Skocz do zawartości

Przeczytałem i polecam!


epl

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Doczytałem do końca cykl Odysei Kosmicznej (2010, 2061, 3001) i właśnie przed chwilą skończyłem Fontanny Raju tego samego autora (Arthur C. Clarke). Wszystkie wymienione tytuły polecam z całego serca, naprawdę fascynujące lektury.

 

Teraz czas na Marsjanina (Andy Weir), żeby od razu być świadomym co tez reżyser spierniczył w adaptacji filmowej :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Właśnie zakończyłem czytać Bleeding Edge (u nas "W Sieci"). Cóż mogę powiedzieć, Pynchon ciągle w formie, choć oczywiście jest to raczej poziom Inherent Vice, aniżeli jego opus magnum (Gravity's Rainbow). Mimo, że niespecjalnie lubię szafować innymi recenzjami to w pełni się zgodzę z terminem Pynchon-lite, pojawiającym się w kilku publikacjach. To nie zarzut, bo mało kto potrafi utrzymać takie tempo jak on.

Na pewno must have dla fanów twórczości tego dziwnego, acz równie wybitnego pisarza. Innym polecam jednak wcześniejsze książki. (Chociaż akurat BE ma tyle nawiązań związanych z dzisiejszą popkulturą, że pewnie łatwiej będzie się się odnaleźć w tej powieści :P )

Odnośnik do komentarza

Wiem, ja mam angielski oryginał, ale jednak język jest (ultra) trudny, więc kiedyś jakiś rip znalazłem (bleee piracenie książki, ale cóż usprawiedliwiam się posiadaniem wersji kupionej w UK) i powolutku przeczytałem. Za to "W Sieci" jak na nasz rynek super szybko wyszło, byłem szczerze zdziwiony. Kiedy zapowiadano adaptację "Inherent Vice", byłem przekonany, że zrobią kolejne wydanie "Tęczy Grawitacji" i wyczekiwałem wiadomości. Złudzenia szybko się rozmyły, gdy okazało się, że polscy dystrybutorzy olali film Andersona.

Te 300 zł to i tak obniżka, pamiętam jak latały po 400 zł.
Dobrze, że chociaż powieści DeLillo można za normalne pieniądze kupić. Mimo, że Rebis wydał "Biały Szum" jeszcze wcześniej ('97), to na szczęście nakład się ostał.

Edytowane przez Hendrix
Odnośnik do komentarza

Dobrze, że chociaż powieści DeLillo można za normalne pieniądze kupić. Mimo, że Rebis wydał "Biały Szum" jeszcze wcześniej ('97), to na szczęście nakład się ostał.

 

Biały Szum akurat właśnie ostatnio kupiłem. ;p Są okresy kiedy jest niedostępne ale po jakimś czasie pojawiają się na allegro w ludzkiej cenie.

Odnośnik do komentarza

Tim Willocks, Religia

 

Fantastyczna, wspaniała książka, tom pierwszy cyklu, którego bohaterem jest Mattias Tannhäuser.  Akcja powieści toczy się w 1565 roku i opowiada o Wielkim Oblężeniu Malty. Sułtan Sulejman Wspaniały chce raz na zawsze osunąć z Malty zakon joannitów, który blokuje islamowi ekspansję na kolejne tereny. Szczerze polecam, czytałem z zapartym tchem, szczególnie, że całkiem niedawno miałem okazję zwiedzić niesamowity kraj, jakim jest Malta.

Edytowane przez Atos
Odnośnik do komentarza

Czytam strasznie dużo książek i duzo bym polecił ale teraz skończyłem książkę która wreszcie zmusiła mnie do polecenia na naszym forum.

