Skocz do zawartości

jRPG Game Club


Hela

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy sobie szczerze - mimo tego, że RPGi mają na tym forum całkiem niezłą liczbę miłośników, to niestety w naszym kąciku nie ma zbyt wielkiego ruchu. W ostatnich tygodniach gdyby nie Dark Souls, to w ogóle nie byłoby po co tutaj zaglądać, chyba że ktoś po raz setny zacząłby dyskusję w zupełnie niestosownym temacie czemu to jego ulubiony FF jest najlepszy i dlaczego każdy kto się nie zgadza jest debilem. Nie wiem jak wam, mnie już się to przejadło. Przydała by się jakaś konkretna, rzeczowa dyskusja, analiza jakiegoś dobrego tytułu, stąd też mój (ukradziony z 1up i RebelFM) pomysł jRPGowego Game Clubu.

Polegałbym on na tym, że co miesiąc, bądź co dwa (w zależności od ograniczeń czasowych chętnych) wybieralibyśmy jeden tytuł z biblioteki SNESa, PS1 (te platformy, ponieważ obie mają emulatory pozwalające na idealne granie nawet na słabych pecetach, dzięki czemu nie są wykluczone osoby, które nie posiadają tych konsol u siebie w domu; plus może to kogoś zmotywować do zagrania w jakiś klasyk, do którego nigdy nie mógł się sam zmotywować, a który warto mieć za sobą), w którym wyznaczałoby się co tydzień, dwa konkretny punkt do którego wszyscy dochodzą i na bieżąco rzeczowo dyskutujemy ze wszystkimi spoilerami co się działo - fabułę, mechanikę, ciekawych bossów, strategie.

Na początek, z racji tego, że Takahashi i nazwa "Xeno" są znów ważne w światku jRPGów proponuję powrócić do swojego rodzaju korzeni - Xenogears. Gra nie jest przesadnie długa i na pewno doprowadziłaby do ciekawych opinii.

Byliby jacyś chętni, czy mam zamiast tego posta wkleić mordę "forever alone"?

Edytowane przez Hela
Odnośnik do komentarza
Polegałbym on na tym, że co miesiąc, bądź co dwa (w zależności od ograniczeń czasowych chętnych) wybieralibyśmy jeden tytuł z biblioteki SNESa, PS1 (te platformy, ponieważ obie mają emulatory pozwalające na idealne granie nawet na słabych pecetach, dzięki czemu nie są wykluczone osoby, które nie posiadają tych konsol u siebie w domu
Czyli krótko mówiąc ludki mają sobie piracić...

 

Dajcie spokój. Chcecie gadać, to gadajcie, bez sztucznych szopek. Zresztą, nawet gdyby, to osobiście nie mam tyle czasu aby dostosowywać swój harmonogram pod jakąś gierkę, w którą wcale nie muszę mieć ochoty grać, albo której mogę nawet nie posiadać.

 

No i nie sądzę aby taka inicjatywa miała w jakikolwiek sposób ograniczyć czy odizolować "dyskutantów" typu "gra jest fajna bo mi się podoba a na metacrtic ma dórzom średniom!!111one".

Edytowane przez Suavek
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

A zawsze granie na emulatorze równe jest piractwu? Mam Xeno, mam PS1, nie mam jak podłączyć do monitora, który ma tylko hdmi, więc nie wiem po co napinka przy grze na emulatorze. Zresztą te platformy oferują jedne z najlepszych gier tego gatunku, dlatego wybór wydawał mi się oczywisty.

 

I nie chodzi o żadną izolację, tylko chociaż pchnięcie ludzi w stronę jakiejkolwiek dyskusji, motywację do odświeżenia czy pierwszego przejścia paru klasyków.

