Skocz do zawartości

Seria Megami Tensei


Suavek

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Suavek napisał:

Trochę screenshotów z angielskiej wersji - https://www.siliconera.com/new-smt-v-screenshots-show-demonic-and-human-allies/

 

Dużo nazw skillów, których nie znam. Nie wiem, czy nowe całkiem, czy były w innych odsłonach serii. Np. Mazabarion czy Trisagion.

 

Ale graficznie wygląda to na jakieś 720p, jak nie mniej, podbite tylko do FHD... I pewnie góra 30fps. :\ Słabo.

 

Ech, ciekawe jakie są szanse na PC port... za 5 lat lub więcej. No trudno, kupuję Switcha głównie po to, więc niech chociaż będzie grywalne. Najwyżej się pogra w wersji przenośnej, żeby tak nie męczyło oczu.

Nawet w takich rozdzielczościach to będzie spoko jak się przypomni SMT4. Też bym chciał żeby to sportowali chociażby na PC ale patrząc na to jak główna seria była wydawana to nie spodziewam się niczego. Oby sama gra po prostu była dobra a technikalia jakoś przeżyję.

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Suavek napisał:

Dużo nazw skillów, których nie znam. Nie wiem, czy nowe całkiem, czy były w innych odsłonach serii. Np. Mazabarion czy Trisagion.

 

Trisagion był w czwórce. Maziobarion chyba nowy, ale według SMT-owego schematu nazewnictwa widać od razu, co robi, czyli jeszcze więcej obrażeń elektrycznych. Być może ten skill będzie powszechniejszy i zastąpi coś, co było indywidualne w niektórych poprzednich częściach, i miało specjalne nazwy typu Thunder Storm, God's Lightning czy coś takiego.

 

 

Nic nowego w tej schematycznej serii nie oczekuję, jak "nowości" typu "mocniejszy czar elektryczny na wszystkich!". Fajnie że dochodzą jakieś tam nowe demony, Manananggal to jeden z bardziej wyrazistych projektów w ostatnich czasach, wiadomo że jeśli kupię tę grę, to dla nagich piersi. Trochę ciekawszy design niż "nowy" demon o jakże szokującej nazwie DAEMON, który wygląda po prostu jak diabeł z trójzębem i rogami i w sumie nie wiem, jakim cudem nie było jeszcze w serii dokładnie takiego demona. Ogólnie liczba nowych demonów jak na razie pokazanych jest mniejsza niż 10. 

 

 

Jak na fana serii to naprawdę się nakręcasz na tę rozdzielczość grafik, wiesz jak wyglądała poprzednia część? To nie są gry które kiedykolwiek stawiały na maksymalną szczegółowość poligoniczną. Skok jest ogromny względem poprzedniej części, a ktoś to musi robić. To trochę jak z Pokemonami, gra nastawiona jest na liczbę postaci i inne rzeczy i pół gry w menusach a ludzie jęczą że mało FPS-ów.

 

Osobiście oddałbym wiele pikseli za jakiś żywy świat, większą interaktywność itd. Że coś się robi poza walkami, jest jakiś większy scenariusz niezawarty tylko w długich nieinteraktywnych scenkach dialogowych i okazjonalnie filmowych, itd.

Odnośnik do komentarza

Skaczesz po skrajnościach. Nie nakręcam się zaraz na grafikę czy rozdziałkę, bo doskonale wiesz, że i tak zagram, i tak będę się bawił dobrze itp. No ale nie będę z drugiej strony ukrywał rozczarowania, czy to ograniczeniami platformy, czy ogólnie jej wyborem. Ty wolisz gry na Switcha, ja wolę gry na PC, wszyscy to wiedzą. Przeszedłem Nocturne w 30fps i się (mocno) nie krzywiłem, ale zawsze 60fps i więcej będzie przyjemniejsze w odbiorze. Tak, nawet w menusach. W Persona 4 Golden nawet w menu czułem różnice między 60fps a 140fps.

 

A w tym przypadku nie jest to wybór stylu, czy dostosowanie go pod platformę docelową. Tu grafika jest po prostu ładna, lecz niestety kosztem zredukowanej rozdzielczości. Tak jak sprite'ów SMT4 nie poprawisz mocniejszym sprzętem, nie licząc sztucznych filtrów w emulatorze, tak tutaj gra byłaby obiektywnie ładniejsza na innej platformie. No ale Atlus zadecydował o Switchu i tak ma być, to trudno. I tak kupię, i tak.

