Skocz do zawartości

Steam Deck


Figuś

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz co... ja nie mam za wiele czasu i mimo, że przez zawód z Windowsem jestem zrośnięty niemal i używałem wcześniej GPD Win 1 i 2 to po SD i Switchu nie mogłem przeboleć braku "konsolowego" usypiania w tego typu urządzeniu jednak. Może bym przebolał to w GPD WIN MINI przez bardzo lubiany przeze mnie form factor ale nie tutaj. A i cena... straciłem dużo kasy przez te wymiany SD -> ALLY -> SD ale w związku z tym, że i tak gram głównie na Switchu to stwierdziłem, że jak mnie ALLY wkurza to go sprzedam i potem jak się trafiła okazja na SD w dobrym stanie za 800 to skorzystałem. Stwierdziłem, że jak ma leżeć w szufladzie a ja mam rzadko grać, to może leżeć 800zł (które jak coś pewnie odzyskam odsprzedając) a nie 3000zł xd Uważam, że SteamOS to jednak niezła rewolucja i niesamowity wysiłek i z wypiekami czekam na SD2. A może i MS coś zrobi u siebie, jakby Windows miał tak dobre usypianie jak SteamOS to nie miałbym żadnych problemów, żeby go używać. Żeby nie było, są też minusy SD/SteamOS a Ally jest o dziwo naprawdę niezłym sprzętem i może jakbym dużo grał to bym go zostawił ale przy sesjach po 20-30 minut wolę SD.

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, NemoKOF napisał:

Wiesz co... ja nie mam za wiele czasu i mimo, że przez zawód z Windowsem jestem zrośnięty niemal i używałem wcześniej GPD Win 1 i 2 to po SD i Switchu nie mogłem przeboleć braku "konsolowego" usypiania w tego typu urządzeniu jednak. Może być przebolał w GPD WIN MINI ale nie tutaj. A i cena... straciłem dużo kasy przez te wymiany SD -> ALLY -> SD ale w związku z tym, że i tak gram głównie na switchu to stwierdziłem, że jak mnie ALLY wkurza to go sprzedam i potem jak się trafiła okazja na SD w dobrym stanie za 800 to skorzystałem. Stwierdziłem, że jak ma leżeć w szufladzie a ja mam rzadko grać, to może leżeć 800zł a nie 3000zł xd Uważam, że to SteamOS to jednak niezła rewolucja i niesamowity wysiłek i z wypiekami czekam na SD2. A może i MS coś zrobi u siebie, jakby Windows miał tak dobry usypianie jak SteamOS to nie miałbym żadnych problemów, żeby go używać.

Czyli zasadniczo MS może jedną poprawkę zrobić i SD traci dla ciebie atrakcyjność i wracasz do Windy?

 

Swoją drogą, o co chodzi z tym usypianiem na Windowsach i tych handheldach? Nie ma takiej opcji? Jest, ale się nie usypia? Usypia się ale nie budzi? Budzi się ale gra się wywala? A jak to jest na normalnych komputerach, usypianie tam działa? Bo nie mieści mi się w głowie, że po 30 latach odkąd się pojawiło ACPI nie można uśpić komputera i że badziewiarze od Linucha w swoich piwnicach to lata temu ogarnęli (bo to nie Valve, to działa już od lat bez problemu) a wielkie korpo nie może.

2 minuty temu, NemoKOF napisał:

No nie do końca, sprzedałem Ally za 2800 do ręki a SD za 800 kupiłem ale... wcześniej sprzedałem SD za 1900 a kupiłem za 3100 a w Ally miałem dysk 2tb (hooy wie po co xd) więc no, ma się łeb do interesów xdddd

To już za poważna matematyka dla mnie. Może wieczorkiem po paru piwach przeczytam jeszcze raz i zrozumiem.

Odnośnik do komentarza

No musiałbyś się pobawić trochę Windowsem. Jak masz laptopa/stacjonarkę to nie interesuje cię RACZEJ usypianie z gierką w tle. A usypianie w Windowsie nie jest aż takim prostym procesem. Robi się parę rzeczy, jak masz 2 grafiki to też coś tam się przełącza między nimi na laptopie i często gęsto gierka nie wstanie - crash. Rozwiązaniem lepszych (ale nie idealnym) jest hibernacja, czyli zrzucenie CAŁEJ pamięci do pliku. I niby ok ale... niektóre gierki nie przetrwają i tego albo będzie raz tak, raz inaczej (miałem tak z Returnalem) a dwa... to trwa. O ile rozpoczącie hibernacji już pozwala ci odłożyć urządzenie i jest ok, tak odhibernowanie trwa do momentu w którym możesz grać 20-30 sekund na urządzeniu z 16gb ramu. A im więcej ramu tylko będzie dłużej bo plik większy itd. No trochę to zaprzecza idei handhelda. Chcę go wyjąć, odpalić i cyk. W SD trwa to ile? 3-5 sekund? Oczywiście czaem dzwięk się jebie, czasem też się coś wywali ale jednak doświadczenia lepsze.

 

SteamOS to Linux który przed gierkami udaje Windowsa i udało im się im "wmówić" że nigdy nie usypiasz urządzenia xd

 

Hibernacja za to ma 1 duży plus ogólny - urządzenie jest całkowicie wyłączone, nie zużywa w ogóle baterii w tym trybie. No ale... coś za coś.

Odnośnik do komentarza

No dobra, ale na Ally czy Legionie? Tam nie ma dwóch kart graf. Jest opcja usypiania ale coś się wali po drodze?

