Skocz do zawartości

Dyski SSD PCIe 4.0 m.2 NVMe kompatybilne z PS5 oraz dyski zewnętrze USB


Figuś

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.03.2021 o 11:03, Figuś napisał:

Zależy od gry, niektóre dostają dużego boosta przy wczytywaniu jak np. The Division 2, a czasami nie widać różnicy. SSD na sata nie będą tak szybkie jak Nvme.

Zastanawiam się, który dysk zewnętrzny mam wybrać :

 

do 540MB/s

https://m.euro.com.pl/dyski-ssd-zewnetrzne/samsung-t5-1tb-usb-3-1.bhtml

 

czy do 1050MB/s

https://m.euro.com.pl/dyski-ssd-zewnetrzne/samsung-dysk-samsung-port-t7-1tb-usb3-2-czerw.bhtml

 

Zakup wyłącznie pod konsolę PS5, i tylko do gier PS4 takich jak GoT, TLOU, GoW, Far Cry, i paru innych. 

 

Czy rzeczywiście przy grach PS4 będzie różnica w szybkości odczytu pomiędzy tymi dyskami? 

 

edit:

Trochę sam sobie odpowiem, a może się komuś przyda. 

Zainstalowałem GoT na wewnętrznym dysku - czas od uruchomienia, do ekranu w którym ustawia się parametry (jasność, itp) to 58 sek. 

Podłączony zewnętrzy talerzowy hdd 5400obr w kieszeni usb 3.1 1:03 czyli 5 sek dłużej. 

Na podstawie tego tytułu sądzę że nie ma sensu się w ogóle wbijać w zewnętrzny dysk SSD. 

Edytowane przez martinez07
Odnośnik do komentarza

No podobno latem Sony już udostępni w nowej aktualizacji obsługę dysków NVME więc czekam z niecierpliwością. 

Jednak jak gdzieś czytałem to mają podobno zwiększyć prędkość wentylatora by schłodzić także dysk... 

Szczerze, to trochę tego się obawiam że będzie już nie miło jeśli chodzi o hałas generowany przez wentylator. Sony to jakoś dziwnie zacofane zawsze w tych swoich konsolach te chłodzenia głośne robi i jakoś mało wydajne. No ale pożyjemy i zobaczymy co z tego wyjdzie. 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Panowie, a sprawdzał ktoś może jak ogólnie spada prędkość zapełnionego dysku konsoli względem dysku na którym są powiedzmy 2-3 gry? 

Chodzi mi o dysk wewnętrzny, ten na stałe zamontowany w konsoli. 

Wiadomo przecież że dyski nvme zapełnione powyżej 70% mają spore spadki jeśli chodzi o szybkość odczytu / zapisu. 

Może ktoś kto ma niewiele na dysku zmierzy prędkość od momentu kliknięcia do momentu odpalenia gry, a druga osoba która ma taką samą grę i zapełniony dysk także zmierzy wtedy prędkość... 

Mówi się wiele o szybkości ale nikt nie podaje danych jak później spada prędkość, a dysku mamy niewiele więc szybko się go zapełni, albo wielu z nas ma już zapełniony po brzegi. 

 

 

Odnośnik do komentarza
On 4/4/2021 at 9:54 AM, maxoffe said:

Panowie, a sprawdzał ktoś może jak ogólnie spada prędkość zapełnionego dysku konsoli względem dysku na którym są powiedzmy 2-3 gry? 

Chodzi mi o dysk wewnętrzny, ten na stałe zamontowany w konsoli. 

Wiadomo przecież że dyski nvme zapełnione powyżej 70% mają spore spadki jeśli chodzi o szybkość odczytu / zapisu. 

 

 

 

Wiadomo? Ja nigdy nie słyszałem, przecież to nie są dyski fizyczne, tylko elektroniczne. Jest tabela, która się odwołuje do komórek, odpala się request i dane płyną strumieniem. Dystansu fizycznego tam nie ma. Głowic nie ma. Nawet jeśli dane są pofragmentowane, to tabela wywołuje je i tyle. Poza tym nie wiem czemu się przejmujesz skoro dysk jest zaprojektowany przez inżynierów pod kątem minimalnej wymaganej wydajności aby spełniał swoje zadanie w 100%? Zdarza mi się, że czasem się level w Soulsach załaduje w 4 sekundy, czasem 5 (20% różnicy!), lol.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, apsnt napisał:

Wiadomo? Ja nigdy nie słyszałem, przecież to nie są dyski fizyczne, tylko elektroniczne. Jest tabela, która się odwołuje do komórek, odpala się request i dane płyną strumieniem. Dystansu fizycznego tam nie ma. Głowic nie ma. Nawet jeśli dane są pofragmentowane, to tabela wywołuje je i tyle. Poza tym nie wiem czemu się przejmujesz skoro dysk jest zaprojektowany przez inżynierów pod kątem minimalnej wymaganej wydajności aby spełniał swoje zadanie w 100%? Zdarza mi się, że czasem się level w Soulsach załaduje w 4 sekundy, czasem 5 (20% różnicy!), lol.