Edytowane przez Hela
Odnośnik do komentarza
A zawsze granie na emulatorze równe jest piractwu? Mam Xeno, mam PS1, nie mam jak podłączyć do monitora, który ma tylko hdmi, więc nie wiem po co napinka przy grze na emulatorze. Zresztą te platformy oferują jedne z najlepszych gier tego gatunku, dlatego wybór wydawał mi się oczywisty.
Mówisz o sobie, a innych chcesz do dyskusji zachęcić. Ja mogę nie mieć ani gier, ani konsol, a nie będę ich kupował tylko celem przeprowadzenia dyskusji na zawołanie. Piractwo nie wchodzi w grę.
Odnośnik do komentarza
Xenogears jest rownie wielkie jak FF VII

 

Prawdopodobnie dwa najbardziej bezpodstawnie cenione jRPG-i w historii. Co ciekawe, oba zawdzięczają to dokładnie temu samemu: masa młodych ludzi dostała wtedy PSX-a jako swoją pierwszą konsolę i "Jezuuu, to gra video może mieć jakieś ambicje? Best. Game. Ever!!1!!". Xenogears ma o tyle lepiej, że w przeciwieństwie do FF7 - jego ambicje mają bardziej ponadczasowy charakter i kiedy gry wszelakich gatunków ciągle próbują dziś zyskać miano jak najmniej interaktywnego filmu, zostawiając przygody Clouda w tyle, tak historia Xenogears ciągle robi wrażenie swoim zamiłowaniem do kompleksowości oraz zaskakiwania gracza.

 

Analogię zawsze widze także w tym, że bardzo wiele oczekiwałem po tej produkcji - uznawałem ją za, jak to się mówi, "duchowego następcę" Chrono Triggera z racji dość zbliżonej ekipy pracującej nad grą. No i z tego właśnie powodu czułem się nieco zawiedziony. Podobnie jak w FF7, patos momentami zabija, zwłaszcza przy połączeniu z drętwymi dialogami (zamysł scenarzysty? Wina tłumacza? Nie wiem). Ambicje ambicjami, ale ja gram w finalny produkt, a nie to, co mieli w głowie. A widać, że w trakcie produkcji brakowało kogoś, kto by zapanował nad dopracowaniem tego wszystkiego. Gra stanowi więc niemal przeciwieństwo Chrono Triggera, zaczynając nową erę, w której wypuszczenie dopracowanego jRPG-a stanowiłoby chyba faux pas.

 

Kiedy FF7 brnęło w męczące mini-gierki zamiast faktyczne historie poboczne, Xenogears idzie w drugą stronę - momentami przez godzinę daje graczowi ledwie kilka okazji, by dotknąć pada. Jest to rozwiązanie lepsze, ale nie najlepsze. Na szczęście sama historia jest na tyle bogata w atrakcje, że jest w stanie uciągnąć to obsypywanie gracza scenkami.

 

Jeśli chodzi o wykonanie, to tutaj mamy przypadek podobny, jak z resztą gier z początku PlayStation - ciężko się dziś na to patrzy. Za to nieźle słucha się muzyki.

 

Generalnie gra jest ciekawa i intrygująca, natomiast nie do końca udana. Są dziesiątki lepszych jRPG-ów, ale jeśli ktoś już zna je wszystkie, Xenogears też warto sprawdzić.

Edytowane przez ogqozo
  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza
A zawsze granie na emulatorze równe jest piractwu? Mam Xeno, mam PS1, nie mam jak podłączyć do monitora, który ma tylko hdmi, więc nie wiem po co napinka przy grze na emulatorze. Zresztą te platformy oferują jedne z najlepszych gier tego gatunku, dlatego wybór wydawał mi się oczywisty.
Mówisz o sobie, a innych chcesz do dyskusji zachęcić. Ja mogę nie mieć ani gier, ani konsol, a nie będę ich kupował tylko celem przeprowadzenia dyskusji na zawołanie. Piractwo nie wchodzi w grę.

A za kogo mam odpowiadać jak nie za siebie?

