Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

wrzucałem tutaj artykuł ( tak myślę ) gdzie była rozmowa nt. alternatywy. Banki pracują nad nią od 2018 i w najbliższej przyszłości powinna zostać zaprezentowana. Także jest głos że wibor to archaizm, alternatywny wskaznik jest potrzebny.

 

o, to ten 

 

https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/w-poszukiwaniu-alternatywy-dla-wibor

Odnośnik do komentarza

Do mnie ostatnio napisał  zaczepnego maila doradca z Expandera z informacją, czy nie warto by było zastanowić się nad przeniesieniem kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach. No właśnie, czy warto? Nie wierzę, że otrzymam marże z roku 2018, a i pewnie procedura wygląda tak, jak przy składaniu wniosku o hipotekę.

 

Ktoś przerabiał temat? 

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

Ja się dowiadywałem i właśnie mam taki plan: przechodzę na stałą stopę, a jak się sytuacja poprawi, to zrobię refinansowanie i przejdę do innego banku. 

Przeniesienie ma sens, jeżeli ktoś brał kredyt na 10% wkładu, przez co marża była wyższa, a teraz mieszkanie spokojnie jest warte więcej, więc ma szanse na lepszą marżę. Inaczej by mi się nie chciało bawić w papierologię, bo zysk raczej niski. 

 

Odnośnik do komentarza
1 hour ago, Shago said:

Zastanawiam się nad przejściem na oprocentowanie stałe z kredytem hipotecznym, mBank oferuje 7.1% na 5 lat.

Ktoś rozważa podobny ruch?

Ja nie ufam w dobre intencje banków, to czysta loteria. Oprocentowanie zmienne przez te 5 lat może się zmienić i niekoniecznie będzie wyższe niż 7.1%

Odnośnik do komentarza
32 minuty temu, ginn napisał:

Do mnie ostatnio napisał  zaczepnego maila doradca z Expandera z informacją, czy nie warto by było zastanowić się nad przeniesieniem kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach. No właśnie, czy warto? Nie wierzę, że otrzymam marże z roku 2018, a i pewnie procedura wygląda tak, jak przy składaniu wniosku o hipotekę.

 

Ktoś przerabiał temat? 

 

Tak, procedura będzie wyglądać standardowo jak przy wnioskowaniu o nowy. Biorąc pod uwagę nowe wytyczne UKNF banki teraz mają liczyć zdolność biorąc pod uwagę wzrost oprocentowania nawet do 5% co znacznie zmniejsza zdolność kredytową. 

 

Co do warunków to tak, można złapać dobrą promocję bo banki teraz ciągną ludzi do siebie. Koledze ostatnio zmniejszałem marzę o 0.69% w stosunku do tego co miał w 2018 co przy kredycie prawie 500 tys. dało ładny zysk. Jeśli zostajesz przy oprocentowaniu zmiennym i masz ofertę bez prowizji (a większość jest taka), koszty ubezpieczeń i konta nie będą wyższe a masz szansę zyskać nawet coś tam mniej marży to jedynym kosztem będzie kompletowanie dokumentów, czas na wypełnianie papierów i koszty sądowe za zmianę wpisów w hipotece. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Jeszcze w temacie walut, tutaj wyjaśnione dlaczego złotówka się dziś umacnia: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/gwaltowne-umocnienie-zlotego-rynek-gra-pod-duza-podwyzke-stop-procentowych,gospodarka,295584

 

Teraz kluczowe są ustalenia na posiedzeniu RPP. Zapewne koło 16 ogłoszą zmiany stóp procentowych - rynek gra na podwyżkę o 1 punkt procentowy. Jeśli tak będzie (i zapowiedzą kolejne podwyżki), to złotówka powinna się jeszcze bardziej umocnić. A później już wszystko znów będzie się rozbijało o rozwój sytuacji w UA. 

Odnośnik do komentarza

Co miesiąc wibor 3m średnio idzie o jakieś 0,5pp w górę. Każda taka podwyżka kompensuje mi z nawiązką zatankowanie baku do pełna po aktualnych chorych cenach, więc na razie konto oszczędnościowe służy.

Za to wlazłem w fundusze i jednostki znowu potaniały, dając ponad 1500 zł w dupę (blisko -20% od początku inwestycji).