 

Ogólnie to ja nie lubię exclusive'ów. Toleruję exy dla danej platformy, tak jak Nintendo ma swoje mariany czy pokemony, Sony ma swoje tytuły itp. A z Megatenami to jest bajzel. Megateny nowe wychodzą na handheldy Nintendo, Persona 5 dla Sony, tu nagle Persona 4 Golden tylko na PC, a zaraz potem multiplatformowe P5S czy Nocturne. No ja bym wolał od początku multiplaformę, i niech każdy sobie gra na tym, na czym chce. Sam swego czasu grałem na PSP w gorsze porty gier dostępnych na PS2 i PS3 "bo tak" i wcale tego nie krytykuję, ani nie uważam którejś wersji za jedyną słuszną. Ale mimo wszystko lubię mieć wybór, szczególnie w przypadku ograniczeń wpływających na odbiór gry (nie tylko rozdzielczość, ale też loadingi, framerate itp.)

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, ogqozo napisał:

Pudło to też wygoda, grasz dopóki ci się nie znudzi, gra nie ma nic więcej do zaoferowania (dla większości 30 godzin, dla maniaków 200 godzin przechodzenia od początku na wszystkie zakończenia), i sprzedajesz wygodnie pudło za zbliżoną cenę.

 

Ja własnie nigdy nie sprzedaje gier ;) Juz bym wolał komus oddac za free (ze znajomych). Mam uczulenie na januszy z OLX i allegro wiec nie bawię się w takie rzeczy. Sam nie kupuje uzywek.

Odnośnik do komentarza

 

Dobrze to wygląda. Ja wezmę pudło, mimo wszystko. Nie mam zwyczaju żonglowania grami, więc i tak najprawdopodobniej będzie to jedyny cart w Switchu.

Spoiler

No chyba, że mi się Fitness Boxing spodoba... czy coś... ;)

No i jednak rzekomo ma być Steelbook na premierę, to będzie ładnie wyglądać na półce.

 

Ogólnie przyznam, że od strony stylistycznej nawet się Atlus postarał. Spodziewałem się czegoś znacznie prostszego, bez tylu cut-scenek i nowych modelów demonów i postaci, a tu sporo tego. Tym bardziej będę się łudził, że kiedyś wyjdzie to też na inne platformy.

Odnośnik do komentarza

Oglądam kolejne to filmiki z pokazem demonów i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że udźwiękowienie (ogólne, nie tylko głosy) w SMT5 jest naprawdę dobre. Te wrzaski, wybuchy, efekty, echo. Czuć moc. Trochę mi tego w SMT4 brakuje. Dobrze, że w Apocalypse i Strange Journey Redux dodali odgłosy demonów podczas walki, bo jednak też trochę urozmaica to kolejne potyczki.

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

 

3D chyba wymusiło na nich wzięcie jak największej liczby demonów z Persony 5. I nie mam nic przeciwko, bo pokrak z SMT4 po raz kolejny bym nie zniósł. Anioły, oprócz BDSM Angel, wróciły do swych klasycznych wizerunków, podobnie jak wiele innych, z Luciferem na czele.

 

Ciekawe, którą wersję Mara wezmą - na rydwanie, czy slime.

 

A tymczasem SMT4 męczę i męczę i przemęczyć nie mogę... Powiem już teraz, że w moim odczuciu gra wcale jakaś rewelacyjna nie jest. Co chwila bym się do czegoś przyczepił, lub coś mnie irytuje i zniechęca. I z tego co widzę wielu recenzentów, czy osoby, które coś o grze mówią mają podobnie, ale mimo tego przedstawiają SMT4 jak jakiś megahit i najlepsze, co seria ma do zaprezentowania, pomimo wymienionych wcześniej mankamentów... No ja za cholerę tego nie widzę, ani nie czuję. To dla mnie "spoko" jRPG i  zaledwie "ok" Megaten, ale szału bez.

