Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, _Red_ napisał:

 

Tak więc zadluze się na 1.5mln + z min 300k na wykończenie kawałka bliźniaka, by dzieciaki miały dmuchany basen na powierzchni, bagatela, 150m2 trawy. Jeszcze nie zgłupiałem, wolę być co tydzień u babci na wsi w domu, gdzie się wybiegają. Trudno, decyzji nie podjąłem w dobrym momencie i jak ma być tylko gorzej to biorę życiowe spóźnione wybory na klatę. Potem będę kisł z rata 8000 zł i myślał jak się zabić do emerytury, gdy juz od dawna planuje wczesne skończenie pracy.

 

Niby tak, ale te 1.5mln z dziś może za 5 lat być wartę nawet połowę tego. Jak sobie pomyślę, że 6 lat temu kupowałem mieszkanie za 240tys. i się też cykałem, że kredyt, że kasa to była dla mnie duża, a dziś to są jakieś śmieszne pieniądze, bo i podwyżki były, minimalna rośnie i pieniądz po prostu taci na wartości.

Odnośnik do komentarza

Lepiej przy nadpłacaniu kredytu zmniejszać ratę czy skracać okres kredytowania? Dlaczego bank pobiera mi odsetki bieżące od szybszej spłaty kapitału? Ostatnio jak nadpłaciłem 10k to pobrali mi dodatkowo ponad 800zł jakiś odsetek. To nie opłata za wcześniejszą spłatę bo kredyt mam już od 4 lat. Gościu to tutaj wyjaśnia ale 50 minut gadki to trochę dużo materiału, może ktoś mi to prościej wyjaśni - 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 31.08.2023 o 16:34, Mejm napisał:

Kruczek, czy moze raczej najwieksza zagadka, to jesli bys chcial pozostac na stalym. Wtedy musisz zaakceptowac propozycje banku, a wiadomo kto kogo w ch.uja bedzie probowal robic.

 

A to się zgadza. Jak dostanę za te 3 lata nową propozycję, to na bank nie będzie taka jak teraz. No chyba że stopy gwałtownie spadną.

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Czoperrr napisał:

Lepiej przy nadpłacaniu kredytu zmniejszać ratę czy skracać okres kredytowania? Dlaczego bank pobiera mi odsetki bieżące od szybszej spłaty kapitału? Ostatnio jak nadpłaciłem 10k to pobrali mi dodatkowo ponad 800zł jakiś odsetek. To nie opłata za wcześniejszą spłatę bo kredyt mam już od 4 lat. Gościu to tutaj wyjaśnia ale 50 minut gadki to trochę dużo materiału, może ktoś mi to prościej wyjaśni - 

 

 

Jeśli zależy ci na mniejszym koszcie - skracać okres spłaty pozostawiając ratę na +/- podobnym poziomie. Jeśli na zmniejszeniu rat - zostawić okres i zmniejszać ratę :lapka: 

 

Co do odsetek to za mało danych - czy to stałe, czy malejące? Na który dzień m-ca rata a na który przypadła spłata? Prawdopodobnie są to po prostu bieżące odsetki.

Odnośnik do komentarza
47 minut temu, Czoperrr napisał:

Ostatnio jak nadpłaciłem 10k to pobrali mi dodatkowo ponad 800zł jakiś odsetek. To nie opłata za wcześniejszą spłatę bo kredyt mam już od 4 lat. Gościu to tutaj wyjaśnia ale 50 minut gadki to trochę dużo materiału, może ktoś mi to prościej wyjaśni -

 

 

Obstawiam, że najbliższa rata po tej nadpłacie była pomniejszona o kwotę zbliżoną do tych odsetek.

Odnośnik do komentarza
45 minut temu, Czoperrr napisał:

Lepiej przy nadpłacaniu kredytu zmniejszać ratę czy skracać okres kredytowania? Dlaczego bank pobiera mi odsetki bieżące od szybszej spłaty kapitału? Ostatnio jak nadpłaciłem 10k to pobrali mi dodatkowo ponad 800zł jakiś odsetek. To nie opłata za wcześniejszą spłatę bo kredyt mam już od 4 lat. Gościu to tutaj wyjaśnia ale 50 minut gadki to trochę dużo materiału, może ktoś mi to prościej wyjaśni - 

 

U mnie w banku (BNP Paribas) ot tak mogę jedynie spłacać kapitał w celu zmiejszenie raty (warunek to min 1 tys nadpłaty). Natomiast jakbym chciał aby skrócił się mi czas spłaty, to muszę złożyć wniosek o przeliczenie kredytu…

Dla mnie nadpłacanie kapitału jest lepsze, bo zmniejszam ratę, a jak się nadpłaca większymi strzałami, to i tak go się szybciej spłaci. 

Odnośnik do komentarza
4 minutes ago, Shago said:

 

Obstawiam, że najbliższa rata po tej nadpłacie była pomniejszona o kwotę zbliżoną do tych odsetek.

No właśnie myślałem, że tak będzie bo najbliższa rata była mniejsza o tą kwotę, ale kiedy nadszedł dzień spłaty to znowu kwota raty była pełna.