Masz rację, pomyliło mi się z dyskami SSD, bo one miały duże spadki, a nie NVMe... 

Odnośnik do komentarza
Masz rację, pomyliło mi się z dyskami SSD, bo one miały duże spadki, a nie NVMe... 
Nic Ci się nie pomyliło. Oczywiście, że zapełnione nvme też mają spadek. Wystarczy popatrzeć na testy. Jak duże są spadki często zleży od dysku, czasami są niezauważalne, czasami spore.
Odnośnik do komentarza
W dniu 6.04.2021 o 13:33, PiPoLiNiO napisał:
W dniu 5.04.2021 o 21:20, maxoffe napisał:
Masz rację, pomyliło mi się z dyskami SSD, bo one miały duże spadki, a nie NVMe... 

Nic Ci się nie pomyliło. Oczywiście, że zapełnione nvme też mają spadek. Wystarczy popatrzeć na testy. Jak duże są spadki często zleży od dysku, czasami są niezauważalne, czasami spore.

No to jednak dobrze coś mi się obiło o uszy odnośnie tych spadków. 

Tylko że widzę prawie każdy posiadacz PS5 żyje tym że ma ulatra szybki dysk, a nikt nie chce wiedzieć jak to z nim jest jak się go zapełni.

Nie chce mi się specjalnie ściągać gier w które wiem że nie będę grał, ale chyba kiedyś poświęcę czas i sprawdzę czy spadki będą minimalne czy też spore.

Myślę że to dość istotna sprawa bo dysku za wiele nie ma, także każdy zapełni go dość szybko... 

 

Odnośnik do komentarza
No to jednak dobrze coś mi się obiło o uszy odnośnie tych spadków. 
Tylko że widzę prawie każdy posiadacz PS5 żyje tym że ma ulatra szybki dysk, a nikt nie chce wiedzieć jak to z nim jest jak się go zapełni.
Nie chce mi się specjalnie ściągać gier w które wiem że nie będę grał, ale chyba kiedyś poświęcę czas i sprawdzę czy spadki będą minimalne czy też spore.
Myślę że to dość istotna sprawa bo dysku za wiele nie ma, także każdy zapełni go dość szybko... 
 
Spokojnie. Na konsoli tego nie odczujesz w ogóle. To są spadki gdy operujesz na dużych porcjach plików które kopiujesz. Przy odczycie, a to robi konsola w gierkach, będzie tak jak było.

Martwić powinno co innego. Każdy dysk ma limity zapisu i takie ciągle usuwanie i ściąganie na nowo, co przy takim małym dysku u niektórych może być bardzo częste, może go szybko doprowadzić do śmierci. Tzn. może nie szybko, bo te kilka lat spokojnie pociągnie. Ale raczej konsola nie pożyje tyle co wcześniejsze PS. Problem byłby mniejszy gdyby dysk nie był lutowany do płyty głównej...
Odnośnik do komentarza

Krótki research mówi, że dyski nvme można mają lifespan ok. 1000 pełnych zapisów (pewnie jakieś szacunki, przedział od 600 do 1200). Przez 6 lat życia konsoli można by więc zapisywać cały dysk od początku nowa co drugi dzień. To całkiem sporo. Ktoś może zapisywać nowe gry częściej, ktoś rzadziej, ale myślę, że taka liczba powinna spokojnie wystarczyć do tego aby dysk nie uległ całkowitemu zniszczeniu w praktyce nigdy. Jakieś wypadki pewnie się zdarzą, ale przynajmniej będzie ten wolny slot na dodatkowy dysk.

 

No ale to fakt, że Sony zjebało z wlutowaniem tego na stałe. Podejrzewam, że któreś tam z kolei wersje mogą mieć 2 sloty... choć moim zdaniem Sony nie słynie z prokonsumenckich posunięć.

