Skocz do zawartości

PSX Extreme #156


Rekomendowane odpowiedzi

Tekst "5 kardynalnych błędów developerów" przeczytałem w pierwszej kolejności. I w sumie to niepotrzebnie. O Alpha Protocol jest wiele opinii i lepiej tak zostawić. To jakby druga recenzja protokoła tylko zawierająca wady. Zbędne.

 

"Paliwo nowej generacji" był zdecydowanie za krótki. 3 silniki i dozo. Na pewno można było wcisnąć coś więcej. Może tak Gamebryo i MT Framework? A może czepiam się bo lubię czytać o silnikach i ich możliwościach.

 

Teksty z serii "Powrót do przeszłości" trochę wychodzą mi bokiem. Nie mogę już przeczytać całego artykułu. Od pewnego czasu dzielę go sobie na trzy. Może zamiast historii kolejnych konsol (a jest ich jeszcze trochę) lepiej napisać coś o sztuczkach jakie stosowali developerzy w swych grach. Pamiętam jak czytałem taki tekst o Saturnie. Byłem zszokowany tym co wymyślali twórcy by zachować animację i zrobić przy tym porządną grafikę. Pisanie własnego mikrokodu dla układów. Coś pięknego. Taki tekst na pewno bym przeczytał bez dzielenia.

 

Zgrentgen o pisarzu. O kurde faja. Tekst o (pipi)e. Serio. Dywagacje na temat długości pracy nad grą, czy gatunkiem gry. Lepiej było pogadać o sercu gry. Tak jak kiedyś np. zgrentgen RE5. Jeden z lepszych.

 

Od wielu numerów zauważyłem, że recenzje w PE są takie nijakie. Dużo z nich nie można się dowiedzieć. To nie to, co kiedyś. Pamiętam jak przeczytałem reckę Vagrant Story i dla porównania Final Fantasy 13 + Mass Effect 2. Która była najlepsza chyba nie muszę pisać. Recenzje straciły tę tajemniczą zawartość. Nie potrafię tego opisać słowami, bo to coś jest dosyć podobne do czynnika X w grach, aczkolwiek inne.

 

Błędy. Zapewne piszę to niepotrzebnie, ale jest ich sporo. Staram się nie zwracać uwagi i czytać dalej. Ale czasami się nie da.

 

Heh słynna ocena dla filmu "Inside". No cóż straciłem 1,5 h życia. No ale dzięki tej recenzji dowiedziałem się jak nie wygląda najlepszy horror ostatniej dekady. Chętnie bym zobaczył w przyszłym numerze recenzje Ju-On Shiroi Roujo (Old Lady in White) i Ju-On Kuroi Shoujo (Girl in Black).

Odnośnik do komentarza

Te ikonki z mordkami, przedstawiające stosunek zgredow do zapowiadanych tytułów są do bani. Myślałem, że to jednorazowy wyskok, ale w nowym numerze też są. Sam pomysł może i dobry, ale realizacja tandetna, zalatująca jakimś Bravo dla małolatów. Zmieńcie to, proszę, na coś mniej "za(pipi)ongo" i "czadzior".

 

Niestety podpisuję się pod przedmówcą. Jeśli chodzi o ikonki to jeszcze spoko, ale podpisy już raczej kaprawe i rzeczywiście zalatują bravo :/ Nie mówię tutaj o sytuacji mniej więcej opisanej w liście w aktualnym numerze, że jesteście już za starzy na takie słownictwo (bo nie jesteście:) ale pamiętam czasy dawnego extreme'a i tam słownictwo też było jak najbardziej młodzieżowe, ale przy okazji takie, że łzy mi leciały jak na nie trafiałem i czytałem teksty (vide najlepsze komiksy Cysio/Kleju:) Pomyślcie nad innymi podpisami i będzie ok :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza

Dawno dawno temu, śp Secret Service ogłosił denominację ocen, bo też dochodziło do podobnych absurdów, gdy wszystko co wybijało się ponad średnią dostawało co najmniej 70- 80% . Chyba najwyższy czas na taki zabieg w PE, bo naprawdę trochę to dziwne, gdy gry oceniane na 6 jawią się z opisu jako crapy, a Urala jadą, że daje RDR 8+ (IMO 8+ to zaje.biście wysoka nota i żaden wstyd dla żadnej gry). Oczywiście, taki krok nie spodobałby się zastępom fanbojow, a i z punktu widzenia sklepu PE to chyba ryzykowna decyzja. Wszak łatwiej sprzedać gre ocenianą na 8-9 niż na 6-7. Jednak w systemie oceniania trzeba coś zmienić, i schłodzić gorące głowy recenzentów, bo naprawdę, niedługo dojdzie do absurdów, i będziecie musieli uruchomić..nie wiem.. 10+ , a może notę 11 czy 12 :D

 

Dla mnie oceny w ogole sie nie sprawdzaja. Dopiero z recenzji i odczuc autora wiem, czy jestem zainteresowany danym tytulem. Ocene niby widzi sie od razu i jakos sie tam sugeruje widzac "8" dla danej gierki ale rozstrzal od 1-10 jest IMO cienki, wolalbym juz od 1-6 jak w szkole badz 1-3, crap-sredniak-rewelka.