Odnośnik do komentarza

Jak ktoś liczy, że coś się zmieni w kwestii mieszkań to chyba może być zmiana tylko na gorsze :reggie:

https://legaartis.pl/blog/2023/09/03/nadchodzi-koniec-wynajmu-mieszkan-nowa-ustawa-eu-zakaze-wynajmowac-i-sprzedawac-nieruchomosci/

 

Cytat

Chociaż to dążenie do zrównoważonego budownictwa jest ważne dla ochrony środowiska, obawy wiążą się z możliwym wpływem tych ścisłych regulacji na rynek mieszkaniowy. Wprowadzenie takich restrykcji może spowodować ograniczenie dostępności mieszkań, wzrost kosztów budowy oraz wydłużenie procesów związanych z planowaniem i projektowaniem. Ponadto, istnieje obawa, że rygorystyczne przepisy mogą doprowadzić do paraliżu na rynku nieruchomości, utrudniając inwestycje i ograniczając elastyczność w budowie.

Cytat

Od 2026 roku każdy budynek publiczny musi być zeroemisyjny. W 2028 roku to samo tyczyć się będzie nowych budynków na cele prywatne. To znacznie wyższe koszty na start, trzeba będzie bowiem zainwestować w fotowoltaikę czy pompę ciepła. Oczywiście obecne budynki również będą musiały spełnić ten wymóg, ale czasu na modernizację będzie znacznie więcej. Do 2030 roku muszą spełnić klasę W, a od 2033 klasę D.

Sprawę opisał portal legaartis.pl, który informuje, że prawdopodobnie zostanie też utrudniona sprzedaż i wynajem budynków, których zeroemisyjność nie zostanie osiągnięta. Nie wiadomo, jak będzie również wyglądać to w przypadku mieszkań, gdzie zużycie energii jest przecież większe i za które odpowiadają spółdzielnie lub miasto.

 

Odnośnik do komentarza

No ja bym chłopaki nie liczył ,że będzie lepiej w perspektywie 10-20 lat. W Polsce brakuje masy mieszkań, co jest raczej normalne dla postkomunistycznych krajów. Do tego bogacimy się więc będziemy atrakcyjnym krajem w przyszłości dla emigrantów, goście też muszą coś wynajmować. 

 

Polska wieś też wymiera, ludzie ciągną pod większe miasta. Też chcą mieć swój kawałek ziemi/mieszkania. 

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Czoperrr napisał:

No właśnie myślałem, że tak będzie bo najbliższa rata była mniejsza o tą kwotę, ale kiedy nadszedł dzień spłaty to znowu kwota raty była pełna.

Ale na pewni w tej racie bylo wiecej zaplacone kapitalu o te 800zl.

Bank przelicza odsetki codziennie(do platnosci kolejnej raty)wiec najoptymalniej jest nadplacac w dzien platnosci raty, bo calosc od razu idzie w kapital, a nie z opoznieniem.

  • Plusik 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 4.09.2023 o 13:23, balon napisał:

U mnie w banku (BNP Paribas) ot tak mogę jedynie spłacać kapitał w celu zmiejszenie raty (warunek to min 1 tys nadpłaty). Natomiast jakbym chciał aby skrócił się mi czas spłaty, to muszę złożyć wniosek o przeliczenie kredytu…

Dla mnie nadpłacanie kapitału jest lepsze, bo zmniejszam ratę, a jak się nadpłaca większymi strzałami, to i tak go się szybciej spłaci. 

Otóż nie, lepiej każdą nadpłatą skracać okres kredo , więcej $ zaoszczędzisz

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Wojtas1986 napisał:

Otóż nie, lepiej każdą nadpłatą skracać okres kredo , więcej $ zaoszczędzisz

No u mnie niestety ot tak mogę nadpłacać aby zmniejszać kapitał. Jakbym chciał skróci okres to muszę złożyć wniosek o ile chcę skrócić, zapłacić 500zł i mi przeliczają na krócej z ofc wyższą ratą.
 

Chcę w 4-5 lat spłacić to co mi zostało takimi 4 dodatkowymi strzałami. Co strzał znacznie rata mi spada.  

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, Wojtas1986 napisał:

Otóż nie, lepiej każdą nadpłatą skracać okres kredo , więcej $ zaoszczędzisz

Patrząc na to czysto ekonomiczne, to faktycznie lepiej się wyjdzie na skracaniu okresu, ale to też zależy, co chcesz osiągnąć.

 

Dla mnie istotne było, żeby zmniejszać ratę i widzieć comiesięczne efekty nadpłaty (co miesiąc wrzucam 1500 zł). Przy pozostałej kwocie 238 000 zł do spłacenia, według kalkulatorów z których korzystam, to różnica skracania okresu vs zmniejszania raty wynosi niecałe 17 000 zł, czyli niewiele. Dodatkowo z czasem najpewniej dorzucę kolejne 5 stówek i będę nadpłacał już 2000 zł, a to dzięki mniejszemu zobowiązaniu miesięcznemu. Wiem, że to trochę oszukiwanie samego siebie, ale skoro lepiej mi się śpi i zarządza budżetem, to znaczy że taki wariant mnie urządza.

 

No i obowiązkowo nadpłata w dzień ratki, co by za dużych odsetek nie przytulić przy okazji.

Edytowane przez ginn
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...