Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Shago napisał:

Mam wrażenie, że na tym forum panuje przekonanie, że podnoszenie stóp magicznie rozwiąże wszystkie problemy z inflacją xD

 

Nie. Wyhamuje osłabianie pln do eur i usd. Cały dzień dzisiaj złotówka się umacniała bo rynek liczył na +1pp. Ogłosili +0.75 i już jest powrót trendu spadkowego, zara znowu będzie eur za 5, a w ciągu dnia spadło już do 4.87.

Innymi słowy dalej goli się ludzi z oszczędnościami w złotówkach.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Czoperrr napisał:

Kiedy stopy byly praktycznie zerowe a ropa tania (covid) ceny w sklepach magicznie nie spadły więc słaby argument.

 

No nie spadły, a teraz będziesz miał kolejny czynnik będący motorem napędowym dla kolejnych podwyżek.

Słaba złotówka = wycofywanie się inwestorów, wyższe ceny towarów (paliwo, gaz, jedzenie), dojdziemy do zapaści gospodarczej.

A najwięcej na tym straci taki zwykły Kowalski z 'mini ratką', co to musi uważnie budżetować swoje comiesięczne wpływy i krew go zalewa jak leje teraz pełny bak.

 

5 minut temu, Shago napisał:

Mam wrażenie, że na tym forum panuje przekonanie, że podnoszenie stóp magicznie rozwiąże wszystkie problemy z inflacją xD

 

Nie rozwiąże, nie cofnie, może ją jedynie przyhamować.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Shago napisał:

Ja się dowiadywałem i właśnie mam taki plan: przechodzę na stałą stopę, a jak się sytuacja poprawi, to zrobię refinansowanie i przejdę do innego banku. 

Przeniesienie ma sens, jeżeli ktoś brał kredyt na 10% wkładu, przez co marża była wyższa, a teraz mieszkanie spokojnie jest warte więcej, więc ma szanse na lepszą marżę. Inaczej by mi się nie chciało bawić w papierologię, bo zysk raczej niski. 

 

Ale przechodzisz na stala stope w tym samym banku, w ktorym masz obecnie zmienna? To tak mozna?

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, ping napisał:

 

Nie rozwiąże, nie cofnie, może ją jedynie przyhamować.

 

Dokładnie, o to właśnie chodzi. Rynek liczył na to, że chociaż tym 1 punktem proc. rada pokaże, że zamierza walczyć o wartość plnów. Tymczasem sygnał mamy taki niezbyt zdecydowany, ja jestem zawiedziony, bo nie wiem w takim razie co mialoby się stać, żeby ich reakcja byla bardziej zdecydowana.

No ale ja nie mam hipoteki. :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minutes ago, LeifErikson said:

 

Dokładnie, o to właśnie chodzi. Rynek liczył na to, że chociaż tym 1 punktem proc. rada pokaże, że zamierza walczyć o wartość plnów. Tymczasem sygnał mamy taki niezbyt zdecydowany, ja jestem zawiedziony, bo nie wiem w takim razie co mialoby się stać, żeby ich reakcja byla bardziej zdecydowana.

No ale ja nie mam hipoteki. :)

Oficjalnie rynek spodziewał się 50pp.

Odnośnik do komentarza
54 minuty temu, Czoperrr napisał:

Dla mnie ok i innych kredytobiorców także, ale za miesiąc kolejna podwyżka i do końca roku dojdzie do 10% a wtedy stryczek.

 

Przy polityce rozdawnictwa i drukowaniu pustego pieniądza podnoszenie stóp nie pomoże a wykończy tylko ludzi.

No to jest bez sensu, zamiast walnąc od razu z 3-4 pp. to jebią się co miesiąc. 
Taki strzał ma znacznie większe szanse na wzrost wartości złotego i innych finansowych reakcji łańcuchowych. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
19 minut temu, balon napisał:

No to jest bez sensu, zamiast walnąc od razu z 3-4 pp. to jebią się co miesiąc. 
Taki strzał ma znacznie większe szanse na wzrost wartości złotego i innych finansowych reakcji łańcuchowych. 

 

Kolejny po Leifie głos rozsądku w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Shago napisał:

 

Tak, można.

Ba, nawet mBank to ma bardzo ułatwione, bo w serwisie transakcyjnym od razu widzę, jaka będzie nowa rata, a tylko w placówce podpisać aneks.

 

Tylko zakładam że jak zamieniasz na stałą stopę to masz ją już stałą do końca kredytu a nie że będziesz mógł sobie znowu zrobić zmienną jak zachesz, tak?

Edytowane przez LiŚciu
Odnośnik do komentarza

Kumam. Jedynym minusem jest to że jeśli będzie spłacał kredyt na stałej stopie (załóżmy 5%) a na rynku będzie załóżmy 3% to różnicę będzie musiał oddać do banku. Będzie tak zwana negatywna wycena instrumentu. W sensie tak to działa ale może w umowie będzie zapis o braku negatywnej wyceny instrumentu. 