Edytowane przez 2razyjot
Odnośnik do komentarza
Gość Orson

I kiedyśtaka oceniaczka była... Ale nei sprawdziła się. Za duż gier wychdozi - np. jedenj dasz 4 innej tez 4, a normalnie by moglo byc 6 i 8

 

 

no to jednej dasz 4 , drugiej 3....

 

 

jaka jest róznica między gra oceniona na 1 a na 5? Tak naprawdę ŻADNA bo i tak sprowadza się do tego, że jej NIE KUPISZ. Mówił o tym chyba Tomek Gop w podcascie poly, że własnie tak oceny w pismach / serwisach czytają wydawcy, że ocena 1-6 jest dla nich "jedną oceną"

 

I własnie stąd te przewartościowanie ocen wśród czytelników

Odnośnik do komentarza

Najwyższa pora by system oceniania w PSX został zmieniony z 1-10 na 1-6. Po prostu lepiej się będzie sprawdzał, bo już od paru dobrych lat jedyne oceny jakie gry dostaja to te z przedzialu 5-10 reszta nie istnieje. Imo sześć ocen to chyba najlepszy system oceniania, przynajmniej wiesz, że jest jakaś różnica między 4-5/5-6. Crap na 1-2 to wiadomo gra pomyłka, a nie tak jak teraz, że oceny 1-5, a czasem i 7 to według niektórych syf niegodny kasy. Po co więc tak rozpasana oceniaczka. Ma być krótko i treściwie.

Odnośnik do komentarza

Najwyższa pora by system oceniania w PSX został zmieniony z 1-10 na 1-6. Po prostu lepiej się będzie sprawdzał, bo już od paru dobrych lat jedyne oceny jakie gry dostaja to te z przedzialu 5-10 reszta nie istnieje. Imo sześć ocen to chyba najlepszy system oceniania, przynajmniej wiesz, że jest jakaś różnica między 4-5/5-6. Crap na 1-2 to wiadomo gra pomyłka, a nie tak jak teraz, że oceny 1-5, a czasem i 7 to według niektórych syf niegodny kasy. Po co więc tak rozpasana oceniaczka. Ma być krótko i treściwie.

 

Będzie od 1-5, to wszystkie gry będą dostawać nie z przedziału 5-10 i owszem, tylko 3-5 i idę o zakład. Z kolei jakby było 1-20, to by gry dostawały od 10-20. Tak to działa, ale z drugiej strony działać musi. Osobiście oceniam zwykle gry dość surowo, jak mi się wydaje, ale tak obiektywnie - jaka to gra 1/10? Konsole, to nie PC, gdzie wypuści się każdego crapa, producenci sprzętu stawiają przed developerami i wydawcami pewne wymogi jakościowe. Dlatego jak już jakaś gra, w którą wpakowano parę baniek, ujrzy światło dzienne, to zwykle jest już przynajmniej tym średniakiem. 1-3/10, to musiałaby być fast zabugowana, niegrywalna, debilna, krótka, nudna i bez sensu. Znajdźcie mi jakiś tytuł z ostatnich lat, który by się na taką ocenę załapał... no i na recenzję u nas ;). Dodam, że ostatnio jakaś kupa dostała 2/10, więc jednak te niskie oceny też czasem idą w ruch ;). Problemem zresztą nie jest skala sama w sobie, może oceny są czasem ciut za wysokie, ale przecież nie zaraz o 3 oczka. To są dyskusje rzędu, czy gra powinna dostać dychę, czy 9+, 9+, czy 9, albo 9, czy 8+. Poza tym poziom produkcji jednak jest bardzo wysoki - której grze nie dalibyście dychy? Teraz czasy są takie, że nikt nie chce zaliczyć wtopy z producentów, więc się jednak przykładają. Dyskutujemy o skali ocen, ale brakuje konkretnych przykładów. Owszem, oceny są dość wysokie, ale czy gry są takie złe? A może oceny są adekwatne i po prostu poprawiła się jakość produkcji?

Odnośnik do komentarza

Znajdźcie mi jakiś tytuł z ostatnich lat, który by się na taką ocenę załapał... no i na recenzję u nas ;).

 

No np. Naughty Bear w aktualnym numerze :biggrin: . Ta oceniaczka od 1-6 to mi się od zawsze będzie kojarzyć z poprzednimi generacjami konsol, gdzie jeszcze wówczas w polskie prasie istniała taka skala. Poza tym jak słusznie wspomniałeś, teraz na rynku pozostali już praktycznie tylko bardziej znani wydawcy. Koszta produkcji gier znacznie wzrosły, dlatego tych crapów jest już coraz mniej. Obecna skala jest najbardziej odpowiednia.

