Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Forumku, doradź.

 

W lutym chcę zmodernizować kompa, a konkretniej te podzespoły, które mają służyć na lata i wpływają na ewentualne reinstalki systemu. Z obecnego sprzętu chcę póki co zostawić zasilacz (Corsair TX650), pamięć (Corsair DDR3 2x4096MB) i grafikę (GTX 560 Ti). Te można zmienić w każdej chwili w przyszłości, więc mogą poczekać. Kwestia wyboru porządnej płyty głównej, procesora, dysków, systemu oraz obudowy.

 

Nie musi to być komp z najwyższej półki, ale chciałbym, żeby posłużył na lata. W dodatku w miarę możliwości chciałbym, żeby był względnie cichy, co się tyczy nie tylko wiatraków, ale też obudowy - szukam czegoś stabilnego, w miarę tłumiącego drgania i szumy, na ile to możliwe, oraz stabilnego (moja obecna na przykład ledwo wytrzymuje ciężar grafiki, wolę czegoś takiego uniknąć). Całość może się trochę rozkręcić podczas gier, ale w przypadku zwykłej pracy, oglądania filmów itp. wolałbym, żeby komp był jak najcichszy.

 

Nie jestem na czasie, kompy zmieniam co kilka lat. Co byście poradzili, lub czym powinienem się kierować? Cenowo liczę się z wydatkiem paru tysięcy, biorąc pod uwagę, że karta graficzna będzie musiała poczekać. Widzę kilka postów wyżej sensowne propozycje, ale może coś jeszcze powinienem wziąć pod uwagę?

 

Z innej beczki - w jaki system inwestować? O ósemce nie słyszałem pochlebnych opinii. Siódemka jednak już wkrótce przestanie być wspierana, a nie chciałbym popełnić tego samego "błędu", co z XP (kupiony praktycznie pod koniec swego żywota). Głównie mam na myśli tutaj gierki, gdyż nie wiem w sumie czy nadal występują jakieś problemy, typu "gra nie działa poprawnie na Win8". Nie mówię tutaj nawet o nowościach, co starociach, bo i tak pewnie w te będę grał więcej niż jakiekolwiek "premierowe megahity".

 

Sugestie mile widziane. :)

Odnośnik do komentarza

Odniose sie tylko do pytania o w8. Te niepochlebne opinie pochodza z okresu przed kilkom wiekszymi patchami ktore mialy juz miejsce. System wtedy byl zwyczajnie malo funkcjonalny i do tego zupelnie nieprzystepny. Teraz przy pierwszym uruchomieniu tez zapewne sie zdziwisz, ale po kilku dniach gdy juz przegrzebiesz sie przez opcje to zobaczysz ze jak sie chce, to nawet nie poczujesz ze pracujesz na osemce, poza nielicznymi sytuacjami. Podsumowujac nie balbym sie zupelnie, bo to jednak imo przyzwoity system. Na horyzoncie jest juz nowy wprawdzie, ale z czego wiem, microsoft teraz chce obrac droge podobna jak apple i udostepniac nowa wersje systemu kazdemu kto chce a posiada oryginal starszej.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Suavek - ale to poczekaj - chcesz zatrzymać pamięć i kartę graficzną. Zasilacz masz dobry, więc tu faktycznie nie widzę potrzeby jego wymiany.

 

I teraz potrzebujesz reszty komponentów, a liczysz się z wydatkiem kilku tysięcy? To dlaczego nie wymienić od razu tej przestarzałej grafiki? Określ budżet to poskładam coś fajnego :)

 

Co do systemu - bierz Windowsa 8, aktualizuj do 8.1 (czy bierz od razu 8.1) i czekaj na darmową aktualizację do Windowsa 10 - bardzo prawdopodobne, że Microsoft wynagrodzi w ten sposób posiadaczy Win 8.1 ;)

 

Siódemka kilka dni temu straciła wsparcie techniczne. Nie ma sensu inwestować już w ten system. Win 8.1, szczególnie na SSD, chodzi super szybko i jest już bardzo stabilny - w dodatku zjada mniej ramu od Win7 ;)