I nie wiem o co ci chodzi, nikt nikogo do niczego nie zmusza, to tylko pomysł, otwarty na sugestie. Myślałem, że przedstawisz jakąś alternatywę, a nie wykład o moralności, której nikt nie kwestionował.

 

@Juventusek - myślałem żeby może FFa jakiegoś dać zbliżając się do premiery FF13-2 zamiast na początek.

@Enkidou - oczywiście, że tak może być, ale a nóż się uda.

Odnośnik do komentarza
A za kogo mam odpowiadać jak nie za siebie?

I nie wiem o co ci chodzi, nikt nikogo do niczego nie zmusza, to tylko pomysł, otwarty na sugestie. Myślałem, że przedstawisz jakąś alternatywę, a nie wykład o moralności, której nikt nie kwestionował.

To przeczytaj proszę raz jeszcze swój pierwszy post.

 

Nikogo nie zmuszasz, a podkreślasz tak bardzo ograniczenie do platform SNES czy PSX bo "każdy może odpalić to na emulatorze". No sorry, ale jak ja mam to zinterpretować jak nie zachętę do spiracenia gierki? I proszę, nie próbuj mi wmówić, że każdy trzyma w domu kolekcję SNES, którą odpala na PC...

 

Zresztą, to szczegół. Nie obchodzi mnie skąd macie swoje gierki, a przeciwny jestem jedynie propagowaniu takich a nie innych metod. Co się zaś tyczy samej inicjatywy - mogłaby to być ciekawa "zabawa", ale w innych okolicznościach i większej grupie. W obecnej postaci byłby to przerost formy nad treścią i osobiście zachęcam raczej do otwartej i niezobowiązującej dyskusji na konkretne tematy - nikt Wam nie broni odświeżyć starych tematów, lub założyć nowe. Nie wszystko w tym kąciku musi się sprowadzać do wspomnianego hejtu FF(X).

Odnośnik do komentarza

Próbujcie. : ) Ja się do grania w XG jednak nie palę (do dyskusji - chętnie), bo w wolnym czasie preferuję zaliczanie "nowych" tytułów ("nowych" w sensie przeze mnie jeszcze nieogrywanych). Mógłbym się podłączyć gdybyście chcieli ogrywać np. Threads of Fate. Nie są to klimaty Xeno, ale ToF stanowi bodaj ostatnią grę ludzi, którzy wyemigrowali ze Square do Monolith Soft. Tak więc okazja by się znalazła, gdyby jej szukać. ; )

Odnośnik do komentarza

Nie powiem pomysł nie jest zły, ale uwarzam że nie powinniśmy się ograniczać tylko do tych dwóch platform, oczywiście były to najlepsze czasy dla jrpg'ów. Ale czemu mamy ograniczać się tylko do okresu tych dwóch platform, i tylko dla tego, bo każdy ma dostęp do emulatorów (które lubię sobie od czasu odpalić, choć piractwa nie pomieram). I do jasnej ciasnej, czemu mamy tylko omawiać te najbardziej znane rpg'i, może też pogadajmy również w tym temacie, o tych zapomnianych lub należycie nie docenionych rpg'ach.

A pomysł na dyskusje by rozpocząć od Xenogears, jestem za, choć ja w ten tytuł nie grałem (no dobra pobierznie u kolegi), bo nie preferuje piractwa, a w tamtych czasach nie stać mnie było i nie miałem możliwości sobie gierkę sprowadzić że Stanów. Nie mówiąc o odpaleniu jej na konsoli czy emulatorze (a co orginalne gry też odpalałem na emulatorach)....

Odnośnik do komentarza

W sumie to mam jakąś wstępną listę top 20 w notatniku, ale wolałbym nadrobić parę mniej popularnych zaległości, co by to było faktyncznie rzetelne, a nie "20 wartych uwagi jRPG-ów wśród tych popularnych na PSX-a", jak to zazwyczaj w sieci wygląda. To niestety czasochłonny gatunek. Ale nie zapomnę i ją tu wrzucę niedługo.

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...