Odnośnik do komentarza

Skala od 1 do 6, wg mnie jest lepsza, bardziej wiarygodna i przejrzysta niż od 1 do 10. Wyżej już ktoś trafnie zauważył że gry oceniane od 1 do 4, to w zasadzie taka sama ocena. No ale rozpiszmy skale od 1 do 6. Można ją przyrównać do ocen w szkole:

Gry na:

* 1/6 - w zasadzie gra pomyłka i niepotrzebnie zużyto na nią nośnik ( ogólnie to mało jest takich gier teraz)

* 2/6 - również miernota, ale kilka osób pewnie kupi ( prawdopodobnie przez licencję oraz hype się pomyli )

* 3/6 - typowy średniak

* 4/6 - gra dobra, lepsza od przeciętnej ale z uwagi na bugi lub coś tam nie dograło ,mamy taką ocenę a nie wyższą

* 5/6 - świetna gra, naprawdę rewelacyjna i warto zainwestować w nią każde pieniądze

* 6/6 - gra wnosząca nowe standardy jak i w gameplay'u tak i od strony audio- wizualnej. Prawdziwa perełka. ( tak jak w szkole,aby dostać 6 z matmy trzeba było robić dodatkowe zadanie, aby mieć ocenę wyżej niż 5, tak tu gra musi wnosić innowacje i nowe trendy)

Odnośnik do komentarza

Skala od 1 do 6, wg mnie jest lepsza, bardziej wiarygodna i przejrzysta niż od 1 do 10. Wyżej już ktoś trafnie zauważył że gry oceniane od 1 do 4, to w zasadzie taka sama ocena. No ale rozpiszmy skale od 1 do 6. Można ją przyrównać do ocen w szkole:

Gry na:

* 1/6 - w zasadzie gra pomyłka i niepotrzebnie zużyto na nią nośnik ( ogólnie to mało jest takich gier teraz)

* 2/6 - również miernota, ale kilka osób pewnie kupi ( prawdopodobnie przez licencję oraz hype się pomyli )

* 3/6 - typowy średniak

* 4/6 - gra dobra, lepsza od przeciętnej ale z uwagi na bugi lub coś tam nie dograło ,mamy taką ocenę a nie wyższą

* 5/6 - świetna gra, naprawdę rewelacyjna i warto zainwestować w nią każde pieniądze

* 6/6 - gra wnosząca nowe standardy jak i w gameplay'u tak i od strony audio- wizualnej. Prawdziwa perełka. ( tak jak w szkole,aby dostać 6 z matmy trzeba było robić dodatkowe zadanie, aby mieć ocenę wyżej niż 5, tak tu gra musi wnosić innowacje i nowe trendy)

 

Średniak to średniak. Musi być pośrodku. U Ciebie średniak wypada przy 3/6, a więc poniżej 50%. To wbrew matematyce :)

Odnośnik do komentarza

Na PPE.PL przeczytałem w informacji o premierze nowego Kinecta w Europie, że nowy nr PE pojawi się w kioskach 1 września. To jak rozumiem pomyłka Zaxa?

 

Jestem za szkolną skalą ocen. Gry na 1-4 w skali 1-10, to dla mnie równowartość 1 w skali 1-6. Sens grania w daną produkcję, zaczyna się od 5 wzwyż i odpowiednio 2 wzwyż (czyli gra mierna, ale już nie totalny crap). Nie umiem stwierdzić, czym różni się gra oceniona w waszym piśmie na 2 od gry z sąsiedniej strony, której recenzent przynał 3. Ktoś mi to sesownie wytłumaczy? Ural wspomniał, że gry na 1 (1-10) na konsole nie wychodzą. Oceny 2-4 to też rarytas. Ciężko przyjąć w takim razie, że 4-5 w Waszej oceniaczce, to w szkolnym systemie 1(czyli najniższa możliwa ocena biorąc pod uwagę panujące realia)? Obecna sytuacja przypomina kolejne martwe prawo w naszym pięknym kraju, tzn. co z tego, że jest, skoro nie ma zastosowania w praktyce. Możemy przecież na 2-3 lata wystawić jakąś 1-2, żeby gawiedź miała o czym mówić na przerwach w szkole.

Odnośnik do komentarza

Możemy przecież na 2-3 lata wystawić jakąś 1-2, żeby gawiedź miała o czym mówić na przerwach w szkole.

Oj, jestem pewien, że gdyby PE zabrało się za recenzowanie gier takiego powiedzmy Midasa, to przynajmniej 'dwójki' i 'trojki' zaczęły by pojawiać się jak grzyby po deszczu. Co Ty myślisz, że nagle przestano produkować crapy? Po prostu takie gry nie są brane pod uwagę w Extrimie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.