Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że 15 000 zł to niewiele, ale chciałbym żeby trochę popracowało. w mBank mogę sobie zamrozić na pół roku w lokacie z oprocentowaniem 6,9 albo zrobić z tym coś innego - może wrzucenie części w $ i € to lepszy pomysł?

 

Potencjalny zysk z lokaty to 71 zł per miesiąc, co nie daje mi nawet 1% miesięcznych przychodów. I jak tu walczyć z 15% inflacją... :sapek:

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

No offence ale przy takim kapitale więcej warty będzie Twój czas poświęcony na research ofert i obsługę tego konta czy lokaty niż zarobione odsetki (minus belka). ;)

Jak chcesz mimo to jakiś "pasywny dochód" przy zachowaniu elastyczności i mozliwosci wyciagniecia kasy w kazdej chwili to wciąż chyba Toyota oferuje najwięcej, bo 7,05% na indeksowanym wiborem koncie oszczędnościowym. A jak chcesz zamrozić kasę na dłużej, to obligacje indeksowaneinflacja (czteroletnie).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Skoro przy lokatach jesteśmy - znacie jakiś dobry kalkulator który realnie pokaże potencjalne odsetki z jej tytułu? Kiedyś trafiłem na jeden, ale wyniki były tak dobre dla kwot pokroju 10K/3 lata, że zapaliła mi się czerwona lampka.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Paolo de Vesir napisał:

Skoro przy lokatach jesteśmy - znacie jakiś dobry kalkulator który realnie pokaże potencjalne odsetki z jej tytułu? Kiedyś trafiłem na jeden, ale wyniki były tak dobre dla kwot pokroju 10K/3 lata, że zapaliła mi się czerwona lampka.

 

Tak. Ja zawsze korzystam z tego - nigdy się nie myli:

image.png.b1ffca43d3aaf0badd591936844d527b.png

 

A jak bym chciał liczyć na dłuższe okresy z comiesięczną kapitalizacją to tego:

 

image.png.340dfce7e77d334790f1c029984d70e5.png

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

Ludzie, spokojnie. "Odsetki" dostaje się najczęściej co jakiś czas, a sama ich wysokość uzależniona jest (w przypadku obligacji indeksowanych) od inflacji. To co mnie interesuje to kalkulator który pokazuje ile wynosiłyby takie "odsetki" z uwzględnieniem inflacji i co ile byłyby wypłacane (no i podatek do odliczenia). 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Paolo de Vesir napisał:

Skoro przy lokatach jesteśmy - znacie jakiś dobry kalkulator który realnie pokaże potencjalne odsetki z jej tytułu? Kiedyś trafiłem na jeden, ale wyniki były tak dobre dla kwot pokroju 10K/3 lata, że zapaliła mi się czerwona lampka.

https://www.bankier.pl/narzedzia/zysk-z-lokaty

https://najlepszelokaty.pl/kalkulator-lokat

https://www.oprocentowanielokat.pl/

 

Możesz też się przejść do banku i zapytać jakieś pani przynajmniej takiej 6/10 by wyliczyła inwestorowi i potencjalnemu klientowi. :we_need_to_go_deeper:

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, _Red_ napisał:

Wpierw mowisz o prostych lokatach, a teraz szybka zmiana wymagań i chcesz kalkulator obligacji inflacyjnych w których przyszla inflacja wynosi nieznane X? Tu Excel może spaść z rowerka, bo tego nikt nie wie.

 

To było niedopowiedzenie, interesują mnie jedynie lokaty indeksowane inflacją. Przynajmniej na obecną sytuacją. Co zaś do wartości to wiadomo, że jest to jedynie przy założeniu inflacji pewnego poziomu. Ma to służyć głównie szacunkom.

Odnośnik do komentarza

Jakie lokaty indeksowane inflacją?

Nie ma takiego produktu na rynku. Na jakiej zasadzie miałoby to działać?

 

Masz obligacje skarbowe indeksowane inflacją, ale Excel Ci nie wywróży elementu składowego (wskaźnika inflacji) dla takich obliczeń.

