Skocz do zawartości

Seria Megami Tensei


Suavek

Rekomendowane odpowiedzi

Smt3 na switcha wciągnęło mnie jak bagno. Myślałem za po kapitalnej IV  oraz  IVA już nic lepszego się nie wydaży w tej serii dla mnie, a tu taka niespodzianka :)

Mapy w Nocturne naprawdę robią wrażenie po 3dsowej przygodzie z pozostałymi częściami. A tuz za rogiem V czeka.

Cóż za piękny rok dla fanów SMT. 

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, że wcześniej w Nocturne nie grałeś? W sumie ciekawe, jak tę odsłonę postrzegają osoby, które miały styczność tylko z IV. Bo jednak i klimat inny, i dungeony, i poniekąd styl rozgrywki.

 

Ja natomiast dalej mam problemy ze zmuszeniem się do ukończenia IV. Zwyczajnie "nie czuję" tej odsłony. Dziwny klimat, postacie nierówne, a dubbing horrendalny jak na mój gust.

 

Jezu, jak V nie będzie miała z jakiegoś powodu opcji zmiany głosów na japońskie, to się załamię chyba... :\

Odnośnik do komentarza

Z Nocturne mam do czynienia dopiero pierwszy raz, tak jak Strange Journey oraz odłamy devil survival mi nie siadły, tak tutaj czuję się jak u siebie w domu. 

Daj szansę IV bo to naprawdę świetny tytuł, chociaż Apokalipsa z ostatnim dungeon em i bossem wbiła mnie mocniej w fotel. 

Oj pamiętam jak zagrzałem mojego 3dsa na tych tytułach. 

Edytowane przez Rezoo7
Odnośnik do komentarza

Pierwszy tease ma kolor żółty i efekt zakłóceń w TV, więc obstawiam P4G na konsole (Switch, PS4/PS5 i może Xbox). Myślę, że to raczej pewniak, biorąc pod uwagę, że roboty przy tym niewiele, a na chwilę obecną dla konsolowców dostępna jest tylko wersja na martwą Vitę.

 

Persona 6 może co najwyżej mieć minimalny teaser w przyszłym roku, z realną premierą bliżej niż dalej 2030 roku. ;)

 

Generalnie z gier obstawiałbym jakieś porty P1 i P2 na współczesne platformy. Osobiście chcę P5R na Steam. P3 na PC też bym nie pogardził, ale prawdę mówiąc sam nie wiem, którą wersję bym wolał. Oprawa wizualna FES jest zdecydowanie lepsza od Portable, ale z drugiej strony P3P jest obiektywnie lepszą grą. Najlepiej, gdyby zrobili coś pomiędzy, ale obawiam się, że to by wymagało zbyt więcej pracy, niż to dla Atlusa warte.

 

A realistycznie pewnie skończy się na 1-2 grach/portach, jakimś nowym projekcie anime lub manga, i bzdetach typu nowa seria breloczków, albo koncert live.

 

PS. Kolejne gry taneczne chętnie bym przyjął. ;)

Odnośnik do komentarza

Strasznie dziwnie atlus zarządza tą marką biorąc pod uwagę jej popularność.

Ja bym chętnie przyciągnął rimejk albo nawet zwykły port 2 na switcha albo inne sprzęty bo bardzo chciałbym zagrać ale chyba ich pojebało z tą ceną na ps store a na pc nie mam ochoty grać w coś takiego. Zostaje jeszcze zabawa w emulatory na telefon ale też mi się nie chce  :v

Odnośnik do komentarza

@suavek czy mógłbyś wytłumaczyc dlaczego P3P jest lepsza niz FES?

16 godzin temu, Pupcio napisał:

Strasznie dziwnie atlus zarządza tą marką biorąc pod uwagę jej popularność.

Ja bym chętnie przyciągnął rimejk albo nawet zwykły port 2 na switcha albo inne sprzęty bo bardzo chciałbym zagrać ale chyba ich pojebało z tą ceną na ps store a na pc nie mam ochoty grać w coś takiego. Zostaje jeszcze zabawa w emulatory na telefon ale też mi się nie chce  :v

Dwójki są dwie więc jak już coś robią to niech będzie pakiet bo inaczej będzie taka sama lipa jak na PSP.

Odnośnik do komentarza

W sumie mija 5 lat od wydania Persony 5, mogliby nawet zapowiedzieć nową odsłonę, z terminem wydania za rok, potem przesuniętym o 3 lata. 

 

Piątka była zapowiedziania nieco ponad 5 lat po premierze czwórki, wraz z kilkoma innymi grami, jak Q na DS-a, Dancing All Night i jakimiś tam portami.

