Skocz do zawartości

H.P. Lovecraft


Gość Frostbite

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchaj, idź szukaj tych detali, zrób z nich listę, wypisz tutaj i za każdym z nich dopisz xD. Im dłuższa tym bardziej proporcjonalna do poziomu twego ego. Im szybciej się uwiniesz, tym wcześniej będziesz mógł zacząć szukać nowej fali w kinie andaluzyjskim i może w końcu dasz nam wszystkim święty spokój, bo już rzygam autyzmem, który zionie z Twojej każdej wypowiedzi na forumku. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Trochę odkopię i napiszę nie na temat. Przy okazji udziału w dzisiejszej gali rozdania "Tuwima", wpadłem też na spotkanie z Płazą, więc od razu przypomniała mi się ta dyskusja o "tłumaczeniach" - a nie poleciłem wtedy jego książki (dobry debiut prozatorski) to chociaż teraz to nadrobię: Skoruń jest tytułem "urodzonym" z ziemi, przedstawicielem literatury inicjacyjnej, ale będący też jej przeciwieństwem; jest okopana w robocie i znoju pracy rolnej, w wiejskim życiu zawieszonym w niezmiennym niebycie. Kontestuje go i jednocześnie nostalgicznie tęskni.. Jest też przede wszystkim bardzo dobrze napisana, Płaza jako późny debiutant nie musi martwić o awangardę, czy łamanie zasad (to się młodym zostawia :v), więc fraza jest wolna i dopieszczona.

Ciekawy tytuł, ma swoje wady oczywiście, ale Gdynii nie dostaje się za nic.

To tyle off-topu.

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Niedługo powinien się pojawić nowy zbiór prozy Mistrza, dotychczas nieopublikowanych, a także utwory humorystyczne i wznowienia dostępnych publikacji: http://www.hplovecraft.pl/2018/02/18/wyzwanie-z-innego-swiata-szczegoly/ Widziałem już wydane książki, więc pewnie sprzedaż ruszy na dniach. Dodatkowo na okolice jesieni planowane jest zaś wydanie zbioru poezji Lovecrafta. Oczywiście za tłumaczeniem będzie stał Mateusz Kopacz, a ilustracje tworzy Krzysztof Wroński. 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
7 godzin temu, chris85 napisał:

Czytam Zgrozę w Dunwich od Vesper i dotarłem do  "W górach szaleństwa". Gdzieś czytałem, że warto pominąć, tę opowieść i wrócić do niej po skończeniu wszystkich opowiadań, bo średnio pasuje do reszty i  psuje odbiór całości. To prawda? 

Opowiadanie W górach szaleństwa jest pełne opisów otoczenia, przez co faktycznie może się wlec i dłużyć. Sam pod koniec troszkę się już nudziłem, ale to jedno z ważniejszych i bardziej esencjonalnych utworów Lovecrafta, więc warto znać. Możesz jednak zostawić na sam koniec, nic nie stracisz.

 

@szczudel Gros jego opowiadań toczy się w jednym uniwersum z Arkham, czy Uniwersytetem Miskatonic.

Edytowane przez Rozi
Odnośnik do komentarza

Tak, ale poszczególne budynki czy miejscówki słabo budują poczucie uniwersum. Ostatnie opowiadania ze „Zgrozy” opowiadają o rasach w innych opowiadaniach i wtedy to uczucie spójności jest spotęgowane. Czym innym był dla mnie opis w annałach jednej cywilizacji potworów pojawiających się w innym opowiadaniu od napominki o Necronomiconie czy Uniwerstycecie Miskatonic.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

W teorii wszystko gdzie wspominają o Necronomiconie dzieje się w jednym uniwersum ale wraz z poszczególnymi opowieściami pewne pomysły ewoluują i się zmieniają.  Dlatego najlepiej  czytać opowiadania w kolejności napisania a nie publikacji.  Ogólnie jeden poważny cykl to ten z Carterem, bo koleś jest bohaterem kilku opowiadań i wspomina się o nim w kilku innych. Wychodzi z niego taki niby główny bohater. Plus możemy poczytać o bojowych kotach w krainie snów.

 

"W górach szaleństwa" jest niezłe i dobrze wprowadza do koncepcji astronautów z kosmosu i rożnych ras, które pojawiają się w późniejszych opowiadaniach.

 

Swoją drogą polecam  - http://hppodcraft.com/  Pierwsze 120 epizodów jedzie po kolei różne opowiadania, życie Lovecrafta i pod koniec jego współpraca z innymi pisarzami.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Odcinanie kuponów. Nie wiem czy jest sens kupować jego poezje. Przecież on nie byl znany z poezji...

Ciekawe tez ze analiza autora w Pierwszym tomie Płazy pisze ze wybrali najlepsze bo reszta jest slaba i im bardziej antysemicka i rasistowska tym gorsza, a w drugiej te gowniane opowiadania sie pojawiaja.

Edytowane przez szczudel
Odnośnik do komentarza
42 minuty temu, szczudel napisał:

Odcinanie kuponów. Nie wiem czy jest sens kupować jego poezje. Przecież on nie byl znany z poezji...

Ciekawe tez ze analiza autora w Pierwszym tomie Płazy pisze ze wybrali najlepsze bo reszta jest slaba i im bardziej antysemicka i rasistowska tym gorsza, a w drugiej te gowniane opowiadania sie pojawiaja.

Wyczuli pieniądze, to kontynuowali. Ja tam się cieszę, bo inaczej nie poznam jego dzieł.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...