Odnośnik do komentarza

Wlutowanie dysku na stałe pewnie skutkuje niższym kosztem produkcji, stąd nie spodziewał bym się 2 oddzielnych slotów. 

Choć też wolał bym by był on jednak w slocie.... 

Natomiast dyski będą tanieć (może akurat nie teraz bo są problemy z podzespołami) stąd może za 2-3 lata włożenie np. 4TB nie powinno być aż tak dużym wydatkiem... 

 

Natomiast jeśli chodzi o TBW czyli ten limit zapisu to nie jest powiedziane że po jego nawet przekroczeniu dysk musi się zepsuć, nie koniecznie... 

Jednak w dyskach kupowanych bezpośrednio do PC ten limit (a dokładniej mówiąc jego przekroczenie) objawia się najczęściej utratą gwarancji producenta. 

Edytowane przez maxoffe
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Myślę żeby już się zaopatrzyć w Samsung Pro 980 2TB, teraz chodzi po 1900zl, albo 1TB za 900zl wpadnie update to będzie gotowy, a jak nie będzie na liście działających to wsadzę do PC i tez będzie działać, takze mysle nad jakims USB do archiwizacji gier, mam 2TB podlaczony do PS4 ale niechce mi się ciągle przepinać i patrzeć jak PS5 instaluje x ilość daty dla PS4 gier 

Edytowane przez Labtec
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.10.2020 o 23:46, Figuś napisał:

Po wczorajszym teardown PS5 WD ujawniło dysk który będzie kompatybilny z PS5

WD%20BLACK%20SN850%20NVMe%20SSD%20PS5%20

 

WD_BLACK SN850 będzie dostępny w trzech wariantach i nie będzie tani

500GB - 150$

1TB - 229$

2TB - 449$

Do PS5 pasuję tylko wersja bez heatsinka

 

Najprawdopodobniej kompatybilny na tą chwilę będzie jeszcze SAMSUNG NVMe SSD 980 PRO

z cenami

670zł za 500GB

1k za 1TB

w przyszłości ma dojść opcja 250GB i 2TB

 

Wraz z podawaniem kolejnych pasujących dysków przez SONY post będzie aktualizowany

 

 

 

Konsola nie obsługuje dysków większych niż 500 GB

Sprawdziłem osobiscie

 

Witam kupiłem do konsoli dysk SSD M2 2 TB NVME po włożeniu go do slotu na płycie głównej nie było możliwości jej uruchomienia.

Pojawiał się komunikat aby uruchomić konsole należy wyjąć dysk.

Kupiłem więc kieszeń na taki dysk po podłączeniu do konsoli i uruchomieniu jej zawiesiła się i spaliła dysk.

Skontaktowałem się z działem Sony i powiedzieli że konsola obsługuje na chwilą obecną dyski zewnętrzne jak i te do płyty głównej tylko 500 GB inne nie uruchomi się.

Co teraz? Wydałem 1200 zł na dysk który oddałem do reklamacji a pan który ze mną rozmawiał że mam napisać wiadomość.

Żadnych informacji.

Czy można wyciągnąć jakieś prawne konsekwencje?

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.06.2021 o 14:24, Labtec napisał:

Myślę żeby już się zaopatrzyć w Samsung Pro 980 2TB, teraz chodzi po 1900zl, albo 1TB za 900zl wpadnie update to będzie gotowy, a jak nie będzie na liście działających to wsadzę do PC i tez będzie działać,

 

chuyowy pomysł niestety

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Seagate FireCuda 530 jest kompatybilny z PS5:

https://www.finder.com.au/seagate-firecuda-530-playstation-5

 

Cytat
We have done some testing with Sony on the PlayStation 5 and today we can confirm that the FireCuda 530 with the heatsink has met all the PS5 requirements. With the PS5 design, the SSD card slot is very narrow, so there's not much room for the SSD to mount. However, with the FireCuda 530 – even with the heatsink on the top – the slim design allows for it to fit. Of course, the FireCuda 530 without the heatsink is slimmer, so both of them will fit into the PS5.”
Country Manager for Seagate Technology, ANZ, Jeff Park

 

Cenowo prezentuje się to tak:

 

Cytat
500GB $199
500GB (with heatsink) $239
1TB $349
1TB (with heatsink) $399
2TB $729
2TB (with heatsink) $819
4TB $1,429
4TB (with heatsink) $1,499

 

   
   
   
   
   
   
   
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...