 

 

Oczywiście wszystkie gry Atlusa lepiej by się sprawdzały na Switchu (powiem więcej, zupełnie nie chce mi się już grać w te gry na TV jakby coś się w nich działo, i nie spodziewam się, że Persona 6 cokolwiek zmieni w klasycznym schemacie), no ale osoby z wewnątrz wielokrotnie mówiły, że Sony nie ma w planach pozwalać na coś takiego. Moooże dadzą kiedyś chociaż jakieś części tak stare, że na PlayStation i tak nikt już ich nie kupi...

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, pawelgr5 napisał:

@suavek czy mógłbyś wytłumaczyc dlaczego P3P jest lepsza niz FES?

Bo wprowadza trochę usprawnień z P4, ze wspomnianą możliwością swobodnego sterowania całą drużyną na czele. Więc można lepiej wszystko planować, a nie frustrować się, że Mitsuru rzuca Marin Karin na wroga z resztką HP, po tym jak turę wcześniej rzuciła Mind Charge...

 

Jest kilka nowych rozwiązań, dodatkowe questy, skill cards, zmiany w balansie rozgrywki. Gameplay jest ogólnie bardziej przyjazny. Postać żeńska ma do tego trochę nowej muzyki i inne - w kilku przypadkach lepsze - social linki.

 

Tylko niestety oprawa wizualna jest gorsza i fabuła jednak cierpi przez to, będąc ukazana tylko przy pomocy portretów postaci i napisów, bez wizualizacji.

 

Nie ma też "epilogu" The Anwser, ale to akurat mała strata. Fabularnie jest kiepski, a gameplay'owo mało zabawny.

 

Dlatego prawdę mówiąc nie wiem, co by było lepsze przy ewentualnym porcie. Gameplayowo P3P było przyjemniejsze, ale fabułę lepiej oddaje oryginał. Najlepiej, gdyby połączyli jedno i drugie, o ile to możliwe.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Było jakieś info, czy SMT5 będzie miał dual-audio?

 

No sorry, ale SMT4 pod tym względem to tragedia. Dub strasznie burzy mi cały klimat gry. Niby post-apo, a zarówno NPC jak i demony mają głos wesołych narwańców. Z całej gry chyba tylko Burroughs się sprawdza. Reszta to typowy przeciętny amerykański dub, kompletnie oderwany od atmosfery właściwej gry.

 

Ja nie wiem, jak ludzie mogą to tolerować, a wręcz chwalić, naprawdę... W grach, anime, gdziekolwiek. Nie chodzi o to, że jeden język jest lepszy od drugiego. Chodzi o to, że dub w 90% przypadków będzie gorszy od oryginału. A co jak co, Japończycy mimo wszystko dają z siebie wszystko jako lektorzy w swoich produkcjach, podczas gdy dla wielu amerykańców to tylko robota, podłożyć głos pod chińską bajeczkę - po co się starać, cnie...?

 

Jeśli się okaże, że z jakiegoś powodu cartridge SMT5 nie pomieści Jap audio, to naprawdę poważnie będę się musiał zastanowić, czy w ogóle grę kupować na premierę. Tym bardziej, że jak oglądam te codzienne filmy prezentujące kolejne demony, to audio jest naprawdę świetne. Zresztą, już było to widać przy porównaniu angielskiego i japońskiego trailera.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Porównaniu czego? Jest w ogóle jakiś "angielski trailer" w sensie materiału, na którym postaci mówią po angielsku?

Wygląda na to, że jeszcze nie skończyli nawet robić angielskich głosów, bo nie kojarzę żeby je kiedykolwiek puścili. Więc większość ludzi się martwi odwrotnie od ciebie, że będzie tylko japoński. Ale na pewno zrobią wszystko, by się wyrobić na premierę. 
 

Na zwiastunie mówili po japońsku, a na dole było napisane małą czcionką "gra będzie dostępna w japońskiej i angielskiej wersji, z angielskimi napisami". Tylko narrator zwiastunu opowiadał o grze po angielsku.

Odnośnik do komentarza

Porównaniu samego stylu. Wystarczyła lektorka, żeby mocno odrzucić, a niestety jest to poziom większości dubbingów. Dla te dwa zwiastuny to było idealne porównanie, jak odmiennie prezentowane są gry na wschodzie i na zachodzie.

 

A właśnie dlatego, że większość ludzi oczekuje i wręcz żąda dubbingów w grach można założyć, że w takiej produkcji jak SMT5 Atlus będzie chciał się sprężyć i wydać grę w pełni po angielsku. Takie gry jak Strange Journey Redux czy PQ2 były wręcz krytykowane za brak angielskich głosów w większości recenzji, jakie widziałem.

