Skocz do zawartości

Tłumaczenie filmów


Hejas

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat, który drażni mnie niesłychanie od lat, a mianowicie - polskie tłumaczenia filmów. Chyba każdy, kto opanował j. angielski w trochę wyższym stopniu, niż podstawowy zgodzi się ze mną, że to, co możemy przeczytać oglądając film w kinie, czy na DVD to istna masakra jest. Wszelkie idiomy, wyrażenia slangowe, czy bardziej skomplikowane zdania zdają się przerastać naszych tłumaczy.

 

Trudno mi tu teraz przywołać jakieś konkretne przykłady, ale praktycznie w każdym filmie są jakieś błędy w napisach. Nie mówię tu bynajmniej o literówkach. Najczęstszym problemem zdaje się być pomijanie wszelakich zaprzeczeń w języku angielskim, przez co powstają nielogiczne zdania o zgoła odmiennym sensie. Często, jak oglądam film z osobami nie znającymi zbyt dobrze angielskiego muszę tłumaczyć, że "właściwie, to on powiedział coś zupełnie innego (...)"

 

Po chwili zastanowienia przypomniałem sobie kilka przykładów z gry Uncharted 2. Przetłumaczono tam "stayed behind bars" na coś w rodzaju "chodził po barach" (!) i "I'll catch up" na "złapię cię". Serio? Coś takiego w kosztującej miliony dolarów produkcji? Z tego, co pamiętam w takim "Avatarze" też pojawiły się podobne błędy. W oglądanych przeze mnie nie dawno w kinie "Incepcji", czy "Niezniszczalnych" też. W tym drugim w ogóle tłumaczenie było jakimś nieporozumieniem.

 

I tu nasuwają mi się pytania:

 

Kto w ogóle zajmuje się tłumaczeniem filmów, czy gier (z którymi jest ten sam problem)? Dlaczego nie robi tego ktoś kompetentny? I dlaczego do cholery nie ma korekty wyłapującej tak ewidentne błędy?

 

Zapraszam do dyskusji i zwracania uwagi na podobne wpadki w oglądanych przez Was filmach.

Edytowane przez Hejas
Odnośnik do komentarza

Jak już mówimy o chu.jowych tłumaczeniach filmowych dialogów, to chyba też można podciągnąć pod to chu.jowe polskie tłumaczenia tytułów filmów.

Absolutni faworyci-

 

The Expendables- Niezniszczalni

 

Knight Rider- Nieustraszony

 

Die Hard- Szklana pułapka

 

Broken Arrow- Tajna Broń

 

Dirty Dancing- Wirujący Sex :wacko:

 

Prison Break- skazany na śmierć

 

Hot Tub Time Machine- Jutro będzie futro.

 

:thumbsup:

Odnośnik do komentarza

Jak już mówimy o chu.jowych tłumaczeniach filmowych dialogów, to chyba też można podciągnąć pod to chu.jowe polskie tłumaczenia tytułów filmów.

Absolutni faworyci-

 

The Expendables- Niezniszczalni

 

Knight Rider- Nieustraszony

 

Die Hard- Szklana pułapka

 

Broken Arrow- Tajna Broń

 

Dirty Dancing- Wirujący Sex :wacko:

 

Prison Break- skazany na śmierć

 

Hot Tub Time Machine- Jutro będzie futro.

 

:thumbsup:

 

 

tu sie nie zgodze...zamiast "szklana pułapka" miało byc umieraj cięzko????? niektóre tytuły nie nadają sie przetłumaczyc 1: 1

Odnośnik do komentarza

Skoro juz poruszyles temat niekompetentnych tlumaczacych ja mam co do tego pytanie - jak sobie zalatwic robote jako wlasnie tlumacz filmow/gier? Kontaktuje sie z wydawca czy przez kogos?

Choćby Blizzard Entertainment szukał ostatnimi czasy ludzi do tłumaczenia ich przyszłych gier na język polski. Wystarczyło CV podesłać na wskazany adres e-mail. Podejrzewam, że wielu chętnych nie było, bo nabór na tę posadę pojawiał się regularnie co kilka tygodni przez okres pół roku chyba.

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
Gość MasterShake

namba łan to dvd przekrętu:

 

 

 

0:23

 

oryginał:

-what's that?

