Skocz do zawartości

rosyjska literatura


Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...
  • 3 miesiące temu...

Czytał ktoś "Życie i los" Grossmana? Nie jestem jakoś szczególnie oczytany w rosyjskiej literaturze, ale to mi pachnie czystą dostojewszczyzną w XX wieku. Kapitalna, szeroka panorama Związku Radzieckiego w okresie bitwy o Stalingrad. Powieść o wojnie, ale z marginalnym potraktowaniem samych starć a skupieniem się nad różnorodnością życia i losu ludzkiego. Jeśli komuś podchodzi Dostojewski, to zauroczy go także ta powieść, wydana dopiero wiele lat po śmierci autora.

 

więcej

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

W tym tygodniu skończyłem Metro 2033 i Metro 2034. Jejku, ale dobre książki! Wspaniałe uniwersum. Szkoda, że każda zostawia po sobie ogromny niedosyt i błaganie o więcej, zresztą chyba mamy czekać na więcej, bo metro jest ogromne, a opisane zostało może w połowie.

 

Aha, i plus za posta o Zbrodnii i Karze. Nie mam ani odpowiednich słów, ani umiejętności, by w jakiś sposób opisać tą książkę ani wyrazić chociaż emocje, jakie mną targały podczas lektury, ale tak - powinno się ją znać. Naprawdę dobra pozycja.

Odnośnik do komentarza
Gość trenth

Przeczytałem ostatnio Mistrza i Małgorzatę. Powiem szczerze, że jakiegoś mega opadu szczęki nie było, aczkolwiek czytało się nieźle i dało trochę do myślenia. W moim wypadku takie 7/10 :)

 

Najlepsze sceny to oczywiście każde wystąpienie Behemota :)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Oddzial chorych na raka- Szczerze mowiac nie ma sie czym podniecac. Po niezlym wstepie, ksiazka zaczyna nudzic i do konca taka juz pozostaje. Nie porywa w ogole, nie widze tez sensu przyznania Solzenicynowi nobla chociaz pewnie za slaby jestem w te karty by wydawac taki werdykt. Jak dla mnie sredniak przez duze S.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

W ramach długofalowego projektu oddebilniania się min. poprzez kontakt z klasykami literatury światowej zapoznałem się ostatnio ze Zbrodnią i Karą. Nakręcająca się paranoja głównego bohatera opisana w świetny sposób, wisienką na torcie konfrontacje Rodiona z Porfirym, a Swidrygajłow to przekozak.

W kontekście tego wszystkiego niestety trochę rozczarowuje ostateczne rozwiązanie. Podczas końcowej walki Raskolnikowa z samym sobą miałem nadzieję na jakieś konkretne pier/dolnięcie, a tutaj sprawa zakończyła się dość banalnie. No i średnio pasują do wydźwięku całości te kaskady lukru lejące się pod koniec epilogu ; /

Edytowane przez Tokar
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ostatnio skończyłem Zbrodnię i Karę (tak, lektura w gimbazie) i też nie odpowiada mi zakończenie. Ja rozumiem, że ta książka miała być krytyką "modnego" ówcześnie racjonalizmu i nihilizmu ale po prostu nie podoba mi się takie rozwiązanie. Zamiast konsekwentnie zakończyć tę historię, dostajemy infantylną opowiastkę o rzekomym odkupieniu, Dostojewski jak wielu innych stawia bohatera w konflikcie którego nie może wygrać by ostatecznie zostawić go w takiej naiwnej romantycznej zadumie, tak jak to później robił Tarkowski w prawie każdym swoim filmie czy Lem w Solaris.

 

btw polecam dziełko Dumały jeśli ktoś nie widział, wspaniała atmosfera:

 

http://www.youtube.com/watch?v=gknIrdEx6VI

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Słuchajcie przeczytałem niedawno Metro 2033 (po raz drugi zresztą) i mega mi się ta książka spodobała. Chcę kolejny tytuł z tego uniwersum ale nie wiem za co się złapać bo trochę tego jest. Piter, Do Światła? Czy może po prostu Metro 2034, nie miałbym wątpliwości gdyby nie to że czytałem sporo opinii że jest słaba, prawda to?

Odnośnik do komentarza

Prawda, 2034 jest naprawdę średnie w porównaniu z genialnym 2033, tzn. jeśli lubisz to uniwersum to i tak warto przeczytać, ale jakiejś mega zajawki nie miałem. 'Do Światła' i 'W mrok' jeszcze nie czytałem, ale kumpel mówił że ta pierwsza zaje.bista. Od siebie strasznie polecam 'Pitera', naprawdę niewiele ustępuje 2033, pełny jest wykręconych akcji i motywów z poje.banymi stacjami, czego zdecydowanie brakuje w 2034.

 

Kurde, trzeba nadrobić zaległości w świecie Metra, tak patrzę i niedługo mają wyjść 'Korzenie niebios' jakiegoś włoskiego autora, czyli po raz pierwszy akcja będzie umiejscowiona poza rosją <3

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...