 

Nie wyłapałem w zwiastunie tej notki o japońskiej i angielskiej wersji, przynajmniej w tych wrzucanych na poprzednich stronach. Chyba, że są jakieś inne wersje. Jeśli faktycznie będą obie ścieżki dźwiękowe do wyboru, to jestem spokojny. Zakładam, że ze Switchem nie jest jak z 3DS i cart będzie w stanie pomieścić obie wersje bez problemu.

 

Po prostu mam obawy, bo jak na razie nie jestem w stanie przywołać jakiejś gry, która miałaby naprawdę porządne głosy. Zawsze jest raptem kilka dobrze dobranych lektorów, a reszta to wspomniane podkładanie głosów pod bajeczkę. A że w danej chwili próbuję przejść SMT4, to temat jest dla mnie świeży. Bo nie ma to jak podróżować po ruinach Tokyo, wejść do zrujnowanego pomieszczenia i zagadać do babki z wielkim karabinem, która wydaje z siebie dźwięk typu "tee-hee-hee", niczym nastoletnia uczennica... A to tylko przykład. Mnie osobiście to bardzo burzy klimat rozgrywki.

 

Inny przykład, w necie można znaleźć porównania głosów w Nocturne HD. Tam zmieniono nawet głosy demonów. Obejrzałem kilka takich filmików i zrozumieć nie mogłem, czym kierowali się amerykanie...

 

 

 

Okropne.

Odnośnik do komentarza

 

 

 

A tymczasem w SMT4 bez zmian - spoko się gra, ale frustruje mapa, brak pojęcia, gdzie w danej chwili trzeba się udać, oraz okropny dubbing. Nawet Jack Frosta musieli zdubbingować... Ogólnie fabularnie też mnie gra nie porwała. Dzieje się "niewiadomoco", quest po quescie z powietrza, a jak od czasu do czasu stawiają mnie przed jakimś wyborem, to nawet nie wiem, co się za tym kryje. W efekcie stwierdziłem, że nie obchodzi mnie już, które zakończenie zdobędę, tylko dostosuję się do tego, co mi samo wyjdzie.

 

Z ciekawości, czy Wy też grindujecie większość, lub wszystkie skille demonów przed użyciem ich do fuzji? Czy to tylko ja...? Tak ostatnio zauważyłem, że we wszystkich Megatenach w jakie ostatnio grałem jakoś szkoda mi było poświęcać demona do fuzji, jeśli była szansa, że zdobędzie on jakiś dobry skill później, który można przekazać dalej. Efekt taki, że chyba (za) dużo czasu spędzam na walkach, niż przeciętny gracz.

 

Ogólnie miniony rok, a także nadchodzący/nadchodzące, mocno pod znakiem serii. Właściwie 3/4 mojego czasu na granie to właśnie SMT. Od czasu wydania Persony 4 na Steam rok temu przeszedłem P4G, PQ, PQ2, P5, Nocturne (pomijam Persona Dancing...), gram obecnie w P5 Strikers i SMT4, premiera SMT5 tuż tuż (Switch OLED zamówiony), a w kolejce jeszcze czekają Tokyo Mirage Sessions, Strange Journey Redux, Soul Hackers i Apocalypse... A najlepsze jest to, że wcale mi jeszcze ten schemat nie brzydnie, choć można by powiedzieć, że ciągle to samo.

 

Szkoda, że ten Liberation Dx2 to gatcha, bo wizualnie i gameplay'owo wygląda fajnie i mogłoby się sprawdzić na telefonie, ale sama formuła F2P sprawia, że nawet nie będę sobie tym zaprzątał głowy.

 

PS. Gdzie sugerujecie zamówić SMT5 żeby była w miarę gwarancja dostawy na premierę i niewygórowane koszty dostawy?

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Suavek napisał:

 

Nice. Dobrze, że platforma docelowa nie zmusiła twórców do większych cięć i cenzury. No i jednak mocno cieszy powrót klasycznych designów w stylu Kaneko, aniżeli tych pokrak z SMT4, które kompletnie nie pasują do reszty.

 

Tylko w Japoni przejdzie taki design postaci :obama: 

Odnośnik do komentarza

Trochę screenshotów z angielskiej wersji - https://www.siliconera.com/new-smt-v-screenshots-show-demonic-and-human-allies/

 

Dużo nazw skillów, których nie znam. Nie wiem, czy nowe całkiem, czy były w innych odsłonach serii. Np. Mazabarion czy Trisagion.

 

Ale graficznie wygląda to na jakieś 720p, jak nie mniej, podbite tylko do FHD... I pewnie góra 30fps. :\ Słabo.

 

Ech, ciekawe jakie są szanse na PC port... za 5 lat lub więcej. No trudno, kupuję Switcha głównie po to, więc niech chociaż będzie grywalne. Najwyżej się pogra w wersji przenośnej, żeby tak nie męczyło oczu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...