No ale chyba dokupię teraz po troszku. Złoto też kupiłem raz na górce, potem na dołku i sumarycznie dziś gdybym spieniężał to znacznie na plusie (raptem 150g złota już jest o 10k droższe niż gdy brałem rok temu). Liczę, że z papierami wartościowymi jest analogicznie - dobierać na zniżkach, zarabiać na wzrostach :geek: Przecież WIG20 chyba nie jebnie tak jak giełda moskiewska.

Odnośnik do komentarza

No ja się miałem ładować w hipotekę jakoś teraz i sam już nie wiem co myśleć o tym wszystkim - z jednej strony bez hipoteki mam spokojną głowę o wzrost stóp i kosztów kredytu, który jest nieunikniony zapewne, ale z drugiej strony żal dvpę ściska patrząc na topniejące oszczędności względem złota, czy walut, a inflacja pewnie będzie się rozkręcać. Kto się zdążył zdywersyfikować przed końcem lutego, ten sporo wygrał. 

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, _Red_ napisał:

Co miesiąc wibor 3m średnio idzie o jakieś 0,5pp w górę. Każda taka podwyżka kompensuje mi z nawiązką zatankowanie baku do pełna po aktualnych chorych cenach, więc na razie konto oszczędnościowe służy.

Za to wlazłem w fundusze i jednostki znowu potaniały, dając ponad 1500 zł w dupę (blisko -20% od początku inwestycji).

No ale chyba dokupię teraz po troszku. Złoto też kupiłem raz na górce, potem na dołku i sumarycznie dziś gdybym spieniężał to znacznie na plusie. Liczę, że z papierami wartościowymi jest analogicznie - dobierać na zniżkach, zarabiać na wzrostach :geek: Przecież WIG20 chyba nie jebnie tak jak giełda moskiewska.

Kup GTA5 na PS5 za 42 zł. Po 16.06

będzie za 169. Zysk 400%

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, LeifErikson napisał:

No ja się miałem ładować w hipotekę jakoś teraz i sam już nie wiem co myśleć o tym wszystkim - z jednej strony bez hipoteki mam spokojną głowę o wzrost stóp i kosztów kredytu, który jest nieunikniony zapewne, ale z drugiej strony żal dvpę ściska patrząc na topniejące oszczędności względem złota, czy walut, a inflacja pewnie będzie się rozkręcać. Kto się zdążył zdywersyfikować przed końcem lutego, ten sporo wygrał. 

 

Chciałem brać drugą i szczęśliwie się nie zdecydowałem. Teraz zostaje czekać, obserwować, jak będzie źle to kolejna hipoteka wleci ale poza granicami Polski. Stopy i koszta kredytu to jedno, wojna i kryzys gospodarczy, inflacja etc. to drugie.

Mam tylko nadzieję, że podnoszenie PP trochę umocni złotówkę. Wydaję miesięcznie w walutach więcej niż płacę kredytu w PLN więc osłabiona złotówka zaczyna mnie uwierać.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
29 minut temu, LeifErikson napisał:

No ja się miałem ładować w hipotekę jakoś teraz i sam już nie wiem co myśleć o tym wszystkim

 

No pytanie na co ta hipoteka: na własne potrzeby mieszkaniowe, czy wynajem? Jak na własne potrzeby, to kiedy będzie dobry moment? Kredyt się bierze przeważnie na 30 lat, sytuacja się będzie jeszcze zmieniać wiele razy. Jak miałbym tak na to patrzeć, to nigdy bym nie kupił mieszkania :frog:, a za najem płacił hajs, z którego nic by nie było poza możliwością, że przyjdzie właściciel i powie: następna umowa +40% "bo wiesz, wszystko drożeje...". I tak całe życie mieszkać w mieszkaniu, gdzie jakiekolwiek remonty, czy umeblowanie trzeba z kimś uzgadniać? To jest dopiero marnotrawienie pieniędzy.

Odnośnik do komentarza

Dla mnie ok i innych kredytobiorców także, ale za miesiąc kolejna podwyżka i do końca roku dojdzie do 10% a wtedy stryczek.

 

Przy polityce rozdawnictwa i drukowaniu pustego pieniądza podnoszenie stóp nie pomoże a wykończy tylko ludzi.

Edytowane przez Czoperrr
Odnośnik do komentarza

Słaba złotówka też wykończy ludzi. Import drożeje, paliwa drożeją (a jak paliwa to i też logistyka), to że kredytobiorca będzie miał niską stopę nie sprawi, że uchroni się od żarcia gruzu lada chwila. Biedronkersi zamiast kłaść dwie stówy za koszyk raptem będą kładli cztery.

I tak źle i tak niedobrze.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...