Skocz do zawartości

Seria Megami Tensei


Suavek

Rekomendowane odpowiedzi

W P2 nie miałem okazji dłużej pograć oprócz pierwszego lochu, ale faktem jest, że na poziom trudności nie narzekałem.

 

Co do pierwszej Persony, tu śmiem twierdzić, że poziom trudności na normalu był "akurat", tj. można było w miarę zgrabnie przeć do przodu, ale walki bywały bardziej wymagające. Niekiedy wręcz musiałem się pokusić o opcję Escape, ale właśnie wtedy zdałem sobie sprawę jak bezużyteczna ona w praktyce jest (stąd mój komentarz, że w P2 wiele się nie zmieniło - 10x wciskam Escape i nic, ciągle niepowodzenie, a drużyna dostaje po tyłkach w tym czasie).

 

Co do negocjacji z demonami, system jest dość podobny. Też 4 typy reakcji, osobowości, i w zależności od demona musimy wysunąć innego bohatera. Jest trudniej o tyle, że drużyna nie jest z góry narzucona (o czym przekonałem się dopiero później), w związku z czym ich doborem dokonujemy zarazem doboru zdolności - czy tego chcemy czy nie. Nie ma tylko rozmów w kilka osób.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nie znam serii, ale z tego co widze to cieszy sie powodzeniem. A ze kupie vite, to chetnie sprawdze ten tytul, tylko powiedzcie mi jaka jest dlugosc rozgrywki, jak wyglada rozgrywka. czy to cos w rodzaju np valkyria chronicles ( czyli rdzen gameplay'u to bitwy na mapkach i zerowa eksploaracja ), czy np. jak ff7 ( eksploaracja, zbieranie itemow, questy, itp)

Odnośnik do komentarza

Persona 4 to połączenie dungeon crawlera z grą typu visual-novel i pokemonami, czyli gameplay dzieli się tak naprawdę na dwie główne sekcje oraz wzbogacony jest o aspekt kolekcjonerski - w jednej sekcji poruszasz się po szkole/mieście (niestety, zaledwie kilka miejscówek na krzyż) i odkrywasz ciekawe historie lokalnej ludności, do tego kupujesz przedmioty, randkujesz, wykonujesz questy, itp., a w drugiej kręcisz się po losowo generowanych labiryntach, tłuczesz i zdobywasz potworki (które potem możesz fuzjować na dziesiątki różnych sposobów) i popychasz fabułę do przodu. Gra wystarcza na minimum 50 godzin szarpania i baaardzo ciężko się nią znudzić.

Odnośnik do komentarza
Wait a minute! Raczej nie radzę ci zaczynać serii od części czwartej, klimatem grafika, muzyka i nawet fabuła bardzo mocno odbiegają od innych części serii. Nie zrozum mnie źle, to wciąż bardzo dobra gra, ale osobiście bardziej polecałbym ci zacząć od części trzeciej, przynajmniej miałbyś jakieś pojęcie czy ci przypadnie do gustu znaczna większość serii (a jest sens wracać do starszych gier. Mnie osobiście nawet pierwsze części ze Snesa wciągnęły).

Bwwwwuuuuuhhhh??

 

Chwila moment, bo czegoś tu nie rozumiem. Niby w jakim aspekcie Persona 3 jest odmienna od Persony 4 i niby w jaki sposób "lepiej" odzwierciedla ogólną ideę serii? Czy też masz niby na myśli Nocturne/Lucifer's Call, jako pełnoprawny SMT?

 

Tak czy inaczej, porównywanie tych dwóch gier nie ma większego sensu, moim zdaniem. Mają one pewne wspólne cechy, ale nigdzie nie jest powiedziane, że osoba, której spodobała się Persona polubi inne MegaTeny, i vice-versa. Genjuro pytał o Personę i raczej powinno się o niej mówić indywidualnie, a nie odsyłać do gier o zupełnie innym klimacie. W końcu mówimy z jednej strony o bogatej fabularnie serii o dość przystępnym klimacie i charyzmatycznych bohaterach, a z drugiej o postapokaliptycznych klimatach, niemym protagoniście, przygnębiającej atmosferze i nierzadko znacznie bardziej wygórowanym poziomie trudności (co osobiście zaliczam na plus, ale nie do wszystkich to przemawia, naturalnie).

 

Osobiście wielokrotnie zaznaczałem, że to właśnie przez Personę postanowiłem sięgnąć po resztę MegaTenów. Wcześniej miałem do czynienia z Digital Devil Saga, ale byłem zbyt przyzwyczajony do cukierkowych jRPG pokroju Final Fantasy, aby docenić typowego dungeon crawlera. Może właśnie lepiej będzie jeśli genjuro sięgnie wpierw po Personę, a ewentualnie potem po inne pozycje serii - niezależnie od tego czy mu się Persona spodoba czy nie.

 

Co się zaś tyczy właściwego pytania, ciężko Personę 3 i 4 zaklasyfikować jednoznacznie do konkretnej kategorii. To połączenie gry typu Sim z dungeon crawlerem - wyważenie między aspektem socjalnym i łażeniem po lochach. Całość w dość oryginalnym klimacie.

 

Nie będę się rozpisywał, gdyż moim zdaniem lepiej sięgnąć po którąś z wielu recenzji. Osobiście polecam w tej kwestii GameTrailers. Także gdybyś rozważał Personę 3, to na chwilę obecną lepiej chyba sięgnąć po wersję Portable, która doczekała się wielu poprawek i udogodnień względem oryginału.

 

http://www.gametrailers.com/video/review-persona-4/44007

 

http://www.gametrailers.com/video/review-pod-persona-3/708305

Edytowane przez Suavek
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Czy zacznie od Persony 3 czy 4 - to nie ma znaczenia. 4ka ma bardziej zróżnicowane dungeony i usprawniony system walki. Tyle. Cała reszta to tak naprawdę tylko i wyłącznie kwestia gustu - jednemu podejdzie bardziej fabuła 3 innemu 4ki. Jeden bardziej polubi ekipę z 3ki, ktoś inny z 4ki itd.Jedynym minusem zaczynania od 4ki jest to, ze nie wyłapie sie/ nie podjara się 2ma smaczkami fabularnymi odnoszącymi się do 3ki. Tyle.

 

Persony to znakomity 'pomost' przed zapoznaniem się z serią SMT - nie jest aż tak grindersko, momentami hc, ale czuć feeling serii matki, chodź nieco luźniej podany.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Orientuje się ktoś jak przyjęty został w Japonii Devil Survivor 2? Prawdę mówiąc nawet nie wiedziałem, że już wyszedł - tak cicho o tym było.

 

EDIT:

Cześć Siwy_! Nawet tu trafiłeś z minusem? To się nazywa zawzięcie. A może jednak powiesz wreszcie jaki masz problem?

Edytowane przez Suavek
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Narazie preordera na estarland nie ma wiec luzik.

http://www.estarland.com/NintendoDS.cat..product.38375.html ?

 

Ile teraz wysyłka od nich wynosi? 9$ czy więcej?

 

http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?products_id=18831 - tu cena zbliżona a wysyłka bodajże 7$.

 

Oba sklepy podają datę 28 lutego. Zabawne, że nie wyczyta się tego na stronie Atlusa. ;p

 

http://www.play-asia.com/Shin_Megami_Tensei_Devil_Survivor_2/paOS-13-71-ba-49-en-70-49mn.html - no i oczywiście Play-Asia. Tańsza wysyłka, ale cena bazowa wyższa. Bueh.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...