- it's a belt Turkish

 

Tłumaczenie:

 

- co to?

- pas turecki.

 

Dostałem (pipi)icy

 

jakiś (pipi) mi to dvd za(pipi)ał ale to chyba było

-Co to?

-To pas, Turecki

 

?

 

Ogólnie te napisy były prze(pipi)owe, Turecki ( gdzie Ci od dvx dali Turek ) i wszystkie ksywki przetłumaczyli c(pipi).

Odnośnik do komentarza

nie lubię angielskiego, przekombinowany jest.

A bo się pszepana nie znacie! ;p Angielski jest za(pipi)isty. W pisaniu, w używaniu, w brzmieniu! o! ;)

Polski sux. Dlatego jak gra posiada jedynie wersję polską to nie odpalam choćby była hitem ;) Nawet mój pies nauczony został reagowania na "sit", "stay" itp xD

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Oglądając jakiś film z Cusackiem wyłączyłem po pół godzinie nie mogąc zdzierżyć tłumaczenia:

 

- See ya!

- See ya at home!

 

"- Zobacz!

- Widzisz ten dom!"

 

Takich kwiatów jest więcej. Z 40 sążni i 15 łokci papieru by się zebrało by spisać małą namiastkę tego co wyczyniają tłumacze.

 

Odnośnie Die Hard. Kiedyś, kiedy sprzedawano kasety video na stoiskach przed supersamem, widziałem jedną, na której było napisane Dzika Śmierć. Być może to tłumaczenie Die Hard'a było najbardziej trafnym. Kolesie w tym filmie tak mniej więcej giną.

Odnośnik do komentarza

I tu nasuwają mi się pytania:

 

Kto w ogóle zajmuje się tłumaczeniem filmów, czy gier (z którymi jest ten sam problem)? Dlaczego nie robi tego ktoś kompetentny? I dlaczego do cholery nie ma korekty wyłapującej tak ewidentne błędy?

 

Zapraszam do dyskusji i zwracania uwagi na podobne wpadki w oglądanych przez Was filmach.

Problem z tłumaczeniem filmów leży w tym, że ludzie zajmujący się tym zawodowo są ograniczeni w ramach określonej (niewielkiej, choć nie pamiętam teraz dokładnie jakiej) liczby znaków jaką przeciętny Kowalski jest w stanie ogarnąć w ciągu kilku sekund kiedy wyświetlane są na ekranie. Oczywiście nie usprawiedliwiam partactwa i ewidentnych błędów tłumaczeniowych, ale zazwyczaj właśnie przez to co napisałem wyżej połowa informacji przekazywanych przez aktorów jest pomijana.

Odnośnik do komentarza
Gość _Milan_

I tu nasuwają mi się pytania:

 

Kto w ogóle zajmuje się tłumaczeniem filmów, czy gier (z którymi jest ten sam problem)? Dlaczego nie robi tego ktoś kompetentny? I dlaczego do cholery nie ma korekty wyłapującej tak ewidentne błędy?

 

Zapraszam do dyskusji i zwracania uwagi na podobne wpadki w oglądanych przez Was filmach.

Problem z tłumaczeniem filmów leży w tym, że ludzie zajmujący się tym zawodowo są ograniczeni w ramach określonej (niewielkiej, choć nie pamiętam teraz dokładnie jakiej) liczby znaków jaką przeciętny Kowalski jest w stanie ogarnąć w ciągu kilku sekund kiedy wyświetlane są na ekranie. Oczywiście nie usprawiedliwiam partactwa i ewidentnych błędów tłumaczeniowych, ale zazwyczaj właśnie przez to co napisałem wyżej połowa informacji przekazywanych przez aktorów jest pomijana.

 

to ciekawe dlaczego napisy oryginalne do filmu w j. angielskim, gdy mowia tez w tym jezyku, sa identyczne.

Polskie tak samo.

Cos tu nie pasuje.

 

Problem lezy w tym ze te skur,wy,syny nie ogladaja sadze tych filmów, tylko maja napisy do tłumaczenia, dowodem na to jest czesto tlumaczenie kompletnie od rzeczy, mimo ze obraz sam wskazuje na kontekst tłumaczenia.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...