 

Brian McClellan - Obietnica Krwi

 

To książka cholernie oryginalna a o to ostatnio trudno w skostniałym gatunku fantasy. Tak mnie wciągnęła że w 3 dni ją przeczytałem dodatkowo zamówiłem właśnie 2 kontynuacje za o wiele większe pieniądze za granicą. Nie ma bata abym czekał na polskie tłumaczenie. Pierwszy tom tryloggi można kupić np w empiku za niecałe 30 zł (są wyprzedaże letnie) POLECAM!!! za taką cenę dostajecie prawie 700 stron wciągającej i oryginalnej historii. Żadna powieść fantasy nie urzekła mnie tak mocno od czasu przeczytania pierwszego tomu o Inkwizytorze Madderdinie albo pierwszej powieści z cyklu Honor Harrington. Mało autorów ma tak lekkie pióro.  Czytam wszystko warte przeczytania ze świata sci fi czy fantasy i ta książką wyróżnia się na tle miernoty ostatnich lat.

Odnośnik do komentarza

Król w Żółci Chambersa pewnie nigdy nie zwróciłby mojej uwagi, gdyby nie True Detective. Od dawna majaczy się gdzieś we mnie chęć przeczytania dzieł Lovecrafta, a on sam o Królu w Żółci wypowiadał się w samych superlatywach. Takie rekomendacje wystarczyły, bym sięgnął po to dzieło. Z opowieściami grozy nie jestem za pan brat, czytałem kiedyś coś Kinga, chyba jakiś zbiór opowiadań, ale jestem w temacie zielony. Król w Żółci to protoplasta współczesnych straszydeł, miałem dosyć duże oczekiwania zatem.

Sam Król w Żółci to zbiór siedmiu nowel, z których cztery pierwsze dotyczą właśnie tytułowego Króla, a trzy kolejne są godnymi reprezentantami pióra Chambersa. Pierwsze cztery są luźno powiązane ze sobą za sprawą tajemniczego, tytułowego dramatu, który sprowadza na czytelników tego utworu szaleństwo, a jednocześnie pojmują oni całą ludzką naturę, dotykają czegoś, co zmienia ich całkowicie, zamieniając ich w otępiałych, na wpół zdziczałych. Osadzone gdzieś pod koniec XIX wieku są całkiem sprawnie napisane, choć nie są to typowe straszydła. Panuje w nich raczej atmosfera dziwów, nie tyle tajemnicy, co raczej groteski, lekkiego strachu i niewytłumaczalnych zjawisk, przenikania się świata onirycznego i naszego. Czy fani True Detectiva odnajdą w nich coś, co rzuca nowe światło na serial? Wydaje mi się, że nie, że książkowy Król w Żółci posłużył jako konspekt, że sam klimat wokół powieści może się zbliżać do finałowych scen z TD i wjazdu na posesję, ale to dwie różne bajki. 

Z pewnością stworzona przez Chambersa galeria postaci jest całkiem interesująca, zwłaszcza pan Wilde z pierwszego opowiadania, walczący ze swoim kotem karzeł, trzymający pół Ameryki za pysk. Nie było ani jednego momentu, w którym autorowi udało się mnie przestraszyć, ale w okresie wydania z pewnością mógł wywołać dreszczyk przerażenia. Dziś o gęsią skórkę nieco trudniej, ale dzięki temu odkrywamy tutaj coś odmiennego- nastrój tajemnicy, paralelnego świata, jakby lustrzanego odbicia, pełnego postaci teoretycznie zbliżonych do nas, a w rzeczywistości mających w sobie coś nieziemskiego, diabelskiego.

Trzy następne nowele są opowieściami fantastyczno-bajkowymi, w mojej opinii średnio interesującymi. Podobnie jak te spod głównego szyldu mają w sobie kapkę czarnego humoru, nieco groteskowych postaci, nieuchwytnego strachu, ale dotykają fantastyki, za którą nie przepadam.