 

Inna sprawa że ta kwota do oddania bankowi wynikająca z negatywnej wyceny może być na tyle mała że warto - wszystko zależy ile będzie kapitału do spłaty. 

Odnośnik do komentarza

Złożyłem wniosek o stałe oprocentowanie, bo nie zanosi się na spadek stóp. A jak spadną, to przejdę do innego banku :nosacz3:

Nie będzie tanio, bo oprocentowanie kredytu będę miał 7.1%, ale rata będzie ciut niższa, jak po wczorajszej podwyżce. Ogólnie w chwili podpisywania kredytu rata była niecałe 2500zł, jak mi zaakceptują aneks, to będzie 3800, przy czym wczorajsza podwyżka delikatnie przebije ten próg za 3 miesiące jak będzie aktualizacja wiboru.

Cóż począć :dunno:, jednak wolę spać spokojnie.

 

Edit.

Już dostałem akceptację aneksu (mBank technicznie to złoto :banderas:), mam czas do 23.03 jeszcze raz sobie wszystko policzyć :yao:

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Shago napisał:

Nie będzie tanio, bo oprocentowanie kredytu będę miał 7.1%,

Masakra ja mam 1,41%…

 

ps ale marże mam 1,1, a nie 0,9 jak pisałem wcześniej. Właśnie sprawidziłam sobie warunki. No ale i tak jak patrzę na obecne kredyty mam kozacki kredyt. Chyba pojadę i kupię po 10 latach znowu flaszkę mojemu doradcy kredytowemu.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Shago napisał:

Na stałe oprocentowanie masz 1,41%? Coś mi się w to wierzyć nie chce :)

Kolega wczoraj w BNP złożył podobny wniosek i ma ponad 6%

Tak stałe. Kredyt załatwiałem 10 lat temu w kryzysie gospodarczym i mieszkaniowym. Banki prosiły się aby brać:)

 

 

C4FFAA43-E935-4A5E-B0AB-BA83DB0231C3.jpeg

Brałem pół banki starczyło na dom, wykończenie i ogrodzenie XD 

  • Plusik 2
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, balon napisał:

Tak stałe. Kredyt załatwiałem 10 lat temu w kryzysie gospodarczym i mieszkaniowym. Banki prosiły się aby brać:)

 

 

C4FFAA43-E935-4A5E-B0AB-BA83DB0231C3.jpeg

Brałem pół banki starczyło na dom, wykończenie i ogrodzenie XD 



Ja pjerdole, darmowy pieniądz za 1,41%. Konto oszczędnościowe zaraz na 4% mi wskoczy po comiesięcznej aktualizacji, zatem jedno by sobie spłacało drugie bez pozbywania się gotówki <3 Twój bank musi Cię nienawidzić, bo tracą na takim kliencie :P

Odnośnik do komentarza

No ale marża i tak bardzo ok. No i nadpłaciłem dużo, więc rata obecnie 1100 zł. Po podwyżkach pewno z 1500…

 

W sumie od początku dość niską ratę płaciłem, bo przez pierwsze 8 lat był ten program rodzina na swoim (nie mylić z programem mieszkaniem dla młodych) i mi spłacali połowę odsetek. Wtedy nadpłacałem i jak mi się skończyły te dopłaty, to ratka już była ok 1109 zł i tak już płacę od około 2 lat :yao:

 

Auta bez kredytu, zero rat. Tylko ta jedna ratka.

Jestem gotowy na kryzys! :problem:

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Shago napisał:

Osoby, które w tamtym czasie brały to są życiowe wygrywy, te pogramy Rodzina na swoim, czy MDM to był bardzo duży boost :frog:

No rodzina była dużo lepsza, bo nie mała praktycznej żadnych wymagań co do metrażu czy wartości. Jedynie z tego co pamiętam musiało być małżeństwo i pierwsza wspólna nieruchomość. 

Odnośnik do komentarza

Mnie na szczęście jeszcze stać, ale jak w tym kraju ma być poprawa demograficzna, kiedy mieszkania kosztują absurdalne pieniądze, a teraz jeszcze kredyty hipoteczne stają się towarem dla wybranych? Polska polityka demograficzna nie istnieje, jedyny ratunek to napływ Ukraińców i być może pod tym kątem wojna na wschodzie spadła z nieba, ale z kolei to spowoduje, że ceny najmu z pewnością nie będą znacznie tańsze od kredytu i oczywiście zarobią Ci, co mają po kilka mieszkań. A pozostałym pozostanie kupowanie mieszkań 30-40m2 za 300, 400k na lichwiarski kredyt.

Jakoś tak smutno mi się zrobiło :frog:

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Ja współczuję jeszcze bardziej tym, którzy dopiero mieszkanie chcą kupić. Koszty kredytu wysokie, uciułać pieniądze na wkład własny coraz trudniej. Te osoby najczęściej siedzą na wynajmowanym i zbierają na własne, a wiemy ile wynajem teraz kosztuje i zapewne jeszcze ten koszt pójdzie w górę, a więc mniejszy hajs do skarbonki.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...