Skocz do zawartości

jedzenie studenckie - przepisy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

dobra, to ja zacznę. najważniejsze jest dla mnie, żeby przygotować można było szybko i najlepiej od razu więcej na cały tydzień. zamieszczajcie swoje sprawdzone potrawy, które się kwalifikują.

 

"ale jestem najedzony z ryżem" by Grigori

 

dsc00003yu.jpg

 

składniki:

  • ryż zwykły
  • kostka rosołowa
  • curry
  • rama do pieczenia/masło
  • baleron w plasterkach
  • papryka ze słoika
  • pieprz
  • sos czosnkowy

 

czas przygotowania:

pierwsza porcja 30 minut

następne - 10 min

 

jak:

Gotujesz wodę na ryż. Jak się zagotuje, dodajemy kostkę rosołową i pół torebki curry, wstawiamy w to ryż. Ja daje do garnka 5 torebek i mam jedzenia na 5 dni/dużych porcji. 10 minut na wolnym ogniu. Hartujemy w zimnej wodzie i wysypujemy do pojemnika - jak ostygnie można wsadzić do lodówki i mieć etap gotowania ryżu z głowy w następnych dniach.

 

Bierzemy 3-5 plastrów baleronu i kroimy w kostkę (można dać też pierś z kurczaka, ale tutaj dochodzi rozmrażanie no i trzeba więcej, drożej etc.). To samo z papryką, ile kto lubi. Wrzucamy na patelkę z rozpuszczoną ramą do pieczenia/masłem i podsmażamy jak kto lubi, można popieprzyć - nie solić bo baleron jest słony. Jak już się podsmaży dodajemy porcje ryżu, mieszamy no i podgrzewamy jeśli był z lodówki żeby zimnego nie jeść, wiadomo. Dajemy to na talerz i lejemy sos, ale nie taki jak do pizzy, tylko sklepowy.

 

Jemy.

 

Dobre jest, choć wygląda prymitywnie. Taka namiastka shoarmy. ;]

Odnośnik do komentarza

To coś ma OSIEM składników. To nie jest żadna kuchnia studencka. Dania kuchni studenckiej mają jeden składnik, ewentualnie dwa, jeśli zaliczać wodę. Jeśli kiedyś w życiu będę miał czas, żeby zrobić sobie danie z ośmiu składników, to będę bardzo szczęśliwy.

Odnośnik do komentarza

Powiedzmy że to kompromis pomiędzy smakiem, a innymi cechami prostudenckimi.

 

@bountyhunter: a od kiedy curry jest słone? Możesz wsypać mniej, ale imo tyle to optimum żeby 5 paczek ryżu tym nasiąkło. Jak będzie mniej, to ryż wyjdzie bardziej biały niż żółty.

Odnośnik do komentarza

Jak mieszkałem w akademiku i trzeba było nauczyć się jakoś gotować, bo ile można jajówę, to z pomocą przyszedł mi ten oto blog: http://student-gotuje.blogspot.com/ . Wybiera się po prawej zdobyte pożywienie i pojawiają się przepisy <emot_z_różdżką>. Tym cwanym sposobem odkryłem danie co się zowie "Makaryż z tuńczykiem". Polecam na ostro, np. z tabasco albo inną mieloną papryką.

Odnośnik do komentarza

Ryż + surówka colesława. Tanie, proste - pyszne.

chryste panie...

 

 

Zaadoptowałem Twój przepis na coś, co można już nazwać "daniem". ;)

 

Dodałem pierś z kurczaka pokrojoną w paski i podsmażoną z randomową przyprawą do kurczaka, i do tego i ryżu sos tysiąca wysp. Znośne.

Odnośnik do komentarza

Spróbowałem tego przepisu z pierwszego posta - z tą różnica, że zamiast baleronu wsadziłem podwawelską [burżuazja :)] i zapomniałem sosu czosnkowego kupić. Było dosyć dobre, lecz suche trochę. Aha, to curry faktycznie nie powoduje, że ryż jest słony [nie wiem, dlaczego mi się coś wcześniej ubzdurało], lecz muszę jeszcze odkryć sens jego użyteczności - przyznam szczerze, iż niezbyt wyczułem zmianę smaku pomiedzy ryżem 'normalnym', a ryżem ugotowanym z dodatkiem pół torebki tejże przyprawy. No, ale fajnie wygląda przynajmniej :)

Odnośnik do komentarza

Dobre i proste jest risotto. Składniki:

-ryż

-kostka rosołowa

-dowolne składniki znalezione w kuchni (mój zestaw: pieczarki, papryka, kukurydza, czosnek, cebula, pomidor, szynka)

Ryż wrzucić na patelnię i smażyć aż się zrobi szklisty (ja to robię bez tłuszczu, ale można z), potem wlać bulion (średnio jedna kostka na worek ryżu) i wrzucić przygotowane wcześniej składniki. Gdy bulion się wchłonie to znaczy, że wystarczy doprawić i żarcie gotowe.

 

@down: Nie no, wrzucam od razu z torebki na patelnię. Co prawda nie będzie bialutki i pulchniutki, ale nie taki ma być w założeniu.

Edytowane przez Pan Pieczarka
Odnośnik do komentarza

Tu rodzi się moje pytanie - ryż najpierw trzeba zagotować, czy zrobi się dobry tylko dzięki smażeniu na patelni? Bo moja była twierdziła że można na patelni "ugotować" ryż, ale ja nigdy jej nie wierzyłem...

 

@ktośtam: jak zapomniałeś sosu, to nie dziwota, że suche było. :P

Odnośnik do komentarza

Kogel-mogel

 

 

potrzebujesz: 2-3 jajka i trochę cukru

 

sposób przyrządznia (proszę o skupienie, bo będzie trudno):

 

1. rozbijasz jajka, oddzielasz żółtko od białka

2. białko traktujesz trzepaczką, aż się trochę spieni

3. żółtko napie.rdalasz ręcznie widelczykiem lub mikserem, nie zapominając dosypywać cukru

4. łączysz białko z otrzymaną masą, mieszasz

 

 

 

 

debeściak wsród deserów, ultra tani i prosty w przyrządzeniu, a przy tym bardzo smaczny

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...