Skocz do zawartości

Szukam książki podobnej do...


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam książki/książek, coś jakby wstęp do socjologii, społeczeństwo i jego historia, elementy prawa, procesy społeczne (zależności między ludźmi, wpływy mediów). Tylko żeby nie była starsza niż kilka lat, omówienie obecnego stanu rzeczy, wpływ internetu czy rozwój kultury masowej też mnie interesuje, ktokolwiek cokolwiek?

Edytowane przez mate5
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
Gość Mr. Blue

Tak jak napisałem po okiełznaniu nowogramatyki Dukaja (np. byty "wirtualne", które ze względu na brak płci oraz wielowątkowość rozumowania porozumiewają się z ludźmi w sposób dość skomplikowany), co zajmuje kilkanaście stron, książka staje się przystępniejsza. Oczywiście nie łatwa, bo to w końcu Dukaj.

 

Gorzej natomiast z opisywaniem rzeczywistości, która wyginana się w książce niczym plastik w piecu - wiele stron przeczytasz 2 lub 3 razy a i tak nie do końca zrozumiesz, przez co przechodzą bohaterowie.

 

No i oczywiście fundament świata opisanego, czyli wszelkie nowe prawa fizyki, wywrócona do góry nogami filozofia i system wartości ludzkości, teoria Progresu, definicje nowych rodzajów bytów ludzkich i nieludzkich, skomplikowana strona prawna nowego świata...

Najgorsze, że postaci drugoplanowe przez długi czas obracają się w swoim świecie, określając go tylko sobie znanymi słowami. Czytelnik czuje się zagubiony, tak samo zresztą jak główny bohater, który nie pochodzi z tej epoki.

Mniej więcej w połowie zaczynamy poznawać świat od podstaw a i wtedy mamy trudności, ponieważ umysł Dukaja stworzył niebywałe fantasmagorie. Nie obędzie się bez powtórnego czytania...

Odnośnik do komentarza

Za każdym razem gdy czytam czyjeś wrażenia i próby ogólnego zarysowania którejś z książek Dukaja, to nachodzi mnie myśl w stylu "kur'wa, ale to musi być zamotana powieść, nie nadążam". Tak było z "Innymi pieśniami" i "Lodem". Ale już po lekturze człowiek jakoś inaczej to odbiera, rozumie co miał na myśli recenzent i z wyrozumiałością podchodzi do prób krótkiego opisania zasad rządzących w powieści. Bo trudno w paru słowach wyłożyć pewne fantastyczne założenia, które Dukaj nieśpiesznie wpaja czytelnikowi przez całą treść. Oczywiście, Dukaj tworzy na tyle w pewnym sensie poje'bane powieści, że trudno sobie wyobrazić kogoś, kto w 100% pojmie każdy wątek i teorię, wyobrazi każdą, nawet najbardziej abstrakcyjną scenę, ale dla wielu stanowi to zaletę, bo miło po zakończeniu lektury nie zapominać o niej o razu i pogłowić się, poszukać innych interpretacji.

Osobiście, po lekturze dwóch wyżej wymienionych powieści jestem zachwycony i choć oczywiście nie ogarnąłem wszystkiego jak należy, pewne teorie mnie przerosły, to jednak całością jestem zauroczony.

A "Perfekcyjna niedoskonałość" czeka na półce na moment, kiedy poczuję się wystarczająco mocny do podjęcia kolejnego wyzwania.

 

No i ja tak naprawdę nie lubię S-F ;/

Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Kmiot ma 100% rację. Kiedy czytałem Lód, to tak się denerwowałem czasami powalonymi wynaturzeniami Jacka, że kilkanaście razy chciałem przerwać lekturę. Ale kiedy już okiełznałem tego behomota, satysfakcja oraz ocena dzieła były wielkie.

Inna jednak sprawa, że PN jest jeszcze bardziej pokręcona. (Dobrze, że krótsza) :turned:

 

Grigori, nie wiem co ci odpowiedzieć. Książka ma otwarte zakończenie a przed ukazaniem się kontynuacji na pewno trzeba ją będzie sobie przypomnieć, ale jest na tyle wyjątkowa sama w sobie, że polecam zapoznać się z nią już teraz.

 

 

Jeśli ktoś obawia się SF: w perfekcyjnej niedoskonałości nie uświadczycie blasterków ani zielonych kosmitów ani kosmicznych piratów.

Edytowane przez Mr. Blue
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...