Skocz do zawartości

PC Hardware - problemy


Wyso

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem kolejny czysty dysk do PC, obecnie mam dwa. Włożyłem do napędu płytę z XP w celu wgrania systemu. Pojawił się komunikat nacisniecie klawisza spowoduje rozruch ..... wciskam jak zawsze i pojawia się kolejny komuniat bład/brak bootmgr, wiem że jest związane brakiem jakiegos sektora botowalnego. Pyatnie jak to odzyskac? na necie szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem. Może jakiś program? mam możliwość podpięcia syków pod usb laptopa jak co.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Coś mi zaczęło "klikać" w zasilaczu. Częstotliwość jest zmienna, raz szybciej, raz wolniej. Klika nawet jak komputer jest wyłączony (ale zasilacz jest podpięty do listwy). Potem jeszcze sprawdzę, czy nasila się to wraz z większym poborem prądu, ale już jestem zaniepokojony. Zasilacz to Enermax Modu82+ 525W (EMD525AWT).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Na poprzedniej stronie opisywałem swój problem, ale pojawiły się nowe okoliczności (odesłałem kartę graficzną do serwisu, ale okazało się że wszystko z nią w porządku), a problem niestety nie został rozwiązany ;/.

Po odebraniu karty graficznej wszystko działało przez około tydzień. Później problem powrócił (znika obraz, monitor nie dostaje sygnału, przez parę sekund po braku sygnału słychać jeszcze dźwięk, wentylator na karcie graficznej rozkręca się do 100%, z tyłu karty graficznej zapala się czerwona dioda oznaczona D4000 R207, niestety nigdzie nie mogę znaleźć co ona sygnalizuje).

Wykluczyłem już problem z kartą graficzną (sprawdzone w serwisie), RAMu też jestem prawie pewien (dokupiłem drugą kość, testowałem w różnych konfiguracjach i memtestem).

Podejrzewam że sprawcą jest mobo albo zasilacz, chociaż bardziej skłaniam się ku pierwszej opcji. Chciałbym się w miarę możliwości upewnić z którą częścią jest problem bo na serwisowaniu karty graficznej straciłem miesiąc -_-.

 

Mobo - ASrock P67 Extreme4 (najnowszy dostępny bios)

Proc - i5 2500k

KG - Sapphire Radeon HD 6950 1GB

RAM - 2x 4GB GoodRam 1333

Zasilacz - SEASONIC M12II 620W

Odnośnik do komentarza

Generalnie pierwszy raz problem pojawił się po około dwóch tygodniach od złożenia komputera, ale później już występował cały czas (po max paru godzinach pracy, z czasem coraz szybciej). Tak samo było po odebraniu karty. Przez tydzień wszystko elegancko śmigało, ale od pierwszego wystąpienia problem pojawia się cały czas.Inną kartę chętnie bym sprawdził, ale nie bardzo mam skąd wziąć ;/

Odnośnik do komentarza

Może masz zimne luty na karcie? Wtedy by to tłumaczyło dlaczego pierdzieli się dopiero po jakimś czasie. Ale na tym się nie znam, tylko zgaduję.

Ja coś takiego miałem, to do czasu aż kompa nie wyłączyłem, to wsio działało, po wyłączeniu z prądu dopiero po kilkukrotnym restarcie lub poruszeniu kartą problem znikał. Karta poszła do wymiany.

Odnośnik do komentarza

Stawiam na kartę, skoro wiatrak jedzie na 100% to widać karta sie przegrzewa. Problemy z mobo raczej miały by inne symptomy. Zasilacz raczej tez nie bo wcale obrazu by nie było, a z tego co piszesz problem pojawia sie po chwili kiedy karta sie nagrzeje.

 

Może nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowie?

 

 

Najlepiej weź kompa i podjedz w sobotę/niedziele na giełdę pod stodoła w Wawie. Tam są stanowiska gdzie za 30zl sprawdzą ci każda cześć.

Edytowane przez mataman
Odnośnik do komentarza

Udało mi się zdobyć inną kartę, ale przy próbie włączenia jeden z HDD nie jest wykrywany (ten na którym jest system). Wcześniej już się to zdarzało, ale wystarczał restart i wszystko było w porządku. Teraz niestety nie. Próbowałem z różnymi gniazdami sata, wyjmując dysk z obudowy itp. nic nie pomaga.Czy wcześniejsze problemy mogły być spowodowane wadliwym dyskiem systemowym? Osobiście nie wydaje mi się że to dysk mógł sprawiać taki problem ale tonący...