 

Strange Journey był lepszy, moim zdaniem. Ciekawszy, nawet jeśli nie bez wad. I naprawdę, bardziej od przechodzenia choć raz SMT4 mam ochotę odświeżyć SJ w wersji Redux...

 

Liczyłem, że skończę czwórkę na urlopie, ale naprawdę, wolę drugi raz P5S grać. No nic, może skończę jeszcze w tym tygodniu, to na pewno potem więcej pomarudzę. ;)

Odnośnik do komentarza

Nigdy w SMT nie grałem, wziąłem ostatnio DS2 bo byl (jest do jutra w sumie) na niezlej promce i pewnie odpalę przed piątka żeby się wczuć, choć z tego co widziałem jest to zupełnie inny gameplay. Warto grac w dwójkę bez znajomosci jedynki? 

 

Tak BTW nie wydzielamy osobnego tematu dla SMT V? Tutaj jest mały chaos, szczegolnie dla osób jak ja, które lubią sobie przeczytac temat o danej grze od poczatku, od zapowiedzi, hype przed premierowy, pierwsze wrazenia itd. 

 

BTW2, przejrzałem sobie kilka poprzednich stron i @Suavek mega szanuje za posty! Fajnie sie czyta takie wywody fana :)

Odnośnik do komentarza
23 minuty temu, voi tekku napisał:

Nigdy w SMT nie grałem, wziąłem ostatnio DS2 bo byl (jest do jutra w sumie) na niezlej promce i pewnie odpalę przed piątka żeby się wczuć, choć z tego co widziałem jest to zupełnie inny gameplay. Warto grac w dwójkę bez znajomosci jedynki? 

DS2 spokojnie można grać bez znajomości żadnej innej gry z serii. Fabularnie też nie ma żadnego związku z poprzednią odsłoną. To zupełnie odrębna historia, bohaterowie itp.

Z tego co wiem, to dwójka nie jest tak dobra, jak jedynka. Osobiście też nie czułem jakiejś większej ochoty, by dwójkę ukończyć (odstawiłem gdzieś w 1/4). Obie gry mają jednak swoich fanów i złe na pewno nie są. Jedynkę przeszedłem na NDS i na pewno źle nie wspominam.

 

Przy okazji, jest jeszcze promocja 20zł na Soul Hackers. To nieco starsza odsłona megami tensei. Nie wypowiem się więcej na jej temat, bo grałem raptem godzinę i reszta czeka na swoją kolej, ale tu też czytałem dużo dobrych opinii i jest u mnie dość wysoko w kolejce do przejścia.

Odnośnik do komentarza
W dniu 30.08.2021 o 20:44, voi tekku napisał:

Nigdy w SMT nie grałem, wziąłem ostatnio DS2 bo byl (jest do jutra w sumie) na niezlej promce i pewnie odpalę przed piątka żeby się wczuć, choć z tego co widziałem jest to zupełnie inny gameplay. Warto grac w dwójkę bez znajomosci jedynki? 

 

Tak BTW nie wydzielamy osobnego tematu dla SMT V? Tutaj jest mały chaos, szczegolnie dla osób jak ja, które lubią sobie przeczytac temat o danej grze od poczatku, od zapowiedzi, hype przed premierowy, pierwsze wrazenia itd. 

 

BTW2, przejrzałem sobie kilka poprzednich stron i @Suavek mega szanuje za posty! Fajnie sie czyta takie wywody fana :)

Osobny teamat dla SMT 5 jest w dziale nintendo.

Edytowane przez pawelgr5
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

SMT4 droczy się ze mną do samego końca widzę... Chciałem zdobyć Neutral Ending, a wyszło na to, że jestem tak neutralny, że mogę przy ostatniej decyzji wybrać zarówno Law, jak i Chaos Ending, ale nie Neutral... (czyli przed ostatnią decyzją mam chyba między -1 a 1 punktów przynależności, co mnie udupia...).

 

A chciałem neutral, bo z tego co czytałem

Spoiler

jest to zarówno "najlepsze" zakończenie, jak i te "właściwe" w kontekście Apocalypse. No i standardowo Law i Chaos to dwie absurdalne skrajności, gdzie ani jedno, ani drugie nie jest dość satysfakcjonujące...