Jeżeli ktoś liczy na nakrywanie głowy kołdrą z przerażenia czy ciarki, to raczej się tego nie doczeka. Z pewnością może jednak liczyć na nieźle wykreowany świat przedstawiony, całkiem zabawne, groteskowe nowele, okraszone czarnym humorem w rozsądnych dawkach, ciekawe zakończenia, leciutki dreszczyk strachu i grozy. Jest kilka momentów, dla których warto poczytać KwŻ, ale raczej na długo w pamięci nie pozostaje.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Właśnie zakończyłem czytać Bleeding Edge (u nas "W Sieci"). Cóż mogę powiedzieć, Pynchon ciągle w formie, choć oczywiście jest to raczej poziom Inherent Vice, aniżeli jego opus magnum (Gravity's Rainbow). Mimo, że niespecjalnie lubię szafować innymi recenzjami to w pełni się zgodzę z terminem Pynchon-lite, pojawiającym się w kilku publikacjach. To nie zarzut, bo mało kto potrafi utrzymać takie tempo jak on.

 

Na pewno must have dla fanów twórczości tego dziwnego, acz równie wybitnego pisarza. Innym polecam jednak wcześniejsze książki. (Chociaż akurat BE ma tyle nawiązań związanych z dzisiejszą popkulturą, że pewnie łatwiej będzie się się odnaleźć w tej powieści :P )

 

Podbiję raz jeszcze bo dostałem info z wydawnictwa Albatros że w tym roku pojawi się jeszcze Vineland od Pynchona <ok>

 

Tęczy Grawitacji nie mają na razie w planach ale coś może zaświtać w przyszłym roku. 

Odnośnik do komentarza
Podbiję raz jeszcze bo dostałem info z wydawnictwa Albatros że w tym roku pojawi się jeszcze Vineland od Pynchona <ok>

 

Tęczy Grawitacji nie mają na razie w planach ale coś może zaświtać w przyszłym roku. 

 

 

I dobrze, czym więcej Pynchona tym lepiej.

Wczoraj w kilka godzin łyknąłem "Mistrza z Petersburga"  Coetzeego. Szczerze powiedziawszy to niestandardowo długo (jak na mnie) odkładałem ów lekturę. Mimo, że pisarza rodem z RPA bardzo cenię, jakoś nie mogłem zabrać się za czytanie. Jak widać niepotrzebnie. Rewelacyjny styl (jak zawsze), dokładne prowadzenie tempa fabuły, piękne wprowadzenie wątku biograficznego w życie pisarza, który od zawsze był jedną z jego największych inspiracji, i który w samej powieści stanowi swoisty amalgamat obydwu twórców.

 

Komu może się nie spodobać ? Na pewno osobom, które z chirurgiczną precyzją znają życie Fiodora Michajłowicza i nie obchodzi ich licentia poetica autora. Sam myślałem, że mogę mieć z tym mały problem, ale znajomość twórczości i biografii wyżej wymienionego, w najmniejszym calu nie przeszkodziła mi w czerpaniu przyjemności z lektury.

 

Na koniec mogę polecić całą twórczość J.M. Coetzeego, większość jest raczej łatwo dostępna (i przetłumaczona na nasz język).

 

Odnośnik do komentarza

"Dzikie Karty" Martin i inni.

 

Niezłe. Na tym mógłby skończyć, ale muszę wyjaśnić -_- Książka to nic innego jak krótkie historyjki kolejnych bohaterów, u których objawiła się jakaś moc po dniu, w którym na Manhattan zostaje zrzucony wirus "Dzikiej karty". Z książką są pewne problemy, które ciężko mi opisać. Ogólnie sam pomysł mi się podobał. Miałem wrażenie jakby ktoś próbował komiks przerzucić na karty książki i to mi akurat pasuje. Częściowo odpowiada mi to, że co rusz poznajemy nowych bohaterów i to jak poznają swoje moce, ale problemem są ich historie. Wiem, że na 30-50 stronach ciężko umieścić coś błyskotliwego... Jednym się udało w miarę udało innym gorzej.

Wiadomo też, że jeśli kilkanaście osób próbuje pisać historie do jednej książki to musowo każdy będzie pisał "po swojemu". Ja akurat nie miałem problemu z ciągłym przestawianiem się na inny styl, ale dla innych to będzie mordęga.