Odnośnik do komentarza

Czy wcześniejsze problemy mogły być spowodowane wadliwym dyskiem systemowym? Osobiście nie wydaje mi się że to dysk mógł sprawiać taki problem ale tonący...

Karta mocniejsza niż Twoja czy słabsza? Może zasilacz nie wytrzymuje?

@Rik: Na pierwszy rzut oka to może nie pasować, ale w życiu miałem kilka sytuacji odnośnie kompów w których nikt nie był w stanie podać prawdziwej przyczyny. Czasem coś nie powinno mieć wpływu potrafi popsuć całą sprawę, więc kto wie...

Tyś odnosił do serwisu samą kartę czy całą jednostkę? Bo może karta sama w sobie jest Ok ale coś innego chrzani sprawę. Może Motherboard jakoś?

 

 

@Stona: Hmm, a to wina zasilacza że mu dysku nie pokazuje? Nie było by raczej jaj z automatycznym wyłączaniem się etc?

Edytowane przez Kazuun
Odnośnik do komentarza

Karta słabsza, mocy zasilaczowi na pewno nie brakuje (jeśli wszystko z nim w porządku ;)) bo kupiłem trochę na zapas do kręcenia.

Do serwisu oddawałem samą kartę.

Z dyskiem spróbuję jeszcze pokombinować, jak nic nie pójdzie to chyba i tak będę musiał go odesłać, a windę zainstaluję na drugim (da się jakoś w miarę bezpiecznie wydzielić partycję jeżeli mam na nim sporo wolnego miejsca?).

Odnośnik do komentarza

Witam. Mam problem ze swoim PieCem. Otóż od pewnego czasu komputer mocno zwolinł, zrobiłem format i było dobrze... przez kilka godzin. Sprawdziłem dysk i okazało się że maksymalna prędkość zapisu/odczytu to 3MB/s. Podpiąłem więc drugi, nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów. Sprawdzałem zasilacz (podłączyłem drugi) i też nic nie pomogło. Komp jest tak zamulony że odpala się 5-8 minut, nie można włączyć na raz przeglądarki i muzyki bo się będzie przycinał, o grach już nawet nie wspominam. Mój system to XP pro SP3. Czy ma ktoś pomysł co to może być?

Odnośnik do komentarza

Dysk przełączył Ci się z DMA na PIO. Na początek możesz ustalić, który kanał SATA jest przełączony a następnie usunąc urządzenie i pozwolić aby system sam zainstalował odpowiednie sterowniki. Jeśli to nie pomoże to musisz ręcznie edytować wpisy w rejestrze. Które? Dokładne instrukcje znajdziesz w Google.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

hej, kupiłem sobie nowy komputer z Radkiem HD6950 Gygabyte.

Zwykle używam do grania telewizora plazmowego Panasonic 42". Poprzedni komputer wyświetlał przy każdym ustawieniu rozdzielczości obraz na całej powierzchni ekranu. Nowa karta graficzna wyświetla obraz z czarną ramką dookoła, nie zależnie od rozdzielczości. Jeśli podłącze kompa do zwykłego ekranu komputerowego 22", nie ma problemu z ramką.

TV podłączony jest tak samo jak monitor poprzez HDMI.

W AMD Vision Engine Control, znalazłem zakładkę "Scaling Options", gdzie mogłem przeskalować obraz, by wypełnił cały ekran. Niestety przestaje to działać po włączeniu gry. Czy ktoś może wie co zrobić by to skalowanie działało również w grach?

Odnośnik do komentarza

Dzięki, wiem o tej funkcji, jak pisałem w pierwszym poście, w tym właśnie menu ustawiłem, by obraz był rozciągnięty. Zacząłem eksperymentować, i okazało się że jak na razie dotyczy to tylko jednej gry, "Cyrsis". Mass Effec, czy parę innych tytułów działa normalnie. Skoro tak, to problem sam się rozmywa, bo dla jednej gry nie będę stawać na głowie, by taki drobiazg naprawić. Choć nadal zastanawia mnie czemu tak się dzieje. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to chętnie wysłucham :-)

Edytowane przez MarekZet
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...