 

Jest jeszcze nadzieja we wcześniejszym save'ie, gdzie mogę jeden dialog zmienić, miejmy nadzieję na tyle, że załapię się na Neutral. Ale to 3h grania w plecy i brak 100% pewności, że się uda, choć teoretycznie wszystko zrobiłem co należało... Zdecydowanie przekombinowali.

 

Nie wiem, czy warto. Ogólnie już i tak męczę tę grę dłużej, niż bym chciał. Tj. znowu powtórzę, ma ona dobre, a nawet i świetne momenty, ale pełna jest niedociągnięć, lub wręcz przesadnych naciągnięć... Doszedłem do momentu, gdzie 99% wszystkich walk kończy się w 2 sekundy, bo albo używam Heaven's Bow, albo Die For Me! i wszystko ginie w jednej turze. Tylko czasem muszę użyć Megidola, jak coś jest bardziej upierdliwe pod kątem resistów, ale generalnie już nawet bossowie nie sprawiają większych trudności. Luster Candy jest przegięte. W połączeniu z Debilitate już w drugiej turze mam -3 na bossie i +3 na drużynie. A nawet mimo tego mam wrażenie wiele lokacji oraz grind się dłużą.

 

Eeeeech, przykro się na takie coś patrzy. Bo potencjał w SMT4 był ogromny, ale gra jest zwyczajnie w wielu kwestiach nieprzemyślana, albo niekonsekwentna. Mam nadzieję, że piątka pod tym względem będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza

To Raiden.

 

A tymczasem wrześniowy announcement Persona 25th Anniversary to... koncert. "Hurra". http://p-ch.jp/news/6569/

 

Pewnie miną miesiące, zanim dostaniemy cokolwiek konkretnego, a w międzyczasie pierdoły. Persone 6 ogłoszą za rok, a wydadzą pewnie bliżej 2030.

 

Liczę, że chociaż jakieś porty się pojawią w międzyczasie.

Odnośnik do komentarza
To Raiden.
 
A tymczasem wrześniowy announcement Persona 25th Anniversary to... koncert. "Hurra". http://p-ch.jp/news/6569/
 
Pewnie miną miesiące, zanim dostaniemy cokolwiek konkretnego, a w międzyczasie pierdoły. Persone 6 ogłoszą za rok, a wydadzą pewnie bliżej 2030.
 
Liczę, że chociaż jakieś porty się pojawią w międzyczasie.

Myślisz, że jest szansa na P5 na Switchu czy kompletnie już nie i prędzej Steam?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza

Myślę, że jest szansa, ale wróżę to z fusów. ;)

 

Strikers wyszło na PC i Switcha, to i P5R myślę z czasem jest możliwy. Ale na ten moment ludzie też oczekują jakiejś odświeżonej/definitywnej wersji P3, jak i P4G na współczesne konsole. I ze wszystkiego chyba ten ostatni jest najbardziej prawdopodobny, w pierwszej kolejności, bo gra jest praktycznie gotowa na PC.

 

Następne newsy rocznicowe dopiero w grudniu. Nie co miesiąc, jak wstępnie planowano. Może na święta zrobią prezent niespodziankę i coś ogłoszą/wydadzą, tak jak to zrobili z P4G na Steam?

 

Z drugiej strony jest jeszcze TGS. Kto ich tam wie, może niezależnie od tego coś tam Sega ogłosi.

Odnośnik do komentarza

Na ten moment można zgadywać. Ogólnie powinna, ale jak będzie z poziomem trudności można się tylko domyślać. Niemniej jednak koncept i mechanika nie powinny odstraszyć nikogo, kto ma choćby minimalne doświadczenia z jRPG.

 

Z innej beczki, w Media Markt pojawił się pre-order na edycję kolekcjonerską za 389zł - https://mediamarkt.pl/konsole-i-gry/gra-nintendo-switch-shin-megami-tensei-v-fall-of-man-premium-edition

 

Zaskakująco przystępna cena. Niecałe 200zł więcej za duży box, OST (zakładam, że pełen, skoro 2CD), mały artbook i plecaczek mogę jeszcze dać. Zamówiłem z odbiorem osobistym. Mam nadzieję, że MM nie anuluje na ostatnią chwilę. Aczkolwiek teraz muszę anulować jakoś pre-order z Morele, który jest już opłacony...

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...