Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Moldar napisał:

Pytanie, mam zamiar wynająć mieszkanie, chce to wszystko zrobić legitnie, żadnych wałów i rozliczyć się ze skarbówką. Czytam, że teraz jest tylko opcja ryczałt 8,5%. I teraz pytanie, od czego dokładnie. Celuje w kwotę 2200 plus opłaty, więc łącznie wyjdzie z 2800 pewnie i taką kwotę będzie mi ktoś przelewał, a ja płacę skarbówce od kwoty 2200 czy 2800?

Możesz wybrać ryczałt i wtedy płacisz 8,5% od przychodu, w twoim przypadku będzie to kwota 2200 zł, bo pozostałe 600 zł to zwrot kosztów za media. Ważne jest żebyś w umowie dokładnie zawarł te kwoty z zaznaczeniem, że media opłaca najemca. Ryczałtu nie musisz zgłaszać do US (chyba, że mieszkanie to współwłasność z małżonką, wtedy należałoby tylko zgłosić, że jedno z was będzie w całości rozliczało podatek), wystarczy, że wpłacisz do 20-ego następnego miesiąca podatek i oznaczysz go prawidłowo (PPE/PIT-28). Jak wybierzesz ryczałt to możesz złożyć legitnie PIT-2 u pracodawcy, nic nie stracisz bo kwota wolna nie ma zastosowania do przychodów opodatkowanych ryczałtem. To jest ostatni rok kiedy można wybrać ryczalt.

 

Albo możesz wybrać zasady ogólne i wtedy liczysz: przychód - koszty (np. odsetki za kredyt hipoteczny, koszty remontu, wyposażenia, itd.) = dochód * 17%(32%) - kwota wolna. Jak wybierzesz zasady ogólne to wtedy powinieneś wycofać PIT-2 jeżeli był złożony wcześniej u pracodawcy żeby nie była liczona podwójnie kwota wolna. Wtedy z etatu będziesz miał niższe wynagrodzenie, ale z najmu do kwoty 30 000 zł nie zapłacisz podatku.

 

Polecam ryczałt, póki jest jeszcze taka możliwość.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
W dniu 9.02.2022 o 22:23, balon napisał:

Jak wynajmujesz nieruchomość  i czerpiesz z tego korzyści to nie możesz złożyć tego oświadczenia, tzn możesz, ale podpisujesz na siebie kwit jak chcesz zaryzykować. No nie warto…

 

Jak wynajmujesz na zasadach ogólnych. Na ryczałcie spokojnie składasz. 

Problem w tym że jak wynajmujesz na zasadach ogólnych mając sporo kosztów i płacisz poniżej 425 zł podatku, to nie skladając tego u pracodawcy stracisz.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

 

W dniu 10.02.2022 o 07:47, mcp napisał:

Polecam ryczałt, póki jest jeszcze taka możliwość.

Dopiero nie dawno został wprowadzony ryczałt 8,5% dla DG, wcześniej nie było takiej możliwości. Więc jeśli przepisy mają być zmieniane znowu, to raczej ten ryczałt powinien pozostać. 

 

Tylko czy jest w ogóle sens rozliczać się przy wynajmie mieszkań. Chyba, że zysk z najmu ma stanowić podstawę do wzięcia kredytu na kolejne mieszkanie.

Edytowane przez poniedzialek1001
Odnośnik do komentarza

Forumki, z powodu różnych perypetii życiowych mam niski scoring w BIKu, >50punktów, a to dość jednoznacznie przekreśla szansę na kredyt mieszkaniowy w dogodnych warunkach. 

 

Czy ktoś miał podobną sytuację i z niej wyszedł? O ile widziałem rady pokroju spłacaj terminowo to zastanawiam się czy znacie jakieś inne sztuczki które warto zastosować. No i na ile da się taki scoring podciągnąć? 

 

Z racji naprawdę delikatnej i osobistej natury zapytania prosiłbym o odpowiedzi na priv jeśli ktoś nie chce dzielić się takimi informacjami przed forumowiczami, z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
W dniu 9.02.2022 o 19:37, Moldar napisał:

Pytanie, mam zamiar wynająć mieszkanie, chce to wszystko zrobić legitnie, żadnych wałów i rozliczyć się ze skarbówką. Czytam, że teraz jest tylko opcja ryczałt 8,5%. I teraz pytanie, od czego dokładnie. Celuje w kwotę 2200 plus opłaty, więc łącznie wyjdzie z 2800 pewnie i taką kwotę będzie mi ktoś przelewał, a ja płacę skarbówce od kwoty 2200 czy 2800?

 

2200. Poproś o odrębne przelewy za opłaty. 

Odnośnik do komentarza

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 9,2 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. To najszybszy roczny wzrost cen od listopada 2000 roku. Względem grudnia wskaźnik CPI podniósł się aż o 1,9 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 1998 roku, a więc od 24 lat.

Odnośnik do komentarza

Miałem dokupić złota na przełomie grudnia i stycznia, gdy było w dołku, ale odpuściłem, żeby obserwować sprawę i dokupić w lutym, a teraz wartość zaczęła pikować i jest droższe o ponad 100 USD, w dodatku najdroższe od kilku miesięcy. Ciekawe, czy to wyczekiwana reakcja na inflację, czy chwilowy pik.

Odnośnik do komentarza

Obstawiam, że hasztag wojna może mieć istotny wpływ na wycenę złota. 

 

Ja się bardziej zastanawiam nad wpływem tego co się dzieje na rynek mieszkań, bo jestem u progu kupna (tak już chyba z 5 lat, ale zawsze coś się wysrywa, co mnie powstrzymuje, więc nawet nie chcę myśleć ile już jestem w plecy). Obawiam się, że jeżeli konflikt będzie się rozwijał i spowoduje to napływ Ukraińców do nas, to będziemy mieli kolejny czynnik generujący wzrost cen, jak już wydawało się, że mamy pewne wyhamowanie przez wzrost stóp i ograniczenie kredytów. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...