłosowali.

Poza tym zapominasz, że tytuły w ankiecie też stoją wysoko na MC. Tyle, że Sony dominuje. Przede wszystkim dociera do mainstreamu, robi reklamy, aktorsko lokalizuje gry, robi eventy i tworzy społeczność. I mainstream odpowiada chociażby takimi ankietami. Nintendo olewa Polaków szerokim strumieniem moczu, MS też jakby na pól gwizdka (pewnie jakby nie akcja społeczna do dziś nie byłoby polskiego XBL! a niektóre dodatki miałyby blokadę regionalną), to efekt widoczny.

 

Bóle pupy o gimbazie nie skomentuje, zwłaszcza że na liście są oldschoolowe tytuły, a taki GoW 3 jest od 18 lat.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Gość Albert Wesker

Dobry post i ogólnie się zgadzam. Z wyjątkiem jednego twierdzenia

 

I nie powinieneś od razu zakładać że ludzie nie grali w Metrody i Zeldy. Może grali, ale się nie spodobały? Ty mylnie zakładasz że skoro nie ma na liście tych gier, to znaczy że nie grali, bo jakby grali, to by na liście były. Owszem, mogli olać te gry, ale to nie jest jednoznaczne z tym że by na nie kiedykolwiek zagłosowali.

 

Myślę, że moje założenie jest prawdziwsze. Zresztą doskonale o tym wiesz, a piszesz to tylko z przekory.

Odnośnik do komentarza

Przypomina mi to gadkę w stylu: "kiedyś było lepiej" (choć niekoniecznie było). Hity lat 80 - to jest muzyka - nie jakiś "hyp hop" i wieczne smuty/ przekleństwa. Takie mamy czasy, cieszy co innego. Grafika nie jest najważniejsza, ale ciężko się ludziom przestawić na czarno-białe, 14' telewizory z dźwiękiem mono, choćby wyświetlały kinowe hity 2012 i czerpać radość z samego gameplayu, kiedy są gry na wysokim poziomie + nowoczesna (przynajmniej na poziomie, który potrafią zaakceptować) grafika.

 

Kiedyś się mówiło: "wow, ale grafika!", nie umniejszając tym z gorszą - dziś liczy się każdą klatkę, każdy piksel. To się zakorzeniło w głowach i śmiem twierdzić, że wielu (jeśli nie większości graczy, których masz na myśli) by się Metroid nie spodobał. Gra ma gorsze tekstury na PS3? "Jak można w to grać, na X360 jest lepiej!" Jeśli by się nie spodobał, to jak może być "lepszy"? W imię czego?

 

Nie. Chciałbym wiedzieć ile z tych osób grało w Metroida i Zeldę

I co potem? Wyśmiejesz ich, że nie doceniają "kunsztu" wymienionych przez Ciebie gier?

 

A jeśli grali i nadal wolą u3?

 

Dlatego napisałem to dwa razy i napiszę trzeci: chciałbym poznać ludzi, którzy głosowali na U3 ponad Metroidem czy Zeldą

 

Po co, będziesz im mierzył IQ? Nie bez powodu gry wyewoluowały w kierunku, którym wciąż podążają.

Edytowane przez Vesper
Odnośnik do komentarza
Gość Albert Wesker

To chyba gry, które miały ocenę 9+ lub większą w PE. W każdym razie moja lista wyglądałaby tak (pomijam N64, bo chyba nie było nic z tej konsoli recenzowane)

 

1. Metroid Prime

2. Super Mario Galaxy 2

3. Super Mario Galaxy

4. Red Dead Redemption

5. Resident Evil 4

6. Metal Gear Solid

7. The Legend of Zelda: The Wind Waker

8. Okami

9. Uncharted 2

10. Star Wars: Knights of the Old Republic

11. Mass Effect

12. Halo Reach

13. Final Fantasy X

14. Metal Gear Solid 3

15. Donkey Kong Country Returns

 

Nie sprawdzałem ocen, to po prostu taka moja lista top15

Edytowane przez Albert Wesker
Odnośnik do komentarza

1. Final Fantasy VII

2. Metal Gear Solid

3. Shadow of the Colossus

4. Journey

5. Final Fantasy VIII

6. Tekken 3

7. Resident Evil 4

8. Final Fantasy X

9. Grand Theft Auto: San Andreas

10. Legacy of Kain: Soul Reaver

11. Call of Duty 4: Modern Warfare

12. Tony Hawk's Pro Skater 2

13. Rock Band 2

14. Grand Theft Auto: Vice City

15. Rock Band

 

 

Coś takiego mi wyszło. Ja również jestem z epoki playstationowców no i niestety też dużo perełek jeszcze nie grałem.

No i ciężko takie listy robić, ale to taka lista obiektywna dla mnie (nie brałem np. dark souls tylko dlatego, że nawalam w niego akutalnie non stop)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...