Pierwszy z dwóch największych zaś moim zdaniem minusów to przedział czasowy w jakim rozgrywają się kolejne opowieści. Każdy autor po kolei przeskakuje o kilka lat w przyszłość co jest nieludzko męczące i drażniące, bo na początku zaczynamy zaraz po drugiej wojnie by na samym końcu mieć lata 80. Moim zdaniem powinni się dogadać i jak już zaczynali ten cykl to rozgrywać wszystkie swoje historie w ciągu maksymalnie 5 lat od uwolnienia wirusa. Tu dochodzimy do drugiego wielkiego minusa, a mianowicie próby łączenia historii naszej(znaczy większości USA i trochę innych krajów) z tym co rozgrywa się w książce. Głupio połączone, bo tak jakby to, że tysiące ludzi na świecie nagle posiada super moce(Asy i dżokery) oraz to, że jeszcze więcej ludzi ginie w wyniku samego kontaktu z patogenem nie miało wpływu na losy ludzkości. Tu powinni zacząć tworzyć swoją historię od drugiej wojny i nie wplatać tu wojny w Wietnamie, Korei, śmierci JFK tak jakby nic się w ogóle nie stało.

Książka głównie do fanów komiksów, którzy też lubią czytać.

Odnośnik do komentarza

Bardzo polecam Fu.ture gościa, który stworzył świat Metro 2033. Jedna książka, zamknięta historia, ciekawy i oryginalny moim zdaniem świat.

 

Prosiłbym o polecenie mi czegoś podobnego czyli science fiction albo fantasy. Najlepiej żeby zamykało się w jednej książce. Nie chcę czekać nie wiadomo ile na wydanie kolejnego tomu...

Odnośnik do komentarza

Bardzo polecam Fu.ture gościa, który stworzył świat Metro 2033. Jedna książka, zamknięta historia, ciekawy i oryginalny moim zdaniem świat.

 

Prosiłbym o polecenie mi czegoś podobnego czyli science fiction albo fantasy. Najlepiej żeby zamykało się w jednej książce. Nie chcę czekać nie wiadomo ile na wydanie kolejnego tomu...

"Lód" Dukaja jeśli nie czytałeś.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, ale muszę podziękować. Po pierwsze słyszałem, że Dukaj słynie z bogatych książek wypełnionych bardzo szczegółowymi opisami, w których zazwyczaj panuje niedobór akcji. Po drugie, nie lubię gier, książek czy filmów osadzonych w przeszłości, a jeszcze tym bardziej na terytorium Rosji :) Po trzecie, to jest kolejna wielka kobyła, a mam takie trzy na półce - trylogię Ciągu Gibsona, Ziemiomorze Le Guin i Imajice Barkera.

 

Dorwałem fantastykę dla nastolatków w postaci cyklu Kroniki Dziedziców Cindy Williams Chimy. Myślę, że to będzie fajna lektura zanim pozwolę Gibsonowi znowu zmiażdżyć mnie opisami o anodyzowanych krzesłach w kolorze antrecytu.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, ale muszę podziękować. Po pierwsze słyszałem, że Dukaj słynie z bogatych książek wypełnionych bardzo szczegółowymi opisami, w których zazwyczaj panuje niedobór akcji. Po drugie, nie lubię gier, książek czy filmów osadzonych w przeszłości, a jeszcze tym bardziej na terytorium Rosji :) Po trzecie, to jest kolejna wielka kobyła, a mam takie trzy na półce - trylogię Ciągu Gibsona, Ziemiomorze Le Guin i Imajice Barkera.

 

Dorwałem fantastykę dla nastolatków w postaci cyklu Kroniki Dziedziców Cindy Williams Chimy. Myślę, że to będzie fajna lektura zanim pozwolę Gibsonowi znowu zmiażdżyć mnie opisami o anodyzowanych krzesłach w kolorze antrecytu.

No fakt. Nie jest to lekka książka, szczególnie, że Dukaj ma manierę tworzenia świata i wpieprzania czytelnika w sam środek bez wytłumaczenia. Jest w niej trochę fizyki itp.