 

Na SD dźwięk się rzeczywiście czasem jebie, ale wtedy można uśpić jeszcze raz i czasem się naprawi. Natomiast już dawno mi się nie zdarzyło, żeby gra w ogóle nie wstała. Na początku tak bywało, budził się i restartował się Steam (i zabierał ze sobą grę). To ewidentnie poprawili.

 

Na laptopie nie używam hibernacji, nawet nie wiem czy to działa, zawsze tylko usypiam. Czasem się zdarzy, że nie używam dłużej komputera i wtedy się całkowicie rozładuje, ale zwykle używam prawie codziennie i nie ma tego problemu. W trybie uśpienia mi traci może kilka procent dziennie.

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, dominalien napisał:

No dobra, ale na Ally czy Legionie? Tam nie ma dwóch kart graf. Jest opcja usypiania ale coś się wali po drodze?

 

Na SD dźwięk się rzeczywiście czasem jebie, ale wtedy można uśpić jeszcze raz i czasem się naprawi. Natomiast już dawno mi się nie zdarzyło, żeby gra w ogóle nie wstała. Na początku tak bywało, budził się i restartował się Steam (i zabierał ze sobą grę). To ewidentnie poprawili.

 

Na laptopie nie używam hibernacji, nawet nie wiem czy to działa, zawsze tylko usypiam. Czasem się zdarzy, że nie używam dłużej komputera i wtedy się całkowicie rozładuje, ale zwykle używam prawie codziennie i nie ma tego problemu. W trybie uśpienia mi traci może kilka procent dziennie.

Dźwięk na pewno już naprawili. Albo również mam szczęście, bo już dawno tego nie miałem,  kiedyś to była dla mnie największa bolączka Decka. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, dominalien napisał:

Najtaniej by go wyszło nie sprzedawać Ally i nie kupować kolejnego SD. Gdyby mu Ally pasował, stąd moje pytanie.

Messer mówił o Gregu xD Chaos w postach zrobił się większy niż w polskiej polityce, zróbmy highlighty:

 

- Nemo miał Decka, sprzedał go kupił Ally, ale wrócił do Decka bo bardziej mu się podoba

- Czoper pytał Grega, dlaczego LCD a nie OLED

- Ficuś odpowiedział Czoperowi, że on to po OLEDzie do LCD nie wróci chociaż nikt nie pytał xd

- Greg odpowiedział Czoperowi, że znalazł dobrą okazję i widział OLED, uznał, że nie warto dopłacać

 

Powinienem być jakimś stenografistą forumka xd

  • Plusik 1
  • Haha 4
  • This 1
Odnośnik do komentarza

@dominalien przyjmij do wiadomości, że w tej chwili usypianie w Windowsie ma dużo wad, nie ma znaczenia czy są 2 karty graficzne, 1 czy 5. Często się pierdoli i tyle :-) Nie ma znaczenia na jakim sprzęcie. O ile Word się nie wywali, to rzeczy korzystające z grafiki (np. gry) często gęsto się wywalają i z wersji na wersję nic się tu nie zmienia specjalnie.

 

Z baterią: traci ci kilka % dziennie, na hibernacji traci 0% dziennie. Jak zbierzesz parę dni to możesz do odczuć :-)

Odnośnik do komentarza

Ok, dzięki, no przyjmuję. Trochę w głowie mi się to nie mieści, ale spoko. :)

 

Edit: chociaż czekaj, bo z tego co piszesz wynika, że generalnie usypianie działa spoko, tylko nie z odpaloną grą, tak? To mi się mieści w głowie, bo usypianie gry to jednak bardzo niszowe zastosowanie.

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza

masz laptopa... odpal gierkę, uśpij, podnieś klapę. Zrób test 10 gier i zobacz czy wszystkie działają i czy wszystko działa (np pad) po powrocie do systemu. Możemy się o piwko założyć, że któraś się wywali ;-)

 

Rog Ally i Legion to też tylko laptopy z Windowsem. Mają kontrolery wbudowane itd ale to dalej PC z tym samym systemem.

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

No dobra, dla jasności: jakoś sobie w głowie ułożyłem, że w Windzie jakoś ogólnie usypianie źle działa, szczególnie, jak mi zacząłeś wychwalać zalety hibernacji. :) Czyli generalnie usypianie jest OK, tylko z odpaloną grą nie jest. To zrozumiałe, na normalnym laptopie usypianie z odpaloną grą to nie jest coś, co ludzie chcą robić.

 

Mój laptop jest mało gamingowy, więc mam tylko jakieś point-and-clicki i pixelarty. Ale wszystkie (z 5 sztuk właśnie spróbowałem) ładnie wstały po uśpieniu.

 

Edit: choć nadal się nie dowiedziałem, co to znaczy, że na Ally nie ma usypiania. Usunięta opcja czy się spektakularnie wywala i trzeba na 10 sekund wyjąć baterię? ^^

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza

dla jasności - jest usypianie, dokładnie takie samo jakie masz w laptopa. Nie ma specjalnie przygotowanego software'u/hardware'u do usypiania, czyli tego co masz w konsolach i właśnie w SD. W Ally pamiętaj jeszcze, że masz na stałe podłączony kontroler, który też jest jako myszka przez system widziany i zdarza się ludziom, że go jakiś ruch czy dotknięcie wybudza z uśpienia - mi też się obudził raz w futerale. W laptopie ten problem załatwia zamykana klapa - chyba, że masz myszkę na czytniku usb, pozwolisz jej wybudzać kompa i włożysz do plecaka bez wyłączania, też mi parę razy się tak laptop obudził i nagrzał w pizdu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...