Edytowane przez Maciomaniak
Odnośnik do komentarza

Mogę liczyć na Waszą pomoc w złożeniu komputera, głównie do gier, do max. 3500zł (oczywiście może być mniej ;) )? Od kilku lat nie jestem za bardzo w temacie, więc nie orientuję się w jakich producentów warto inwestować. Co do wstępnej konfiguracji to chciałbym: GTX970, 128GB SSD, i5, 8GB RAM <- tylko, że właśnie nie wiem jakie konkretnie modele są "najlepsze", ani jaką wybrać płytę główną, obudowę czy zasilacz. Póki co nie potrzebuje napędu (nie wiem kiedy ostatni raz go używałem), większego dysku wewnętrznego sata, systemu (mam 7, więc już poczekam do upgrade do 10). Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez MBeniek
Odnośnik do komentarza

Mogę liczyć na Waszą pomoc w złożeniu komputera, głównie do gier, do max. 3500zł (oczywiście może być mniej ;) )? Od kilku lat nie jestem za bardzo w temacie, więc nie orientuję się w jakich producentów warto inwestować. Co do wstępnej konfiguracji to chciałbym: GTX970, 128GB SSD, i5, 8GB RAM <- tylko, że właśnie nie wiem jakie konkretnie modele są "najlepsze", ani jaką wybrać płytę główną, obudowę czy zasilacz. Póki co nie potrzebuje napędu (nie wiem kiedy ostatni raz go używałem), większego dysku wewnętrznego sata, systemu (mam 7, więc już poczekam do upgrade do 10). Z góry dzięki za pomoc :)

 

wejdz na purepc, tam sa polecane i gotowe zestawy od ręki

Odnośnik do komentarza

http://pclab.pl/art52777-16.html

 

Mam podobny komp i śmiga aż miło. Oczywiście poczytaj recki gtx970, niektóre są z pół-pasywnym chłodzeniem. Pamięci szukaj z jak najmniejszymi opóźnieniami (CL8).

A jakie chłodzenie kart jest najlepsze/najcichsze? Polecasz jakiś szczególny model tej karty? Można wiedzieć jakie konkretnie masz bebechy komputera?

Czy ten schładzacz do procesora jest potrzebny od razu jeśli na początku nie mam zamiaru bawić się w podkręcanie?

Odnośnik do komentarza

 

Można wiedzieć jakie konkretnie masz bebechy komputera?

 

Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming 4GB DDR5 PCI-E BOX           

Crucial M500 CT120M500SSD1 (2.5", 120GB, SATA/600)           

SilentiumPC Deus M1 80Plus Bronze 550W           

Crucial DDR3 2x4GB 1600MHz CL8 Ballistix Tactical           

Zalman Z3 czarna           

SilentiumPC Fera 2 HE1224           

Gigabyte GA-Z97-HD3           

Intel Core i5-4690K 3.5 GHz BOX 

 

Kupowałem jakiś czas temu, grafika od Gygabyte, bo ASUSa (pół-pasywnego) nie mieli na stanie. Od razu mówię, że jeśli masz kasę to kup lepszą obudowę, bo ta jest dosyć głośna i ma wyłamywane (na stałe) śledzie. No i jeśli chodzi o podkręcanie CPU, to jeśli nie masz zamiaru go podkręcać, to daruj sobie kupno i5-4690K. Ja swój procesor podkręciłem do 4GHz bez zmiany napięcia, zajęło mi to 2 minuty w opcjach płyty głównej.

Edytowane przez Shankor
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Suavek - ale to poczekaj - chcesz zatrzymać pamięć i kartę graficzną. Zasilacz masz dobry, więc tu faktycznie nie widzę potrzeby jego wymiany.

 

I teraz potrzebujesz reszty komponentów, a liczysz się z wydatkiem kilku tysięcy? To dlaczego nie wymienić od razu tej przestarzałej grafiki? Określ budżet to poskładam coś fajnego :)

Bo nie lubię jednorazowo dużych wydatków, zaś wymiana grafiki w przyszłości to raptem kwestia otwarcia obudowy i przeinstalowania sterowników, w najgorszym wypadku.