Szacunki? Sam możesz to sobie policzyć - wysokość inflacji (zakładając, że tyle wyniesie roczna stopa oprocentowania) dzielisz przez ilość miesięcy w roku i masz wtedy realne miesięczne oprocentowanie.

 

Co jest z Wami Panowie? Tu już w temacie widziałem gościa, co myślał, że za włożone 10 koła będzie miał 2-3 koła miesięcznie czy jakoś tak :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, _Red_ napisał:

No ale on ma rację, dostałeś 3 linki wyżej że wzorem / kalkulatorem na kapitalizację odsetek. Podstaw sobie na każdy rok inny wymyślony procent (bo inflacja może wyjść od 0 do nieskończoności) i masz estymaty. Jezusku z Nazaretu xd

 

No, ale kompletnie się nie zrozumieliśmy, a ja próbuję zebrać informacje, bo będąc na etapie kompletnego laika chciałbym wybrać produkt któryś z produktów z obligacji skarbowych aby nie stracić na inflacji. Może i dostać jakieś odsetki (czy co tam się dostaje co miesiąc z obligacji). Wiem, że ludzie obecnie szukają kont oszczędnościowych indeksowanych inflacją, więc zastanawiam się czy obligacje nią również indeksowane to dobry sposób na trzymanie pieniędzy, a że poniekąd pożyczam kwit na 4 lata to fajnie byłoby wiedzieć jaki jest realny na tym zysk. 

 

I takiego właśnie kalkulatora szukam, który byłby w stanie oszacować tę stopę zwrotu przy założeniu, że np. inflacja wynosi na chwilę obecną te 15% czy ile. O ile taki produkt istnieje. 

 

Obligacje skarbowe

 

Doceniam, że ktoś próbował mi pomóc, ale chyba wrócę do tematu jak będę miał za sobą nieco więcej czytania, bo wątpię, że dojdziemy do jakiegokolwiek porozumienia kiedy ja się na tym kompetnie nie znam, a pytam was o radę (w dodatku mieszając pojęcia).

Odnośnik do komentarza

No strasznie mieszasz. Poczytaj o tych produktach, masz wyjaśnione jak działają. Jak chcesz się chronić inflacja na krótki okres to zainteresuj się tymi czteroletnimi, od sierpnia będą na 6.5% w roku pierwszym i na 1.0%+inflacja w latach kolejnych.

 

Ewentualnie dziesięcioletnie, których zaletą jest to, że kapitalizacja jest składana, czyli odsetki dopisują się co roku do kapitału, powiększając go.

Odnośnik do komentarza
20 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

ludzie obecnie szukają kont oszczędnościowych indeksowanych inflacją

 

Nie znajdą.

 

Pawełek, weź sobie na początek oszczędnościowe indeksowane WIBOREM w Toyocie, a potem zastanów się na spokojnie.

Ja nie lockuję kasy na obligacjach, bo nie wiem ile w tym kurwidołku jeszcze wytrzymam.

Odnośnik do komentarza

Odnośnie IKE Obligacje - limit wpłat w tym roku to jakoś 17766 zl. Została mi jeszcze jakas końcówka typu 1766 zł i odruchowo tyle wpłaciłem na sierpień. Zapomniałem jednak, że obligacje nabywane są za wielokrotność 100 zł, wiec chyba sobie do przyszłego roku zamrozilem 66 zl. Orientuje się ktoś, czy nieużyte środki z konta IKE idzie odzyskać (a które nigdy nie "pracowały")? Kwota niewielka, ale drażni że udupiona do stycznia xd

 

edit

ha, mogłem cofnąć oczekujący przez weekend przelew bankowy, ale bajer. Raz się przydało to chociaż. Pytanie zatem jest stricte teoretyczne jak ktoś już miał styczność.

Odnośnik do komentarza

Tak, przy każdej formie zarabiania kasą. Jedynie IKE i IKZE zwalniają z belki jeśli dotrwasz do emerytury. Czyli 19% zostaje w kieszeni na dobrą wycieczke czy dwie.