 

A myślałeś jeszcze o "Mrocznej wieży" Kinga? Jest tam kilka książek.

Odnośnik do komentarza

Z fantastyki warto zainteresować się cyklem Archiwum Burzowego Światła Brandona Sandersona, choć wyszły na razie dwie z dziesięciu planowanych cegieł (pierwsza - Droga Królów).

Mam obie cegły, bo kupiłem Drogę z myślą, że tak gruba książka będzie zamkniętą w sobie powieścią, a nie kolejną trylogią. Wiadomość, że będzie tego więcej jest jeszcze bardziej demotywująca, bo oznacza że nie zacznę tego czytać przez najbliższe kilka dobrych lat...

 

Kinga sprawdzę. Tak się składa, że nigdy nie czytałem Kinga bo nie przepadam za horrorami. Planowałem zapoznać się z jego twórczością, więc mogę zacząć od Mrocznej Wieży skoro polecasz :)

Odnośnik do komentarza

King to nie tylko horrory. Potężnie polecam Dallas'63, doskonały mix thrillera, fantazji nt podróży w czasie, trochę dobrego dramatu obyczajowego. Niby opowiastkao nauczycielu, który cofa się w czasie by zapobiec morderstwu Kennedyego, ale to tylko Punkt wyjścia do snucia całej rozbudowanej opowieści. Wspaniale oddane realia Ameryki przełomu lat 50/60

Odnośnik do komentarza

Patrick Rothfuss "Imię Wiatru" (t.1 Kronik Królobójcy) i "Strach Mędrca" (t.2 Kronik Królobójcy podzielony na dwie części).

 

Naprawdę dobra fantastyka. Jedna z lepszych pozycji w tych klimatach jakie ostatnio czytałem i to bez oklepanych do bólu smoków, krasnali czy elfów (jest za to coś znacznie, znacznie lepszego wymyslonego przez autora). Świetny dosyć przyziemy, "realistyczny" klimat i bardzo ciekawa historia. Czyta się to tak dobrze, że nie chce się kończyć. Polecam wszystkim miłośnikom fantasyki, którzy jeszcze nie czytali.

Edytowane przez ireniqs
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński - Broad Peak. Niebo i piekło

 

Niezwykła książka, podejmująca temat tragicznej wyprawy na Broad Peak w 2013. Autorzy przedstawili również kompleksową historię polskiego himalaizmu. Czyta się z zapartym tchem, polecam każdemu, nawet tym którzy nie interesują się tym tematem.

Odnośnik do komentarza

Santiago Pajares "Książka, której nie ma".

 

No, kurczę przeczytałem to w tydzień(jakieś 450 stron) tak mnie wciągnęła historyjka. Kojarzyła mi się trochę z "Cieniem Wiatru" Zafona, ale to pewnie przez to, że w obu wszystko kręci się wokół tajemniczych autorów. Nie ma w niej dużej ilości skomplikowanych postaci, teorii, ani bzdet utrudniających zrozumienie tego co się czyta. Napisana prostym językiem. Sama historia choć moim zdaniem nie odkrywcza, to wciąga do samego końca.

Odnośnik do komentarza

Ziarno Prawdy

 

Książkę zakupiłem do pociągu, aby coś poczytać. Wybrałem w ciemno, strzał okazał sie całkiem celny, moze nie był w samą dziesiątkę, ale tak na 8 oczek. Dobrze się czytało, aczkolwiek nie była to najprostsza lektura, poza głównym wątkiem kryminalnym, sporo dodatkowych treści można było wynieść - jak na przykład nasza kochana polska rzeczywistość, brudy powojenne, antysemityzm.

Jeden zgrzyt fabularny się trafił, juz pod koniec. 

Podsumowując, miło się zaskoczyłem. Jest to II część trylogii o prokuratorze T.Szackim, jak czas pozwoli to sprawdzę pozostałe dwie.

 

4+/6

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...