 

Nie chcę mieć super potężnego kompa do gierek tu teraz i zaraz, bo i tak czasu na zabawę mam jak na lekarstwo, a w dodatku i tak nie gram w żadne nowości o olbrzymich wymaganiach. I tak pewnie skończy się na tym, że będę dalej młócił w Star Trek Online, plus nadrabiać będę zaległości sprzed lat.

 

Dlatego na tym etapie chcę zapewnić sobie "fundamenty" w postaci tych kluczowych podzespołów. Karta jest stara, ale jeszcze działa i trochę podziałać może. To samo tyczy się 8GB Ram. To są rzeczy, które równie dobrze mogę łatwo wymienić za kilka miesięcy, jeśli będzie taka potrzeba. Tymczasem na resztę jestem skłonny przeznaczyć powiedzmy od 2 do góra 3 tysięcy. Ot przyzwoity komputer na kolejne lata, ale niekoniecznie monstrum godne reprezentanta Glorious PC Gaming Master Race. ;)

 

I mówię, bardziej mi zależy na tym, by sprzęt był względnie cichy, niż potężny. Tu by mi zależało właśnie na dobrej obudowie, która w miarę wytłumi pewne dźwięki i sama w sobie nie będzie wpadała w rezonans, bucząc na cały pokój.

Odnośnik do komentarza

 

 

SilentiumPC Deus M1 80Plus Bronze 550W

Ta firma to czarna lista zasilaczy. Nie kupować! XFX 450W będzie lepszy!
Nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz...

 

Polska firma z bardzo dobrym sprzętem (chłodzenia, zasilacze, obudowy).

Jak zasilacz ma certyfikat 80+ to nie ma się co zastanawiać.

Edytowane przez maciekk
Odnośnik do komentarza

 

 

Nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz...

 

Oj chyba mam.

 

http://overclock.pl/articles/show/id/627,15,15,podsumowanie

 

"Si­len­tiumPC Deus M1 550 W jest pierw­szym za­si­la­czem, któ­ry nie prze­szedł na­szej pro­ce­du­ry te­sto­wej. Z te­go też wzglę­du nie mo­że­my go po­le­cić."

 

"Pod­su­mo­wu­jąc, do­sta­li­śmy dwie sztu­ki za­si­la­cza Deus M1 550 W, obie się spa­li­ły"

 

 

 

450w mało jak komp ma być do 970. 

 

450W to optymalna moc dla 970/980 wraz z oc cpu i gpu. 

 

http://www.guru3d.com/articles-pages/nvidia-geforce-gtx-970-and-980-reference-review,7.html

 

Dla całego kompa z 980 wraz z i7:

 

"System Wattage with GPU in FULL Stress = 280 Watts"

 

Czyli od biedy 350W dałoby radę. 

 

Polska firma z bardzo dobrym sprzętem 

 

 

Jak ktoś się nie zna, to pewnie tak. Choć nie wszystko mają złe. 

Edytowane przez MiK86
Odnośnik do komentarza

 

 

SilentiumPC Deus M1 80Plus Bronze 550W

Ta firma to czarna lista zasilaczy. Nie kupować! XFX 450W będzie lepszy!
Nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz...

 

Polska firma z bardzo dobrym sprzętem (chłodzenia, zasilacze, obudowy).

Jak zasilacz ma certyfikat 80+ to nie ma się co zastanawiać.

 

Uważałem tak samo aż 3 razy mi się spalił.Jedyny plus tych zasilaczy to gwarancja .

Odnośnik do komentarza

Silentium pc mialo kilka wtop na starcie i jak dobrze pamietam to nie chcieli tez udostepnic info o specyfikacji uzytych komponentow co robia bez problemu topowi inni producenci. Generalnie to ze to polskie to nie znaczy ze dobre - dla siwetego spokoju lepiej kupic sprawdzone w testach inne zagraniczne marki i wtedy nie ma problemu.

 

I 450W spokojnie wystarczy, policzcie ile maks caly ten zestaw w stresie wezmie z gniazdka i sie okaze tak jak MiK napisał, że jeszcze duzo zapasu zostanie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...