 

Ogólnie ideę podatku kumam. Odkładasz kasę i nagle ona miała by generować dodatkowy pieniądz nieopodatkowany? Przy aktualnym 12% tierze podatkowym przydałoby się aby zeszli na mniej niż 19% :(

 

 

Odnośnik do komentarza

Która opcja jest lepsza dla szarego zagrajmera co chce sobie 4 stówki/msc wpłacać na potencjalną emeryturę. Konto mam w ING i oba produkty są dostępne. IKE czy IKZE? IKE mogę wypłacić po 60r.ż IKZE po 65r.ż druga opcja pozwala odliczyć jakieś kwoty od podatku ale po 65r.ż  przy wypłacie 10% trza wybulić od zysków.

 

Za bardzo się tym nie interesowałem ale odkąd nie mam ppk to chciałbym w jakich sposób uzbierać coś na stare lata.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze niedawno powiedziałbym IKZE bo łączna wpłatę można co roku odliczać w PIT, co dawało realnie oszczędzone na podatku 32% lub 17% tej rocznej wpłaty (zależnie od progu w jaki wpadasz sam lub wspólnie rozliczając malzensko). Skoryguje tylko, ze po 65 r.z. płaci się zryczałtowane 10% nie od zysków, ale od kwoty wypłaty (która równie dobrze może być nominalna stratą, jak wkładało się co miesiąc przez 30 lat np. w gówniane fundusze).

 

No ale teraz próg pierwszy PiS zmniejszył z 17 na 12% więc zaciera się korzyść między ulga na podatku 12% w danym roku, a opłata 10% po 65 r.z. Jak jesteś na pierwszym progu to IMHO już nie warto IKZE. Jak wbijasz w 32% to ma sens.

 

IKE tak jak piszesz, możesz wypłacic już przy 60 r.z. bez potrącania podatku belki 19% od wypracowanych zysków kapitałowych. To w zasadzie jedyna zaleta, ale dla mnie wystarczająca tak długo jak istnieje podatek belki. Gorzej jak kiedyś go zlikwidują to IKE traci sens trochę. 

 

IKE czy IKZE samo w sobie nie jest produktem, tylko jakby systemem oszczedzania z pewnymi regulami co do podatków i terminów wypłat, które przytoczyles. Musisz zobaczyc co ING proponuje w ramach obu (fundusze? lokaty? jakieś własne produkty inwestycyjne typu "stare lata 2060" etc.).

 

Ja już pisałem pewnie parę razy: IKE pompuje pod korek obligacjami 10letnimi antyinflacyjnymi (zawsze coś się uzbiera z tego, mała szansa na jakąś stratę czy krach) i zapominam o temacie. IKZE mam w popularnym funduszu inwestycyjnym i tam kupuje co chce (fundusz akcji, stabilny i ich dedykowany produkt ze strategią zwrotu w 2050). Jak to z akcjami, dziś na dołku, jutro na górce, ale jest ryzyko i samemu trzeba badać co warto kupowac.

 

Podsumowując, możesz sobie gromadzić po troszku systematycznie zarówno w IKE jak i IKZE.

 

 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Jeden czort, możesz mieć i IKZE i IKE. Mam to i to. Ostatecznie w moim przypadku wolę IKZE, bo mając działalność wrzucam rocznie 10 k i od razu cieszę się kaską na lepszy obiad w restauracji + 2 gierki.

 

Konta emerytalne wcale też nie są bezobsługowe i nie gwarantują zysku więc warto o tym pamiętać jak jesteś zielony. 

 

Obecnie to polecam zwykłe konto oszczędnościowe w banku, który akurat daje najwięcej. 5-7% to już standard i nie zanosi się, żeby to się szybko zmieniło. Z IKE to zależy w co pójdziesz a teraz sytuacja dość niestabilna. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zlozylem ten wniosek na zamrożenie dwóch rat kredytu w Pekao S.A ale nadal w aplikacji mam termin następnej spłaty 30 sierpnia i kwotę raty. Też tak macie czy inaczej to u was wygląda? Drugi raz wniosku złożyć nie mogę bo pisze, że już przekroczyłem limit odroczeń spłat w tym kwartale

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...